Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Trairi si visuri suspecte ....

Creat de Kbal, 02 Iulie 2008, 03:24:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Am sa va povestesc una din intamplarile de acum cativa ani. Eram impreuna cu mama mea acasa, in sufragerie, vorbeam la un moment dat despre faptul ca e frustrant sa citesti atatea carti, atatea variante ale aceleasi realitati si sa nu ai nici o certitudine...Am tot schimbat noi impresii si subiecte, cand am ajuns tocmai la discutia despre moarte, tocmai citisem"Izvorul negru"-de Elisabeth Kubler-Ross, cand televizorul,deschis fiind in tot acest timp,a luat-o razna, schimband singur program dupa program, fara ca nimeni sa atinga telecomanda...Si culmea, s-a oprit pe un program unde era un documentar despre aparitii ale unor persoane decedate,mediumuri , ectoplasma...Televizorul fiind f. bun, nemaifacand niciodata figuri, am incercat sa schimb programul, sa vad daca functioneaza, dar ....surpriza, iar a inceput sa schimbe program dupa program, telecomanda devenind inutila in mana mea, si s-a oprit exact la aceeasi emisiune care se derula incontinuare...Am luat totul ca un semn ca trebuie sa vizionam documentarul.

StarDust

Nu stiu ce am vazut in experienta mea, dar va asigur ca a fost infricosator. intrebarea mea , la care nu mi-a raspuns nimeni era... : De ce copil fiind, si nu stiam nimic atunci de ET, am vazut totusi un umanoid inalt, alburiu, si care avea o privire patrunzatoare? (de ce nu ceva infricosator auzit din povesti?) De unde acea teroare intensa? (care partial se poate explica datorita imobilizarii). Inca un amanunt important pe care l-am precizat, initial am deschis ochii, si nu am vazut creatura, care era cam la 2m de picioarele mele la capatul patului. Initial am privit inainte si nu am vazut nimic, apoi privind in acea directie l-am vazut si a inceput teroarea. E drept ca nu stiu daca era deja acolo sau pur si simplu a aparut subit cand am privit in acea directie. Intamplarea asta m-a terorizat destul de mult, si mai ales imi era teama ca voi mai avea acea experienta in noptile care au urmat. Nu s-a mai intamplat niciodata.
Kbal, zicea ca el nu isi putea misca globii oculari, ei bine, la mine era singura miscare pe care o puteam face, o spun asta cu toata certitudinea. Pana nu am vazut "creatura" nu am avut senzatia de paralizie, aceasta a aparut sub forma unui soc prin coloana vertebrala in momentul in care am vazut-o. Posibil ca la originea acestei trairi sa fie pana la urma si ceva pur fiziologic, desi nu sufeream de nici o boala am fost tot timpul sanatos.
Ce ma mai intreb eu, daca intamplarea era cauzata de o sursa exterioara, unde telurice, microunde, etc, de ce doar eu am avut acea traire? De ce nu si macar unul din ceilalti prieteni copii ai vecinilor (locuiam la bloc) cu care ma jucam toata ziua si cu care povesteam totul?
Cred ca e posibil sa fie vorba de un fel de inteligenta diferita de a noastra si care coexista cu noi, iar in unele momente e posibil sa luam contact cu aceasta. Binenteles e doar o ipoteza.
Nu cred ca e vorba de contacte in scopul analizelor medicale sau ceva de genul asta. Poate fi pur si simplu de un fel de interferente (voite sau nu) intre constiinte poate din dimensiuni diferite, care nu au motive neaparat "rationale" cum ne place sa credem. Poate fi vorba doar de un simplu lucru si anume curiozitatea acelor entitati. Si de ce nu? La fel suntem si noi.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#47
Kabal a intrebat:
CitatJean, tu ai simtit vreo imbunatatire dupa intamplarea respectiva ? Ex:putere mai mare de concentrare,o conditie fizica mai buna si in general rezultate mai bune in viata
Legat de intamplarea respectiva nu, sau nu am tinut cont de aceste lucruri. Dar in alte cazuri s-a intamplat cate ceva. In cea ce priveste persoana mea am doua intamplari. In una se facea ca niste baieti tineri se aflau in jurul meu ma invatau o limba necunoscuta mie. In a doua intamplare niste fiinte asemanatoare cu ET. ma invatau ca pot sa-mi dau drumul de pe cladiri sau locuri inalte si sa plutesc in jos fara a pati nimic. Demonstratia fiind facuta intai de ei si dupa acea de mine. I-mi amintesc ca in final am reusit dar nu eram multumit de rezultat. Ar mai fi si o a treia intamplare in care i-mi aratau un glob de lumina pulsatorie si i-mi spuneau: In fata lumini albe nimeni nu poate sta in picioare. In acel moment din glob a aparut un suflu si niste raze de lumina puternica incat m-a indoit de misloc spre inapoi, eu fiind cu fata la glob.
  Deci, se pare ca ei doresc ca eu sa capat anumite cunostinte. Sa le folosesc la ce? Asta i-mi scapa, dar daca ma gandesc la alte cazuri, s-a spus persoanelor respective ca: pe viitor  va avea nevoie de ele. Sau intr-un anumit moment va trebui sa-si aminteasca. Poate ca acelasi lucru se intampla si cu mine.
  Ai intrebat daca s-a marit cumva puterea de concentrare. Am putere de concentrare, am facut si exercitii de concentrare, construiesc diferite aparate si modele complexe si reusesc sa finalizez un proiect. Deci nu am observat o anumita imbunatatire a acestor aptitudini. Imbunatatire a conditiei fizice?... nu stiu ce mai este de facut, merg permanent cu bicicleta si pe distante mari, am facut si ceva sport, nu fumez, nu beau. Totusi in cazul anumitor dureri la genunchi si incheieturi am constatat vindecari destul de rapide. Parca a intervenit cineva fara ca eu sa am cunostinta.
  Efecte asupra membrilor familiei? nu prea placute. Baiatul meu cel mare avea intr-o noapte langa pat o umbra asemanatoare unui om si el plangea foarte tare. M-am trezit si am vazut ca acea umbra facea ceva copilului. A disparut in scurt timp prin reducerea dimensiunilor. Sotia se trezea noapte foarte agitata si speriata, avand impresia ca cineva este acolo si o acopera peste ochi sau o imobilizeaza. Mama este o persoana credincioasa si a avut de multe ori intamplari si vise ciudate.
Sunt multe de spus. O parte din ele au fost postate de mine pe forum.
 
