Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Survive 2012 sau tehnici fundamentale de supravietuire in cazul dezastrelor

Creat de Serban M, 08 Iulie 2008, 12:06:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tzompa


Xanadron

Citat din: @biss din  07 Februarie 2011, 09:36:37
Te rog Tayka, da-ne o descriere a instalaþiei portabile de aprindere auto.
Mersi.

Cel mai practic e sa ai un CDI (computer care comanda aprinderea/injectia la toate masinile/motoarele/ATV-urile moderne) de rezerva. Si bobinele-releele se mai pot praji.

Sau sa ai o masina/camion/tractor c-un Diesel d-ala antic (ori o Dacie "cu platini" la fel de antica) - care-s insensibile la CME-uri.

Ori sa-ti protejezi sistemele astea prin custi Faraday (am mai dat de vreo 20 de ori :D linkuri, asa ca nu ma mai repet).

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Citat din: Tzompa din  07 Februarie 2011, 09:50:13
Eu cred ca o bricheta si o lumanare e suficient, Amin !
Dacã înþeleg bine te consolezi cu ideia morþii ºi probabil vrei sã-þi aprinzi doar o lumânare la cãpãtâi,ceiace desigur e o soluþie,cam pesimistã e drept, dar ea mai poate fi simplificatã sau diversificatã cu.. o funie ºi un sãpun.Eu aº vrea însã sã mã consider în tabãra celor care nu vor sã moarã,sau mãcar sã moarã luptând pentru supravieþuire.
Citat din: @biss din  07 Februarie 2011, 09:36:37
Te rog Tayka, da-ne o descriere a instalaþiei portabile de aprindere auto.
Mersi.
Instalaþia se gãseºte la toate magazinele cu piese auto sau la cele cu piese electronice,ºi constã dintr-un oscilator ºi un trafo ridicãtor capabile sã livreze o scânteie necesarã la motoare benzinare.totul este instalat într-o cutiuþã de mãrimea unui pachet de unt,aºa cã este relativ uºor de transportat.Acumulatorul maºinii se pare cã nu va fii afectat.Va fi necesar ca din timp sã ne modificãm un pic ºi maºina pentru cã dacã aceasta este comandatã de un computer, acest computer conþinând piese electronice va fi distrus(ars)de pulsul electro-static al furtunii.Instalaþia centralizatã cu computer de bord a fost construitã tocmai în ideia ca persoanele din maºinã sã rãmânã captive în timpul cataclismului blocând astfel circulaþia.Deci va trebuii sã modificãm maºina; revenind la închiderea manualã a uºilor,desfiinþarea computerului de bord,ºi reinstalrea aprinderii clasice cu delco ºi platinã ºi a cãrei bobinã sã fie învelitã în folie metalicã care va trebuii legatã la împãmântare,altfel se va arde,sau luatã de fiecare datã ºi pusã în rucsac.Cel mai sigur mijloc de locomoþie rãmâne o bicicletã performantã,sau o motocicletã care însã conþinând instalaþie electr.va trebuii þinutã învelitã în întregime în folie metalicã ºi care apoi va fi legatã obligator la o prizã de pãmânt.Trebuie sã precizez cã spre deosebire de furtuna magneticã solarã
din 1859,când un CME de o intensitate extrema a lovit Pamantul, rezultatul fiind o mega furtunã solarã care temporar a dublat luminozitatea soarelui insa in 1859, telegraful era abia descoperit de 15 ani, neexistand televiziune, sateliti, retele de curent, sisteme GPS pentru directionarea traficului terestru  maritim ºi aviatic,ori o repetitie acum doar a unui astfel de eveniment ca cel din 1859 ar cauza în mod sigur o uriaºã catastrofã lumii moderne dependentã de tehnologii bazate pe conexiune la massa terestrã.Previziunile sânt însã cu mult mai sumbre în sensul cã vom avea parte de furtuni magnetice mult mai puternice ca cea din 1859. :planet:


Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

Citat din: Xanadron din  07 Februarie 2011, 11:06:00
Cel mai practic e sa ai un CDI (computer care comanda aprinderea/injectia la toate masinile/motoarele/ATV-urile moderne) de rezerva. Si bobinele-releele se mai pot praji.

Sau sa ai o masina/camion/tractor c-un Diesel d-ala antic (ori o Dacie "cu platini" la fel de antica) - care-s insensibile la CME-uri.

Ori sa-ti protejezi sistemele astea prin custi Faraday (am mai dat de vreo 20 de ori :D linkuri, asa ca nu ma mai repet).
Întradevãr un CDI(sau mai multe)de rezervã nu stricã,ele fiind sisteme universale de alimentare cu carburant,ºi ne mai fiind astfel necesare alte transformãri în mecanismele maºinilor,numai cã acestea conþinând multiple piese electronice pot fi foarte vulnerabile.Bine înþeles cã o eventualã asemenea situaþie ne mai fiind experimentatã(probabil)vreodatã pe pãmânt la proporþiile apreciate a se manifesta, nu vom putea ºtii nici odatã cum sã ne protejãm cu exactitate ci doar cum am putea înlãtura o parte din risc.

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

padme

Citat din: Tzompa din  07 Februarie 2011, 09:50:13
Eu cred ca o bricheta si o lumanare e suficient, Amin !

Optimismul tau e induiosator.........


Citat din: dacian din  07 Februarie 2011, 00:39:34
Da, dar pe un topic nou (ca sa nu zic direct sa-l deschizi).

M-am gandit si eu la asta, dupa aia am zis ca poate ar fi bine sa fie toate la un loc, daca insa se considera ca acest subiect trebuie dezbatut pe un topic separat, cred ca moderatorii pot muta postarile intr-un alt topic, ceea ce eu nu pot face....


Si eu ma gandisem la niste amarate de conserve si ceva pt foc, dar vad ca Tayka e pregatit pana in dinti! Poate ne spui si noua de unde luam arma si daca o luam cum o folosim, ca vorba aia.. n-am facut toti armata...si nici costum militar n-avem; eu zic ca mai bine ne dai adresa, venim la tine si scapam de un stres :)))))))))))

andrei

  Daca inteleg eu bine, tot ce ati luat in calcul ar fi o apocalipsa in urma unor furtuni magnetice uriase,care ar distruge sistemele de telecomunicatie,televiziunile si in general toata aparatura moderna.Cred ca uitati ca acum 25 de ani traiam taman asa(ca la apocalipsa asta) si nu am murit nici unu.Eu cred ca daca va fi o apocalipsa comandata de conducatorii lumii, va fi executata in asa fel ca aceia care sunt trecuti pe lista neagra sa fie exterminati fara drept de apel,iar daca va fi un alt gen de apocalipsa,de natura extraterestra sa zicem,(meteoriti,martieni suparati,explozii planetare) vor supravietuii cei care sunt mai puternici si se vor adapta mai rapid noilor conditii.Parerea mea este totusi ca apocalipsa asta va consta intr-o multime de arme biologice create prin laboratoare,care vor reduce nr. pamantenilor la jumatate fara sa distruga infractustrura sau mijloacele materiale de care puternicii lumii au nevoie.Desigur daca vor fi si dezastre naturale,ele vor fi bine venite pt. a fi folosite ca ,,tapi ispasitori" ex:-agentia cutare transmite-In zona cutare a erupt vulcanul cutarica, care a emis un gaz toxic ce a ucis 500000 de oameni.-sau-,,In nordul Africii in urma inundatiilor a aparut o ciuma noua fara leac ,care a facut 2000000 de victime".E clar ca suprapopularea ii va obliga pe ,,sforarii lumii'' sa ia asfel de masuri.Si mai cred ca in anii urmatori(cei care vor supravietuii) vor vedea un,,teatru tragic'' la nivel planetar.De aceea nu cred ca niste masuri naive de supravietuire de genul;un rucsac cu lanterne si brichete ne vor da vre-o sansa in fata bolilor,gazului toxic sau radiatiilor extreme.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

queequeg

Fara suparare, Andrei, eu cred ca cei care au postat mai sus nu vedeau in furtuna electromagnetica marele dezastru ci doar o etapa premergatoare a acestuia, care sa impiedice populatia sa "evadeze" din zonele urbane (prin blocarea automobilelor prea-electronicizate, mijloacelor de informare etc.). Din pacate, singura solutie la indemana la aceste dezastre pare sa fie fuga in locuri izolate, unde individul sa nu aiba de la cine sa se contamineze cu bolile, sa fie departe de zonele de poluare radioactiva sau chimica. Pentru asta era nevoie de rucsacul, lanterna si celelalte!

