Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observaþie OZN, Satu-Mare, Mujdeni (august 2005)

Creat de Alex_sm25, 10 Iulie 2008, 01:59:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex_sm25

Poza care am scris mai sus mentionat nu are nici o legatura cu intamplare mea!
Am scris cu scopul sa intelegi ca nu sunt eu primul care vede "cudatenii" si ca au vazut si chiar au desenat "unii"

Scopul meu nu e sa fac pe toata lumea sa ma creada!
Si nu am de gand sa va pacalesc pe niciunul dintre voi!
(Deja am ajuns la capitolul PACALEALA).
Nu mint,nu-imi place minciuna,nu traiesc cu el !!!

liteady73

#16
 Salut Alex_sm25 !...

Cazul prezentat de tine reprezinta intr-adevar un caz OZN. In masura in care se poate, te sfatuiesc sa raportezi cazul - care sa contina cat mai multe date tehnice (tipul entitatii observate, tipul miscarii, localizare, etc) - in cadrul formularului RUFON :
http://www.rufon.org/raporteaza/

Sper ca fenomenul observat de tine sa fie identificat in cele din urma.

In privinta picturii realizate de Ventura Salimbeni, aceasta e o reprezentare metaforica prezentand Glorificarea Euharistiei, si este un punct de vedere artistic al pictorului. Reprezinta sfera cereasca sustinuta de Dumnezeu si Isus, pe aceasta sfera fiind reprezentate Soarele si Luna. Din punct de vedere modern, si prin prisma cunostintelor tehnologice actuale, aceasta sfera pare a fi asemanatoare cu un satelit, Sputnik 1.

Iata un link despre aceast pictor si pictura misterioasa : http://en.wikipedia.org/wiki/Ventura_Salimbeni

Iar mai jos am expus pictura originala si o explicatie succinta.


DepthOfField

Cazul cu pictura cu Sputnik-ul e un exemplu tipic de pareidolia.
Adica de ce sa semene tocmai cu Sputnik..de ce nu cu ghemul cu andrele a bunicii sau cu un glob pe care deseneaza doua personaje (ceea ce si este). Nu, dom'le, e Sputnik, pentru ca seamana, si ca Sputnik e o celebritate. Asta e cu asemanarile astea..reprezinta proces cognitiv de perceptie al creierului.


Deci  pt: Alex_sm25
Citat"Am scris cu scopul sa intelegi ca nu sunt eu primul care vede "cudatenii" si ca au vazut si chiar au desenat "unii""
Bine, doar se stie ca ciudatenii se vad de foarte multi, nu trebuia sa demonstrezi. Sunt intr-adevar foarte multe ciudatenii raportate, unele confuzii, altele reale. Demarcatia e greu de facut. Dar exista si unele si altele. Cum separi? Cam greu sau imposibil deseori.

In legatura cu observatia ta, desigur, poti sa o raportezi in formularul Rufon. Daca a fost expusa pe forum, a fost supusa discutiilor.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

StarDust

Pentru "ciuciulete"
Am sa enumar cateva din motivele pt. care consider, ca nu a fost vorba de un balon, sau lanterna chinezeasca ceea ce am vazut.
1. Stationarea la punct absolut fix a acelei lumini,stationare atat de exacta incat m-am intrebat la un moment dat daca nu cumva e totusi o sursa de lumina "ancorata" la sol. (desi era ilogic deoarece evident o vedeam la mare inaltime fata de orizont)
2.Durata stationarii, care pot sa spun cu certitudine ca a fost de minim 10 minute.
3.Acea lumina portocalie era continua, fara "palpaituri".

Culoarea acelei lumini nu corespunde cu modul de iluminare conventional al nici unui aparat de zbor. (avioane, elicoptere.etc.).

Exclus explicatii ca planeta Venus, etc... am vazut acea lumina venind, stationand, si plecand... plus ca intamplator, in acea perioada ma ocupam intens de observatii astronomice, eram pasionat tare de astronomie. :D

Ciuciulete, nu tin sa demonstrez (si nu pot dovedi) ca a fost un OZN, dar te asigur ca ce am vazut era un aparat de zbor cel putin "neconventional", stiu ce am vazut cu ochii mei. De fapt aceasta e singura  experienta a mea, in care pot sa afirm cu toata certitudinea ca am vazut o "chestie" in zbor, care nu mi-o explic in nici un fel.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Alex_sm25

"ciuciulete"

Nu am chef sa stau si sa raspund la intrebarile tale "obsedate",parca tu nu adevarul vrei sa aflii ci sa-i enervezi pe cei de pe forum.

Mai lasa din tine si vezi si tu de alta activitate....

Alex_sm25

Citat din: liteady73 din  11 Iulie 2008, 15:17:28Reprezinta sfera cereasca sustinuta de Dumnezeu si Isus, pe aceasta sfera fiind reprezentate Soarele si Luna.


Salut liteady73

Multumesc ca dai si tu o parera pe Topicul meu.

In Legatura cu "afirmatia" ta legat de pictura lui Ventura Salimbeni nu sunt acord,deci are logica ce ai scris si m-am uitat si eu mai atent la poza respectiva dar parerea mea ramane acelas.

Ar fi un mod prea ciudat de a descrie,de a picta "sfera cereasca" in modul aceasta.
Dupa cum shtiu eu acest stil de a picta "sfera" este unica!, si chiar asta ma face sa cred ca ca este cu totul altceva.

Pt. mine desenul este prea metalic si prea perfect...probabil pictura are un mesaj care noi ar trebui sa ne intelegem

Asta e parerea mea


Alex_sm25

#21
Si in plus daca te uiti atent vei obseva ca "luna" este in "stagiul" de eclipsa(parca) cel putin asa mi se pare mie...

Eu totusi raman la parerea mea de "satelit" eventual...altceva :lol:

liteady73

 Salut Alex_sm25 !...

Intr-adevar, este un mister aceasta pictura. Iata, pentru o informare mai variata, parerea d-lui Ion Hobana in legatura cu acest caz:

http://sprezzatura.it/Arte/Arte_UFO_1_eng.htm

Este un punct de vedere sesizat de comunitatea ufologica internationala si, partial, acceptat. Imi cer scuze pentru eventualele neintelengeri create de postarea acestui mesaj. Este doar un punct de vedere sa-i spun asa mai rational.

PS : Site-ul postat este in limba engleza, si fragmentele legate de obiectiile d-lui Hobana sant in josul paginii web.

Alex_sm25

#23
In primul rand nu ai de ce sa ceri scuze pt. ca aceste discutii sunt spre binele tuturor,pentru cei care vor sa vada lucrurile asa cum sunt!!!

Si multumesc inca odata pt. postarea ta :-D

Alex_sm25

#24
Ash avea o intrebare pt. toti care citesc acest subiect!

In tara noastra...cum am observat in ultima vreme mult mai multi raporteaza fenomene OZN.

Cineva poate sa-mi spuna ca noi Romanii am avut observatii inainte de anul 1989,adica daca au fost cumva intr-un fel sau altul  publicate?

Sau privind situata noastra financiara nici extraterestrii nu au fost curiosi de noi!?!? 

De cand am intrat in U.E parca s-au schimbat treburile.(shtiu ca situatia noastra financiara nu are legatura cu O.Z.N-uri...era o ideie  :-D)

Va rog sa-mi scrieti...

Alex_sm25.