Adevarul este dincolo de noi

Kbal

Wow ... no comment, sfatul meu este atunci sa nu te impacientezi cu urmatoarele ocazii si sa incerci sa iti focaliezi cat mai mult atentia la ce se petrece,poate intr-o zi vei intelege mai bine.Ce spui tu sunt lucruri mult prea complexe ca noi cei din exterior sa ne mai dam cu parerea, tu esti singurul in masura sa afli mai multe si poate intr-o zi sa ne mai povestesti si noua  :-D .Mi-as dori sa am si eu experiente similare,sa am ce analiza ... dar se pare ca nu toti suntem la fel de norocosi,am avut si eu cateceva(in descrierea de la inceputul topicului) dar se pare ca nu erau fenomene produse de et. ci pur si simplu un fel de dejavu-uri mai "standard" de natura flashback-uri etc.
Only the best is good enough ...

jean

  Asa cum am spus, nici eu nu sunt sigur de cine sau de ce sunt produse aceste evenimente. Dupa parerea mea, daca extraterestri  ar fi implicati, aceasta teorie ar ramane ultima de luat in calcul. Eu cred ca este vorba de un anumit tip de inteligenta ce se afla in zona Pamantului in alta dimensiune apropiata de cea cunoscuta de noi. Aceasta putand trece destul de repede in cele doua stari. Este posibil ca ei sa fie adevaratii pazitori ai pamantului si tuturor celor ce exista in zona sa eterica si fizica. Sa fie creatorii nostrii sa se ocupe de evolutia noastra. Asta explica multitudinea cazurilor de rapire fizica sau nefizica a diferitilor indivizi, cat si frecventa mare a acestor cazuri.
  I-mi aduc aminte un caz cand o persoana rapita intreaba o asemenea creatura pentru ce ii fac ce ii fac? Iar el raspunde:
,,Noi avem tot dreptul de a face asta". Acest lucru, daca este adevarat, ma pune serios pe ganduri.
Adevarul este dincolo de noi

Kbal

#50
Jean dar daca defapt tot ce se petrece nu este altceva decat o forma de atacuri psi a tehnologiilor produse tot de noi ? iar paralizia fiind doar momentul in care undele respective se conecteaza la creier?Asa se intampla si in situatia in care instalezi un joc pe calculator, pe parcursul instalarii nu prea mai poti face nimic cu pc-ul pentru ca e deja foarte solicitat.
Only the best is good enough ...

jean

   Sunt tehnician electronist si in timpul orelor de servici sunt inconjurat de unde si campuri electromagnetice, dar de mica intensitate. In dormitor noaptea nu am decat un radio cu ceas in priza aflat la cativa metri de pat, pe bloc sau blocurile inconjuratoare nu sunt antene de telefonie mobila.
Deci campul magnetic- electric este foarte scazut in timpul noti. Imfluienta lui este aproape nula.
Alta este cauza. Sunt constient de aceste campuri, de aceia nu tin aparate electrice in priza noapte in locul unde dorm. Doar daca nu se formeaza unde stationare pe circuitele celor care nu sunt in priza.
Greu de crezut  :lol:
Atacuri de natura psihica? De catre cine? Dece tocmai eu sau familia mea? Nu avem nimic deosebit. Nu cred acest lucru.
Adevarul este dincolo de noi

