Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Survive 2012 sau tehnici fundamentale de supravietuire in cazul dezastrelor

Creat de Serban M, 08 Iulie 2008, 12:06:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cautatorul

Asta cu dioda si casca merge sigur. L-am testat eu. Radioemitatorul este in Galati si se prinde RomaniaActualitati pe unde medii. 1332 KHz in Braila foarte bine. Casca testata era una telefonica din telefoanele alea cu disc.  Problema este ca in caz de colaps energetic sigur primele vor cadea emitatoarele puternice de ordinul MegaWattilor. Si astea sigur nu merg cu generatoare ori acumulatori etc. Asa ca tot mai sigure sunt aparatele de radio AM/FM cu dinam care contin si acumulatoare care se incarca de la dinam (1min) si radioul merge cam 5 minute. Sau minipanouri solare cu care sa incarcati acumulatori mici. Emitatoarele FM au puteri de oridinul zecilor ori sutelor de W care merg alimentate si de la generatoare, ori panouri solare ori chiar acumulatorul unei masini. Deci e obligatoriu un aparat cu banda FM (impropriu FM ca FM inseamna modulatie de frecventa, corect ar fi unde ultrascurte).

Recapituland in caz de colaps energetic emitatoarele puternice vor cadea. Deci posturile din banda AM (unde medii) si unde lungi vor cadea imediat. Probabil vor ramane functionale posturile locale din banda cunoscuta ca FM. Cele care au emitator intr-o zona dar studioul e in Bucuresti si alea vor cadea imediat pentru ca au puteri mari si nu au sisteme de backup energetic (multe din ele n-au asa ceva). In plus functioneaza autonom nu sunt oameni la statia radio din teritoriu.
Asa ca posturile locale ori pirat din FM vor ramane ori vor fi restabilite cel mai usor (se aduce un generator si se continua emisia).

Cel mai bine e sa aveti un aparat si cu unde scurte. Alea pe care se asculta Europa Libera pe vremea lui Ceausescu. Cu astea se pot asculta posturi de radio din toata lumea functie de progagare. Deci in caz de colaps global se poate auzi ce e prin lume.
O statie de-asta de CB (cum au cei de la camioane) e foarte utila si cel putin o statie PMR446 iarasi e necesara.

Radioamatorii au repetoare si in caz de dezastre au un rol de comunicare la nivel national si international. Au statii pe unde scurte unde in caz ca pica toti satelitii si energia electrica (superfurtuna solara), pot alimenta statiile de la acumulatori auto si comunica pe unde scurte la nivel international.

Mai sunt multe de spus...

Lancelotu

Hai salut!

M-am simtit obligat sa imi fac cont si sa scriu si eu ceva, mai ales ca mi-a luat cam 2 h sa citesc tot ce ati scris pe aici

1. Radio Romania ARE generatoare de rezerva ca d'aia e obiectiv militar si d'aia platim APROAPE toti TAXA RADIO, pt ca e SINGURUL POST DE RADIO care emite in caz de razboi si situatii din astea EXCEPTIONALE. Si stiu asta si pt ca lucrez acolo

2. Am vazut ca discutati mult si despre ce ar trebui sa contina rucsacul si ce iti trebuie sa supravietuiesti insa vad ca majoritatea viseaza arcuri si sageti pistoale si alte vrajeli de youtube. Nu vreau sa supar pe nimeni si respect parerea lor, insa cred ca in primul rand trebuie sa VREI sa supravietuiesti.

3. Nu stiu cati dintre voi cei care visati la rucsacuri de 50 KG pe biciclete ati carat in viata voastra macar un cutit serios de vanatoare la brau si sa mergeti cu el vreo 5 Km...va spun eu ca iti vine sa dai cu el de nu se vede, pt ca alea 300 g par a fi vreo 3 KG....d'aia montanistii pleaca cu mancarea la conserva (se poate incalzi in foc, cutia o poti folosi pt purificarea apei si apoi preparea eventual a unui ceai bogat in vitamina C din frunze(ace) de pin, brad) pt ca se poate arunca. Scopul e sa fii light sa ai libertate de miscare. Imi ziceti si mie cum te aperi pe tine si eventual consoarta de un atac cand tu ai 50 KG in spate???  sau il lasi jos ..stai ashe ca tre sa dau asta jos si pe urma ne batem:D...si apropos de bicileta... pe care drum amice vrei tu sa cari 50 de kg in spate pe bicileta ?? ai fost vreodata 80 km pe bicileta pe ASFALT cu un rucsac in spate din asta normal in care sa tii 2 L de apa si niste batoane proteice si eventual niste tricouri de schimb..sa vezi cum e?? alea 50=60 de kg se poarta pe tine si atat...ca asa e si in armata ..sau tu ai vazut soldati pe bicicleta?? daca s-ar putea, crezi ca infanteria nu ar folosi asa ceva??

