Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Quicksilver

@ jean: Am urmarit acel film. Clifford Stone nu preciza sub nicio forma ca sunt cam de aceeasi inaltime ca noi sau alte chestii de genul ... Eu cred ca, prin umanoid, se referea la principiul - doua maini, doua picioare, cap, etc. In rest, trebuie sa fiu deacord cu tine, Jean. Gradul de relativitate in univers este infinit, dar gandeste-te astfel: oare la sfarsitul calatoriei noastre trupesti, numita "viata", nu mergem toti in acelasi loc - pamanteni sau de oriunde alt undeva. Din cate am cercetat si, pur si simplu simt asta, se are grija de noi ... Imi place sa ii consider fratii mai mari ...
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

jean

Citat din: Quicksilver din  10 Martie 2010, 21:57:05
@ jean: Am urmarit acel film. Clifford Stone nu preciza sub nicio forma ca sunt cam de aceeasi inaltime ca noi sau alte chestii de genul ... Eu cred ca, prin umanoid, se referea la principiul - doua maini, doua picioare, cap, etc. In rest, trebuie sa fiu deacord cu tine, Jean. Gradul de relativitate in univers este infinit, dar gandeste-te astfel: oare la sfarsitul calatoriei noastre trupesti, numita "viata", nu mergem toti in acelasi loc - pamanteni sau de oriunde alt undeva. Din cate am cercetat si, pur si simplu simt asta, se are grija de noi ... Imi place sa ii consider fratii mai mari ...
1- Eu nu m-am referit la un film anume, am facut o constatare in general;
2- Referitor la ce intelegi tu prin unanoid, ma intreb ce conditii trebuie sa indeplineasca doua corpuri ceresti pentu a zamisli fiinte asemanatoare in biosistemul lor, aflate la distante mari una de alta. Probabilitate foarte mica.
3- Nu cred ca la sfarsitul vieti noastre trupesti mergem in acelasi loc cu alte fiinte din cosmos la sfarsitul vieti lor. Treptele de dezvoltare si caile fiind diferite.
4- Da si eu consider ca cineva are grija de noi dar mai ales de Pamant. Nu trebuie sa fie neaparat entitati extraterestre. Nu cred acest lucru. Aceste enitati pot fi in spatiul din zona Pamantului dar nu sunt de natura fizica (se pot materializa). Probabil, cred ca au aparut inainte noastra aici. Ei sunt adevaratii stapani ai Pamantului. Ei controleaza tot, pe noi si pe extraterestrii care vin aici. Extraterestrii, probabil, trebuie sa ceara voie lor pt. a desfasura anumite activitati aici. Probabil desfasurate impreuna.
Aceasta este credinta mea in acest moment si poate fi schimbata pe baza informatiilor viitoare.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

exact, JEAN, este vorba de INTRA-Terestri. Umanoizi ramasi în interiorul Terrei,prizonierii unei Glaciatii de amploare.

jean

Citat din: calator astral din  10 Martie 2010, 22:47:25
exact, JEAN, este vorba de INTRA-Terestri. Umanoizi ramasi în interiorul Terrei. prizionerii unei glaciatii de amploare.
Pe ce te bazezi cand spui cele de mai sus? Prizonierii unei Glaciatii de amploare? Pai asta s-a terminat de mult, conditiile de la suprafata s-au stabilizat. In cazul acesta daca ar fi fost umanoizi, deci materiali, ar fi trebuit sa iasa si ei. ne-am fi intalnit des cu ei si fiind mult mai evoluati, sigur aflam aceasta. Eu nu cred.... Pamantul nu este gol la misloc, in sensul fizic. Dar cred ca exista materie si energie foarte fina in acest univers, in asa fel incat materia fizica sa fie impregnata ca un burete care este saturat de apa. Materia-energia respectiva poate apartine altei dimendiuni, asa cum spunem noi, dar aceleiasi entitati, universul. Manifestarile ce par pentu noi inteligente, pot sa vina din aceasta zona, dimensiune.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

jean, ei nu puteau iesi, pentru simplul si logicul motiv ca au suferit modificatii genetice de amploare,în obscuritate,fara un aport corect de oxigen, cu o hrana total diferita,s-au adaptat si ei cum au putut,deasupra lor era 2 kilometri de ghiata....organele lor s-au modificat,unele s-au atrofiat si chiar modificat complet (plamînii,inima) ,altele s-au marit (ochii de exemplu),dar în ansamblu au beneficiat de o anumita stabilitate,nefiind supusi elementelor naturale (ploaie,frig,furtuna,etc....)
dar admit ca exista conectii între anumite Universuri-Dimensiuni,asta e un alt subiect.
îti multumesc pentru interesantul raspuns.