Shanti Nilaya

Una din trairile "ciudate" , sa le zicem, pe care o am de muuult timp, este aceea ca, de foarte multe ori simt cum "cineva" imi pune mana pe spate locul respectiv incepe sa vibreze intens), pentru cateva minute...Este o perceptie foarte clara, se manifesta de ani de zile, stiu doar membrii familiei despre asta...Intr-o zi,eram la cursul de "inginerie mentala", si dupa o serie de explicatii la ceea ce predase domnul prof. Vusatiuc, folosind o ansa mai speciala, vine direct la mine(desi erau multi cursanti in sala), imi masoara corpul mental(dorind sa determine gradul de predispozitie la boli mentale si potentialul de viata)si imi spune ca am o prezenta in spatele meu, ce ma insoteste...Am ramas muta...

Tha D

Faza care m-a fakut sa cred in fantome: O voce m-a chemat pe nume chiar in romana.. Nu am reusit sa vad de unde vine asa ca am intrebat ca prostu unde, tacere si pace.... Dupa aceasta zi am viziuni deja-vu(uri), Vb de unu singur ca dobitocu si mai vad si OzN(uri). Cand eram foarte mik.... Akm mi-am adus aminte si mi s-a fakut frik.. normal! Aveam un telefon in bucatarie, Suna raspundeam.... Aceeasi voce care m-a chemat zicea alo David(my name) si dupa venea tonu.... Deci nu suna ocupat ci direct ton uca si cum nimik nu s-ar fi intamplat.. Odata am pus-o sa raspunda pe mama dar ea nu auzea ca suna nimik.,... Ozn :D:D Le vad sub forma de stele cazatoare doar ca sunt lente ca si cum m-ar urmari... Uneori sunt in flacari iar alteori ca niste sateliti.. adik stele :D.....Imi explica si mie cineva fenomenul de fulger colorat?!?!?! Era o zi furtunoasa cand intr-un anumit "spot" Eram cu masina cu parintii... Asa deci au aparut fulgere ROSII! nu albe, rosii! Am adormit cum am vazut iar cand m-am trezit parintii vorbeau despre un elicopter care a trecut pe deasupra noastra.. doar ca nu aveam elice si nici nu facea zgomot.. Doar 2 becuri ca la masina.. Astept raspuns  :))

David_aparu@yahoo.com

Nox

Salut, The D. ªi bine ai venit pe forum. O micã rugãminte am ºi anume sã încerci sã scrii cuvintele normal, fãrã k-uri.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shanti Nilaya

Un asa-zis vis pe care il aveam intr-o perioada de timp(destul de lunga) a constituit pentru mine un mare semn de intrebare ,la care am primit oarecum raspuns, dar nu mi-ar strica sa mai aud pareri...
Deci , memorabila  pentru mine era o voce care ma insotea pe tot parcursul visului si imi explica in termeni foarte docti si de specialitate fenomene si experimente ce au avut loc pe planeta noastra din punct de vedere al fizicii...Cand ma trezeam ,inca imi mai sunau in ureche aceste explicatii si ma repezeam sa scriu ce mai apucam din ele...Simtindu-ma frustrata de faptul ca notiunile mele din fizica  nu erau la inaltimea lectiilor "nocturne", i-am povestit unui prieten , profesor de fizica ,ceea ce mi se intampla, tipul fiind un mare cautator in ale cunoasterii. Ba chiar am intrebat de ce nu i se adreseaza lui aceste explicatii ca ar fi mai in tema si poate mai de ajutor... Raspunsul sau a fost dezarmant de simplu:"Chiar daca nu-ti dai inca seama ai incredere, exista o alta parte din noi care intelege absolut totul.Cineva are atat de mare incredere in tine, trebuie sa ai si tu!"

