Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O abordare de bun simt a anului 2012

Creat de seeker79, 16 Iulie 2008, 04:41:39

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

seeker79

In primul rand, buna seara tuturor.
Am nimerit pe acest forum cautand cu totul si cu totul altceva, dar mi-a placut si cred ca am sa raman o vreme.
Am gasit aici oameni inteligenti, cum din nefericire nu prea gasesc in jurul meu (in viata de zi cu zi) dar si trasnaile cele mai trasnite care m-au facut sa rad cu pofta. O combinatie placuta si instructiva as zice.
In legatura cu anul 2012, vad ca este un nou trend acum, si toata lumea se bazeaza pe acuratetea calendarului mayan pentru a prezice un nou sfarsit al lumii...sau un nou inceput?
Ca orice om, animat de o curiozitate sanatoasa, am cautat si eu informatii cat de cat pertinente. Nu cred in minuni, altele decat cele pe care Natura (incluzand aici foarte multe, nu doar pomii de pe marginea drumului  :-P) le savarseste zi de zi de peste milioane de ani, asa ca am gasit linkul urmator ca fiind o abordare cat se poate de echilibrata a mult controversatului an 2012.
http://www.exitmundi.nl/Maya.htm
Nimic spectaculos, nimic care sa te tina cu sufletul la gura (este ciudat cum oamenii au aceasta placere morbida in a se infiora la gandul ca "the end is coming"), ci doar faptul ca la finalul lecturii respectivului articol, m-am gandit din nou ce bine ar fi daca am inceta sa mai cautam atat in afara si ne-am intoarce putin ochii catre fiinta interioara. Acolo in fiecare zi o lume se sfarseste si incepe alta, acolo in fiecare zi ne putem reinventa, acolo este sursa tuturor miracolelor pe care le asteptam si le dorim si chiar si acel "adrenaline rush" atat de agreat de unii.
V

contemplatorul

seeker79,

E si firesc sa nu poata fi interpretata de catre EVOLUTIE, SCHIMBAREA drept o TRAGEDIE, in masura in care:

toate evenimentele care se produc=apar=intampla,

SUNT LA FEL DE FICTIVE=ILUZORII=O HOLOGRAMA,

PRECUM ESTE INSUSI SUPORTUL=SPATIUL IN INTERIORUL CARUIA ACESTE EVENIMENTE SE PRODUC=APAR=INTAMPLA,

DENUMIT "TIMP",

SI CARE NU EXISTA DECAT - IN PARALEL - IN IMAGINATIA NOASTRA !

Bine, unii dintre noi se mai pot INTERSECTA din cand in cand cu VESNICIA=ETERNITATEA, dar, din pacate ei sunt imediat (a)trasi de semenii lor, inapoi in MESCHINARIA NUMITA DE EI VIATA=TIMP, pentru simplul fapt:

ca semenii lor nu sunt pur si simplu interesati de ceea ce le poate rezerva VIITORUL=ETERNITATEA=VESNICIA, ci, ca sa nu se plictiseasca in viata, ei prefera ca sa se lase permanent SURPRINSI !

parere

sa fim seriosi...ne complicam cand afirama ca suntem holograme...minciuni megatoare care de fapt nu exista
Daca eu scriu acum inseamna ca sunt,si daca tu ma contrazici inseamna ca esti, daca intreg universul este o holograma inseamna ca asta e adevaraul-realul, ceea ce ar fi dupa nu ar mai avea aceiasi consistenta ca si noi si se poate numi generic NIMIC, ceva ce nu este asemeni amteriei noastre...cat despre 2012...oamenii si-au creat tot timpul motive de teama

contemplatorul

Dragule Parere,

Suntem toti niste holograme, chiar daca nu suntem constienti de asta.

Astazi, am fost la inmormantarea sotiei unui foarte bun prieten din copilarie. S-a stins la numai 42 de ani.

Deci, am avut de foarte curand ocazia, ca sa ascult din nou CEEA CE SE PREDICA la orice slujba de inmormantare:

SUNTEM DOAR NISTE HOLOGRAME=INCHIPUIRI=NALUCIRI=MAZGALELI I_REPETABILE PE UN DISPLAY=ECRAN !!!

NU SUNTEM NICI MACAR DESERTACIUNE=NICI MACAR NISTE FIRISOARE CONCRETE DE PRAF=PULBERE COSMICA !!!

