Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

antoniu

azi este 4 iulie ....LA MULTI ANI    U.S.A.

Cautatorul

Citat din: antoniu din  04 Iulie 2008, 15:57:42
azi este 4 iulie ....LA MULTI ANI    U.S.A.
Lui TEO PETER nu ii mai poate spune nimeni la multi ani...  :x

romulus

CitatLui TEO PETER nu ii mai poate spune nimeni la multi ani... 
---Pai da , l-au " amutit" aliatii nostri de conjunctura ....Apropo de americani uitati o povestioara : De o bucata de vreme traiesc sub acelasi acoperis cu o venerabila doamna care peste o saptamana va implini 92 de ani. Pomenindu-i deunazi de americani , ca-i ziua lor nationala, bla, bla, ... am vazut ca  dintr-o data se insufleteste  si-mi  striga  cu o inversunare de care nu o credeam in stare , apasat: " blesemati sa fie ei si neamul lor....sa-i ia....(necuratul) pe toti ..."[/i]. Imediat mi-am inghitit limba si am tacut.
---Facusem o micuta gafa amintindu-i de americani : in anul 1944, o bomba aruncata peste orasul PLOIESTI de la 10 km altitudine de un B-52  american ii distrusese femeii casa, pravalind-o peste ea.Alti sute de concitadini de-ai mei patisere la fel .....Femeia nu  a recuperat din casa distrusa  NIMIC, in curtea ei  ramanand doar o GROAPA mare si moloz peste tot . Dumnezeu a salvat-o atunci deoarece se afla in bucatarie, peretii s-au prabusit drept peste ea dar s-a nimerit ca in acel moment sa se afle in spatiul  ferestrei si nu a avut decat rani de la geamuri. Suflul bombei i-a oprit respiratia si a stat inconstienta o vreme. Un copil i-a fost omorat /sufocat in brate....Pe ea au dus-o militarii romani la spital dezbracata si desculta si asa a parcurs distanta pana la parinti in satul Chiojdeanca jud. Prahova......
----Asa ca , mda, la multi ani alora...... dar nu prea multi .....
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Pentru colegii nostri care se enerveaza pe acest forum, le propun sa vada acest gif. Priviti si va relaxati.
Adevarul este dincolo de noi

jean

   Am trecut de jumatatea anului si suntem deja in 12 iulie 2008. Dupa informatiile mele, anul acesta nu s-a imtamplat nimic deosebit legat de fenomenul OZN in Romania (cazuri noi). Se pare ca a fost un an sarac in asemenea evenimente.
Sau nu sunt eu bine informat? Stie cineva daca se face la noi o astfel de statistica? Pe RUFOn nu am gasit nimic, nici pe ASFAN.
Adevarul este dincolo de noi

jackie28t

#441
Citat din: jean din  12 Iulie 2008, 23:06:09
   Am trecut de jumatatea anului si suntem deja in 12 iulie 2008. Dupa informatiile mele, anul acesta nu s-a imtamplat nimic deosebit legat de fenomenul OZN in Romania (cazuri noi). Se pare ca a fost un an sarac in asemenea evenimente.
Sau nu sunt eu bine informat? Stie cineva daca se face la noi o astfel de statistica? Pe RUFOn nu am gasit nimic, nici pe ASFAN.


jean,
nu vreau sa te dezamagesc dar din fericire NU exista nici o dovada solida ca extraterestrii au vizitat vre-odata Romania.
Sincer a-ti spun,pentru a avea un nou caz de OZN in Romania este nevoie doar de un simplu naiv care sa confunde un avion cu o nava spatiala si uite asa vei avea si un nou caz de OZN.Ufologia merge inainte dar dovezile cu extraterestrii scad din ce in ce mai mult din cauza explicatiilor stiintifice.Dar sa nu-ti faci griji sau sa fii dezamagit ca doar exista vorba aia pe care o folosim la orice coltz precum ca oricum nu suntem singuri in univers.YEP,The truth is out there. :wink:

jean

CitatNU exista nici o dovada solida ca extraterestrii au vizitat vre-odata Romania
Nu pot fi de acord cu aceasta explicatie. Nu stiu dece Romania trebuie sa fie mai speciala ca alte tari. Si nici nu cred ca extraterestri tin cont de granite. Cred ca ei urmaresc doar interesul lor.
Sunt astfel de cazuri bine documentate si in Romania, sunt carti scrise.  Eu nu am vorbit de stat la glume cu extraterestri, am spus numai ca nu au fost cazuri demne de luat in seama.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Nu inteleg de ce li se asociaza "extraterestrilor" logica noastra pamanteana... Ca ar face asa.. ca ar face invers, de ce nu fac asa, si nu invers... etc. Parerea mea e ca e total gresit a se pune problema asa, a judeca comportamentul "lor" prin prisma logicii si experientei pamantene. In analiza comportamentului OZN sau entitatilor din intalniri de gr.3-4 trebuie eliminate complet prejudecatiile, si bazele cunostintelor/culturilor noastre strict pamantene. Sunt sigur ca ei nu tin cont de granite, iar vizitele, daca le fac, le fac ocazional si fara interese si "conspiratii", ci doar ca si curiozitate (asta poate include si eventuale "examinari medicale").
Jacques Valee, parca, pomenea de termenul "metalogica", e unul din cercetatorii OZN pe care eu il respect in mod deosebit.
Parerea mea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#444
Citat din: jean din  13 Iulie 2008, 00:10:02
Nu pot fi de acord cu aceasta explicatie. Nu stiu dece Romania trebuie sa fie mai speciala ca alte tari. Si nici nu cred ca extraterestri tin cont de granite. Cred ca ei urmaresc doar interesul lor.
Sunt astfel de cazuri bine documentate si in Romania, sunt carti scrise.  Eu nu am vorbit de stat la glume cu extraterestri, am spus numai ca nu au fost cazuri demne de luat in seama.

jean, nu am spus nimic de granite sau cine e mai special.Daca vrei am sa folosesc si Polonia iar lista poate continua.
Repet cea ce am spus: NU exista nici o dovada solida ca extraterestrii au vizitat vre-odata Romania.

Cat despre OZNuri le gasesti peste tot pe internet cu galeata.Uite cate OZnuri au trecut in ultimile doua zile pe la MUFOn:
http://mufoncms.com/cgi-bin/manage_sighting_reports.pl?mode=latest_reports
Se pare ca OZNurile in general ne (egal care tara) viziteaza de mai multe ori pe luna.Cine stie poate ca au probleme cu ridicarea pensiei de aici si explicatia acestor multe cazuri de OZN.Da jean sunt carti scrise.Sigur se scot si bani prin ele. :wink:

Nox

#445
StarDust, fãrã prejudecãþi înseamnã: orice e posibil chiar ºi o conspiraþie. E o posibilitate, din multele posibilitãþi. Cât e probabilitatea fiecãrei posibiliãþi, asta e altã discuþie.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

#446
Citat din: bluemoon8520 din  13 Iulie 2008, 00:29:32
StarDust, fãrã prejudecãþi înseamnã: orice e posibil chiar ºi o conspiraþie.
Posibil, dar eu nu prea cred asta. Binenteles e doar parerea mea... poate sunt nerealist, dar asta este. Eu, tind sa cred ca suntem "prea mici" si neinsemnati pt. o rasa capabila de calatori interstelare. Dar, nu exclud total ipoteza ca ei ar putea avea anumite interese.

Oricum, deja suntem prea multi pe planeta ptr. a fi controlati de ei. Solutia daca vor sa preia controlul? Exterminarea majoritatii oamenilor, apoi preluarea controlului asupra celor putini ramasi. Asta, implica resurse prea mari pt. orice rasa "extra". Solutia? generarea unei situatii de criza si autoexterminarea, asta ar putea fi un motiv plauzibil de interventie a "lor" daca vor sa ne controleze"

Luati ultima mea fraza ca SF, desi nu cred ca se poate exclude, d.p.d.v. "metalogic" :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

CitatNU exista nici o dovada solida ca extraterestrii au vizitat vre-odata Romania.

   jackie28t daca ai posibilitate incearca sa citesti cartea ,,Enciclopedia Observatiilor OZN din Romania (1517-1994)" scrisa de Calin N Turcu, si ai sa gasesti cateva cazuri. Si nu este singura. Sunt cazuri povestite de oameni simpli care habar nu aveau de OZN-uri si nici nu aveau un anumit interes.
  Sunt sigur ca pe acest forum sunt persoane din Romania, care au avut observati de tip OZN, inseamna ca acestia mint?
A verificat cineva spusele lor pentru a spune cu certitudine ca mint? Chiar mama a avut doua observatii aeriene, care la un moment dat mi-au fost povestite. Sunt puse pe aici pe forum. Ce interes avea mama?, o femeie simpla de la tara si care nu se pricepe in nici un fel la tehnica. Traieste si acum ca si inainte, cu grijile ei zilnice, nu s-a dus la nici un post de radio sau TV, sau la vreo redactie pentru a se lauda cu asa ceva.
  Vreau sa scot in evidenta ca in aceasi situatie sunt multe persoane, si noi trebuie sa le ascultam nu sa ne batem joc de ele, daca vrem sa aflam mai multe. Altfel acestea nu ne vor mai spune nimic. Iar noi (cei interesati) nu stim cind si unde se va intampla, sa mergem acolo pregatiti cu aparatura. Si chiar... cine ne va crede?
   In primul meu post m-am referit la fenomenul OZN, nu de Extraterestrii. Legat de scopul vizitelor lor aici, binenteles ca au un scop. Ce fiinta inteligent intreprinde o actiune fara un anumit scop?
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

  Si eu sunt de aceeasi parere cu tine; sunt oameni (f.multi), simplii sau de la tara, care ori nu au acces la internet,ori de teama de a nu fi ridiculizati nu spun ce stiu, sau au vazut! Este o mare gresala, aceea de a-ti privii semenii de pe o treapta superioara, numai pt. faptul ca tu te crezi mai "invatat".
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

Este filmul pe care a-l apreciez enorm.Si stiti de ce?
DE MERE!  :lol:

http://www.youtube.com/v/dhXBBvPhGDQ