daos

Conform esoterismului de sorginte zoroastriana avem fiecare din noi un dublu astral (o copie astrala a cunostintelor pe care le detinem si a personalitatii), un spirit protector si unul sau mai multi demoni. Conform traditiei filocalice (aici ma refer la practicantii de oratio mentis, cunoscuta si ca rugaciunea mintii) avem asazisa minte(dublul astral), un inger pazitor si unul sau mai multi diavoli. Lacasul mintii (dublului astral) este undeva in zona fruntii (locul pe care se face cruce cu mir la biserica) sau cel putin este locul in care se logheaza la creierul nostru. Prin diferite practici mistice (rugaciunea inimii, zen, unele din practicile samanice acest dublu astral poate fi coborat fie in inima (cazul rugaciunii inimii), fie in zona harei (la doua degete sub ombilic). Ceea ce ramana la nivelul capului este constiinta noastra de oameni, cea reala. Dublul astral este cel care da aura, campul bioenergetic. Conform teoriilor yoga sau taoiste exista niste noduri energetice principale pe corpul energetic. Daca acestea sunt toate deschise, inclusiv cel de la inima si cel mare de la nivelul capului (aici nu ma refer la cel din frunte) apar abilitatile telepatice, care prin putin antrenament pot fi marite. Exista oameni care au ajuns la nivelul decorporalizarii ( de fapt ceea ce iese din corp nu este sufletul omului, ci acel dublu astral). Nu toti oamenii cu abilitati paranormale sunt si bine intentionati si binevoitori, unii, si din pacate foarte multi, sunt de-a dreptul diabolici. O tehnica de marire a biocampului folosita de unii paranormali este atacul de la distanta asupra persoanelor vulnerabile dupa parerea lor, bunaoara copii, . In momentul in care dublul astral al atacatorului apare in preajma copilului ii provoaca spaima, astfel cedand din energia sa. Spaima aceasta este de fapt provocata dublului astral al copilului, care este amenintat cu "moartea". Problema pe care acestia nu o inteleg este ca exista intotdeauna ceva deasupra: Dumnezeu si cei pe care in crestinism ii numim ingeri pazitori ai sufletelor si trupurlor noastre.

Kbal

#57
A trecut ceva vreme (ani) de cand nu am mai trecut prin nici un fel de fenomen paranormal, aproape ca le-am si uitat pe cele trecute, si uite ca in urma cu numai 2-3 zile patesc ceva extrem de interesant. Se pare ca am o sensibilitate/alergie ridicata la vibratia telefonului (numai cand dorm), dorm mereu cu telefonul langa perna si daca sunt contactat, imediat il simt. In urma cu numai 2-3 zile (pe timpul noptii) eram intr-un vis profund, un vis in care eu dormeam si telefonul vibra langa perna, ma trezesc din somn (in vis) si observ pe telefon un mesaj de la prietena mea.In urmatoarele secunde, ma trezesc si din visul real, stau cateva secunde cu ochii pe geam, apoi simt telefonul cum incepe sa vibreze, il deschid si observ un mesaj de la prietena mea in care ma intreaba daca dorm .
Am considerat important sa va spun si voua intamplarea pentru ca de aici se pot trage concluzii valoroase precum : - creierul este capabil sa perceapa undele telefonice, ba mai mult este capabil sa le si decodifice ! , prin urmare fenomenul PSI mi se pare din ce in ce mai real, incep sa cred ca o tehnologie care ar manipula masele prin intermediul undelor radio este foarte posibila !

Aici ar mai fi o mica dilema, daca intradevar creierul este capabil sa receptioneze si sa perceapa undele radio, totusi nu-mi explic cum de poate si mai repede ca un telefon, sau sa fi fost doar telepatie intre mine si prietena mea ?
Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  28 Martie 2009, 17:16:17
... prin urmare fenomenul PSI mi se pare din ce in ce mai real, incep sa cred ca o tehnologie care ar manipula masele prin intermediul undelor radio este foarte posibila !

Cauta pe net Thomas E. Bearden si vezi ca o sa gasesti la el niste explicatii care ating oarecum ce spui tu, precum si incercare de sistematizare a acestora intr-o teorie coerenta.
Totusi, in cazul descris de tine (daca intr-adevar asa a fost), e vorba de ceva mai mult decat "perceptia si decodarea undelor telefonice" de catre creier. Nu uita aspectul anticipativ al evenimentului, anume faptul ca tu ai "visat" evenimentul inainte ca acesta sa se intample!
Astfel de fenomene, pe care le traim in mod frecvent foarte multi dintre noi, sunt descrise si analizate pe larg de catre Jung. El le-a reunit sub numele de sincronicitate, termenul insemnand pur si simplu "coincidente semnificative", intelegand prin asta un soi de relatii acauzale.
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

 Da, putem sa-i zicem: sincronicitate, telepatie, viteza gandului, capacitatea subconsientului de a decodifica foarte rapid mesajele elecronice sau subliminale....! Dar mai putem spune si ca tu, te-ai culcat cu gandul la prietena ta, intuind ca-ti va trimite in timpul noptii un mesaj, sau poate asta se intampla mai des, sa te intrebe noaptea daca dormi....iar tu, pur si simplu ai transformat ceea ce-ti doreai sau inchipuiai intr-un vis, din care te-ai trezit cu putin inainte sa vibreze telefonul..!?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?