Tayka

Citat din: padme din  07 Februarie 2011, 12:39:22
Si eu ma gandisem la niste amarate de conserve si ceva pt foc, dar vad ca Tayka e pregatit pana in dinti! Poate ne spui si noua de unde luam arma si daca o luam cum o folosim, ca vorba aia.. n-am facut toti armata...si nici costum militar n-avem; eu zic ca mai bine ne dai adresa, venim la tine si scapam de un stres :)))))))))))
Arma o cumperi dela magazinul de arme,pentru care primeºti permis dacã dai un mic test,ºi tot dela acel magazin cumperi ºi costum care nu trebuie sã fie neapãrat militar,ci neapãrat impermiabil,sã tragi cu pistolul poþi exersa eventual pe actualii guvernanþi  :-D iar cursuri de supravieþuire sânt cu grãmada pe net.
Citat din: andrei din  07 Februarie 2011, 16:54:10
  Daca inteleg eu bine, tot ce ati luat in calcul ar fi o apocalipsa in urma unor furtuni magnetice uriase,care ar distruge sistemele de telecomunicatie,televiziunile si in general toata aparatura moderna.
Nu domnule-nu ºtim mai nimic,cãci dacã am ºti despre ce e vorba unii ne-am pregãtii cu mijloace de protecþie adeqvate,alþii am intra în panicã urlând,iar alþii ne-am resemna pregãtindu-ne lumânarea...
Citat din: andrei din  07 Februarie 2011, 16:54:10
Eu cred ca daca va fi o apocalipsa comandata de conducatorii lumii, va fi executata in asa fel ca aceia care sunt trecuti pe lista neagra sa fie exterminati fara drept de apel,
Eu nu ºtiu precis care sânt conducãtorii lumii, nici dacã aceºtia au vreo listã neagrã,ºi nu cunosc nici criteriile dupã care au întocmit-o.Dacã te referi însã la masoni,preºedinþi de state,regi ºi împãraþi, ca reprezentanþi executori loiali ºi corciþi cu rasa reptilianã,nu ºtiu dacã aceºtia sânt iniþiatorii,ba tind mai degrabã sã cred cã ºi ei se pregãtesc de retragere undeva în afara Terrei...
Citat din: andrei din  07 Februarie 2011, 16:54:10
De aceea nu cred ca niste masuri naive de supravietuire de genul;un rucsac cu lanterne si brichete ne vor da vre-o sansa in fata bolilor,gazului toxic sau radiatiilor extreme.
Bolile,gazele,chimicalele,si în general otrãvirea a început prietene de multã vreme nu trebuie decât sã priveºti pe cer(chemtrailss),prin produsele alimentere abundând de E-uri,pe la spitale care gem de oameni îmbolnãviþi peste noapte cu cancere,sida,gripa porcinã,aviarã,sindromul Morgelon,pe câmpuri ºi prin grãdini,unde culturile ºi pomii dau roade chircite sau chiar se usucã.Deci eu nu voi folosii rucsacul pentru a mã mai ferii de acestea ci pur ºi simplu de cele ce vor venii ºi care vor fi cu mult mai rele.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

dacian

Citat din: Tayka din  07 Februarie 2011, 20:22:43
Arma o cumperi dela magazinul de arme,pentru care primeºti permis dacã dai un mic test,ºi tot dela acel magazin cumperi ºi costum care nu trebuie sã fie neapãrat militar...
Daca te rog imi zici si mie un astfel de magazin de arme din Timisoara (banuiesc ca si tu esti tot din aceasta zona a tarii).

Tayka

Citat din: dacian din  07 Februarie 2011, 21:12:31
Daca te rog imi zici si mie un astfel de magazin de arme din Timisoara (banuiesc ca si tu esti tot din aceasta zona a tarii).
Armament ºi muniþie;
MAGAZIN ALTEX TIMISOARA - GALERIILE REAL
Orar: Luni-Duminica 09:00 - 22:00
Adresa : Timisoara, Judetul Timis , Calea Sagului nr. 1
4. MAGAZIN DOMO - TIMISOARA
Luni - Sambata: 09:00 - 22:00; Duminca: 10:00 - 20:00
Adresa : Timisoara, Judetul Timis , Calea Aradului nr. 56a
5. MAGAZIN DOMO - TIMISOARA
Luni - Sambata: 08:30 - 22:00; Duminica: 08:30 - 21:00
Adresa : Timisoara, Judetul Timis , Strada Gheorghe Lazar nr. 26
Mai e A.J.V.P.S.-ul de pe b-dul.Rev.(Maria)
ºi cel de pe b-dul.Mihai Viteazul spre Bãlcescu.
Astea numai dacã nu ºti cum se cere ºi pe unde sã întrebi de lucruri mult mai lesnea... :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

zamotrak

Citat din: Tayka din  07 Februarie 2011, 21:59:23
Armament ºi muniþie;
MAGAZIN ALTEX TIMISOARA - GALERIILE REAL
Orar: Luni-Duminica 09:00 - 22:00
Adresa : Timisoara, Judetul Timis , Calea Sagului nr. 1
4. MAGAZIN DOMO - TIMISOARA
Luni - Sambata: 09:00 - 22:00; Duminca: 10:00 - 20:00
Adresa : Timisoara, Judetul Timis , Calea Aradului nr. 56a
5. MAGAZIN DOMO - TIMISOARA
Luni - Sambata: 08:30 - 22:00; Duminica: 08:30 - 21:00
Adresa : Timisoara, Judetul Timis , Strada Gheorghe Lazar nr. 26
Mai e A.J.V.P.S.-ul de pe b-dul.Rev.(Maria)
ºi cel de pe b-dul.Mihai Viteazul spre Bãlcescu.
Astea numai dacã nu ºti cum se cere ºi pe unde sã întrebi de lucruri mult mai lesnea... :-D



@Tayka,desigur ca recomanzi armele cu microunde,ce ar putea fii manufacturate din cuptoarele cu aceeasi denumire(cumparate de la Domo,Altex,.......etc) :-D

Glumeam,desigur........
Din ceea ce recomanzi tu ,in Timisoara ,raman valabile recomandarile ptr vizitarea magazinelor din Maria,Balcescu,Mosnita si unul pe langa Sp. Judetean.Nu le nominalizez ,ptr. a nu le face reclama.
Ptr. achizitia unei arme de autoaparare si/sau vanatoare trebuie o autorizatie specifica ,obtinuta de la serv. arme al IPJ. Timis . 8-)

andrei

Pentru Tayka
  Daca cei enumerati de tine,(regi,masoni,magnati) adica cei care au la indemana mijloace nelimitate pentru a se adaposti si apara aici pe Terra,considera ca trebuie sa plece din cauza a ceea ce va urma,nu stiu ce sanse ar avea oamenii simplii,chiar daca vor reusii sa-si procure o trusa de supravietuire,o pusca si o masina gen Mad MAX.Apoi mai cred ca daca te pregatesti pt ceva, trebuie sa stii pt. ce te pregatesti de fapt,adica sa stii in ce va consta apocalipsa,pt a stii cum  urmeaza sa actionezi.Ce te faci de ex. cu o pusca(fie ea si cumparata de la Timisoara)si cu o masina blindata daca Pamantul se va acoperii de ape intr-o singura noapte :?,sau daca temperatura va creste in cateva ore la 5-600 de gradeC? :?Ce discutam noi de fapt aici sunt doar niste transpuneri ale eului fiecaruia,in situatii pe care le vedem prin filme gen:The walking dead,Mad Max,Apocalipsa acum,etc.Americanii se pregatesc pentru asemenea dezastre in tabere paramilitare,prin Muntii Stancosi,inca de prin anii 60-70 si pariez ca toata pregatirea lor nu-i va ajuta chiar de loc,in fata unor cataclisme de natura cosmica.Iar daca va fi ,,Apocalipsa comandata''ceea ce eu personal inclin sa cred ,aceasta va ocolii zonele superdezvoltate unde exista interese(Europa,America de Nord) si va lovi zone suprapopulate si subdezvoltate economic(Africa,parti din Asia,America de Sud).Este adevarat ca o minima pregatire pentru dezastre(care pot venii si fara nici un fel de interventie sau programare),nu strica niciodata,dar actiunile acestea tip comando,mi se par hilare :lol: in cazul unei Apocalipse cosmice si naive in cazul uneia comandate. :roll:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Tayka

Citat din: andrei din  08 Februarie 2011, 01:09:48o minima pregatire pentru dezastre(care pot venii si fara nici un fel de interventie sau programare),nu strica niciodata,dar actiunile acestea tip comando,mi se par hilare :lol: in cazul unei Apocalipse cosmice si naive in cazul uneia comandate. :roll:
Ciudat; La început(când eram junior ca tine)ºi mie mi se pãreau hilare ºi naive postãrile celor mai vechi.Vezi stimate coleg;ºi eu am niºte ieduþi care se joacã ºi zburdã fãrã sã le pese cã în curând am sã-i fac..pastramã.. :-D  Atâta timp cât îþi trãieºti clipa ºi nici prin gând nu-þi trece sã arunci o privire peste minunatul voal al lumii;eºti fericitCând însã din întâmplare,destinare,sau misiune ai reuºit sã ridici puþin înºelãtorul voal,devii nefericit ºi nu pentru ce ai vãzut ci pentru cã nimeni nu te va înþelege,mai ales atunci când tu înþelegi cã este interzis sã fii înþeles,dar  totuºi ..riºti.. :martiansad:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

Strict ontopic - despre "rucsacul de urgentza":

http://www.2012tehnicidesalvare.ro/forums/viewtopic.php?f=13&t=229&sid=f039551de1039e0fc1dad029d3712f75

Pe siturile anglofone "survivaliste" sint 2012 milioane :-D de trimiteri - le gasiti sper si singuri, dar au mai fost postate si pe aici.

P.S. (@Tayka): Intzelepciunea intelegerii mecanismelor interzicerii intelegerii... neintelesilor :lol: e intr-adevar una de baza, care cere insa destul timp.
Pina ajungem la ea ne apropiem deci - din pacate - de sfirsitul trecerii noastre prin planul fizic, in care "deschidem ochii" in mai multe etape decit putem crede. :star:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Citat din: Xanadron din  08 Februarie 2011, 13:46:20
Strict ontopic - despre "rucsacul de urgentza":

http://www.2012tehnicidesalvare.ro/forums/viewtopic.php?f=13&t=229&sid=f039551de1039e0fc1dad029d3712f75
Pe siturile anglofone "survivaliste" sint 2012 milioane :-D de trimiteri - le gasiti sper si singuri, dar au mai fost postate si pe aici.
Din cele 2012 milioane te-ai oprit taman la Cornel,unde se pun în rucsac ºi ºosete,chiloþei,parfumuri,prezervative,oje de unghii,palete ºi mingi de tenis.. :-D
Citat din: Xanadron din  08 Februarie 2011, 13:46:20
.. Intzelepciunea intelegerii mecanismelor interzicerii intelegerii... neintelesilor :lol: e intr-adevar una de baza, care cere insa destul timp.
Pina ajungem la ea ne apropiem deci - din pacate - de sfirsitul trecerii noastre prin planul fizic, in care "deschidem ochii" in mai multe etape decit putem crede. :star:
Asta da aºa este,mai puþin cea cu deschiderea ochilor în mai multe etape.. :-o
unde eu cred cã odatã ce-i închidem nu-i mai deschidem nici de frica.. crocodilienilor :evil: Cel care revine mereu ºi se plimbã prin burticile doamnelor este cu totul altceva.. Tocmai de aceia ziceam eu cã sã te faci înþeles de cel care nu înþelege,este marea.. înþelegere; singura care te face sã înþelegi,cã n-ai trãit zadarnic pe pãmânt. :wink:


Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).