Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sugestie pentru toti membri si userii ai acestui forum (IMPORTANT!)

Creat de Kbal, 01 Iulie 2008, 17:45:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

Pai uite aici una care functioneaza ;) .
http://www.youtube.com/watch?v=1VhsVwgEpi8 (ma refer la imaginile care incep cu secunda 32 si 45.iar la minutul 1 se vede cum se si inalta)

Si cine stie cate alte inventii au fost preluate de stat/de securitate si din acest motiv nu se fac publice si nu le vezi in practica , cred ca cunosti fenomenu . Probabil la acest premiu a contribuit si statu ca un stimulent sa mai continue  :-D
Only the best is good enough ...

Shadowman

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 14:29:34
Si cine stie cate alte inventii au fost preluate de stat/de securitate si din acest motiv nu se fac publice si nu le vezi in practica , cred ca cunosti fenomenu . Probabil la acest premiu a contribuit si statu ca un stimulent sa mai continue  :-D

Pfff...
Probabil are statu' si fosta securitate  proiecte de nave cosmice,arme psihotronice,cyborgi,surse nesfirsite de energie, da' le tine dosite sub saltea...D-aia au plect doua milioana de romani afara.D-aia importam cu caru' si exportam cu paharu'...
Ca le tine statu' la ciorap,pentru urmasii urmasilor nostrii,pururea si-n veacul vecilor, Amin !
Si ne da noua motiv sa  umplem serverul RUFON cu teorii fanteziste.
Conducind masinute cu pedale ori trotinete cu elice ,vom creste nivelul de trai in Romania,sunt sigur...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

Si cu traiu asta pana la urma tu til faci bun sau rau ... nu tre sa astepti de la stat ... acum e democratie nu mai e ca pe vremea lu nea nicu , nu mai sunt nici obligatii ,conditii  sau restrictii ai majoritatea drepturilor , cei drept si acum sunt probleme dar de natura economica , infrastructura etc. si nu cred ca astea reprezinta impedimentul major in ce tine de progres la nivel individual . Vrei sa faci ceva faci ! te documentezi , inveti , analizezi , te invarti in stanga in dreapta si faci ceva . 
Only the best is good enough ...

StarDust

Citat din: Shadowman din  04 Iulie 2008, 16:39:41
Ca le tine statu' la ciorap,pentru urmasii urmasilor nostrii,pururea si-n veacul vecilor, Amin !
Amin! subscriu.

"Academia Romana l-a desemnat, marti, pe cunoscutul inventator Justin Capra drept castigator al Marelui Premiu in valoare de trei miliarde de lei, acordat persoanei care a avut cea mai mare contributie la schimbarea in bine a Romaniei."

Tot respectul pt. Dl. Justin Capra. Isi merita premiul din plin, macar atat... Dar schimbarea in bine a Romaniei? Pentru cine din Romania e schimbarea in bine?  Nu pentru noi, cei de "jos" asta e sigur. Cineva sigur a bagat bani grei la "buzunar" de pe urma inventiilor D-lui Justin. ;)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adipop

Citat din: lylyt_ice din  04 Iulie 2008, 13:03:22
  De ce(?) nu incerci sa iei legatura cu D'nul Capra, ca poate oferindu-ti disponibilitatea de al sutine si de a colabora cu dansul, iti vei vedea cel mai curand visul de a face ceva maret, realizat...!?!

Am posibilitatea sa finantez o parte din inventiile D-lui Capra, daca este nevoie. Mai mult de-atat, sunt convins ca cei cu care studiez serios diverse sisteme, il vor sprijini cu idei.
adi

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 16:53:02
Si cu traiu asta pana la urma tu til faci bun sau rau ... nu tre sa astepti de la stat ... acum e democratie nu mai e ca pe vremea lu nea nicu , nu mai sunt nici obligatii ,conditii  sau restrictii ai majoritatea drepturilor , cei drept si acum sunt probleme dar de natura economica , infrastructura etc. si nu cred ca astea reprezinta impedimentul major in ce tine de progres la nivel individual . Vrei sa faci ceva faci ! te documentezi , inveti , analizezi , te invarti in stanga in dreapta si faci ceva . 

Da, asa este. Vrei sa faci, faci...si tu esti singurul care hotarasti.
adi

adipop

Citat din: adipop din  04 Iulie 2008, 23:11:03
Am posibilitatea sa finantez o parte din inventiile D-lui Capra, daca este nevoie. Mai mult de-atat, sunt convins ca cei cu care studiez serios diverse sisteme, il vor sprijini cu idei.
adi

Ma bucur daca a luat acest premiu si sper ca banii primiti sa-l ajute.
adi

Yagg

adipop, eºti prozaic ºi în discuþie ºi în afirmaþii. Domnul Caprã a afirmat într-o emisiune matinalã, la care a fost invitat dupã ce a fost premiat, cã va investi banii în educaþia unor "discipoli", nu pentru invenþii ºi a complicat emisiunea într-un mod plãcut ºi siropos cu filosofii ºi citate. Pãcat cã emisiunea nu mai este în arhiva de webcast a Antenei 1. Mie mi se pare cã omul are în primul rând darul de a fi plãcut la vorbã, de a fi interesant, deºi filosofiile sale nu sunt deloc originale.

Prea linguºitori sunteþi domnilor. Ce? credeþi cã domnul Caprã va vedea mesajele voastre pe forum?

Kbal, cred cã imaginile din clipul de pe youtube nu sunt cu Iustin Caprã, ci cu modelul american. ªi chiar dacã ar fi cu Iustin Caprã, imagini de acum zeci de ani în urmã, care sunt ºi neclare, nu spun nimic.

Dacã domnul Caprã e liber la gurã ºi nonconformist cum pretinde, atunci ce motive ar avea sã se supunã unor restricþii? Care va sã zicã, invenþiile dumnealui nu sunt pentru muritorii de rând, pentru profani? Frumuseþea ºtiinþei ºi a invenþiilor e demonstraþia. Faptul cã acele aparate chiar sunt funcþionale. Eu pânã în acest moment nu am vãzut nimic concret. Înþelegeþi unde bat? Nu îmi mai daþi legãturi web sau clipuri de pe youtube! Mã consider destul de apt sã mi le procur singur, ceea ce am ºi fãcut. Ideea pe care voi o ocoliþi ºi în jurul cãreia vã învârtiþi ca niºte mâþe linguºitoare e cã nu am vãzut nimic practic, ci doar vorbãrie. Lucru care te-a indignat ºi pe tine când ai deschis acest subiect. Este destul de clar cã despre practicã ºi invenþii este vorba, nu de teorie ºi vorbãrie. Nu?

Kbal

"Kbal, cred cã imaginile din clipul de pe youtube nu sunt cu Iustin Caprã, ci cu modelul american. ªi chiar dacã ar fi cu Iustin Caprã, imagini de acum zeci de ani în urmã, care sunt ºi neclare, nu spun nimic."

Eee.. pai daca e chiar asa atunci spunele si celor de la National Geographic remarca facuta  :wink: ,spunele ca au difuzat o emisiune cu Justin Capra si proiectele americanilor sa vedem , daca ei confirma greseala atunci eu imi retrag toate laudele aduse acestui om .

"Domnul Caprã a afirmat într-o emisiune matinalã, la care a fost invitat dupã ce a fost premiat, cã va investi banii în educaþia unor "discipoli", nu pentru invenþi".
Pai eu citisesem intrun aricol ca domul capra va investi cea mai mare parte in inventii si o alta parte o va dona ....etc.

"Prea linguºitori sunteþi domnilor. Ce? credeþi cã domnul Caprã va vedea mesajele voastre pe forum?"
Pai ideea era ca am vrut sa dau un exemplu pozitiv si bun de urmat nu ca m-ar interesa sa vada dansul ce cometarii se fac aici  :lol:
Only the best is good enough ...

Yagg

CitatEee.. pai daca e chiar asa atunci spunele si celor de la National Geographic remarca facuta  wink ,spunele ca au difuzat o emisiune cu Justin Capra si proiectele americanilor sa vedem , daca ei confirma greseala atunci eu imi retrag toate laudele aduse acestui om .
Cum? Toatã admiraþia ta constã în mini clipul din aceastã prezentare. Eu nu consider acest clip, mai mult promoþional, o emisiune. E o scurtã auto-prezentare, cu douã rable lângã el. Înþeleg cã a trecut prin multe treburi urâte cu sistemul comunist ºi cã e modest, patriot ºi încãpãþânat, dar ce vrea el sã demonstreze cu þara lui Peºte Prãjit îl face un erou doar pentru pensionari.

