Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sugestii pentru forumul RUFOn din partea membrilor!

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 23:14:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cum doriți a se continua în privința sistemului tip ''Likes''?

Sistem doar cu Likes (acordarea de aprecieri doar pozitive)
2 (12.5%)
Sistem cu Like și Dislikes (acordarea de aprecieri pozitive și negative)
13 (81.3%)
Sistem fără acordare de aprecieri
0 (0%)
Sistem doar cu Dislikes
1 (6.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 16

Votare închisă: 26 Martie 2020, 17:40:41

fiulploii

 Ar trebui facuta o sectiune cu 2020....asa cum a fost una cu 2012.
   Multumesc.

[apreciaza]   [dezaproba]   :lol:   :lol:   :roll:

alx

Citat din: fiulploii din  07 Aprilie 2020, 10:17:12
Ar trebui facuta o sectiune cu 2020....asa cum a fost una cu 2012.
   Multumesc.

[apreciaza]   [dezaproba]   :D   :D   ::)


Adică? Aștept propuneri...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

#152
Citat din: alx din  07 Aprilie 2020, 21:03:37

Adică? Aștept propuneri...

Adica de ce 2020? Propunerea a fost facuta, un capitol sa fie deschis cu 2020 si sa fie mutate cel putin 2 sibiecte deschise deja, cele cu coviduțu si ala cu năcazu' la para-dogmă.

Plus ca fac pariu vor urma si alte subiecte, am eu o asa impresie cum ca e doar inceputul a ceva ce nu credea nimeni din noi ăştia simpli de respitam inca prin zona.

https://www.bbc.com/future/article/20200406-why-smart-people-believe-coronavirus-myths

Evident, doar o propunere  :-) pt cand va trece perioada daca va mai exista acest sait ca oricum este o zona f nesigura dupa cum imi zice si gogu si antivirusul.
   Ce trebuie facut pt a securiza zona?

Multumesc.

Grifon

Se remarcă, din păcate, o diminuare clară a interesului pentru inițiere / continuare discuții pe forum.
De unde, prin 2016 (când m-am înscris eu) era o medie a postărilor de cel puțin 3-5 pe zi (chiar mai mare, pe subiecte de interes), acum se postează din an in...Paște.
A scăzut și numărul user-ilor activi, dar și nr. postărilor celor rămași.
Să fie plictiseala ? Redundanța ? Au îmbătrânit veteranii ? S-au schimbat prioritățile ?

E drept, dl.@Xanadron era "sufletul petrecerii". Posta mult, des, divers...și cu un umor irezistibil. Dar nu doar el s-a retras (sper să fie sănătos !), ci și alți contribuitori serioși (@mr, @kandaon, @Tamerlan, @Gánditorul, @SLEAH19.,.etc.)
Până și dl.@abyss pare că a obosit...
Așadar...que pasa?
P.S. - Nu l-am omis pe dl.@fiulploii. El a rămas printre puținii (încă) activi, incercánd să mai dezmorțească atmosfera - lucru pentru care íl felicit.

Ganditorul

Nu m-am retras . Citesc frecvent ce se scrie. Discutiile sunt insa de ceva timp parca ...dintr-o lume paralela. departe de realitatea care ne inconjoara, departe de ceea ce ne "arde", o autocenzura a subiectelor ce framanta societatea - si a noastra si aia mondiala - de parca ne-ar fi frica de "ceva". Poate ca asa si este - ne patrunde o teama de "viitor" si ce inseamna acest viitor prin prisma "noilor reguli" care au venit atat de repede incat am uitat sa ne acomodam, n-am putut sa facem fata schimbarilor care sunt 80% spre ...anormal. neomenesc, antiuman si antisocial. Va doresc o zi buna .

Grifon

Frică ? Nu văd de ce.
Poate a ridicat îngrijorări disclaimer-ul cu "asumarea responsabilității". Dar asta a fost o măsură foarte bună din partea administrației, căci în timpul stării de urgență multe platforme au fost închise (dacă îndrăzneau să afirme și altceva decât grețosul borș propagandistic). Ca în bancul ăla..."băi, da' văd că unii chiar țin cu..."virusul" .

Dar nu înseamnă că trebuie discutat doar despre asta. Și oricum, minciună sau nu, "pandemia" e mult mai puțin importantă decât efectele ce vor urma.

Eu, unul, sunt deschis la orice subiect (mai puțin la cele unde nu mă pricep). Dorință să fie, că nu ne-au intrat cuvintele în sac (se poate tasta și cu mască...hahaha!).

hoinar

Imi aduc aminte de unul dintre raspunsurile celebre din cadrul proceselor de la Nuremberg la intrebarea "Cum de ati continuat atrocitatile?"...

"Nimeni nu s-a plans"     :cry:

Atat proprietarii cat si administratia au luat decizia corecta in demersul declinarii responsabilitatii. Ideile vehiculate aici sunt opiniile personale ale utilizatorilor acestei platforme. Nu este vina proprietarilor sau administratiei ca de multe ori, noi utilizatorii, o mai si nimerim din cand in cand.  :roll:

Sper sa ne revedem in "transee" cat mai curand, cu idei si analize indraznete!
the older I get, the faster I was

fiulploii

Citat din: Grifon din  17 Noiembrie 2020, 13:18:12
Se remarcă, din păcate, o diminuare clară a interesului pentru inițiere / continuare discuții pe forum.
De unde, prin 2016 (când m-am înscris eu) era o medie a postărilor de cel puțin 3-5 pe zi (chiar mai mare, pe subiecte de interes), acum se postează din an in...Paște.
A scăzut și numărul user-ilor activi, dar și nr. postărilor celor rămași.
Să fie plictiseala ? Redundanța ? Au îmbătrânit veteranii ? S-au schimbat prioritățile ?

E drept, dl.@Xanadron era "sufletul petrecerii". Posta mult, des, divers...și cu un umor irezistibil. Dar nu doar el s-a retras (sper să fie sănătos !), ci și alți contribuitori serioși (@mr, @kandaon, @Tamerlan, @Gánditorul, @SLEAH19.,.etc.)
Până și dl.@abyss pare că a obosit...
Așadar...que pasa?
P.S. - Nu l-am omis pe dl.@fiulploii. El a rămas printre puținii (încă) activi, incercánd să mai dezmorțească atmosfera - lucru pentru care íl felicit.

   Merci de aprecieri.
   Daca citeai prin postarile vechi, vedeai ca periodic apare cineva si pune o serie de intrebari oarecum deranjante , inclusiv eu am facut asta  :evil:   
   Ce se intampla? Nimic deosebit, doar pierderea interesului de a face parte din ceva . Cum se ajunge la asta? Simplu. Stim ca chemarea este universala iar raspunsul este particular, nu? Ei bine, au fost niste chemari din care cele mai importante au fost cea cu formularul de chestionare pt raportarea unui fenomen straniu, chestionar la care @Xanadron a muncit si a dezvoltat subiectul cat de mult a putut. Rezultatul? Nada, rien de rien - vezi subiectul cu pricina.  Da, stim cu totii ca fiecare avem un job, o afacere, o viata personala si abia apoi vin altele. Dar la fel au si colegii care au incercat sa miste din cand in cand cate ceva, nu? Cum era reclama aia dupa revolutie? Daca vrei cu adevarat, poti!
    Un alt motiv poate fi sanatatea personala fiindca atunci cand esti bolnav nu iti arde de mici ghionturi forumistice. Acelasi lucru si atunci cand financiar nu stai tocmai pe roze.
    Apoi, poate pt ca nu mai rezonezi cu subiectele de discutie fiindca ai ramas ancorat la nivelul anterior , gen nituri si buloane si atunci te simti dezorientat de noua directie, analog timpurilor prezente. 
    Si nu in ultimul rand, in ziua de azi se schimba modul de comunicare, lumea se grabeste, de ce e asa, habar nu am. Poate nu ar fi rau daca s-ar da drumul la chatul de pe forum, comunicarea ar fi mai rapida poate. ar fi interesant de experimentat, nu?
    Unii ar zice ca nu mai sunt fenomene stranii . Si da, si nu. Pare ca suntem intr-o perioada de acalmie dar poate este o iluzie.
    @Rayden   a iesit de pe forum devenind vizitator. Cu ideea asta de stergere a contului cred ca cocheteaza multi  :evil: Fiecare om conteaza pt ca aduce un punct personal de vedere chiar daca suntem sau nu de acord cu respectivul. Ideea e ca discutiile sa fie civilizate , fara orgolii si alte amenintari fiindca nimeni nu are chef de tampenii gen gradinita.
    Lamurit, @Grifon?   :-) 

Grifon

Motivele astea sunt, parțial, de înțeles.
Citit-am și eu postări mai vechi, inclusiv interogările d-tale pe aceeași idee.
Apelul meu era semi-retoric, nu pofteam neapărat lămuriri.

Firește că avem o mulțime de (alte) griji. Am avut și eu destule pe cap, așa că am mai rărit-o cu forumul de prin august încoace. Ideea era însă a mai impulsiona schimbul de idei (fie ele și mai abrazive cåteodată). Altfel, forumul va decade - amorțeala fiind primul simptom al unui traseu nefast, pe care au alunecat și alte platforme interesante (nu doar din România).