3. Faza cu masina e irealista din start! Pai stai sa modifici (adica sa strici) ceva ce merge f bine in ceva pe care nu-l vei folosi oricum...vezi strazi aglomerate la ore de varf..iti dai seama in caz de cataclisme..sau mai stiu io..toti or sa fuga...cu masina..nu vedeti ca la noi cand ploua lumea nu-si ia umbrela...scoate masina?? si in plus pe care autostrazi??..de fapt pe care strazi..??

4.Da sunt de acord cu citirea cartilor de survival si mai stiu eu orice fel de informare, dar trebuie ca fiecare sa treaca prin filtrul propriu si sa ADAPTEZE LA CE POATE EL....nu poti sa cari un rucsac de 50 KG cum sugera amicul mai sus...cand tu cu tot cu haine..eventual si ud..cantaresti 50 KG

5. Ca si voi am facut greseala ..initiala...de a crede tot ce filmeaza paranoia aia de grasi americani si pun pe youtube...dar dupa mai multe teste...well am ajuns la urmatoarele concluzii care se aplica pt mine:


TOATE ACCESORIILE TREBUIE TESTATE SI VERIFICATE...faze gen nu tin un cutit in teaca si nu-l folosesc pt ca imi trebuie pt survival sunt gresite...tocmai ca imi trebuie tre sa stiu ca ma pot baza si ca e bun..deci inainte de a pune in rucsac TESTEAZA-L! ..orice ar fi el

so...

1) Multitool..recomand Leatherman au garantie 25 ani si l-am testat in toate modurile posibile e ..GENIAL
2) Un cutit de vanatoare ...personal am un Bushman de la Coldsteel...e perfect pt ca nu depaseste 150 Ron il poti face sulita si crapa lemnele impecabil.. plus ca mi-am defrisat bradul in 2 minute:)) + un fierastrau pliabil erau la 30 - 40  ron bucata f bun..nu va trebuie firma..va trebuie functionale
3)Piatra de ascutit ..DC3 sau DC4 oricare e perfecta
4)Un cutit pliabil....pt chestii curente si o dublura la lama d pe multitool
5)Un filtru de apa Aquamira de 10 $ filtreaza pana la 50 L si are si 98% protectie de giardia si e-coli..il gasiti pe ebay
Asta e cat un pachet de tigari pur si simplu il bagi in stical si tragi din pai...oricum pt cazuri urgente..in rest FIERBETI APA..e cel mai bine...si ca fapt divers vedeti ca apa FIARTA DEVINE NEPOTABILA DUPA 24 H..
Se pot folosi si pastile..dar apa are un gust f naspa..si sincer imi da senzatia ca e mai toxica decat daca o beau cu namol in ea..dar fiecare cum crede..eu prefer filtru cand chiar nu se poate sau fierb apa si imi fac ceai sau ..o beau pur si simplu dupa ce s-a racit .
6)O stical de 0.5- 2 L apa sau un camel-back..acum depinde cat puteti cara..dar daca aveti filtru nu puteti folosi camel-back deci va trebuie sticla
7) 1 Amnar sau chiar 2 ..brichetele nu se aprind la -10 grade, chibriturile nu se aprind daca le ploua sau e ud scaparatorul...etc..credeti-ma in clipele alea cand ai mainile inghetate si vrei sa faci focul sa ti se rupa batul din cauza emotiei sau sa iti sara piatra sa nu se aprinda bricheta ...e...dezastru. Le luati si p'alea dar baza sa fie amnarele si luati din alea groase suedeze...fireflash le zice..3000 grade scanteia si nu iti e frica daca apesi mai tare pe ele ca se rup...adrenalina iti da forta :D...cine nu crede treaba lui. Vata e buna si pt rani dar in special pt aprins focul..si f important crema de ghete...luati o scobitoare bagati-o in apa..dati-o cu crema de ghete si apoi incercati sa aprindeti ..vedeti ce se intampla...
8) Niste ace de pescuit cu guta si niste plumb , niste paracetamoale, algocalmine...si VITAMINE si niste plasturi pt rani minore si/sau bataturi
9)Batoane proteice, supa la plic si evident un recipient metalic...poa sa fie si din aluminiu ca daca ajungi sa supravietuiesti...important e sa fie light

SI ATAT

a vrei tu loc de dormit.. si nu ai padure...bine ia si un cort de 2 persoane are vreo 3 kg...
busola...suntem in Romania...pana mea mergeti in sus daca sunteti la munte si dupa aia va uitati unde e civilizatia..ca  nu e america sa nu fie sat in 50 de km...daca nu mai e civilizatie..are importanta unde e nordu??
Binocluri, mitraliere, grenade...sageti arcuri...redundante...sau in plus..orice alt accesoriu in plus fata de alea de mai sus..frate tre sa fii invizibil cum a zis careva...sa nu faci zgomot...pt ca o conserva va valora greutatea ei in aur..
In modul supravituire e pa civilizatia, tre sa te gandesti  ca lu ala ii  e foame si vine sa iti ia conserva si daca nu i-o dai tre sa fii pregatit sa-i iei si gatu eventual
Ca fapt divers va recomand sa va luati si o casca din aia de alpinist...ca degeaba stii tu multe daca iesi din bloc cand e cutremur si iti cade caramida in cap


PS: FACETI SPORT!...si nu sala...ci flotari, genuflexiuni eventual cu 2 gantere si restul de exercitii si mult cardio...fara pregatire fizica si rezistenta, rucascul tau va fi hrana altuia

As putea sa zic multe ..dar si asa am spus destule..sper sa va fie de folos

Salve!

Xanadron

Un chinez produce "sfere de supravietuire" plutitoare pentru 21.12.2012 (sau 2013, 14, 17 etc. daca se amina apocalipsa in curs :-D).

Desi nu prea are cumparatori deocamdata, obectu' de cca. 4 m diametru e totusi interesant conceput (chiar daca zic eu ca invelisul din fibra de sticla n-ar rezista la shocuri prea mari, preluate ca idee de scheletul de sustinere metalic si centurile de sigurantza din interior).

Great balls of China to defend against 'apocalypse'
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Xanadron din  15 Decembrie 2012, 22:02:51
Un chinez produce "sfere de supravietuire" plutitoare pentru 21.12.2012 (sau 2013, 14, 17 etc. daca se amina apocalipsa in curs :-D).

Desi nu prea are cumparatori deocamdata, obectu' de cca. 4 m diametru e totusi interesant conceput (chiar daca zic eu ca invelisul din fibra de sticla n-ar rezista la shocuri prea mari, preluate ca idee de scheletul de sustinere metalic si centurile de sigurantza din interior).

Great balls of China to defend against 'apocalypse'



   o idee destul de buna, ieri s-a vorbit din nou pe posturile de tv franceze de aceste sfere de supravietuire.

Fin du monde : les sphères de survie d'un inventeur chinois
   

fiulploii

Numai pentru uzul celor care asteapta si spera ca apocalipsa va veni . in 2012
       - Aveti dreptate . Apocalipsa vine - pentru acesti oameni . Ea consta in continuarea acestei vieti asa cum este ea acum , poate cu si mai multe greutati si bucurii. Singura metoda de a depasi depresia dezamagirii acestui fapt este ca acesti oameni sa accepte ca viata nu se sfarseste atunci cand ei nu mai pot sa-si rezolve problemele . Toata lumea are probleme , unii le rezolva, altii nu. Si problemele si le creaza oamenii insisi.
   Deci, nu razboi general, nu haos, nu filme si scenarii din PadureaSfanta , ci aceeasi dimineata in care tre' sa mergi la servici , aceeasi oameni pe strada indiferenti la visele tale asa cum si tu esti indiferent la visele altora, aceeasi lipsa de intelegere fata de celalalt, aceleasi teorii conspirationiste .
   Deciziile nu se iau la nivelul de jos al piramidei puterii si nici macar la nivelul de mijloc. Insa deciziile de la nivelul superior pot fi schimbate prin puterea congruenta a celor multi . Si nici aici nu trebuie sa fie chiar toti ci e necesara doar o masa-critica care sa initieze procesul.
  Deci, ce ai de gand sa faci , tu cel care dupa data de 21 iti vei trai apocalipsa personala? O sa te lamentezi ? O sa speri la o venire a apocalipsei la o data ulterioara? Sau o sa pui mana sa faci ceva cu viata ta ? Cred ca mentalitatea japoneza de renastere este una demn de urmat.
   Parerea mea..

P.S. Ma duc sa-mi verific rucsacul de supravietuire. Poate va fi de folos cuiva  :evil:
P.S. cu repetitie !  Deci ?  :lol:

fiulploii

Imi asum raspunderea si declar inchis acest subiect , nu inainte de a da ultimele tehnici pt doritori .
:evil:
Luzarii - Ep.7 - Extreme Survival


iniventor

Toata planeta a fost pregatita. 2012 si schimbarea are o stransa legatura cu pregatirea unei invazii sau a unor dezastre. Sa nu uitati ca toti am crezut de la 1 la 100 anumite procente ca ceva s-ar schimba sau se va intampla. Cu respect am fost in mijlocul unei pregatiri generale vreme de cat s-a intins povestea .

cu drag mi-ar place sa nu dispara nimic din cele scrise despre 2012 pe seit. Tin de pregatirea rufonistilor si va fi util intr-un caz real si scriu la acest raspuns la acest topic dintr-un anumit motiv.

    Va multumesc.
iniventor

mariusvlad

Prevederea este mama intelepciunii. Baba Dochia a uitat lucrul acesta cand a decis sa renunte la cojoc mai devreme decat era cazul.
In alta ordine de idei subiectul legat de supravietuire poate fi interesant chiar fara spectrul Doomsday prin preajma.

jean

Citat din: iniventor din  25 Decembrie 2012, 19:40:45
Toata planeta a fost pregatita. 2012 si schimbarea are o stransa legatura cu pregatirea unei invazii sau a unor dezastre. Sa nu uitati ca toti am crezut de la 1 la 100 anumite procente ca ceva s-ar schimba sau se va intampla. Cu respect am fost in mijlocul unei pregatiri generale vreme de cat s-a intins povestea .
Gresesti, nu toata planeta a fost pregatita. Binenteles, ma refer la specia umana. Eu, spre exemplu, nu am facut noicio pregatire. Nu am considerat ca ar fi necesar deoarece nu se va intampla nimic deosebit.  Asa mi-a dictat instinctul si iarai nu m-am inselat. Din pacate foarte multi dintre semenii nostrii au uitat sa asculte acea voce interioara care te calauzeste pe drumul corect in viata. Fratilor ati fost intoxicati cu informatii false. Ati avut mintea virusata cu un virus despre sfarsitul lumii raspandit in mod intentionat de anumite grupuri de interese si transmis de anumite persoane credule, este timpul sa stergeti hardul si sa va conectati la realitate. Daca vreti sa facem ceva cu lumea asta este momentul sa contribuim fiecare cu cate ceva in mod constructiv. Am fost iresponsabil ca am procedat asa?....Eu stiu, la 55 de ani asa gandesc. Nu-mi este frica de moarte sau de ce s-ar putea intampla. Daca ar fi trebuit sa se intample ceva oricum se intampla cu sau fara voia noastra.
Deci, am supravietuit si asta a fost tehnica mea fundamentala de supravietuire.
O seara buna va doresc.
Adevarul este dincolo de noi

AdarM

Jeane, cand omul a spus "toata planeta", cu siguranta s-a referit la el si la cei asemenea lui.
Acum, fie vorba intre noi: cati ne putem asemana lui iniventor?
Putini, foarte putini, ba daca stau bine sa ma gandesc, printre cei o mie si ceva de insi inregistrati pe RUFON, abia daca mai gasesc inca unul care sa i se apropie, da'  si ala e destul de departe...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.