Probabil marile personalitãþi ºi genii ale României au fost atât de devotaþi dezvoltarii individuale ºi iubirii Patriei, încât au uitat cã trebuie chiar sã facã ceva concret. De asta avem o þarã atât de... superbã. Dacã ei o numesc în continuare dezvoltare, atunci nu vreau sã mã gândesc la viitorul meu. Catastrofal. Numai genii, numai orgolii, numai patriotism ºi mândrie. Da...

Clar, cu tot respectul pentru cultura dumnealui ºi faptul cã e un împotrivitor al regimului comunist, regim care, acum în altã formã, i-a oferit un cadou desãvârºit, mã retrag din aceastã discuþie, mi-am spus punctul de vedere, consider cã nu mai are rost sã lungesc pentru a mã conforma cu regulile tale, exprimate la începutul subiectului. Când voi avea ocazia sã vãd sau sã aud cã Iustin Capra conduce România spre dezvoltare ºi a testat una din cele mai noi invenþii care funcþioneazã ºi este utilã omenirii, voi reveni ºi îmi voi cere scuze faþã de desconsideraþiile mele privind invenþiile dumnealui. Îmi doresc foarte mult sã fac acest lucru, dar din pãcate nu am ocazia.

adipop

Citat din: Yagg din  05 Iulie 2008, 01:10:18
adipop, eºti prozaic ºi în discuþie ºi în afirmaþii. Domnul Caprã a afirmat într-o emisiune matinalã, la care a fost invitat dupã ce a fost premiat, cã va investi banii în educaþia unor "discipoli", nu pentru invenþii ºi a complicat emisiunea într-un mod plãcut ºi siropos cu filosofii ºi citate.

Acum am aflat de premiul primit.
adi

adipop



"Prea linguºitori sunteþi domnilor. Ce? credeþi cã domnul Caprã va vedea mesajele voastre pe forum?"

[/quote]

I-auzi.
adi

adipop

Când voi avea ocazia sã vãd sau sã aud cã Iustin Capra conduce România spre dezvoltare ºi a testat una din cele mai noi invenþii care funcþioneazã ºi este utilã omenirii, voi reveni ºi îmi voi cere scuze faþã de desconsideraþiile mele privind invenþiile dumnealui. Îmi doresc foarte mult sã fac acest lucru, dar din pãcate nu am ocazia.
[/quote]

Totusi, investitia in cativa tineri care au ceva in cap si au si bun simt, este de laudat. Asta denota ca este un om serios.
adi

Kbal

yagg - "Când voi avea ocazia sã vãd sau sã aud cã Iustin Capra conduce România spre dezvoltare ºi a testat una din cele mai noi invenþii care funcþioneazã ºi este utilã omenirii, voi reveni ºi îmi voi cere scuze faþã de desconsideraþiile mele privind invenþiile dumnealui"
Si dami voie sa mai plusez si eu cu un argument adipop . In special pentru afirmatia "sã aud cã Iustin Capra conduce România spre dezvoltare" totusi ce putere ar avea dansul in calitate de inventator , doar nu e presedinte . Sa zicem ca ar inventa un motor cu apa , sau unul care sa nu consume absolut nimic un fel de "perpetuum mobile" ce crezi ca ar avea poporul romanesc acces la asa ceva ? chiar daca dansul si-ar dori acest lucru iti spun eu ca si-ar pune amprenta statul cu securitatea lor cu tot .

Repet yagg poate ai dreptate , poate nu ... dar eu cel putin nu sustin afirmatiile tale . Daca imi poti dovedi intr-un mod mai concret ca eu ma insel atunci ... am sa-ti dau dreptate .
Only the best is good enough ...

adipop


Si dami voie sa mai plusez si eu cu un argument adipop . In special pentru afirmatia "sã aud cã Iustin Capra conduce România spre dezvoltare" totusi ce putere ar avea dansul in calitate de inventator , doar nu e presedinte . [/quote]

Da-mi voie sa-ti spun, ca nu stiu ce-i cu afirmatia asta.
adi