Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Anglia: Elipcopter al politiei a urmarit un OZN

Creat de spooky, 20 Iunie 2008, 11:17:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

noua

foarte tare intr-adevar.

mai ales ca articolul e din 24-Iun-2008, iar postul lui ciuciulete e din 25-Iun-2008

curata scamatorie  :-D

lylyt_ice

  Nu stiu de unde s-a inspirat ciuculete...dar oricum filmul atasat reportajului nu are nici o legatura cu relatarile politistilor si nici cu "cazul" in sine...obiectul neidentificat neputand fii filmat de echipajul helicopterului din lipsa de aparate de filmat....!!!  Deci "cazul" nu-i nici pe departe elucidat.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

În ultima lunã în UK au fost raportate mai multe observaþii OZN. O lanternã chineazeascã ar fi trebuit sã aparã în IR, deci ceva nu se potriveºte. Sau e vorba de o confuzie a celui care a redactat articolul fiind fãcutã o salatã din mai multe observaþii OZN independente între ele.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

#33
Citat din: noua din  05 Iulie 2008, 00:06:14
foarte tare intr-adevar.

mai ales ca articolul e din 24-Iun-2008, iar postul lui ciuciulete e din 25-Iun-2008

curata scamatorie  :-D

Si daca postul lui ''ciuciulete'' ar fi fost scris pe data de 23-Iun-2008 ce faceai atunci,te aruncai de la etaj?  :lol: LOL
Nu asta este important nicidecum tinand cont ca diferenta dintre postul lui ''ciuciulete'' si acel articol daca te uiti atent este doar de cateva ore plus ca ''ciuciulete'' a si argumentat destul de logic cea ce este deja prea mult fata de altul care nu a spus mai nimic.Deci lasa putin respect celui care merita altfel vei primi castane. :wink:

Citat din: lylyt_ice din  05 Iulie 2008, 00:59:32
  Nu stiu de unde s-a inspirat ciuculete...dar oricum filmul atasat reportajului nu are nici o legatura cu relatarile politistilor si nici cu "cazul" in sine...obiectul neidentificat neputand fii filmat de echipajul helicopterului din lipsa de aparate de filmat....!!!  Deci "cazul" nu-i nici pe departe elucidat.

lylyt_ice,tu ne-ai marturis ca nu cunosti limba engleza deci deduc ca nu ai putut citi acel articol.
Acolo scrie clar ca in acelasi timp cand a fost atacat elicopterul si tocmai in aceasi locatie a trecut tiptil si o lenterna chinezeasca care a fost lasata libera de la o nunta de catre invitati.Si DA,filmul atasat pare sa prezinte acelasi obiect pentru ca este o filmare din aceasi seara si in aceasi locatie poate ca de un alt elicopter ca vad ca nu este mentionat.
Daca te uiti aici: http://www.liveleak.com/view?i=f00_1214113883  Ai sa vezi ca acolo scrie:
CitatRaw video:June 08/08:Recently released footage:Welsh police confirmed that one of their helicopter crews had spotted an "unusual aircraft" flying over Cardiff earlier this month.
si

CitatAt the time of the incident, the helicopter with three men on board was waiting to land at the St Athan RAF base near Cardiff. The sighting reportedly took place at 00:40 am (23:40 GMT) on June 8.