jean

 Este parerea ta si o respect, dar eu sunt de alta parere. Totusi nu exclud ca, in diferite crapaturi, grote, sau pesteri pot trai anumite fiinte de tip umanoid. Sunt destule cazuri cand oamenii s-au intalnit cu diferiti pitici parosi sau alte creaturi care se spune ca vin prin diferite locuri din Pamant, dar din centrul Pamantului....Momentan nu s-a putut demonstra ca exista un corp ceresc care sa fie gol in interior. Nici macar in cazul Pamantului, desi de vehiculeaza astfel de ipoteze.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

Citat din: jean din  11 Martie 2010, 16:39:32
Este parerea ta si o respect, dar eu sunt de alta parere. Totusi nu exclud ca, in diferite crapaturi, grote, sau pesteri pot trai anumite fiinte de tip umanoid. Sunt destule cazuri cand oamenii s-au intalnit cu diferiti pitici parosi sau alte creaturi care se spune ca vin prin diferite locuri din Pamant, dar din centrul Pamantului....Momentan nu s-a putut demonstra ca exista un corp ceresc care sa fie gol in interior. Nici macar in cazul Pamantului, desi de vehiculeaza astfel de ipoteze.

exista !Uite,daca ai cunostinte minime în astronomie & fizica,poti face un calcul rapid si vei descoperi ca orbita LUNII, de exemplu,ca este corpu celest cel mai la îndemîna,nu corespunde unei orbite normale,masa ei si volumul ar fi trebuit sa fie diferit pentru orbita actuala.
Eu asa am auzit,reproduc aici doar,ca de fapt orice astronom ar sti acest secret.

Quicksilver

#532
Alte stiri interesante care sa va amuze  :-D





You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

jean

  Eu cred ca am putine cunostiinte de astronomie, este o alta zona care ma intereseaza.
Orbita Luni nu este o orbita normala?
Pai cine poate sti ce este o orbita normala?...care sunt adevaratele legi care guvernraza asezarea unui corp fizic in spatiu?
Noi doar presupunem, pe baza observatiilor si cunostiintelor acumulate. Asta nu demonstreaza ca stim adevaratele legi. Sunt destule cazuri cand oamenii de stiinta s-au inselat, cauta exemple si vei gasi. Toate sunt relative. Adevarul?....Asa cum a spus cineva ,,este dincolo de noi", de intelegerea noastra. Noi doar putem sa ne apropiem mai mult sa mai putin de el.
  Astronomii ar sti acest secret?...Nu vad un motiv adevarat pentru a pastra un asemenea secret, Luna are orbita ei la o anumita distanta desutul de bine cunoscuta si asta e. Aaaa....Unii spun ca este goala in interior, pai asta este o alta poveste care nu prea are suport stiintific. Prefer sa cred acest lucru cand va fi demonstrat, dar nu cred ca mai apuc in asta viata.
Cred ca discutam fara un rezultat, tu nu ai  sa ma convingi ca anumite corpuri ceresti nu sunt goale la interior, iar eu nu te pot convinge ca nu este adevarat. Si orcum discutia a deviat foarte mult. Parca discutam de probabilitate ca aprox cinzeci de rase de extraterestrii sa fi vizitat Pamantul. Inposibil din punctul meu de vedere si care este exprimat mai sus.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

îti trimit ultimul meu raspuns,un RASPUNS COMPLET, pe acest Forum,mult noroc în continuare.
Verificati aceste informatii,pe care eu le-am studiat si confirm ca foarte multi astronomi cunosc acest secret,aproape toate Institutele Nationale,cei care au mijloace tehnologice controleaza INFORMATIA.
Uitati o explicatie care circula în ultimul timp, o redau:   

Luna este obiectul cel mai apropiat de Pamant. Ea se afla la o distanta de 384.400 km. Pana acum cateva decenii oamenii nu i-au putut vedea decat o singura fata, deoarece ea parcurge complet o orbita exact in timpul in care efectueaza o rotatie completa in jurul axei sale, 27,32166 zile terestre.
     Masa Lunii este echivalenta cu 0,0123 mase terestre, iar diametrul ei nu este decat 0,27 diametre terestre. Este atat de mica incat acceleratia gravitationala la suprafata ei nu este decat 0,166 g.
Dar cand incepem sa analizam calitatile fizice ale vecinului nostru, cu care suntem atat de obisnuiti, multe detalii demonstreaza clar faptul ca Luna nu este deloc un corp natural.

Luna este fabricata, aceasta teorie a fost postulata pentru prima data in 1960 de oamenii de stiinta rusi Mijail Vasin and Alexander Sherbakov, fiind ulterior sustinuta de cercetatori si colegi de pe toate continenetele, intrigati de aceasta ipoteza care s-a adeverit.

Primul mister lunar: intre un satelit mare si o planeta mica

Comparate cu alte planete din sistemul nostru solar, atat traiectoria orbitei Lunii, cat si marimea sa, se dovedesc a fi anormale. Alte planete au de asemenea "lunile" lor. Planetele mici - cu influenta gravitationala redusa – cum ar fi Mercur si Venus nu au sateliti. Planetele similare Pamantului ca marime au cate o luna la un sfert din luna noastra. Fata de planetele foarte mari cum ar fi Jupiter si Saturn, care au sateliti minusculi comparativ cu marimea lor (de ex. satelitii lui Jupiter sunt de cca. 80 de ori mai mici decat planeta in sine), Luna noastra pare a fi mai degraba o aparitie cosmica rara.

Un alt detaliu interesant este distanta mica a Lunii fata de Pamant, care o face sa para in ochii nostri egala in marime cu Soarele. Aceasta coincidenta curioasa iese in evidenta cel mai mult in timpul eclipselor totale de soare, in care Luna acopera complet steaua cea mai apropiata.

Si in fine, avand o orbita aproape perfect circulara, Luna nu se comporta asemenea altor sateliti, care tind sa aiba o orbita eliptica.

Al doilea mister lunar: curbura neobisnuita

Centrul de masa al Lunii este cu aproape 2km mai aproape de Pamant decat centrul geometric. Cu o astfel de discrepanta, oamenii de stiinta nu-si pot explica, cum Luna reuseste sa-si mentina orbita aproape perfect circulara, fara a avea oscilatii.

Al treilea mister lunar: craterele

Gandindu-ne la imaginile ce ilustreaza suprafata Lunii, avem in fata o lume marcata de cratere. Vasta majoritate a bolizilor care cad pe Pamant sunt fie complet dizolvati, ori micsorati in mod semnificativ, datorita celor cativa kilometri de atmosfera protectoare. In lipsa unei astfel de atmosfere protectoare, Luna arata cu totul altcumva. Luand totusi in consideratie faptul, ca adancimile acestor cratere sunt destul de mici in comparatie cu circumferintele lor, ne duce la ideea ca Luna are un strat extrem de rezistent, care impiedica penetrari mai adanci. Chiar craterele cu diametre peste 300km nu au adancimi mai mari de 6,5km. Daca Luna ar fi formata din roca omogena, atunci se estimeaza ca adancimea craterelor formate ar trebui sa fie de cel putin 4 – 5 ori mai mare.

Vasin si Sherbakov au emis ipoteza conform careia crusta lunara a fost facuta dintr-un cadru de titaniu. De fapt s-a constatat ca in crusta lunara este un procent foarte mare din acest element. Echipa rusa estimeaza grosimea stratului de titaniu la 30km.

Al patrulea mister lunar: oceanele lunare

Cum s-au format asa numitele oceane lunare? Aceste formatiuni gigantice se crede ca ar fi constituite din lava intarita, care se spune ca ar veni din interiorul Lunii, datorita impactului cu vreun meteorit. Aceasta teorie poate fi usor explicata in cazul unei planete cu interior fierbinte, topit. Dar in cazul de fata multi sustin ca Luna ar fi fost dintotdeauna un corp rece.

Al cincilea mister lunar: lipsa omogenitatii gravitationale

Atractia gravitationala pe Luna nu este uniforma. Echipajul de la bordul navei Apollo VIII a observat ca nava lor pierdea semnificativ altitudine, atunci cand trecea pe langa oceanele lunare. In aceste zone, gravitatia pare sa exercite o influenta mai mare.

Al saselea mister lunar: asimetria geografica

Pe partea intunecata a Lunii (parte care nu este observabila de pe Pamant) au fost observate multe cratere, munti si denivelari geografice. Partea intoarsa catre Pamant este aceea, pe care putem gasi marea majoritate a oceanelor satelitului. De ce 80 % dintre oceanele lunare se regasesc doar pe una dintre emisfere?

Al saptelea mister lunar: densitatea mica

S-a constatat ca densitatea Lunii este de cca. 60% din densitatea Pamantului. Diferite studii demonstreaza faptul ca Luna este in mod evident un corp gol in interior. In cartea sa aparuta in 1982 numita ,,Poarta Lunii: Descoperiri nedezvaluite ale Programului Spatial al Statelor Unite" inginerul si cercetatorul in fizica nucleara William L. Brian II scrie ca dovezile oferite de experimentele seismice ale misiunilor Apollo sugereaza faptul ca ,,luna este goala si relativ rigida." Mai mult, unii oameni de stiinta au avut curajul sa sustina ca un astfel de interior gol este de natura artificiala. In fapt, conform pozitiei straturilor superficiale care au fost identificate, unii oameni de stiinta au declarat ca Luna pare a fi o planeta care a fost formata ,,in mod invers", argument citat de altii in favoarea ipotezei unei Luni construita in mod artificial.

Al optulea mister lunar: teorii referitoare la o alta origine

In decursul secolului trecut au existat 3 teorii principale referitoare la originea Lunii. Una dintre ele sustine ca Luna a fost parte din Pamant, care la un moment dat s-a desprins din acesta. O alta teorie sustine ca Luna a fost formata in acelasi timp cu Pamantul, aparand din acelasi nor al unei nebuloase primare. Totusi aceste ipoteze nu pot explica incredibilele diferente descoperite in natura celor doua corpuri ceresti. Cea de-a treia teorie afirma faptul, ca Luna a fost atrasa si captata pe o orbita de catre Pamant in timpul voiajului acestuia prin spatiul cosmic. O problema ridicata de aceasta teorie este legata de orbita aproape perfect circulara si de dimensiunea sa relativ mare. In cazul captarii unui satelit de catre o planeta, s-ar astepta sa apara o orbita mult mai excentrica, de tip eliptic. O alta problema legata de aceste trei teorii este inabilitatea lor de a justifica momentul cinetic mare al Lunii fata de Pamant.

O a 4-a ipoteza, explicata mai in detaliu in acest articol este probabil si cea mai incredibila dintre toate. Dar ea ar putea explica diferitele anomalii prezentate de Luna, deoarece un satelit construit de fiinte inteligente nu este supus acelorasi consideratii, care trebuie luate in calcul in cazul corpurilor ceresti create in procese aleatorii cu miliarde de ani in urma. De fapt multi oameni de stiinta au acceptat ca aceasta teorie este la fel de valabila ca celelalte.

,,Prima data am fost destul de ezitant in fata socantei teorii sovietice, referitoare la adevarata origine a Lunii, eram de-a dreptul ametit. Mai intai am considerat-o incredibila si am respins-o in mod natural. In cele din urma - cu cat informatiile stiintifice primite de la misiunile Apollo aduceau tot mai multe dovezi in sprijinul teoriei sovietice – m-am simtit constrans sa o accept" scrie Don Wilson in prologul cartii sale numite ,,Misterioasa noastra naveta Luna", in care cauta sa exploreze ipoteza satelitului artificial.

Daca Luna este intr-adevar artificiala, atunci care a fost scopul ei? Si cine a construit-o? A fost oare facuta pentru a lumina cerul noptii, sau mai erau si alte consideratii de design? Campul sau s-a constatat ca influenteaza mareele, ciclul menstrual al femeilor, iar unii sustin ca luna plina ne poate afecta chiar starea mentala. Devenind o parte integranta a vietii de pe Pamant, cu greu ne putem imagina o lume lipsita de Luna. Dar este posibil ca omenirea sa fi cunoscut o epoca fara Luna.

MUMULT NOROC JEAN SI CAUTA SINGUR RASPUNSUL LA ABSOLUT TOIATE INTREBARILE, este un demers PERSONAL,înainte de toate.

calator astral

uitasem,pentru ultima data nox ma va acuza ca-mi fac publicitate,dar oricum sînt out,deci îmi permit sa-ti spun foarte simplu si foarte modest ca si eu ma interesez de aproape despre subiectul Luna sau alte corpuri celeste goale (sau locuite eventual în interior),pe care le consider artificiale, am facut un scurt clip care reproduce exact întrebarea cercetatorilor sovietici: poate fi o suma a mai multor coincidente? raspunsul este NU.
luna este Baza Principala ,un mare oki deschis zi&noapte pe noi.

http://www.youtube.com/watch?v=RVH2ou4GEtk

jean

  Eram hotarat sa nu mai raspund, nu ca m-am suparat pe tine dar. pt Luna este un topic separat la astronomie. Si nu cred ca ne vom intelege, avem o viziune diferita legat de subiectul in cauza. Am spus ca ma pricep putin si la astronomie si vreau sa iti atrag atentia ca in text ai facut mai multe greseli de interpretare. Nu vreau sa le reamintesc aici ar fi mai mult de scris, dar cine se pricepe stie.
  Am inteles ideea ta dar am sa fiu de acord cu ea cand vor fi date concrete ca asa stau lucrurile. Si pentru ca tot vorbim de corpuri ceresti goale in interior, vezi ca o asemenea idee se vehiculeaza si despre satelitul ,,Io". Am poze si un link.
Sa nu fii suparat pe mine, nu gandim toti la fel, Jean.
Adevarul este dincolo de noi

romulus

Sarbatori Pascale cu bine tuturor !
Iar pentru cei care nu cred in povestea cu Iisus: forta fie cu voi !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

vladtheodor

Hristos a inviat ! Va urez sarbatori fericite in continuare !!!
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

Guest