Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

spartan

Citat din: fiulploii din  06 Decembrie 2020, 14:37:20
Dida? ... :lol:  bine ai revenit .

Ihi, merci!

Haaaa....'Didactice', buna, biiiiiiiiiiiiiiine!!!

In fine, nu stiu cit de bine, dar pentru mine excelent, am ris!

Domne', noroc ca n-am laptop ca sa-l tin pe plapuma, ca v-as baga la ceva antrenament

Posed un PC  la distanta de 2 m de my bed si aaaaaaaaaaaaam o saturatie marita de oxigen in singe finca bate un vinticel polar pe la mine.......................

hai pa, va pup!

fiulploii

Citat din: StarDust din  03 Decembrie 2020, 16:24:29
S-au astâmpărat cu cercurile in lanuri, acum incep cu "monoliții"  :lol:

Cercurile in lanuri tot apar numai ca nu mai prezinta interes pt massmedia .

   Inca unul
https://news.sky.com/story/monolith-discovered-on-isle-of-wight-similar-to-ones-found-in-us-and-romania-12153495

SLEAH19

Se rezolvă!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

https://www.thetimes.co.uk/edition/world/france-given-green-light-for-bionic-soldiers-gfdrtkmq6

Foarte interesant preluarea de catre mass media din lume a declaratiilor unui israelian de 87 de ani . Nu mai dau link ca e peste tot, inclusiv in română.
Adaug si povestea cu monolitii triunghiulari si am impresia ca ceva lipseste. Mai astept.  :-D


horia2008

#5645
despre oi...
mai neagră, fără alte conotații, desigur; sau nu... sau da...

fiulploii


fiulploii

Citat din: Grifon din  24 Decembrie 2020, 16:19:38
Crăciun Fericit tuturor. Și să ne amintim mai bine semnificația reală a momentului, mai ales in aceste vremuri in care se dezlănțuiesc forțe...strâmbe.


Nu vreau sa deranjez subiectul cu urările de Craciun de aceea postez aici ca e bine de stiut adevarul istoric:
https://www.history.com/topics/ancient-rome/saturnalia

In rest, toate cele bune de sarbatori, tuturor! Si imunitate, că-i mai bună "dăcât" toate.

fiulploii


Grifon

Câteva considerații despre Crāciun, dacā tot veni vorba de semnificații.

Desigur, transferul de simbolism în etapele istorice ale credințelor e cunoscut. Faptul cā momentul ales coincide cu festivalul Saturnaliilor (Roma Anticā) e o realitate. Dar asta nu inseamnā cā vorbim de o simplā substituție. Lucrurile sunt mult mai profunde, și merg mai adânc în timp, mult înainte de romani.
Ideea bazalā e solstițiul de iarnā, și prin urmare nu Saturn e cheia, ci Soarele. Mai exact punctul maxim în care Soarele "moare" și simultan "se naște". De aceea primii creștini au ales ziua, pentru aceleași conotații mistice pentru care și anticii (ba chiar și proto-anticii) o venerau. De aceea și faimoșii magi (non-creștini) înțeleseserā importanța acelui moment - prin deducții astrale.
Principiul hristic e principiul solar - sau, de gustibus, principiul solar e cel hristic.
Nu formele conteazā, ci esența arhetipalā din spatele lor.
Isus Hristos nu a fost "doar un om", cum nici Soarele nu-i "doar o stea". Dar dacā astāzi totul e filtrat (implicit acceptat) doar prin materialism, firește cā adâncimile imateriale / transcendentale nu mai sunt luate în calcul. Așa cum nici "Hercule" nu era doar "un vlājgan cu o bâtā", ci reprezintā, în accepțiune alegoricā, același Soare (cele "12 munci" fiind tranzitul solar prin cele 12 zodii, cu scopurile și metamorfozele inerente).

Cāt despre faptul cā la romani "Saturnaliile" degeneraserā în dezmāț materialist, nu e de mirare - de vreme ce și astāzi se petrece același lucru. Larga majoritate a oamenilor celebreazā "Moșul", uitând cā nu aceasta e noima profundā (fie și pur astronomicā / astrologicā) a clipei.
E o ciclicitate tristā.

fiulploii

Da, ideea bazala e solstitiul de iarna iar primii crestini de care amintesti @Grifon au ales ziua de 25 numai prin secolul 4 :))
Primii crestini au plimbat ziua respectiva ba primavara , ba iarna, fiecare dupa cum credea până cand s-a impus irdinea in cult in sec 4. Dar toate astea sunt in linkul respectiv.
   Si daca tot e vb de Soare atunci mergem si mai adânc ajungând la Amon-Ra de unde avem Amin-ul crestin, tot o ofranda solară.
  Atâta timp cât avem un corp fizic atunci e inevitabil materialismul atasat corpului fizic deoarece acesta este templul personal care trebuie ingrijit si pastrat in bune conditii fiindca nu-i asa, apa curata se tine in vase curate.

  Daca tot am ajuns aici am si eu o intrebare: daca cineva e nascut in spatiul interstelar sau na, in timpul unei calatorii spre Marte atunci cum ne mai jucam cu astrele si cu zodiile?

Grifon

Citat din: fiulploii din  25 Decembrie 2020, 14:25:13
Da, ideea bazala e solstitiul de iarna iar primii crestini de care amintesti @Grifon au ales ziua de 25 numai prin secolul 4 :))
Primii crestini au plimbat ziua respectiva ba primavara , ba iarna, fiecare dupa cum credea până cand s-a impus irdinea in cult in sec 4. Dar toate astea sunt in linkul respectiv.
Eu nu mā preocup de evoluțiile instituționale ecleziastice. Da, au fost tot felul de schisme și curente, de regulā pretexte pentru ascensiunea...materialā a unora / altora - dar nu sunt relevante pentru simbolismul esențial.
Totuși, când e vorba de "imperecheat" simboluri, mereu existā opinii diferite. Același solstițiu, semnificând simultan "moarte / inviere" putea fi ales și pentru Paște, sā zicem - poate chiar mai adecvat. Dar la Paște au prevalat alte repere, tot astrale - acolo un rol important fiind al Lunii.
Citat din: fiulploii din  25 Decembrie 2020, 14:25:13
   Si daca tot e vb de Soare atunci mergem si mai adânc ajungând la Amon-Ra de unde avem Amin-ul crestin, tot o ofranda solară.
Evident. Și Amon-Ra, și Ahura-Mazda la babilonieni, etc - același principiu.
Citat din: fiulploii din  25 Decembrie 2020, 14:25:13
  Atâta timp cât avem un corp fizic atunci e inevitabil materialismul atasat corpului fizic deoarece acesta este templul personal care trebuie ingrijit si pastrat in bune conditii fiindca nu-i asa, apa curata se tine in vase curate.
Mens sana in corpore sano. Total de acord. Dar asta nu înseamnā sā reduci totul numai la trup, sau sā filtrezi totul numai prin trup. E ca și cum ai glorifica stomacul - cum, din pācate, mulți concetāțeni chiar și fac, mai ales de Crāciun.
Citat din: fiulploii din  25 Decembrie 2020, 14:25:13
  Daca tot am ajuns aici am si eu o intrebare: daca cineva e nascut in spatiul interstelar sau na, in timpul unei calatorii spre Marte atunci cum ne mai jucam cu astrele si cu zodiile?
Exact la fel - cu mențiunea cā Marte, de ex., va inceta sā fie factor exogen și va deveni endogen, iar Terra se va manifesta, pe cale de consecințā, exogen - nu ca pânā acum, interior.
Dacā se naște careva pe o navā, (dar tot in sistemul nostru solar), nu se va modifica decāt raportul de unghiularitate al planetelor in influențā, și se va adāuga și Terra ca influențā exogenā.

Mulți se mirā de ce Terra nu e inclusā ca influențā in horoscoape. Pāi nu e, pentru cā e identicā, in influențā, pentru noi toți. Prin gravitație suntem toți condiționați, ba chiar forma noastrā depinde de presiunea gravitaționalā. Intr-o definiție conteazā diferențele specifice, nu genul proxim. Māsurām influența diferitā, datā de "rātācitoare" (planetai), nu constanta valabilā tuturor.

Influența astrologicā ar dispārea doar dacā s-ar pārāsi cu totul sistemul solar. Iar dacā prin preajmā n-ar fi nicio stea / planetā, inclin sā cred cā:
1) nașterea nu s-ar finaliza fericit - fetusul n-ar supraviețui
Ori
2) s-ar naște un ins anost, tern, doar o carcasā fārā suflet.

Ultima variantā insā va trebui sā aștepte o eventualā cālātorie...galacticā.  Pânā atunci, ne rămân doar presupunerile.

fiulploii

Multumesc @Grifon. Acum cred ca incep sa inteleg axioma/ele astrologiei. Totusi , inclin sa cred ca este poate valabila doar la nivel local tot asa cum e valabila axioma paralelelor.

   Cât despre cel nascut in spatiul interstelar, interesante sunt opiniile exprimate desi nu neaparat valabile. Banuiesc ca ai aceeasi parere si despre ipoteza clonării umane. Adevarul e ca in afara de speculatii bazate pe bunul simț comun nu avem altceva la indemână dar sa nu uitam ca acest bun simț comun nu face față la provocari venite din afara sistemului lui de referință terestru.
   Daca ai vrea sa expui cum vezi problema in cazul ipotetic al unor civilizatii non terestre, de forma umanoida si nonumanoida. Umanoida fiindca suntem facuti dupa chipul si asemanarea ( umanoida ) a altora si non-umanoida fiindca si-au mai bagat coada  :lol: si altii prin zona .
  Multumesc inca o data pt lamuriri.

Grifon

Citat din: fiulploii din  25 Decembrie 2020, 21:50:01
Banuiesc ca ai aceeasi parere si despre ipoteza clonării umane. Adevarul e ca in afara de speculatii bazate pe bunul simț comun nu avem altceva la indemână dar sa nu uitam ca acest bun simț comun nu face față la provocari venite din afara sistemului lui de referință terestru.
Într-adevār, cam așa cred cā ar fi și în cazul clonārii.
De fapt, pânā la clonare, am parcurs niște studii privitoare la copiii nāscuți în eprubetā. Deși procesul e parțial natural, cei ce ies din asemenea embrioni nu sunt, 100%, asemeni celor nāscuți ...in dulcele stil clasic...hahah.

Experții în infoenergeticā afirmā cā în embrionii plasați în eprubetā se încarneazā entitāți inferioare. Ipoteza lor e argumentatā cu o cazuisticā restrânsā, totuși - așadar le iau argumentul cu rezerve.
Faptul totuși rāmâne. La nivel mondial, din toate astfel de concepții au ieșit personalitāți submediocre, sau inclinate spre aspecte negative ale vieții.
Citat din: fiulploii din  25 Decembrie 2020, 21:50:01
Daca ai vrea sa expui cum vezi problema in cazul ipotetic al unor civilizatii non terestre, de forma umanoida si nonumanoida. Umanoida fiindca suntem facuti dupa chipul si asemanarea ( umanoida ) a altora si non-umanoida fiindca si-au mai bagat coada  :lol: si altii prin zona .
  Multumesc inca o data pt lamuriri.
Hm...depinde, mai intâi, ce-ar fi asemenea civilizații umanoide / nonumanoide.
In ipotezele paleoastronautice nu cred - sunt emanații imaginative ale unei gândiri materialiste (marxism clasic sau neomarxism). Deci, "annunaki" sau alte asemenea reșapāri ale unor mitologii nu inseamnā pentru mine decât inversarea cauzelor cu efectul (efectul prejudecāților contemporane).

Dar, strict abstract vorbind, nu exclud posibilitatea ca, in colțuri depārtate ale galaxiei (ori in alte galaxii) sā existe civilizații cu alte forme / insușiri decât ale noastre. Planetele / stelele / orice alte realitāți cosmice.sunt (in concepțiile esoterice la care mā raliez) ființe vii (ființe abstracte, entitāți, forme de conștiențā, sau..emanații divine). Deci și in alte galaxii, sub razele altor astre / planete, se pot naște indivizi care vor fi amprentați cu specificul acelor planete - diferite de ale noastre.

Interesante sunt, in acest sens, constatārile fācute de ocultism asupra "noillor planete" din sistemul nostru - Pluton / Neptun / Uranus. Aceste corpuri cerești (necunoscute anticilor) se manifestā totuși diferit fațā de cele din "releul lunaro-saturnian" (vorba lui Xanadron). Orbitele lor sunt excentrice, iar efectele care le imprimā asupra terranlor sunt la fel de...eratice.
Un curent modern in astrologie (ce a proliferat in SUA) se axeazā pe aceste particularitāți, definind așa - numitele alien-models .
http://www.energyenhancement.org/ALIEN-ASTROLOGICAL-CONSTRUCTS-SATURNIAN-URANIAN-NEPTUNIAN-PLUTONIAN-ALIEN-POWERS-VESSELS-INSTRUMENTS-Cardinal-Adepts-Fixed-Adepts-Mutable-Adepts=Earth-Adepts-Air-Adepts-Water-Adepts-Fire-Adepts.htm
Nu-i cel mai bun link, dar e primul ce mi-a venit la îndemânā. Autorul include și pe Saturn in sfera "alien", dar aici e vorba de un entuziasm pripit - Saturn e doar limita normalului.
In rest teoria - deși incompletā și cam prea speculativā - are totuși fundament.
Știu asta pentru cā și eu...hahah...sunt un asemenea "alien - construct" (in sens metaforic, firește).
Și bānuiesc cā unii dintre colegii de forum au tot astfel de particularitāți.

Grifon

Un material mai bine structurat - pe ideea anterioarā.
https://higherselfcommunications.com/sample-page/alien-charts/

Revin cu precizarea cā, in acest caz, e vorba de alien in sensul de diferit, atipic, eratic (asta și insemnând cuvântul in limba englezā). Nu are nicio legāturā cu bazaconiile hollywoodiene... "aliens" cu coarne, trompe, colți...sau alte excrescențe ale unor imaginații bizare.