Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Tayka

De-a lungul acestui subiect am citit multe explicaþii interesante privind o eventualã locaþie  de unde ar venii aceste entitãþi,ºi poate cã nici nu vin de la prea mari depãrtãri ci de pe aici de undeva de prin sistemul solar.Sigur veþi zice atunci cã cunoaºtem toate corpurile din sistem dela cel mai mare pânã la ultimul meteorit,ºi cã toate se învârtesc în jurul soarelui numai cã..dacã una sau mai multe planete egale ca mãrime cu Terra,având aceiaºi vitezã ºi survoluând pe aceiaºi orbitã,dar situate undeva la jumãtatea ei,oricât ne vom uita noi oamenii,cu cea mai sofisticatã aparaturã opticã -nu le vom putea vedea vreodatã-cãci ele se vor situa mereu în spatele..soarelui.Despre aceastã posibilitate sau mai scris multe,ex.A10-planetã,Edenul,etc.Se zice cã EI de pe acolo ar venii folosind planeta Marte atunci când aceasta se aflã la cea mai micã distanþã de planeta LOR,debarcã pe Marte,unde aºteaptã 4 luni pânã când aceasta ajunge în poziþia cea mai apropiatã de Terra,apoi vin aici cu navele lor (ozn-uri)care s-a constatat cã apar tocmai în aceastã perioadã de conjuncþie a Terre-i cu Marte.Întoarcerea acasã o fac folosind aceiaºi rutã.-Ce ziceþi?Se acceptã ideia?-Oricum este o posibilitate cu mult mai apropiatã de realiate,faþã de exemple cu dematerializãri,gãuri de viermi,porþi temporale,etc.ªi cine ºtie dacã NASA nu ºia pus în cap sã trimitã echipaj pe Marte tocmai pentru a le întoarce vizita..
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

lylyt_ice

 Entitatile alea....nu vin de nicaieri...iar astia care suntem NOII (de porc), suntem tot undeva nicaieri...Stii de ce? pai daia ca ...totul este NIMIC si nimic, este TOTUL...!!! :-D OK? Sau? Interpreteaza tu mai bine. :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adrian75

Hmmm....noi oameniiam fost invatati inca de mici ca ne tragem din maimuta...si ca prin evolutie am ajuns la stadiul de Homo Sapiens. Asta ne face sa fim mandri,sa ne batem cu pumnul in piept privind cerul...s-au scris sute de carti pe aceasta tema, s-au luat doctorate,titluri academice,zeci de ani s-a predat in scoli,in universitati aceasta teorie a evolutie,numai ca nu s-a predat ca fiind teorie ci ca un fapt sigur,dovedit stiintific. Asa au crescut generatii intregi,asta au invatat...va mira oare incapatzinarea cu care marea majoritate a oamenilor refuza sa accepte ca nu santem noi singurii in tot universul asta infinit? :-D

lylyt_ice

#559
Recunosc ca ai "perfecta dreptate"... :lol: E foarte "logic" ceea ce ai spus. Altfel nici nu se putea sa ajungem la stadiul acual.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Tayka

LYLYT- ideia cu cea de a 10-a planetã(locaþia de unde ar venii EI)nu îmi aparþine,dar se pare cã urcã puternic în top tocmai datoritã faptului cã este oarecum accesibilã chiar ºi nivelului nostru tehnico-ºtinþific,ºi ca atare e uºor,,digerabilã".Adicã ar fi cea mai apropiatã de realitatea noastrã.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

lylyt_ice

Creerul nostru este bombardat cu miliarde de informatii, dar el saracul este in stare sa prelucreze o cantitate infima dintre acestea, iar pentru simplul motiv ca realitatea "reala" pentru el pare ireala, isi creeaza realitatea lui proprie, in functie de capacitatea lui de perceptie, prin cele cinci simturi pe care le poate intelege. de aceea fiecare dintre noi isi creeaza realitatea lui proprie cu fanteziile aferente fiecaruia. Intre fantezie si realitatea propriu creeata nu-i mare diferenta...fantezia devine realitate imediat ce cele cinci simturi incep sa o testeze si sa o accepte. Asa ca aceasta a 10-a planeta este inca fantezie, care trebuie testata si acceptata (macar vizual) pentru a devenii realitate, atunci toata turma va fii convinsa de existenta ei "reala"...pana atunci ramane FANTEZIE sau mai popular CREDINTA... :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adrian75

Tayka,sa speram ca observatiile astronomice vor confirma teoria ta! Pana atunci insa,nu ne ramane decat sa.... o cautam..!

jean

#563
Citat din: Tayka din  11 Aprilie 2010, 01:49:46
Dacã una sau mai multe planete egale ca mãrime cu Terra,având aceiaºi vitezã ºi survoluând pe aceiaºi orbitã,dar situate undeva la jumãtatea ei,oricât ne vom uita noi oamenii,cu cea mai sofisticatã aparaturã opticã -nu le vom putea vedea vreodatã-cãci ele se vor situa mereu în spatele..soarelui.Despre aceastã posibilitate sau mai scris multe,ex.A10-planetã,Edenul,etc.Se zice cã EI de pe acolo ar venii folosind planeta Marte atunci când aceasta se aflã la cea mai micã distanþã de planeta LOR,debarcã pe Marte,unde aºteaptã 4 luni pânã când aceasta ajunge în poziþia cea mai apropiatã de Terra,apoi vin aici cu navele lor.
Am mai auzit aceasta teorie dar la o scurta analiza nu sta in picioare. Doar daca ar fi descoperit acel corp ceresc. Eu nu cred ca va fi descoperit.
O planeta aflata pe orbita Pamantului si aflata diametral opus fata de soare nu poate fi vazuta de pe Pamant, dar mai multe sigur ar fi vazute. Daca ar  fi o singaura planeta pana acum era vazuta de sondele care s-au indreptat spre marginile sistemului solar. Au fost facute asemenea incercari cu Pamantul si au avut rezultate. Deci nu ar scapa ne observata. Si nu inteleg de ce Pamantul trebuie sa fie mai cu mot, sa aiba o sora geamana....Ar incalca regula, nu se cunosc in sistemul solar planete care sa se miste pe aceasi orbita si sa se situeze diametral opus fata de Soare. Nici in cazul planetelor cu multi sateliti nu prea sunt astfel de cazuri cu satelitii, de ce tocmai Pamantul?
De ce sa foloseasca planeta Marte? Timpul scurs pana la Marte, sederea de patru luni acolo, plus timpul scurs pana la Pamant, face peste sase luni. Nu era mai simplu sa iasa din campul gravitational al acelei planete si sa astepte in loc si in sase luni Pamantul ajungea la acea nava? :-D Sau sa se deplaseze pe orbita in sens invers (Venus o face) si in functie de viteza timpul s-ar scurta foarte mult.
Sau: daca Pamantul mai are si o alta fata?...In afara simturilor si aparatelor construite de noi. Alta dimensiune cum ne place noua sa spunem. Daca acele entitati numite de noi extraterestre vin din aceasta zona? Asta ar explica acea dublura a Pamantului. Entitatile respective in acest caz ar putea interfera foarte usor cu lumea noastra. Poate noi si Pamantul suntem sub controlul lor. Poate chiar si extraterestrii adevarati care ajung in zona Pamantului, ia legatura intai cu ei si cu permisiunea lor studiaza lumea noastra. Sunt diverse persoane (paranormali sau nu) care sustin acest lucru. Sunt mai multe cazuri de intalniri apropiate in care entitatile respective sugereaza acest lucru. Ei ar fi zeii din vechime care a intervenit direct s-au indirect asupra dezvoltari omului. Ei ne spun indirect sa nu distrugem Pamantul, este si casa lor si a altor vietuitoare. Daca vom avea de gand sa facem acest lucru sigur nu vom fi lasati, chiar daca va trebui sa piara multi dintre noi.
Eu cred mai mult in aceasta varianta de cat in cea cu sora geamana. Este sustinuta de mai multe argumente.
Adevarul este dincolo de noi

Nox

Citat din: jean din  11 Aprilie 2010, 21:38:28
Sau: daca Pamantul mai are si o alta fata?...In afara simturilor si aparatelor construite de noi. Alta dimensiune cum ne place noua sa spunem. Daca acele entitati numite de noi extraterestre vin din aceasta zona? Asta ar explica acea dublura a Pamantului. Entitatile respective in acest caz ar putea interfera foarte usor cu lumea noastra. Poate noi si Pamantul suntem sub controlul lor. Poate chiar si extraterestrii adevarati care ajung in zona Pamantului, ia legatura intai cu ei si cu permisiunea lor studiaza lumea noastra. Sunt diverse persoane (paranormali sau nu) care sustin acest lucru. Sunt mai multe cazuri de intalniri apropiate in care entitatile respective sugereaza acest lucru. Ei ar fi zeii din vechime care a intervenit direct s-au indirect asupra dezvoltari omului. Ei ne spun indirect sa nu distrugem Pamantul, este si casa lor si a altor vietuitoare. Daca vom avea de gand sa facem acest lucru sigur nu vom fi lasati, chiar daca va trebui sa piara multi dintre noi.
Eu cred mai mult in aceasta varianta de cat in cea cu sora geamana. Este sustinuta de mai multe argumente.


Dacã e sã luãm în calcul ipoteza/teoria universurilor paralele... ar putea fi posibil...sau chiar mai probabilã decât celelalte ipoteze.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jean

Citat din: Nox din  11 Aprilie 2010, 22:45:09
Dacã e sã luãm în calcul ipoteza/teoria universurilor paralele... ar putea fi posibil...sau chiar mai probabilã decât celelalte ipoteze.
Eu cred in felul urmator: Universul este o singura entitate care contine materie, energie, etc, care se afla structurata pe diferite nivele, noi le numim noi planuri. Cum omul cu simturile sale si completate de aparatele construite de el si care extind aceste simturi vede numai o mica parte din acest univers, asta nu inseamna ca cealalta parte ne vazuta nu exista. Vezi materia intunecata care presupunem ca exista sau antimateria care nu se gaseste in cantitati egale cu materia (din punctul nostru de vedere). Oare ele chiar lipsesc?...Sau nu avem noi simturi pentru ele. Cum cunoasterea lumii de catre om implica simturile sale, mai suntem si subiectivi. Intelegem lumea fiecare in felul sau. Dar asta nu inseamna ca, conceptia noastra despre lume si univers este si reala. Reala ar putea fi atunci cand am putea vedea, intelege, universul in totalitatea sa. Si acest lucru nu cred ca se va intampla vreo data. Suntem o licarire aproape invizibila in acest univers.
  In concordanta cu cele de mai sus intr-un univers stratificat de materie si energie este posibil ca si pe un alt strat plan sa se manifeste inteligenta. Este posibil ca acel plan sa fie de fapt locul nasteri inteligenei in univers. Iar aparitia ei aici sa fie o refelectare a ei in aceasta lume materiala. Acele entitati pot crea sau controla lumea noastra. Nu este obligatoriu sa fie materiale dar pot lucra cu materia cum vor ele. Asta ar explica multe cazuri absurde, aparitii si disparitii instantanee, zeii civilizatori si chiar existenta sufletului, acea energie care tine corpul fizic in viata.
Adevarul este dincolo de noi

Tayka

Jean-poate cã teoria ta este mai apropiatã de adevãr,dar ea este creiatã din concepte f. greu digerabile(ca sã mã exprim mai plastic)ex:
antimaterie,univers paralel,structuri,planuri,mai lipsesc doar porþile temporale,gãurile de viermi,ºi devine domeniu sf. pe când o sorã geamãnã a Terrei unde sã se fi dezvoltat viaþa identic ca ºi pe Terra,doar cu vreo 50.000de ani mai devreme,ar fi totuºi o situaþie mai uºor de acceptat,cel puþin de savanþii dela NASA care nu prea servesc idei cu antimaterie,univers paralel,etc.Cât despre aºteptatul cu nava pe loc timp de 6 luni cred e o greºealã de exprimare cel puþin,pentru cã dacã stingi motoarele 6 luni ca sã faci economie,ori gravitezi pe o orbitã în funcþie de greutatea navei,ori intri în zona de atracþie a altor planete aflate în apropiere sau chiar mai rãu a soarelui,ºi atunci va trebuii sã þii motoarele aprinse 6 luni ceiace probabil cã nici EI nu îºi pot permite,ºi tocmai de aceia vin sãracii cum pot ºi ei.. cu pluta.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

jean

  Nu am vorbit de universuri paralele, chiar am subliniat mai sus ca este vorba de un singur univers dar cu materia si energia structurata in diferite planuri in functie de marimea particulelor, densitate ,energie, etc. Porti temporale, gauri de vierme...Iar nu am pomenit nimic. Antimaterie? Pai aceasta exista, in laborator au fost create antiparticule.
CitatCât despre aºteptatul cu nava pe loc timp de 6 luni cred e o greºealã de exprimare cel puþin,pentru cã dacã stingi motoarele 6 luni ca sã faci economie,ori gravitezi pe o orbitã în funcþie de greutatea navei,ori intri în zona de atracþie a altor planete aflate în apropiere
Gresit! Daca ar fi asa planetele mai mari vor atrage pe cele mai mici si acest lucru nu se intampla. A soarelui da, orcum esti sub atractia sa cat te afli in sistemul solar. Si nu este deloc rau, si Pamantul se afla si are o masa enorma in comparatie cu o nava.
  Teoria cu planeta geamana cade, am adus mai sus agumentele, doar ca ne place noua sa credem ca Pamantul ar avea o sora geamana.
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shadowman

 Am citit poezia "Lache",scrisa de Tudor Arghezi si mi-am amintit de unele teme dezbatute pe forum... :-)
http://poezii.ro-versuri.ro/Lache-poezie-Tudor-Arghezi.html
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY