Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Buzau

Creat de Flight33, 26 Iulie 2008, 12:21:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

liteady73

 Salut !...

Imi cer scuze pentru greseala facuta in postul meu anterior, in speta : "In legatura cu textul inscriptionat deasupra intrarii in biserica, iti pot spune ca e vorba de un amestec de romana si slava (secolul XIX), continand, deopotriva, caractere chirilice, slavone si latine."

Erata : ... caractere chirilice, grecesti si latine ...

PS: Drumul lung dauneaza grav atentiei.  :-)


jean

   O poza cu textul si cateva cuvinte explicate din textul respectiv. Cele din partea superioara a pozei sunt subliniate deasupra, iar de la jumate in jos, sunt subliniate dedesubt. Intradevar interesanta zona de deal si munte a Buzaului. Am fost la vulcanii noroiosi cu bicicleta, foarte frumos. Seamana cu peisajul Martian sau de pe Io. Doresc sa mai vad ,,Focurile vii" si ,,Muzeul de chilimbar"
Adevarul este dincolo de noi

Cautatorul

"Scriere a unei civilizatii necunoscute descoperita in pesterile din Muntii Buzaului"

"Arheologii de la Muzeul Judetean Buzau au descoperit in zona asezarilor rupestre din Muntii Buzaului o piatra gigant inscriptionata cu semne apartinand unei civilizatii necunoscute.
....

Sunt semne absolut ciudate, in forma de triunghi, steluta sau patrat, cu certitudine facute de o fiinta umana, care nu se regasesc in nici o scriere cunoscuta pana la aceasta ora"

http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-08-18&id=11298

Poate e civilizatia care a construit "Masina timpului de la Buzau" subiect dezbatut la:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1260.0.html

boemu

Citat din: alinutzu din  26 Iulie 2008, 23:53:04

Mai jos am atasat scrisul de la intrare in Manastirea Ciolanu, stie cineva in ce limba e scris ? , o fi romana veche ?

Citat din: liteady73 din  27 Iulie 2008, 15:05:27
Salut !...

Imi cer scuze pentru greseala facuta in postul meu anterior, in speta : "In legatura cu textul inscriptionat deasupra intrarii in biserica, iti pot spune ca e vorba de un amestec de romana si slava (secolul XIX), continand, deopotriva, caractere chirilice, slavone si latine."

Erata : ... caractere chirilice, grecesti si latine ...

PS: Drumul lung dauneaza grav atentiei.  :-)


Textul este in romana insa cu litere chirilice. :wink:

tractorbeam

Exista tuneluri - in mare parte prabusite azi - in zona Colti-Alunis si Fisici-Nucu.
Erau folosite de cei din vechime pentru a se ascunde in caz de pericol (turci, tatari, etc.) Dupa sapatura par mult mai vechi decat populatia medievala care le-a exploatat. Cele superioare strabat dealurile dintr-o parte in alta insa accesul la ele este f. dificil. Pe poteca de acces sunt fel si fel de semne ciudate sapate din vechime - dovada ca si in zonele acoperite semnele scrijelite au marginile foarte tocite - eroziunea naturala.  Drumul pana la tunele este dificil chiar si in momentele cand solul este uscat, fiind vorba de sleauri mari de tractor sau caruta. E nevoie de 4x4 pregatit, eu cu 4x4 suv nu am facut fata si a trebuit sa opresc sa nu "parlesc" ambreiajul. Tunelul cu pricina se afla in Alunis si in unele portiuni - se zice, eu nu am vazut asa ceva - era destul de inalt ca sa incapa si oameni si vite.

Xanadron

#20
Asa-i, tractorbeam - uite (pentru alti "exploratori") un posibil traseu cu punct de plecare Gura Teghii:

Gura Teghii - Valea Tainita - Cascada Tainitei - dreapta prin saua de langa Coltii Stalpilor - Muchia Hansaru - Lacul Hansaru - Nucu

Ca sa mai punctam insa una-alta despre... intr-adevar "anormala" zona a M-tilor Buzaului, uite si-un articol primit de la un amic (luat din "Lumea misterelor" parca - o revista nu chiar credibila, dupa unii - dar ce-i oare 100% credibil in domeniul asta al paleoastronauticii, misterelor si conspiratiilor?).

Il atasez aici din simplul motiv ca ar putea deschide o noua pista eventualei clarificari a evenimentul disparitiei subite si inexplicabile a doi frati din Braila (la un interval, cel de-al doilea venit disparind la citeva zile distantza) - accident real, petrecut in 1981 si nu in 1980, asa cum mai apare pe net, unde pot fi gasite oricum doar chestii nebuloase (chiar daca nu toate false) despre M-tii Buzaului.

In cazul respectiv n-ar fi deci vorba de stinca din zona Bozioru-Nuci (numita "de la Tiharie"), ci de una din coloanele de piatra de la Tainitza. :roll: Desi nimeni (cunoscut cel putin) din Gura Teghii nu mi-a pomenit de asa ceva.
Stinca de la Tiharie exista si-acum, provoaca diverse senzatii stranii celor care se apropie de ea, dar eu cel putin n-am reusit sa aflu in mod cert daca aia e intr-adevar stinca cu pricina, versiunea "semioficiala" - dar neconfirmata de localnici - fiind ca stinca "rapitoare" ar fi fost dinamitata la o saptamina dupa evenimentul disparitiei celor doi (care se pare ca NU erau securisti, ci geologi - sau cel putin unul din ei). Si ca in urma exploziei ar mai fi persistat un... halou verzui cu conturul stincii, vreme de trei zile. In orice caz, obiectul cu aparentza unui LANTZ de pe virful stincii, a carui apucare a provocat se pare respectivele disparitii, NU exista acolo.

Iar pe Stalpii Tainitzei, din cite stiu, nimeni n-a mai avut (poate) curajul sa se mai urce de 29 de ani... 8-)

In orice caz, daca cineva trece prin Ojasca/Bratilesti-BZ inaintea mea (fiindca n-am avut vreodata trebi p-acolo), n-ar fi poate rau sa stea la o cafea "vorbita" cu numitul asistent medical Ciprian Gidiutza. Chiar daca n-am auzit inca de la vreun localnic, de pilda, povestea cu "autobuzul fara usi/ferestre" care ar mai levita cind si cind deasupra apelor, prin zona Tainitzei... :-)
...Ori o fi tot un vehicul israelian si asta?! :-D


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

ai uitat sa mentionezi Rapa Diavolului, xanadron.  :evil:
voluntar?

Xanadron

#22
Citat din: calator astral din  26 August 2010, 00:29:22
ai uitat sa mentionezi Rapa Diavolului, xanadron.  :evil:
voluntar?
?! :roll: - probabil ca voluntar, calator astral - ca sa nu fiu offtopic :wink: fiindca, din cite stiu, Rapa Diavolului nu-i prin Buzau, ci in Prahova:

"Rapa Diavolului (PH), un loc in care se pare ca exista un fel de poarta interdimensionala. Situata intr-o zona deluroasa impadurita, la cativa kilometri de satul Poiana Treistii din comuna Cosminele, Rapa Diavolului apare ca un loc plin de magie si mistere. Este un loc situat pe coama unui deal, care consta intr-o panta abrupta de cativa zeci de metri. Localnicii, care au creat o adevarata legenda cu privire la acest loc, vorbesc cu oarecare frica si reticenta despre acest loc. Candva, aceasta zona a fost bantuita de haiduci. Dar locul are o istorie mult mai bogata. Cu mult inainte de formarea poporului roman, aici existau cateva triburi dacice. La Rapa Diavolului, preotii daci efectuau ritualuri si invocau fortele naturii si se aflau in legatura permanenta cu spiritele din subtil, care le ofereau ghidare si protectie."

Ca sa ramin insa ontopic, uite o poza recenta din zona Mtilor Buzaului (Gura Teghii - Fulgerish), in care albastrul cerului e parca mai... albastru decit in alte locuri:


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Xanadron din  26 August 2010, 11:09:58
?! :roll: - probabil ca voluntar, calator astral - ca sa nu fiu offtopic :wink: fiindca, din cite stiu, Rapa Diavolului nu-i prin Buzau, ci in Prahova:

"Rapa Diavolului (PH), un loc in care se pare ca exista un fel de poarta interdimensionala. Situata intr-o zona deluroasa impadurita, la cativa kilometri de satul Poiana Treistii din comuna Cosminele, Rapa Diavolului apare ca un loc plin de magie si mistere. Este un loc situat pe coama unui deal, care consta intr-o panta abrupta de cativa zeci de metri. Localnicii, care au creat o adevarata legenda cu privire la acest loc, vorbesc cu oarecare frica si reticenta despre acest loc. Candva, aceasta zona a fost bantuita de haiduci. Dar locul are o istorie mult mai bogata. Cu mult inainte de formarea poporului roman, aici existau cateva triburi dacice. La Rapa Diavolului, preotii daci efectuau ritualuri si invocau fortele naturii si se aflau in legatura permanenta cu spiritele din subtil, care le ofereau ghidare si protectie."

Da,exact,scuze, iesi deja în Prahova,am facut o confuzie, eram p'aproape oricum  8-) Foarte straniu xanadron, ai fost la fata locului, eu am gasit cîteva poze din zona si un mic film al unei expeditii recente acolo, se poate observa ceata albastrie, umbre, siluete, sfere de tip orbs,un ozeneu portocaliu in levitatie...serios mie mi-a  placut.  :wink:
(Râpa Diavolului,imagini clare, se vede zona unde vegetatia a ramas verde... :-o : http://www.esnips.com//nsdoc/6080e9ab-8e0d-4057-939e-c075acec8cf3)
Râpa vazuta de pe culme:


Un ozeneu RUPESTRU...  :abduct:


Niste nebuni filmeaza noaptea..bravo lor! în ei e speranta, în curiozitatea si curajul lor.


tractorbeam

#24
Evident poza luata pe valea paraului Fulgerisul, corect?
Incet, incet adevarul iese la lumina.  :evil:
Acum daca e sa povestim, acolo exista 3 paraie care converg spre Valea unde este Gura Teghii: Tainita, Fulgerisul si Hansaru. Numai daca o iei ascendent pe valea Tainitei dai de Coltii cu pricina, si DA si eu inclin sa cred ca treaba cu brailenii s-a petrecut in zona Stalpilor si nu la Tiharie dupa cum mi-a confirmat un localnic care le mai si cunoaste si care nu a vrut sa ma conduca acolo invocand diverse motive.
Deoarece am lucrat cu oameni in cadrul unor "interviuri" pot spune ca am simtit ca acel om se simtea absolut inconfortabil cand aduceam vorba de mers in acel loc.


Citat din: Xanadron din  26 August 2010, 11:09:58
...Ca sa ramin insa ontopic, uite o poza recenta din zona Mtilor Buzaului (Gura Teghii - Fulgerish), in care albastrul cerului e parca mai... albastru decit in alte locuri:


tractorbeam

Hai sa ne luam in piept cu geografia:

In zona comunei Furtunesti se varsa paraul Gotis apoi mai sus, in zona Gura Teghii exista pe versantul estic cum vii dinspre Patarlagele vreo 3 paraie: cel mai sudic este cel numit Tainita cu celebra cascada a Tainitei apoi mai la nord paraul Fulgeris si mai sus paraul Tigva care si el are o cascada.
Apoi pana in dreptul  localitatii Varlaam nu mai este nici o apa importanta. Ceea ce descrie omul se petrece in zona piciorului Vinele Calde, mai sus si mai la nord-est, dar in permanenta la sud de drumul 203K. Zona de interes este marginita la sud de localitatile Bratilesti si Goidesti, la est de Plaiul Nucului, la vest si nord de drumul 203k cu meandrele sale. De fapt confuzia vine de la faptul ca a fost inlocuita localitatea Plaiul Nucului cu Nucu, deoarece cei din Plaiul Nucului ii mai zic si ,,La Nuc".

Xanadron

#26
@ calator astral: N-am fost prin zona respectiva (Rapa Diavolului) si, sincer, nici nu cred c-o sa ajung acolo prea curind - pe principiul concentrarii cercetarilor pe o singura directie (zona), timpul si banii fiind ambele in cantitati limitate pentru "exploratorii amatori". :| Din pacate...
Rape cu "taietura" aia ciudat de plana sint insa destule si-n Mtii Buzaului (exemplu vizibil chiar din drum: stinca de la Genunea Nemertei) - probabil ca exista explicatii geologice in sensul formarii lor, dar impresia lasata de unele e aia de megaliti cumva... prelucrati.

Uite si-o imagine cu Stinca lui Persescu (si asta, vizibila de pe soseaua ce duce la Varlaam) - unde nu-i doar o poveste faptul ca acolo a existat, in secolul XIX, un sanatoriu pentru bolnavii de plamini (TBC) unde se trata extrem de eficient numita maladie. Poate ca, pe linga proprietatile curative ale laptelui de capra, contau si anumite influentze geomagnetice ale locului?!  :star: Senzatia de... BINE resimtita acolo poate fi subiectiva, dar poate ca n-ar strica si un studiu stiintific.




Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#27
Citat din: tractorbeam din  26 August 2010, 17:41:03
Hai sa ne luam in piept cu geografia:

In zona comunei Furtunesti se varsa paraul Gotis apoi mai sus, in zona Gura Teghii exista pe versantul estic cum vii dinspre Patarlagele vreo 3 paraie: cel mai sudic este cel numit Tainita cu celebra cascada a Tainitei apoi mai la nord paraul Fulgeris si mai sus paraul Tigva care si el are o cascada.
Apoi pana in dreptul  localitatii Varlaam nu mai este nici o apa importanta. Ceea ce descrie omul se petrece in zona piciorului Vinele Calde, mai sus si mai la nord-est, dar in permanenta la sud de drumul 203K. Zona de interes este marginita la sud de localitatile Bratilesti si Goidesti, la est de Plaiul Nucului, la vest si nord de drumul 203k cu meandrele sale. De fapt confuzia vine de la faptul ca a fost inlocuita localitatea Plaiul Nucului cu Nucu, deoarece cei din Plaiul Nucului ii mai zic si ,,La Nuc".
Absolut corecta localizarea zonei Vinele Calde si clarificarea confuziei "Nucu-Plaiul Nucului", tractorbeam! Se vede ca nu vorbesti doar "din fatza monitorului". :wink:
Ce spuneai in precedenta postare gindesc si eu apropo de o posibila "limpezire a apelor" despre nelamuritele disparitii de-acum 3 decenii. Zona Tainitzei poate fi deci o noua pista de cercetare - pe care as recomanda-o insa nu doar "paranormalilor", :-) ci si alpinistilor cu experientza, fiindca eu de pilda m-am preumblat pe-acolo, dar recunosc ca n-am pregatirea necesara escaladarii (extrem de dificila si pentru profesionisti) a Stilpilor Tainitzei - a nu se confunda insa nici astia cu Coltii Tainitzei, asa cum unii confunda de fapt si lacul Hansaru cu Gotis.

Cit despre poza culmii Fulgeris, e luata de pe celalalt mal (dreptul) al riului Basca (vizavi de drumul 203K, de-a lungul carora-s, in ordine de la Varlaam, culmile Tigva, Cujbesti, Fulgeris si Tainitza).
Repet insa si-o precedenta opinie - aia ca si malul asta (dreptul) al riului Basca ar putea rezerva unele surprize (mai ales unele portiuni ale culmii Rusila - unde mi-a disparut cainele acum o luna).

P.S. O stire recenta -si interesanta - despre numita zona a Tainitzei:

http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Asezare_rupestra_noua-in_Muntii_Buzaului_0_295170638.html

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

ryn

Citat din: jean din  27 Iulie 2008, 22:50:56
   O poza cu textul si cateva cuvinte explicate din textul respectiv. Cele din partea superioara a pozei sunt subliniate deasupra, iar de la jumate in jos, sunt subliniate dedesubt. Intradevar interesanta zona de deal si munte a Buzaului. Am fost la vulcanii noroiosi cu bicicleta, foarte frumos. Seamana cu peisajul Martian sau de pe Io. Doresc sa mai vad ,,Focurile vii" si ,,Muzeul de chilimbar"
Dau tarziu acest raspuns, dar este clar ca pisania este in romana scrisa cu caractere chirilice. Oricum precizarea mea este lipsita de importanta... Continuati  :?

Xanadron

Citat din: ryn din  02 Septembrie 2010, 03:08:53
Dau tarziu acest raspuns, dar este clar ca pisania este in romana scrisa cu caractere chirilice. Oricum precizarea mea este lipsita de importanta... Continuati  :?
Fii sigur ca eu cel putin o sa continui pe tema asta centrata pe straniile "anomalii buzoiene", Ryn - dar numai atunci cind o sa reusesc sedimentarea unor concluzii proprii - inca nebuloase, recunosc (si nu doar comentarii la materiale internautice... si mai confuze :-D decit nelamuririle mele post-cercetari, fie ele doar amatoristice, prin zona).
Am scris doar asta p-aici:
"Timpul (liber, evident) e tare scurt din pacate si deja mai am doua promisiuni de topicuri inca neonorate ("Nazi OZN - ET/NWO Connection" si deloc neimportantul "M-tii Buzaului - Tara Luanei, a lui Io-Anu-Reptilianu', a prepelasgilor, tartarilor, strablajinilor, targetul argonautzilor, sau toate la un loc?"  - cam lung titlu, dar asta-i ideea in definitiv)."

N-are rost sa mai repet oricum ideea ca eventuale (dar foarte improbabile) dezvaluiri ale unor persoane implicate oficial in studiul zonei - cum e de pilda dl. profesor Rudan - ne-ar fi nu doar noua, "ozenautilor rufonisti" :wink: utile, ci poate chiar intregii omeniri.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/