Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Din ce cauza se inchid unele subiecte?...

Creat de darieglobur, 14 Iulie 2008, 00:51:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

Mei, nus daca se va supara sau nu cineva pe mine dar as vrea sa semnalez si io o stare de fapt...
Prea usor se inchid subiectele!
Indiferent ca un user cere sa-i fie inchis subiectul pe care tocmai l-a deschis - stiu si eu, poate din cauza supararii ca acesta nu se desfasoara conform asteptarilor sale - sau ca moderatorii se hotarasasc, asa, ad hoc sa inghete un subiect, lucrurile astea, volens nolens, au darul de a genera in randul celor care se mai straduiesc p'aici, asa, un sentiment de lehamite. Pai la ce bun sa mai postezi daca un subiect poate fi inchis instantaneu, fara nici o justificare?
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

 Corect!!! DAR ...nu prea pe inteles !!! :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

darieglobur

pai, lylyt, de ce nu-i pe-nteles? sau, mai bine zis, spune concret ce e si cum...
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

 DA...! unii nu prea inteleg ca a deschide un subiect, nu inseamna a-ti face o idee cam cum gandesc altii, ci este un subiect deschis pentru a ne dezvolta cit se poate felul de a discerne unele situatii ne clare...! DE aceea consider ca nu-i logic ca un subiect sa fie pur si cimpu "taiat"...inchis cind cel care l-a deschis se simte "satisfacut" sau " NE-satisfacut" de rezultatul intrebari(lor) initiale...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

#4
Darie, eu nu înþeleg care e problema ta? Ce subiecte s-au închis? Hai sã vorbim pe exemple concrete... nu aºa la modul general. Pentru cã starea de fapt pe care o invoci tu NU EXISTÃ... cãci pot considera topicul tãu tendenþios. ªi pe mine mã ia lehamitea mai ales când vãd subiecte de acest gen la ora asta ºi câte un deºtept care vine din când în când ºi-mi spune cum ºi când sã moderez sau sã nu moderez.

Editare ulterioarã:

Pe forumul ãsta sunt 19 secþiuni (am exclus Administraþie ºi Coºul de gunoi) care cumuleazã 1220 subiecte din care mai puþin de 10 subiecte închise. Dacã facem un calcul simplu ne dã 0,81% subiecte închise. Deci unde e starea de fapt? Eu vorbesc cu cifre nu cu vorbe aruncate aiurea!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

darieglobur

Citat din: bluemoon8520 din  14 Iulie 2008, 01:37:40
Darie, eu nu înþeleg care e problema ta? Ce subiecte s-au închis? Hai sã vorbim pe exemple concrete... nu aºa la modul general. Pentru cã starea de fapt care o invoci tu NU EXISTÃ... cãci pot considera topicul tãu tendenþios. ªi mine mã ia lehamitea mai ales când vãd subiecte de acest gen la ora asta ºi câte un deºtept care vine din când în când ºi-mi spune cum ºi când sã moderez sau sã nu moderez.

Nu afirmatia mea este tendentioasa. Regret ca te-am ofuscat insa io as zice ca, tocmai, afirmatia ta, asta cu "câte un deºtept care vine din când în când ºi-mi spune cum ºi când sã moderez sau sã nu moderez", este tendentioasa, si nu a mea. Si n-as vrea sa insist preas mult pe tema aluia desteptu'...
Poate ca nu stii sensul termenului "tendentios". Sau poate ca esti foarte orgolios astfel incat sa nu accepti si o discutie sine ira et studio pe o anumita tema.
Eu nu vreau sa-ti dau lectii de moderare si nici sa-ti iau locul colea. Departe de mine, ca nu ma intereseaza chestia asta nici cat negrul sub unghie. Insa da-mi voie sa-mi spun si eu parerea mea, ca d-aia-i forum...
Pai, exemplele concrete, la care m-am referit, sunt urmatoarele:
1. Topicul despre energia Chi si meditatia, al lui Jackie;
2. Topicul asta despre teoria relativitatii si calatoriile in timp, pe care l-ai inchis temporar.
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

  Mai ales cel despre teoria relativitatii si calatoriile in .... BUMS !!! Aici s-a rupt filmul, cind era mai interesanu!!!???Si culmea au disparut si Contemplatorul si...Noua de pe forum   Care-i pana la urma treaba..? CINE SUNT ACESTIA CU ADEVARAT?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

#7
La punctul 1:

A fost închis la cererea lui Jackie tot din cauza offtopicului ºi ca o parantezã: un user îºi poate închide topicul pe care l-a deschis fãrã intervenþia unui moderator. Poate ar trebui dezactivatã opþiunea respectivã.


La punctul 2:

Topicul începuse sã se trasforme într-un offtopic ºi flame continuu ºi l-am închis temporar pânã se calmeazã spiritele. Ce vinã am eu cã tu ai lipsit de la "spectacol"... normal cã nu vezi cauza pentru care s-a închis topicul cãci mesajele injurioase ºi offtopic au fost ºterse.

Ar fi fost mai bine sã dau avertismente? Sau moderated? Aºa am ales o metodã neutrã, sã-i zic. ªi tot nu vãd unde e problema: dacã ai vreo idee pe subiect trage o foaie de hârtie sã nu o scapi sau deschide un fiºier cu notepadul, noteaz-o, iar când se redeschide topicul o poþi posta.

Altceva... nu înþeleg de ce trebuie sã filozofãm, e mult spus filozofat aº zice chiar pierdere de timp, pe marginea unor false probleme cum e asta.

Nu e vorba de orgoliu ci de o stare de fapt care existã pentru moderatori în general ºi care pentru userii normali e invizibilã, nu cã m-aº plânge, dar aºa de dragul argumentului. Poate ar trebui sã fac un topic special cu mesajele care le primesc pe privat. ªi menþin ceea ce am spus, dar vorba 'ceea: nu-i poþi mulþumi/împãca/satisface pe toþi!

Eu am spus tot ce aveam de spus pe acest topic. EOF
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

noua

nu am disparut  :wink:
intru zilnic pe forum, citesc, si cam atat.



darieglobur

Citat din: lylyt_ice din  14 Iulie 2008, 02:35:50
  Mai ales cel despre teoria relativitatii si calatoriile in .... BUMS !!! Aici s-a rupt filmul, cind era mai interesanu!!!???Si culmea au disparut si Contemplatorul si...Noua de pe forum   Care-i pana la urma treaba..? CINE SUNT ACESTIA CU ADEVARAT?

da, indiferent de "ineptiile" cu masina timpupui si calatoriile in timp, pe care le-ar fi sustinut userul Contemplatorul, acestea trebuiau dovedite si contracarate ca atare (lucru care s-a facut intr-o proportie destul de mare, zic eu), si nu inchis subiectul. in felul asta se da loc teoriei conspiratiei, asta-i problema.
contemplatoru' veni cu un copy/paste banal si insuficient referitor la teoria cuantica si paradoxul EPR, vai de mine! habar n-are cu ce se mananca chestia asta! in schimb vaz ca i-a impresionat pre unii...
chiar nu stiu. cum adica au disparut Contemplatorul si Noua de pe forum? eu fusai la munte vreo trei zile si abia in seara asta ajunsai acasa...
...und Sie fliegen doch!

noua

Citat din: darieglobur din  14 Iulie 2008, 02:50:23
... in schimb vaz ca i-a impresionat pre unii...

n-a avut timp sa impresioneze sau sa dezamageasca ... s-a inchis topicul la timp  :lol:

lylyt_ice

#11
  Eeeeiiii ...uite ca Noua sta la panda... : :-(:zi si noapte si cind e cazul; da REPLICA SAU RASPUNSUL,   SAU INTREBAREA(?!) care se potrivesre pentru tilul din _nainte propuuuus.......!!!asa ca ; Scopul suza "mijloaceleeeeee...!!!! : :roll: :roll:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

darieglobur

Citat din: bluemoon8520 din  14 Iulie 2008, 02:47:49
La punctul 1:

A fost închis la cererea lui Jackie tot din cauza offtopicului ºi ca o parantezã: un user îºi poate închide topicul pe care l-a deschis fãrã intervenþia unui moderator. Poate ar trebui dezactivatã opþiunea respectivã.


La punctul 2:

Topicul începuse sã se trasforme într-un offtopic ºi flame continuu ºi l-am închis temporar pânã se calmeazã spiritele. Ce vinã am eu cã tu ai lipsit de la "spectacol"... normal cã nu vezi cauza pentru care s-a închis topicul cãci mesajele injurioase ºi offtopic au fost ºterse.

Ar fi fost mai bine sã dau avertismente? Sau moderated? Aºa am ales o metodã neutrã, sã-i zic. ªi tot nu vãd unde e problema: dacã ai vreo idee pe subiect trage o foaie de hârtie sã nu o scapi sau deschide un fiºier cu notepadul, noteaz-o, iar când se redeschide topicul o poþi posta.

Altceva... nu înþeleg de ce trebuie sã filozofãm, e mult spus filozofat aº zice chiar pierdere de timp, pe marginea unor false probleme cum e asta.

Nu e vorba de orgoliu ci de o stare de fapt care existã pentru moderatori în general ºi care pentru userii normali e invizibilã, nu cã m-aº plânge, dar aºa de dragul argumentului. Poate ar trebui sã fac un topic special cu mesajele care le primesc pe privat. ªi menþin ceea ce am spus, dar vorba 'ceea: nu-i poþi mulþumi/împãca/satisface pe toþi!

Eu am spus tot ce aveam de spus pe acest topic. EOF


1. eu nu vreau sa intru in contre cu Jackie, caruia ii respect pasiunea si contributiile pe acest forum, insa te intreb eu pe tine...daca toti userii care au deschis subiecte pe acest forum ar veni la tine si ti-ar cere sa le stergi subiectele deschise de ei, ce ai face? si unde s-ar ajunge? hmm, e o situatie ipotetica, sigur, insa ea ilustreaza din plin, zic eu, problema ridicata de mine.
2. da, am lipsit si n-am vazut injuraturile (si regret foarte mult! :-D ).
poate ca decizia ta a fost cea mai buna pe moment. dar poate ca la injuraturi ar trebui sa dai avertismente, nu stiu. tu esti moderatorul si ar trebui sa gasesti calea cea buna (stiu ca nu-i usor!), insa eu mi-am zis doar parerea si mi-o mentin; anume ca daca se-nchid subiectele prea usor, fara un motiv temeinic, atunci forumul se bagatelizeaza, scuzati expresia.
deci critica mea era pur constructiva si, sincer, m-a deranjat remarca aia cu "orice destept..."
oricum, despre mine iti pot spune cu mana pe inima ca daca primesc avertismente sau realizez ca am devenit "persona non grata", atunci, desi cu oaresce parere de rau, poti fi sigur ca am si plecat instantaneu! caci nu tin neaparat sa ma produc pe acest forum:-D
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: noua din  14 Iulie 2008, 02:48:20
nu am disparut  :wink:
intru zilnic pe forum, citesc, si cam atat.




si eu..
adi

contemplatorul

Citat din: darieglobur din  14 Iulie 2008, 02:50:23
da, indiferent de "ineptiile" cu masina timpupui si calatoriile in timp, pe care le-ar fi sustinut userul Contemplatorul, acestea trebuiau dovedite si contracarate ca atare (lucru care s-a facut intr-o proportie destul de mare, zic eu), si nu inchis subiectul. in felul asta se da loc teoriei conspiratiei, asta-i problema.
contemplatoru' veni cu un copy/paste banal si insuficient referitor la teoria cuantica si paradoxul EPR, vai de mine! habar n-are cu ce se mananca chestia asta! in schimb vaz ca i-a impresionat pre unii...
chiar nu stiu. cum adica au disparut Contemplatorul si Noua de pe forum? eu fusai la munte vreo trei zile si abia in seara asta ajunsai acasa...

Darie,

Detest pe toti cei care - indiferent de titlurile academice pe care le poarta (vorba lui Eminescu: " .. imparati cu trei coroane opuse una peste alta ... ") - nu sunt insa in stare ca sa convinga=edifice pe altcineva, prin intermediul unor exemple: putine, simple si mai ales verificabile.

De ce esti atat de sigur ca habar n-am despre ce vorbesc ???

De ce te comporti si tu la fel ca SATANELE ASTELALTE, SINGURELE DETINATOARE=MONOPOLISTE ALE CHEILOR ADEVARULUI ???

Extrasul postat am considerat ca-i suficient pentru INITIATI, si n-am mai umplut SPATIUL-TIMPUL aiurea, deoarece eu detest tot ceea ce inseamna:

BALAST INFORMATIONAL=SEMINTELE DISCORDIEI=CONFUZIILOR SI DILEMELOR FRANCMASONICE=SATANICE.