ORGOLIUL NOSTRU ESTE CEL CARE NE COLOREAZA SI NE DINAMIZEAZA MINTILE, FARA INSA CA SA NI LE LUMINEZE !

LupinThe3rd

@contemplatorul: mi-a dat acu' cativa ani o holograma un pumn in falca... daca vreti sa vedeti ce bucati da holograma aia va dau numarul de telefon. la cerere va poate invinetii ochii. doar doi dintre ei :D. sa vedeti cat de real poate parea totul cand ai ochii invinetiti de la un pumn intre ei ;)

contemplatorul

#5
Lupin,

Nu neg ce spui !

Intradevar, CAFTEALA este CEA DE A 5 A CALE, pentru (a ti se deschide AJNA) a putea afla:

CINE SUNTEM CU ADEVARAT !

http://www.youtube.com/watch?v=Bu7aauJuQHY


Doar stii vorba aia: " Ce nu a reusit sa te omoare, te face mai puternic ! "

Hopa ! Parca nu mai puteam posta nimic, daca aveam avertismentul: "WARNED" !

Ce s-a schimbat intre timp p`acilisa ?

darieglobur

Citat din: parere din  20 Iulie 2008, 17:04:23
sa fim seriosi...ne complicam cand afirama ca suntem holograme...minciuni megatoare care de fapt nu exista
Daca eu scriu acum inseamna ca sunt,si daca tu ma contrazici inseamna ca esti, daca intreg universul este o holograma inseamna ca asta e adevaraul-realul, ceea ce ar fi dupa nu ar mai avea aceiasi consistenta ca si noi si se poate numi generic NIMIC, ceva ce nu este asemeni amteriei noastre...cat despre 2012...oamenii si-au creat tot timpul motive de teama

hmm, ideea cu hologramele, recte cu "universul holografic", sa stii ca este una interesanta si care merita a fi, sã zic asa, contemplatã :-D. dã o cautare pe net cu david bohm si o sa vezi c-o sa gasesti chestii interesante in acest sens.
problema e alta, si anume ca, el, contemplatorul, amestecand-o cu un misticism sumbru slavo-oriental, de sorginte gurdjeff-eana, o face praf pentru un mod de discutie rational, adica, pur si simplu o minimalizeaza.
...und Sie fliegen doch!

contemplatorul

Darie,

Imi cer scuze daca m-am facut gresit inteles. N-o minimalizez. Ba chiar eu insumi am ajuns - printr-o experienta personala indelungata - la aceasta concluzie.

Pe Gurdjeff l-am adus in discutie, doar pentru ca cititorii nostri, sa poata CA SA PRE_VADA faptul ca:

AL TREILEA OCHI - CEL DEZVOLTAT DE CATRE UN YOGHIN=ORICE MISTIC - ESTE LA FEL DE ORB=LIMITAT, PRECUM SUNT SI CEILALTI DOI !

Deoarece: ORICE TEORIE CARE NU ESTE INSOTITA DE PRACTICA=DOVADA, E PISHWASSER, adica:

E LA FEL DE TOXICA !

darieglobur

Citat din: contemplatorul din  21 Iulie 2008, 23:06:28
Darie,

Imi cer scuze daca m-am facut gresit inteles. N-o minimalizez. Ba chiar eu insumi am ajuns - printr-o experienta personala indelungata - la aceasta concluzie.

Pe Gurdjeff l-am adus in discutie, doar pentru ca cititorii nostri, sa poata CA SA PRE_VADA faptul ca:

AL TREILEA OCHI - CEL DEZVOLTAT DE CATRE UN YOGHIN=ORICE MISTIC - ESTE LA FEL DE ORB=LIMITAT, PRECUM SUNT SI CEILALTI DOI !

Deoarece: ORICE TEORIE CARE NU ESTE INSOTITA DE PRACTICA=DOVADA, E PISHWASSER, adica:

E LA FEL DE TOXICA !

ok, de-acord cu tine. dar...
1. modul, sumbru, prin care te exprimi ma face sa cred ca nu esti departe de un amestec de misticisme de tot felul; indiferent ca ai vrea sa spui ceva cu relevanta stiintifica sau mistico-filosofica (ma rog, sa zicem ca esti atras de latura asta), spune-o dom'le clar, fara echivoc, ca sa-nteleaga si lumea ce vrei sa transmiti.
2. renunta la Caps-uri ca, sincer, io nu pot sa citesc ce scrii tu! am impresia ca urli la mine si-mi vine sa fug, pe bune! ti-au mai spus asta si moderatorii si multi altii...
...und Sie fliegen doch!

contemplatorul

#9
Darie,

Sunt un amestec STIINTIFICO-FILOZOFICO-RELIGIOS intradevar, deoarece, dupa ani lungi de cercetare=experiente, am ajuns la concluzia ca "ADEVARUL" a fost distrus=spart in mod violent in mai multe bucati, si impartit intre "EI"=intre "cei mai mari cersetori si calici ai lumii".