În sfârșit, depinde doar de noi. Un forum e o entitate vie, și este exact suma cantității / calității membrilor.

fiulploii

Citat din: Grifon din  18 Noiembrie 2020, 14:11:03

În sfârșit, depinde doar de noi. Un forum e o entitate vie, și este exact suma cantității / calității membrilor.

  Aparent asa e dar in realitate este doar jumatate de adevar. Cealalta jumatate  e ....

Tot retorica si propozitia de mai sus  :lol:
     

Ganditorul

Chestia cu "stersul contului si postarilor" mi se pare puerila . De ce sa-mi fie rusine sau frica de ceea ce am gandit si spus candva ?  De ce sa-mi fie frica ca cineva copiaza ideile si le pune intr-o carte (cum am vazut aluzii pe aici ). Ba sa-i fie de bine ...pentru ca asta e rostul unei informatii publice - sa faca pui si sa rodeasca in gradina celui mai harnic dintre noi... Parerea mea, evident. Si asta pt ca am crezut si cred ca suntem un grup de prieteni care - desi nu se cunosc ca imagine ca stil de gandire sunt mai apropiati ca "prietenii de bere" car se vad zilnic dar nu stiu nimic unii despre altii. Ok. inchei aici subiectul asta.

Vb de alt subiect, mai grav - covidul. Nu ca pandemie, nu ca raspandire si masuri anti-raspandire - ca astea-s niste glume macabre facute de afaceristi ai mortii aflati pe moment la butoane. Dar acesasta pandemie a venit la pachet cu o gramada de alte schimbari de mentalitate la nivel global. Incet, incet omenirea inghite cam nemestecat o suma de conduite noi "politicaly correct" - dar care ataca radacina, traditiile, istoria si mentalitatea de baza a omenirii. Satanism ascuns = ar fi o definitie... dar cred ca e ceva mai mult.  Si nu am vazut aici, in incisivul grup al RUFON nici o strategie de a despica firu-n 4 pe tema asta - desi miroase de la o posta a invazie/razboi ascuns/ cucerire de teritorii vitale si schimbare de ecosistem. Si dupa parerea mea putem puncta cel putin 2 adversari ce ne "calaresc" in situatia asta : fie ET , fie AI . Fie o combinatie dintre cei doi "siliconati". Sa inteleg ca acceptam situatia cuminti si de maine gandim cum ne spun "siliconatii" ?? Sa inteleg ca, daca guvernantii - indiferent de unde sunt ei pe mapamond - isi uda pampersii si fac tot ce li se impune de siliconati, transformand politia, justitia, medicina si sistemul de sanatate in sistem de opresiune ...gata, asta e finalul acceptat la nivel mondial si national ?? Bun ...si dupa aceasta epurare a celor care mai stiu cate ceva ce urmeaza ??

abyss

Întru totul de acord domnule @Gânditorul.

Dar pentru ca acest topic e dedicat sugestiilor iar partea a doua este interesant formulată, pe directiția fie ET , fie AI ... imi permit sa initiez un nou topic la NOW.

Grifon

O micuță curiozitate.
In 2016, când m-am inscris, am remarcat din start strictețea administrării forumului - primele mele zeci de postări aveau nevoie de aprobare pentru a fi afișate. Departe de a mă irita (sau descuraja), acest filtru mi-a stârnit respectul - am dedus că se apreciază seriozitatea și nu se permite oricărui aiurit / oricărei aiurite să polueze climatul conversațional.

Curiozitatea e : s-a eliminat această eficientă măsură de precauție ?
E a treia oară (pe anul curent) când se perturbă subiecte. Că e doar vechea "clientă", n-ar fi o dramă...dar cine știe ce "prăjituri cu fructe" ne-or mai vizita...

horia2008

#163
dida e dida, no doubt she's special, și adminii - admini, că de-aia sunt admini, știu ei ce știu...
dar pe lângă că a intrat direct în pită, cum a sesizat Grifon, la fel a trecut și la vizitatori
și eu am aplicat pentru acest statut acum câteva luni, dar nu mi s-a arătat......


Grifon

Păi a ieșit ptr. că acum fiecare își poate șterge singur contul, nu mai trebuie să obțină aprobarea administrației.
(a se vedea ieșirea subită - și misterioasă - a colegului @kenjiro, sau a glumețului @Cristian1).

Ideal e...nu să plece cei vechi, ci să fie stopați áștia mai..."speciali".