Adica exact in aceasi perioada cand sa dat drumul la lanterna ca la nunta!
Iar faptul ca pilotii au marturisit ca era un ''disc cu lumini imprejur'' este si normal sa existe si o anumita deplasare in descriere atunci cand vezi o lumina palpaitoare din cauza flacarei pe un fundal intunecat.Ca la urma urmei nici ei nu stiau ce au fost EXACT ca de aia l-au numit OZN deci nici pilotii nu aveau date sigure despre obiectul respectiv.Daca o lanterna chinezeasca palpaie din cauza flacarei reda acel ''palpait'' si daca nu stie ce e fiind si pe un fundal negru pentru ca era seara posil sa li fi dat impresia ca erau anumite lumini prin prejur adica o iluzie.Ca asa se intampla mai tot timpul cu astfel de incidente OZN.Mai toate sunt exagerate.Iar in filmul expus  se vede clar forma unei lanterne chinezesti plus ca,chiar daca filmul ar fi fost despre o alta lanterna articolul respectiv reda DESTUL DE CLAR ca in acea seara la aceasi ora s-au dat drumul la lanterne chinezesti si culmea ca se indreptau in aceasi directie pe unde a trecut elicopterul.
Sa fi mancat oare OZN'ul acea lanterna chinezeasca dupa care a vrut sa muste si din elicopter?
Eu cred ca nu!Mai bine spus cand elicopterul a trecut pe langa lanterna chinezeasca care e de hartie s-a produs un soc de aer iar lanterna brusc si-a schimbat directia dand acea impresie pilotilor ca extraterestrii din OZNul respectiv au luato la sanatoasa.
Iata si explicatia. :-P


Citat din: bluemoon8520 din  05 Iulie 2008, 01:20:11
În ultima lunã în UK au fost raportate mai multe observaþii OZN. O lanternã chineazeascã ar fi trebuit sã aparã în IR, deci ceva nu se potriveºte. Sau e vorba de o confuzie a celui care a redactat articolul fiind fãcutã o salatã din mai multe observaþii OZN independente între ele.

Pai a aparut in IR ca in video obiectul se observa din cate vad.Cam totul se potriveste atat filmul ,articolul cu lanternele chinezesti de la nunta respectiva cat si cu marturiile pilotilor.Cazul este destul de clar si curat de inteles ca atunci a fost vorba de o lanterna chinezeasca care s-a distrat cu un elicopter pentru cateva momente.Si da ''bluemoon8520'' poate pana la urma si aceste articole au si niste erori sau chiar exagerari tocmai pentru ''RATING'' asa cum fac si cei de la PROtv sau Antena1 cand informeaza Romania ca ne viziteaza OZNurile moldovenesti.



Pentru mine acest caz este unul destul de limpede.A fost o lanterna chinezeasca iar dovezile arata clar mult mai clar decat speculatiile aruncate doar de dragul de a face colectii cu OZNuri. :wink:

lylyt_ice

  ah,,,Jackie!!! din fericire exista programe care au tradus pt.mine in germana...asa ca nu-i vorba de limba engleza... :wink: in concluzie, filmul nu cred ca are vre-o legatura cu reportajul...pt ca helicopterul a fost atacat de un obiect cu totul diferit ca forma si luminozitate, fata de cel prezentat in filmul atasat..........CAZ INCA NEELUCIDAT!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#35
Citat din: lylyt_ice din  05 Iulie 2008, 02:40:35
  ah,,,Jackie!!! din fericire exista programe care au tradus pt.mine in germana...asa ca nu-i vorba de limba engleza... :wink: in concluzie, filmul nu cred ca are vre-o legatura cu reportajul...pt ca helicopterul a fost atacat de un obiect cu totul diferit ca forma si luminozitate, fata de cel prezentat in filmul atasat.........

Pai daca ai programul respectiv inseamna ca ai inteles ca in articolul respectiv din linkul pe care l-am expus adica AICI se spune destul de clar si OFICIAL ca in acea noapte pe cer au fost lansate lanterne chinezesti cu permisiune deci exista dovezi clare si logice.Pe langa asta nu exista nici o DOVADA oficiala ca OZNrile sau extraterestrii au trecut pe aceasi ''autobanda aireana'' cu lanternele chinezesti pentru a fi vre-o confuzie. :-P