Insa ma feresc - CA DE DREAQU - sa fiu MISTIC, sau sa fac pe "obscuru`", asa cum m-ai mai acuzat o data !


darieglobur

Citat din: contemplatorul din  21 Iulie 2008, 23:52:20
Darie,

Sunt un amestec STIINTIFICO-FILOZOFICO-RELIGIOS intradevar, deoarece, dupa ani lungi de cercetare=experiente, am ajuns la concluzia ca "ADEVARUL" a fost distrus=spart in mod violent in mai multe bucati, si impartit intre "EI"=intre "cei mai mari cersetori si calici ai lumii".

Insa ma feresc - CA DE DREAQU - sa fiu MISTIC, sau sa fac pe "obscuru`", asa cum m-ai mai acuzat o data !



uite, inteleg ca cercetezi si experimentezi in felul tau. dar sa stii ca nu esti singurul...sa stii ca suntem multi care cercetam (din cate vazui io, chiar de pe acest forum), chiar daca o facem dupa puterile noastre mici, dar, vorba aia, sincere! :-D
oricum, daca vrei cu-adevarat sa transmiti ceva, conteaza modul in care te exprimi si orice-ai spune tu, de cele mai multe ori esti obscur in exprimare si greu inteligibil pentru ceilalti. intelege ca nu-i o acuza ci doar o constatare.
dar, bine, sa trecem peste...imi promiti ca nu mai scrii cu majuscule si cu despartiri d'alea fortate, ca pentru prosti? :-D
...und Sie fliegen doch!

contemplatorul

#11
Darie,

Te rog sa cauti ca sa intelegi, ca fortez diverse asocieri intre stiinta-filozofie-religie pe de o parte, si misticism=fantasmagorie de cealalta parte, tocmai pentru a le ironiza=defaima pe acestea din urma. Si cred sincer, ca cu putina bunavointa, asocierile ar putea fi totusi descifrate si nu confundate, tocmai pentru faptul ca ele sunt fortate. 

darieglobur

Citat din: contemplatorul din  22 Iulie 2008, 00:30:29
Darie,

Te rog sa cauti ca sa intelegi, ca fortez diverse asocieri intre stiinta-filozofie-religie pe de o parte, si misticism=fantasmagorie de cealalta parte, tocmai pentru a le ironiza=defaima pe acestea din urma. Si cred sincer, ca cu putina bunavointa, asocierile ar putea fi totusi descifrate si nu confundate, tocmai pentru faptul ca ele sunt fortate. 

de-acord cu tine, hai sa-ncercam sa dam dovada de mai multa bunavointa fiecare. io o sa ma straduiesc sa te percep mai la obiect, cum se spune, iar tu o sa te straduiesti sa scrii fara majuscule pe tot randul, fara despartiri fortate ale cuvintelor si alegand pe cat posibil un singur termen atunci cand caracterizezi ceva (adica fara vesnicele sinonime fortate puse dupa "="), ok? :-D

si, ca sa ne-ntoarcem la tema d'aci, ce zici de 2012? io unul, sincer, nu cred in sfarsitul lumii pe baza calendarului mayaº. poate oi fi io mai naiv sau in necunostinta de cauza, insa dupa mine, singurul pericol autentic in acest sens ar fi un eventual impact cu un meteorit. ala da pericol! insa n-am auzit ca deocamdata sa se discute de iminenta unui astfel de eveniment. sau poate ma insel?...
...und Sie fliegen doch!

contemplatorul

#13
Darie,

Ca sa vezi cat de intelegator sunt, o sa postez doar linkul catre raspunsul (dat in cadrul altui topic) la intrebarea pe care se vede astfel de la o posta ca ti-am anticipat-o, cunoscut-o in avans (fara sa apuc ca s-o citesc. acest aspect fiind, zic eu, o dovada incontestabila a faptului ca eu pot "calatori in timp") in legatura cu ceea ce s-ar putea intampla cel mai probabil=pre_vizibil, si nu cu ceea ce ar putea fi surprinzator=im_pre_vizibil in anul 2012:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,961.msg35812/topicseen.html#msg35812

DepthOfField

#14
CitatCa sa vezi cat de intelegator sunt, o sa postez doar linkul catre raspunsul (dat in cadrul altui topic) la intrebarea pe care se vede astfel de la o posta ca ti-am anticipat-o, cunoscut-o in avans (fara sa apuc ca s-o citesc. acest aspect fiind, zic eu, o dovada incontestabila a faptului ca eu pot "calatori in timp")

LOOOL, da, asta era dovada de care aveam nevoie. Elocvent. Ha ha. Propun mutarea acestui exemplu la Pagina Comica.

Stiu, Contemplatorule, esti sortit sa rada lumea de tine, si asta (zici dumneata pentru urechile naivilor), e dovada ca spui adevaruri dureroase, ca nu esti plamadit din acelasi nimic ca si noi astia amaratii de pe forum, orbi si satanici, bla bla. Si mai ai si tupeul sa spui ca nu generalizezi.

Contemplatorule... le contemplezi de le iese fumul din mama lor de idei.

Te-oi fi crezand tu ala specialu', a-temporal, incarnat in om, nemuritor, super-inteligent de nu reusim noi astia sa te intelegem...dar, nici sa ne crezi idioti nu admit. Daca ai ceva ELOCVENT de spus (si NU AI !!, doar filosofezi de idei din capul tau), cu atat mai mult va trebui sa te cobori, MARIA TA, la nivelul nostru idiot de intelegere si sa ne explici si chiar DOVEDESTI una sau alta. In rest nu faci decat sa "bla-bla" ce-i drept, cu talent deosebit. Si te-am mai intrebat: il cunosti pe Sevastase?

Personal mi-as dori, si o spun public, excluderea ta de pe forumul Rufon, daca tu nu te retragi singur sau cel putin nu iti ajustezi discursul atat ca sa fie citet, cat si sa fie coerent pentru intelegerea unui nivelul MEDIU al majoritatii userilor de pe acest forum, pentru ca de cateva saptamani bati campii cu aceleasi idei imaginative si speculative, esti alunecos si o dai si tu ca si Sevastase in desene animate, si consider ca este pierdere de timp pentru publicul majoritar sa citeasca zeci de posturi in care noi suntem, numai satanici, orbi, idioti, nepregatiti, incapabili si ce-ti mai trece tie prin cap sa vezi la noi comparativ cu PREA-MARETIA DUMNEAVOASTRA.


Citat"Ci, pur si simplu vorbesc=scriu, doar pentru cei care "au ochi sa vada si urechi ca sa auda", "

adica naivi ?!?


Daca ai nevoie sa fii inconjurat de semeni intru ratiunea ta neinteleasa, puneti-o de un site personal, publica o carte etc, si sigur o sa fii inconjurat de aplaudaci, pentru ca in mod sigur sunt si alti frustrati care iti apreciaza gandirile.

Eu personal nu iti apreciez deloc bataia de joc la care ne supui, si mi se pare ca nu sunt singurul care iti critica demersul alunecos si parsiv.

bine, stiu, suntem satanici vei propovadui iar dumneata, dar, tocmai de aceea, mai bine scuteste-ne de iluminarile tale (bezmetice).

Eu personal am impresia ca sunt cumva agresat la inteligenta de domnul Contemplator, ca si Rufonul este dus in manelizare de discursuri de genul pe care le propovaduiesti, si, daca sunt singurul care are aceasta senzatie (desi parca vad si alte voci critice), inseamna ca trebuie sa merg sa ma tratez, numai doresc sa-mi spuneti. Si fac EXIT imediat de pe rufon, daca majoritatea imi va spune ca eu am vreo problema la bibilica.

Apropo.. Contemplatorule te mirai mai deunazi ca in stadiul "Warned" poti posta. Cum, nu ai anticipat tocmai Maria Ta chestia asta? Si, apropo, ce anticipezi in viitorul apropiat in legatura cu prezenta ta pe forum? Poate-mi zici si mie, ca sa stiu la ce sa ma astept...si ce sa fac.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm