Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O abordare de bun simt a anului 2012

Creat de seeker79, 16 Iulie 2008, 04:41:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

#60
Citat din: lylyt_ice din  23 Iulie 2008, 17:58:39
Cum vreti voi sa expuna cineva ideile lui pe fata, daca tot timpul este provocat, luat in batae de joc si acuzat de minciuna si sarlatanie? Nu a-ti facut decat sa v-a inarmati fiecare cu cite un coimag verbal si ati impuns si lovit din toate partile cerandu-i sa spuna ce stie, iar cand a-ti vazut ca incearca din nou sa spuna ceva, vine alta lovitura sau provocare facandu-l sa taca sau sa se apere...!!! Nu a despartit cuvintele pentru a v-a pune voua nervii la incercare, ci pentru a scoate in evidenta intelesul real ascuns in structura cuvantului respectiv, cu alte cuvinte, mesajul subliminal al cuvantului respectiv...!!! "la inceput a fost CUVANTUL"...imi pare rau ca nu se poate discuta pe acest forum la un mod mai intelept, si preferati sa se discute banalitati cum ar fii "GHICI CE AM FOTOGRAFIAT" sau deliruri cum ar fii "Al trilea ochi"...Nu acuz pe nimeni, pentru ca nu-i numai vina voastra ca nu puteti pricepe cum gindesc unii oameni pe care voi ii considerati; sarlatani. mincinosi, nebuni, profitori...sau cum vreti voi.......PACAT!!!

nu, "al treilea ochi" nu-i un delir. este denumirea metaforica -folosita, in special, in filosofiile orientale - a glandei pineale si subiectul te asigur ca este unul "generos"; asta, bine-nteles, daca evitam sa cadem in capcana exagerarilor si a bigotismului. iar discutiile, pe topicul respectiv, chiar au fost interesante si instructive pana in momentul cand, ca de obicei, au inceput bruiajele.
in schimb, apelativul "delir", cu tristete o spun, mai degraba se potriveste unora dintre chestiile pe care le sustine conteplatorul. si ma refer la unele lucruri din spusele contemplatorului pe care le-a subliniat ciuciulete intr-o postare anterioara, precum si la altele de genul: calatoreste in timp cu nu se stie ce masina pe care ne-a si "prezentat-o" (adica, mai corect zis, ne-a aratat un grafic); deci, atentie, nu mental, ci cu un fel de masina a timpului! si merge nestingherit pe la alexandru macedon, pe vremea genezei, pe vremea oamenilor-maimuta, e prieten cu extraterestrii (ba, daca-mi aduc bine aminte -si daca ma-nsel imi cer scuze- parca zicea pe la inceput ca el insusi e extraterestru) si cate si mai cate. iar cand ii pui niste intrebari specifice, bine-nteles ca o da cotita. pai, sincer acu', tu-nghiti chestiile astea? eu, in principiu, accept multe si am invatat sa folosesc cat mai rar cuvantul "imposibil", insa da-mi voie ca in cazul de fata sa am indoieli serioase.
poate ca ciuciulete a fost cam dur in acuzatii, dar cum ai caracteriza tu toata aceasta poveste si incrancenarea contemplatorului?
si ce lucruri interesante despre timp si spatiu a spus el? pai, in zilele noastre, de la einstein incoace, orice copil de liceu stie ca timpul nu mai este inteles ca fiind ceva absolut, cum era considerat cu vreo suta de ani in urma, ci putem vorbi de un timp local care, mai mult, variaza cu viteza.
asta ca sa nu mai vorbim de filosofiile si religiile orientale, in care ni se spune ca realitatea in ansamblu, cu timpul si spatiul ei, este o iluzie, maya, sau, mai nou, de "matrix" si teoria holografica. dupa cum vezi nimic nu-i nou sub soare. deci ce revelatii profunde ne-a impartasit contemplatorul?
el vine si ne spune ca are o masina cu care calatorete in timp. ok, sa fie sanatos. chiar m-as bucura sa fie si români d'astia, care fac lucruri extraordinare, numai ca o treaba neobisnuita ca asta mai trebuie si dovedita ca altfel, sa ma ierti, aduce a chestie patologica.
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

   Nu stiu ce intelegi tu ciuciulete prin a crede sau nu a crede.....? DE obicei eu nu atac partenerul de discutie inainte de a-l lasa sa spuna ce are de spus, eventual pun intrebari decente ci fara sa-l acuz inainte sa inteleg unde vrea sa ajunga...abea dupa aceea imi formez o parere. Dar daca il iau la injuraturi cupa citeva vorbe, nu fac decit sa produc cu buna stiinta un scandal. Uite si tu ce a iesit aici(?)  mai ceva ca-n Texas, doi se cearta si restul arunca cu scaune fiecare cum poate. De ce nu folositi un ton mai prietenos si fara jigniri si impunsaturi? "TONUL FACE MUZICA"! si..."DIN DISCUTII IESE LUMINA"!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984