lylyt_ice

    De fapt ce scrie in reportajul postat de tine nici nu prea are legatura cu declaratiile politistilor, din primul reportaj, plus de asta in primul se vorbeste despre un singur helicopter cere nu poseda in echipamentul de bord aparate pt.a efectua o filmare....si acum sa fim seriosi; cum naiba putea ataca o "lanterna Chinezeasca" un "DITAI HELICOPTERUL"? Si cu ce viteza se putea deplasa "lanterna Chi." de nu s-a putut tine dupa ia, si a mai ramas si fara combustibil...Acum cine pe cine a atacat si a urmarit?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#37
Citat din: lylyt_ice din  05 Iulie 2008, 03:07:47
    De fapt ce scrie in reportajul postat de tine nici nu prea are legatura cu declaratiile politistilor, din primul reportaj, plus de asta in primul se vorbeste despre un singur helicopter cere nu poseda in echipamentul de bord aparate pt.a efectua o filmare....si acum sa fim seriosi; cum naiba putea ataca o "lanterna Chinezeasca" un "DITAI HELICOPTERUL"? Si cu ce viteza se putea deplasa "lanterna Chi." de nu s-a putut tine dupa ia, si a mai ramas si fara combustibil...Acum cine pe cine a atacat si a urmarit?

Pai are legatura,problema este ca tu nu o intelegi.
Cand tractorul politistilor adica elicopterul a zburat in acea locatie in articol se explica clar ca tot in aceasi directie se indreptau si lanternele chinezesti.Incepi sa faci legatura si sa pricepi sau inca nu?Mergem mai departe.La fel cand tractorul politistilor adica elicopterul a trecut prin acea locatie tot la aceasi ora s-au dat drumul la lanternele chinezesti.Deci ''lylyt_ice'' cum nu exista legatura dintre cazul cu elicopterul si articolul respectiv?Intelegi acum legatura? Hai ca nu e greu.Politistii au declarat ce au vazut nu ce ERA ACEL OBIECT pentru ca ei pilotii nu au nici o dovada ca sa dovedeasca ca a fost cea ce au declarat.Efectiv nu exista.Daca TU ai acele dovezi te rog sa le prezinti daca nu te rog nu mai continua cu nonsensuri.Da,elicopterul respectiv nu avea camere de filmat la bord atunci deci filmarea postata aici de Spooky se poate sa fie de la un alt elicopter sau exista o eroare in acele articole publicate ca mai mult nu se spune.Dar in acea seara sau dat drumul la mai multe lanterne chinezesti nu numai la una la care toate se indreptau exact in aceasi locatie in acelasi timp catre acele elicoptere.Un elicopter nu avea camere si s-a ramas doar cu declaratiile exagerate ale pilotilor si alt elicopter a avut camere de filmat si a inregistrat acea lanterna chinezeasca care dupa cum se vede si in acel film ce seamana foarte mult cu un OZN.Iar despre atacul lanternei furioase catre politisti....ce sa spun e destul de simplu.Elicopterul a trecut pe langa lanterna si a format acel curent de aer facand ca lanterna sa se deplaseze haotic poate ca si asta ia facut pe piloti sa intre in panica spunand ca nu au mai continuat urmarirea ca li se termina compustibilul.


lylyt_ice,observ ca tie a-ti place sa faci colectie cu OZNuri deci cred ca pana la urma am sa las de la mine si am sa spun:
-Da lylyt_ice.A fost un OZN cu parul cretz ce musca elicoptere din cotetz.  :lol:

lylyt_ice

 Si de unde ai ajuns tu la "sclipitoarea conclusie" ca eu nu inteleg si ca as face "colectie de ozeneuri"? Eu sustin ca este o salata reportericeasca cu tenta OFICIALA...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Si eu consider ca e de departe de a fi rezolvat acest caz, si o sa expun motivele pt. care cred asta.
Jackie,ai spus asta:"Elicopterul a trecut pe langa lanterna si a format acel curent de aer facand ca lanterna sa se deplaseze haotic poate ca si asta ia facut pe piloti sa intre in panica spunand ca nu au mai continuat urmarirea ca li se termina compustibilul."
Parerea mea e ca la curentul de aer facut de rotorul elicopterului lanterna ar fi fost distrusa, asta o spun fara nici un dubiu.
Daca nu s-a urmarit voit ca acest caz sa fie exagerat si mediatizat,si deci prima relatare a pilotilor e reala (asa cum am exemplificat intr-un post al meu precedent) atunci sub nici o forma nu putea fi vorba de o lanterna chinezeasca, iar daca pilotii nu au putut recunoaste o asemenea lanterna... scuzati-ma ce pregatire aveau? De bucatari? sau "consumatori de gogosi"? :D Pai scuzati-ma, eu nu sunt mare expert, dar daca eu eram in acel elicopter, sunt convins ca as fi recunoscut o "punga zburatoare".
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#40
StarDust vezi ca gresesti.
Cand un elicopter se apropie de o lanterna chinezeasca in primul rand ajunge suflu dupa care elicopterul ca doar lanterna de hartie nu va sta acolo legata cu lant ca sa poata intra elicopterul in plin si sa faca terci lanterna de hartie.E ca si cum ai sufla intr-o gramada de hartiute.Mai gandeste-te.

Cat despre politistii (pilotii) care sunt experti si nu bucatari sa stii ca iar gresesti.Ei se pricep la pilotare sau la meseria lor nu la ufologie ca doar EI nu rezolva si studiaza cazuri de OZNuri ca sa poata avea experienta in variante de confuzie.Ei au vazut doar o lumina pe un fundal negru ca doar era noaptea.Din elicopter cand a observat brusc lumina normal ca CEREBELUL incearca sa gaseasca o explicatie....iar cand suflu trmite lanterna in alta directie pilotii pe moment vor crede ca ''obiectul respectiv'' a fost vre-un disc cu un sistem de propulsie iar flacara de la lanterna chinezeasca normal ca poate reda o luminozitate diferita cu impresie de pulsare poate si de aici confuzia de luminile din imprejur reclamate de piloti.

Hai sa-ti dau exemple.In romania unii spun ca sunt experti si filmeaza planeta Venus timp de jumatet de ora si o clasifica drept OZN.Alti piloti si ingineri exclameaza ca sunt experti si ca OZNul nu poate fi dara de la un avion iluminata de razele soarelui de la apus cu toate ca se vede destul de clar acest lucru.
Uite te rog sa mesteci acest caz care a fost postat si pe posturile de televiziune din romania si pe forumul rufon.
Subiect: ProTV: Masivul Ceahlãu, survolat de OZN-uri? [30.07.2007]
Link direct catre topic: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1201.0.html

Ia uite ce sustin unii experti,preluat de la sursa: http://www.protv.ro/stiri/social/explicatii-de-tot-felul-in-cazul-ciudatei-aparitii-din-ceahlau.html

Citatexclusa ipoteza
de matei bans (31 iulie 2007)
Buna ziua sunt membru al astroclubului roman si inginer in acest cadru dar si fost pilot de vanatoare.Am studiat impreuna cu, colegii acel film si tot ce putem spune este ca este exclus sa fie o urma de condensare de la un "avion de tip cunoscut" sau meteorit sau alt obiect zburator cunoscut, expertiza trebuie facuta la fata locului daca se stiu coordonatele respective.

Iar spooky ia raspuns clar:
Citattuturor inginerilor si parerilor
de Paul Dorneanu (1 august 2007)
Va recomand sa va luati un binoclu sau ceva cu zoom, sa va duceti undeva in afara orasului sau pe terasa unui bloc, la munte sau la mare, si o sa vedeti in fiecare seara si dimineata astfel de fenomene. Iar d-lui inginer de la AstroClubul Romanesc si FOST PILOT DE VANATOARE il invit sa studieze ce inseamna condens si cristalele de gheata. Il invit sa viziteze www.RUFOn.org si forumul unde s-a discutat de zeci de ori astfel de cazuri... sau cel putin sa foloseasca google, ca atlfel, nu stie despre ce vorbeste. Geanina , pe www.RUFON.org am pus secventele video cu explicatii. Se poate pentru ca e aparent. Nimic nu a coborat in padure. Dara a disparut dupa munte. E simplu. E vorba de pozitie relativa, e vorba de viteza, distante, altitudini. Gandeste-te ca avionul ala se afla la 40-50km departare. Fa un simplu calcul matematic. Altitudinea estima de 10-12km pentru zbor de coraziera. Pe RUFOn sunt nenumarate poze cu astfel de "fenomene". Ma rog, in final, multi se pricep si la fotbal... si pana la urma tindem sa facem din orice banalitate o chestie extra-terestra. N umai bine.

Si asta de la o banala dara de avion in care se vede destul de clar ca este doar un condens iluminat de soare.
Deci StarDust,eu ti-am expus doar un exemplu dar sunt zeci de exemple cand in romania se raspandesc prin ziare si televiziuni stirile cu OZNuri observate de experti la care pana la urma se dovedeste ca cam toate au fost confuzii si exagerari.
Asa si in´in alte tari ca UK,USA si altele,ufologie e ufologie iar confuzii pot exista oricand ca un pilot este expert in pilotare nu in analizari de astfel de cazuri de OZNistica.

Dupa cum am mai spus,exista DOVEZI clare ca in acea seara in aceasi locatie au zburat lanterne chinezesti lasate liber de la o nunta din imprejurime iar in filmul postat de Spooky aici in topic filmat tot in aceasi seara si tot in aceasi locatie de la un alt elicopter arata destul de clar o filmare a unei lanterne chinezesti in zbor.Se vede destul de clar defapt se distinge chiar si forma.

Daca pilotii acelui elicopter stiau ca sunt lanterne crezi ca acea secventa mai ajungea pe internet?Gandeste-te putin.
Ca doar vorba acea e un rahat de lanterna de ce si-ar pierde timpul acesti experti care sunt in  misiuni serioase de a reda o secventa cu o lanterna chinezeasca care vorba acea lanterne ar putea fi in fiecare noapte ca doar sunt lasate in aer de la petreceri.A-ti spun eu de ce.Pentru ca si acei piloti nu stiau ce este acea lumina.
Simplu,pentru ca nu stiau nici ei ce este deci lanterna chinezeasca s-a trasformat in OZN!
Eu nu inteleg ce este asa de greu de inteles si acceptat.Poate ca va deranjeaza faptul ca exista o explicatie logica si dovezi la acest caz si doriti sa fie doar un OZN  asa de dragul de a fi cazuri cu OZNuri sa aratam ca nu suntem singuri in univers.Gresit!
Sunt cumva dovezi clare ca a fost vorba de ''un disc cu lumini in prejur'' asa cum spun pilotii?
NU,nu exista! Dar exista dovezi ca in acea perioada si in acea locatie au zburat lanterne chinezesti.Deci asta ar trebui sa va dea de gandit cam ce ar fi putut fi acea lumina vazuta de piloti.

StarDust

Jackie, nu contest ca ceea ce ai spus/dovezile aduse nu sunt reale. Cu ceea ce nu pot fi eu de acord, e neconcordanta dintre ceea ce au relatat pilotii, si interactiunea dintre "lanterna chinezeasca" si elicopter. Nu ma refer la faptul ca elicopterul trebuia sa intre in acea lanterna ca sa o faca "terci" era suficient cel mai mic curent generat de rotor, si acea lanterna nu s-ar fi indepartat,ci ar fi fost facuta "hartiute", ceea ce nu s-a intamplat. Spun acestea considerand in continuare ca acea lanterna s-a indreptat "glont" spre elicopter venind de "jos in sus", asa cum au relatat pilotii, care sunt convins ca stiu ce vorbesc.
Spun acestea considerand in continuare ca prima relatare a pilotilor, e reala, si nu "facatura" pentru mass media. Deci, eu in continuare ma refer la interactiunea elicopter-lanterna, unde mie mi se pare ceva in neregula. Parerea mea e ca primul "suflu" al palelor ar fi distrus lanterna care e f. fragila, si asta exclude "menevrele" ulterioare de zbor ale "lanternei".
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#42
Pai poate ca elicopterul era deasupra acelei lanterne deci lanterna chinezeasca venea de la nunta si se indrepta in sus ca de aia e lanterna chinezeasca.Se duce in sus.Elicopterul fiind intamplator mai pe deasupra iar lanterna urcand in sus este si normal sa dea pilotilor iluzia ca lumina venea spre ei ca un glontz.Efectic lanterna se ridica in sus asa cum era si cazul.Vantul de la elicile elicopterului poate ca si din cauza distantei dintre elicopter si lanterna a facut doar sa devieze lanterna intr-o alta directie printr-o miscare mai brusca.Mi se pare destul de normala aceasta explicatie.

Deci repet UNDE ESTE DOVADA CA acea lumina vazuta de piloti a fost un ''disc cu lumini imprejur'' asa cum au relatat pilotii?

Daca nu exista atunci cum pot EU cat si TU sti ca a fost asa cum au spus ei pilotii?Sa-i cred pe cuvant si sa ma eschivez de la dovezile ce elucideaza intr-un mod logic acest caz?In nici un caz!Si ei se pot insela de acea exista asa multe confuzii in ufologie.Acei piloti au vazut doar ceva luminos pe un fundal negru nocturn printr-un geam al unui elicopter si nimic concret plus de asta ca nu exista nimic care sa sustina ''MARTURIILE'' lor precum ca s-a intamplat si arata asa cum sustin ei.Deci lanternele chinezesti sunt mai realistice si mai oficale fata de OZNurile care fac pe BAU BAU din cand in cand cu elicopterele politistilor. :wink:

StarDust

"Deci repet UNDE ESTE DOVADA CA acea lumina vazuta de piloti a fost un ''disc cu lumini imprejur'' asa cum au relatat pilotii?"

Pai tocmai asta e, nu e nici o dovada, dar plec de la premiza ca observatia a fost facuta de niste specialisti (nu doar unul, si care mai aveau si "night vision googles" care stiu ce au vazut, si nu de catre niste turisti care zburau si au vazut o "lumina" si li s-a parut ca avea un brau de lumini, sau nu stiu ce "sclipici-uri". Repet, asta considerand ca prima relatare e reala si nu cu "inflorituri" de dragul misterului sau publicitatii.

Si inca ceva, mi se pare hilar sa urmaresti o asemenea distanta o "lanterna chinezeasca" si sa nu o poti ajunge, si sa mai si ramai fara combustibil.
Repet, ma refer strict la interactiune elicopter-obiect, care mi se pare ca contrazice varianta "lanternei" conform observatiilor ocupantilor elicopterului.Celelalte dovezi aratate, tind sa confirme varianta "lanternei chinezesti" dar, ar putea fi o simpla coincidenta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#44
Citat din: StarDust din  05 Iulie 2008, 15:11:56
Si inca ceva, mi se pare hilar sa urmaresti o asemenea distanta o "lanterna chinezeasca" si sa nu o poti ajunge, si sa mai si ramai fara combustibil.
Repet, ma refer strict la interactiune elicopter-obiect, care mi se pare ca contrazice varianta "lanternei" conform observatiilor ocupantilor elicopterului.Celelalte dovezi aratate, tind sa confirme varianta "lanternei chinezesti" dar, ar putea fi o simpla coincidenta.

StarDust,vezi ca iar gresesti.Daca citesti cu atentie in articolul original cu care s-a deschis si acest topic adica aici: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article1315843.ece
Ai sa vezi ca acolo scrie citez:

CitatThe pilot banked sharply to avoid being hit, then launched into a high-speed pursuit. But he was forced to give up the chase as the helicopter's fuel ran low – and the UFO escaped.

Deci te intreb pe tine StarDust unde scrie ca a fost o urmarire pana li s-a termina conbustibilul ca eu nu vad deloc acea afirmatie pe care o sustii si binenteles unde este dovada ca asa s-a intamplat?