Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

romulus

De 1 Martie tuturor doamnelor si domnisoarelor LA MULTI ANI ,  un martisor virtual   si o floare !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Osho

Astazi am oferit un martisor unei domnisoare  :-D
Cea mai frumoasa multumire si urare pe care am auzit-o vreodata vreau sa v-o impartasesc:Fie ca Lumina, Iubirea si Puterea sa restabileasca planul pa Pamant!  :lol:

OzN_HunteR

Salutare din nou.

Azi a trecut cu greu pentru mine din 2 motive

1 a fost 1 martie
2 a fost ziua lu mama de nastere.

i-am facut o felicitare electronica si i-am cumparat un buche de trandafiri roz, alb, si rosu.

Vreau sa spun la toate Mamele si femeile un sincer La Multi Ani si Sarbatori Fericite pline de caldura si bucurie in suflet.

Dumnezeu sa va binecuvanteze !
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Shadowman

#498
La multi ani tuturor femeilor de pe acest forum !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

darieglobur

#499
La multi ani si din partea mea femeilor care posteaza p'aci...si o garoafa verbala!
...und Sie fliegen doch!

jean

#500
  Doresc un Paste fericit tuturor membrilor si cititorilor acestui forum! Dumnezeu sa aiba grija de sufletele noastre, sa fim mai buni si mai curati in aceste zile de sarbatoare, dar si dupa ele.
Adevarul este dincolo de noi

adrianh

Un inger alb pe o lalea va trece azi prin casa ta si iti va spune bland, soptit: "PASTE FERICIT"!!!  Întrega creºtinãtate îºi primeneºte în aceastã sãptãmânã a Patimilor trupul ºi sufletul pentru a primi în curãþenie Învierea Domnului. Dumnezeu ne-a dãruit un univers de ale cãrui minunãþii sã ne bucuram pe deplin, ne-a dat viaþã ca sã o trãim ºi pentru alþii, ne-a dat suflet ºi conºtiinþã de sine pentru a iubi, pentru a ne bucura, pentru a ne împãrtãºi speranþa cu cei asemenea nouã, pentru a sluji lumina ºi binele. Vã dorim din inimã cu prilejul acestor Sfinte Sãrbãtori sã vã regãsiþi sufletul dumnezeiesc, sã gãsiþi calea spre fericire ºi sã pãºiþi în lumina binelui. HRISTOS A ÎNVIAT!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

lylyt_ice

     
      ADEVARAT A INVIAT!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shadowman

 Incredibil ! Priviti cum sar "guvizii" !  :lol:

      Incredible Fishing Video
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jean

  In revista magazin a aparut un articol scris de Dan Farcas, articol ce se numeste ,,Din istoria investigatiilor OZN in Romania".
In acest articol se vorbeste de majoritatea persoanelor si grupurilor ce s-au ocupat de fenomenul OZN in Romania de-a lungul timpului pana in prezent.
In acest articol nu se spune nimic de RUFOn..... Nu cunoaste domnul Farcas acest RUFOn? Nu este asa important pentru a fi amintit? Sau nu s-a facut tot ce trebuie pentru a fi cunoscut de concetateni nostrii. Articolul poate fi citit aici:
http://www.revistamagazin.ro/content/view/7170/4/
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Bine punctat Jean. Eu am tot respectul pt. dl. Dan Farcas, si pt. colectivul ASFAN, dar e pacat ca nu a adus vorba de RUFOn, fie ca vor sa accepte sau nu, cred ca e forumul cel mai activ din RO, pe care se dezbat fenomenele OZN. Poate ca dansii prefera sa faca cercetari intr-un grup restrans, pentru mine pur si simplu nu conteaza. Important e ca noi, cei care suntem pasionati de acest fenomen (si nu suntem tocmai putini) avem ocazia de a ne exprima parerile aici.
Sa nu uit... parerea mea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

CitatImportant e ca noi, cei care suntem pasionati de acest fenomen (si nu suntem tocmai putini) avem ocazia de a ne exprima parerile aici.
O fi, nu zic nu, dar ca sa iesim in fata ,  ar fi util sa facem si niste zgomote, sa iscam niscai dezbateri /controverse publice, sa nu fim " cuminti".
Atunci s-ar vorbi mai mult de rufon.
Dar oare ne dorim asta ?
Eu unul n-am asemenea orgolii.
Sunt ce sunt si gata. Cred ce cred si ...punct.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

#508
Citat din: jean din  26 Iulie 2009, 22:47:32
 In revista magazin a aparut un articol scris de Dan Farcas, articol ce se numeste ,,Din istoria investigatiilor OZN in Romania".
In acest articol se vorbeste de majoritatea persoanelor si grupurilor ce s-au ocupat de fenomenul OZN in Romania de-a lungul timpului pana in prezent.
In acest articol nu se spune nimic de RUFOn..... Nu cunoaste domnul Farcas acest RUFOn? Nu este asa important pentru a fi amintit? Sau nu s-a facut tot ce trebuie pentru a fi cunoscut de concetateni nostrii. Articolul poate fi citit aici:
http://www.revistamagazin.ro/content/view/7170/4/

Citat din: StarDust din  27 Iulie 2009, 08:56:09
Bine punctat Jean. Eu am tot respectul pt. dl. Dan Farcas, si pt. colectivul ASFAN, dar e pacat ca nu a adus vorba de RUFOn, fie ca vor sa accepte sau nu, cred ca e forumul cel mai activ din RO, pe care se dezbat fenomenele OZN. Poate ca dansii prefera sa faca cercetari intr-un grup restrans, pentru mine pur si simplu nu conteaza. Important e ca noi, cei care suntem pasionati de acest fenomen (si nu suntem tocmai putini) avem ocazia de a ne exprima parerile aici.
Sa nu uit... parerea mea.

Cred ca a fost o simpla omisiune,neintentionata,a domnului Dan Farcas.
Chiar daca ASFAN si RUFOn ( reprezentat de Paul Dorneanu )au puncte de vedere diferite in privinta ozn-ului din Padurea Baciu ( fotografiat de Emil Barnea,in august 1968 ) ...
Luna aceasta se implinesc 41 de ani de la aparitia OZN-ului ( ligheanului ...?  :-D castronului...? :roll: ) in Poiana Rotunda.Pentru unii,data de 18 august 1968 e moment de referinta in ufologia romaneasca. :ufo: Pentru altii,se implinesc 41 de ani de la antrenamentul de frisbee (aruncarea discului ) in Poiana Rotunda.  8-)

RUFOn este mentionat pe site-ul ASFAN,citez : "in Romania exista si alte colective care studiaza fenomenele aerospatiale neidentificate. Intre acestea se remarca grupul Romanian UFOnetwork (RUFON) din cadrul Fundatiei "Excelsior", cu sediul in Calarasi, Str. Berzei nr. 16, condusa de Paul Dorneanu si Florin Sirbu. Din 1998 au infiintat o baza de date care se mareste pe zi ce trece.
La inceputul anului 1999, grupul a primit un suport logistic in urma afilierii la United UFO Network, organizatie internationala fondata de un grup de ufologi din Texas. RUFON se mai remarca printr-o retea eficienta de raportare si o buna administrare a site-ului sau (www.rufon.org)."


 ASFAN urmareste,citez :"crearea unor forme de colaborare intre toate organizatiile existente, adoptarea unor standarde comune de raportare si investigare, crearea unei evidente comune, a tuturor observatiilor din Romania, efectuarea unor investigatii comune in cazurile mai complexe, promovarea reciproca a realizarilor obtinute, inclusiv pe plan extern, gasirea unor surse de finantare etc."

 sursa citatelor : "DIN ISTORIA INVESTIGATIILOR OZN IN ROMANIA"   ( http://www.asfan.ro/ultima_ora.htm )




" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

#509
 Ca tot am pomenit de (probabila...) partida de fresbee de la Padurea Baciu... :ufo:
DepthOfField (Ciuciulete) ne-a prezentat,in analiza pozelor facute de Emil Barnea in 1968,imagini ale unei farfurii de tabla. (http://www.freewebs.com/depth0ffield/barnea1968.htm )
Mi-amintesc ca,inainte de 1990,existau pe piata farfurii si castroane din aluminiu,care puteau fi cumparate din magazinele care comercializau articole de camping.Si-mi amintesc ca,in timpul serviciului militar,serveam mincarea tot din farfurii si castroane de aluminiu,care semanau foarte mult,ca forma, cu farfuria din tabla emailata prezentata de DepthOfField .
Daca cineva mai are o farfurie sau un castron de aluminiu,fabricate inainte de 1990, il rog sa-mi trimita o fotografie pe adresa de e-mail (vezi profil) ori sa posteze fotografia pe forum,daca  moderatorii sunt de acord.

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY