Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Adevărat a înviat!

SLEAH19

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Cristian 1

Sarbatori Pascale fericite tuturor!

hoinar

Adevarat a inviat!
the older I get, the faster I was

hoinar

Guest: Citind oameni ca tine regulat, e ca si cum nu as fi plecat niciodata din Romania.  :crescentmoon:
the older I get, the faster I was

Arhanghelul

#5570
Citat din: Guest din  19 Aprilie 2020, 20:39:13

Citat din: Arhanghelul din  17 Aprilie 2020, 21:29:01

Am citit si n-am inteles ... nimic ...


Deci, un pic sa inteleg, prima data ai spus ca acest nou Coronavirus este o jucarie fata de Influentza desi aveai datele oficiale (ambele din acest sezon) si este evident ca afirmatia ta era pe pe dos fata de realitate.
Apoi ai incercat sa spui ca virusul Influentza are acele caracteristici, cu radiatia, cu mutatia etc., pe care le are si Coronavirus dar ai omis sa specifici asta.
Apoi, fara sa admiti eroarea facuta, ai inceput sa compari cu Rotavirus sau Ebola. Cat despre aparitia altor boli in viitor datorita mutatiilor unor virusuri, inclusiv Coronavirs este un fapt cat se poate de logic, dar a da termene gen 2021 intra deja la categoria de profetii... si nu are sens sa spun ce parere am eu despre asta.

Eu nu am afirmat pe nicaieri ca este cea mai periculoasa boala din lume din toate timpurile. Dar este foarte serioasa si masurile luate sunt corecte conform exemplelor pe care le avem in Italia, Spania etc. care au aplicat masurile tardiv.

COVID-19 nu este nicio denumire populara.

COVID-19 este numele oficial dat bolii.
SARS-CoV-2 este nume oficial al virusului.

Sursa: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance/naming-the-coronavirus-disease-(covid-2019)-and-the-virus-that-causes-it

Eu in document am folosit corect numele.

A aparut un grafic care compara media zilnica a deceselor din cauza a mai multor boli/afectiuni.
https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-23875723-coronavirus-cauze-deces-romania-diabet.htm

Este un grafic care nu arata nici macar formulele de calcul, sau datele de input, dar are clar ca scop minimalizarea perceptiei pericolului. O greseala in acest moment si aceste zile.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Imi fac ... mea culpa ... prin superficialitatea si ignoranta ...  de care am dat dovada ... n-am fost atent la evidenta de netagaduit ... in fata acestor informatii concludente ...

Cele de mai sus spuse de mine au fost spuse la ... repezeala ...

In apararea mea ... IO ... subsemnatul ... deoarece sunt angrenat in proiecte (mult peste 10 ore pe zi) de automatizare ...  pe santierele bucurestene ... n-am avut timp si dispozitia necesara ... sa ma informez corect ... din surse oficiale (de incredere) sau de la persoanelor ce au posibilitatea (mai ales timp) de a fi mai bine informate in legatura cu aceast subiect ... boala Covid ... cauzata de rotavirusul SARS - COV2

Zilele astea ... avand ceva momente libere stand acasa ... am citi si vazut in mass-media si pe WWW ... ca este o situatie grava ...

Imi cer scuze ... c-am venit eu sa mah dau ...  :mrgreen: ...

Acum m-am tuns ... si sunt mai normal ... la cap ...



P.S. In aceste vremuri intunecate ... de restriste ... sper sa vedem ... si luminita de la capatul tunelului ...

Sanatate, ca-i mai buna decat toate .

P.P.S.

@Guest ... ai toata consideratia si respectul ... pentru munca ... care o depui ... sa faci acele liste si calcule ... din link ...


Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

panta_rh_ei

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#5573
https://cursdeguvernare.ro/cedarea-de-suveranitate-statele-unite-ale-europei-cu-daianu-winkler-voinea-si-marinescu.html


https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=XnegAjK8KZI&feature=emb_logo

Rezerva:

https://www.dailymotion.com/video/xsii3n
_______________________________________________________________________________

Citat:
"Realizator: Majoritatea parlamentară îl va invita pe preşedinte la discursul dumneavoastră din parlament?
Victor Ponta: Nu ştiu să vă spun lucrul ăsta, sincer. Dar mai era un lucru pe care vroiam să-l spun şi poate...
Realizator: Vă rog.
Victor Ponta: Nu vreau să ne întindem prea mult cu această discuţie, dar e importantă. Cred că aţi remarcat faptul că preşedintele, la un moment dat, a zis, "La Consiliul European nu poate fi premierul, pentru că inclusiv se poate discuta despre cedarea suveranităţii şi trebuie să fiu eu". Moment în care...
Realizator: Şi nu sunteţi pregătit nici dumneavoastră, nici domnul Marga.
Victor Ponta: Nu... Bun, astea sunt chestii personale. Moment în care eu am întrebat, "Dar preşedintele are voie să cedeze suveranitatea ţării?"
Realizator: Probabil că e mai pregătit, pentru e preşedintele CSAT şi că e...
Victor Ponta: Nu, nimeni nu are voie. Doar parlamentul are voie, eventual, modificând Constituţia şi referendum. Poporul român are voie să ia o asemenea decizie. Până acum, preşedintele Băsescu, fără să informeze pe nimeni, nici guvernul, nici Parlamentul, pe nimeni altcineva, participa la Consiliile Europene, lua sau nu lua decizii, după care noi aflam dacă cumva le-a luat sau nu. Un mod care nu funcţionează în nicio ţară a Uniunii Europene
Realizator: Dumneavoastră veţi informa Parlamentul României şi pe cetăţeni dacă se pune problema cedării de suveranitate?
Victor Ponta: De fiecare dată, sigur că da. Dar nu numai asta, inclusiv cu ce v-am spus dumneavoastră, cu fondurile europene, cu Schengen-ul ce-am discutat, cu ce se întâmplă cu deciziile luate faţă de Spania şi Italia, pentru că nu ascund faptul, România a primit imediat din partea preşedintelui Comisiei Europene o evaluare de ţară, în care s-a spus: "Constatăm că şi noul guvern respectă tot ceea ce s-a convenit cu Fondul Monetar, Comisia Europeană şi Banca Mondială, vă felicităm pentru asta. Ba, toate agenţiile de rating v-au menţinut ratingul de ţară, în condiţiile în care cam toate ţările europene sunt degradate...". După care, evident, preocuparea numărul unu a Consiliului a fost faţă de Spania şi de Italia. Or, dacă vreţi, dorinţa partenerilor noştri europeni este de a avea, în primul rând, stabilitate în România, şi în al doilea rând, de a avea legitimitate. Când te duci acolo, vorbeşti şi în numele Parlamentului, vorbeşti şi în numele guvernului sau te reprezinţi, până la urmă, pe tine, un om aflat în război cu Parlamentul şi cu guvernul. Asta a fost, dacă vreţi, concluzia pe care am avut-o."

Sursa:
https://www.gov.ro/ro/print?modul=stiri&link=participarea-primului-ministru-victor-ponta-la-emisiunea-quot-punctul-de-intalnire-quot-antena-3
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

abyss

#5574
1. Acest subiect  COVID-19 nu se încadrează cu tematica forumului si a fost mutat la la topicul comentarii libere.

Sunt canale oficiale de informare destule, subiectul covid-19 nu mai are ce cauta pe acest forum de extraterestri, ozn-uri , conspiratii. Alte viitoare postări pe acest subiect vor fi șterse fără alte discuții !

2. Totodată sa evitam postarile succesive multiple deoarece si acelea vor fi sterse. Editati postarea in word, reveniti asupra ei apoi postati. Astfel se vor elimina din neplaceri.  :wink:

3. Nu modificati titlul unui topic in cadrul caruia postați.

abyss

#5575
Fa o lista si vor migra dupa o analiza in "comentarii  libere".
Din acest moment se doreste administrativ a se reveni in mod clar la profilul de baza al forumului.
Ai amintit de conspirații. Da. Legate de tematica forumului adica fenomenul ozn si subiectele/fenomenele conexe.

Grifon

Păi ín acest caz cred că n-ar fi rău să definim "conexele".
Sau mai precis, aria de circumscriere în jurul "centrului" (definit ca UFO).
Căci altfel multe subiecte vor rămâne pe dinafarà, iar odatà cu ele și mulți useri activi.
Inclusiv eu.

abyss

Desigur. Opiniile userilor activi contează mult evident și sunt așteptate. Înainte de orice trebuie definit sau reamintit cadrul, subscriu. Rufon însa, ca simplu forum (fiindcă nu e o organizație) are deja o tematica principala: interesul pentru fenomenul OZN si conexe, ... hai sa le definim  :-D

Subiectele actuale nu dispar, nu a spus nimeni asa ceva. Nu le va șterge nimeni niciodată. Sunt useri cum sunteți si dumneavoastră domnule @Grifon (si @Xperyens ca sa menționez doar pe cei implicați deocamdată in discuție) care obiectiv vorbind, ați fost cel mai activ prin zonă în ultima vreme si care ati dat dovada de seriozitate precum si destul bun-simț in abordarea si deschiderea unor subiecte, totodată menținând forumul pe linia de plutire atacând pe verticala o gama larga de subiecte ,si astfel e normal ca factorii ce stabilesc deciziile importante sa fie considerați după o consultare prealabilă a tuturor colegilor activi.

Subiectul covid nu a fost șters ci mutat si unit cu secțiunea "comentarii libere". La fel s-a întâmplat cu "pagina comica" si "agora". Evident cele trei faceau parte din categoria discuții generale...libere. Foarte generale s-ar putea spune. Subiectul covid nu a fost inițiat de catre mine ci de o persoana care si-a șters contul si a cerut stergerea celor câteva postări inutile ale sale. I s-a acordat acest lucru si astfel prima postare din topic a devenit a mea revenindu-mi sarcina de inițiator al sau ceea ce nu e adevărat. Astfel stand lucrurile, am hotărât in ceea ce privește soarta topicului sa aplic regulamentul. In mod normal si fără dubii locul său era la coșul de gunoi. Am respectat însă participanții si l-am mutat acolo unde era cel mai potrivit să fie de la bun început.


Repet, se dorește administrativ a se reveni in mod clar la profilul de bază al forumului. Dumneavoastră stimați colegi luați acest lucru ca pe o recomandare. Dacă tu colegule Xperyens dorești sa continui pe subiectul covid fa-o fără sa mai schimbi titlul topicului, te rog frumos si fără sa recreezi subiectul în sine separat. Ca il voi muta inapoi. Asta e.


Grifon

Ínțeleg.
Nu de subiectul cu virusul mă preocupam, ci de multe alte subiecte conexe, care s-au discutat de-a lungul timpului - fàră a avea legături cu OZN (ex. "Egypsia Iglesia" sau Culianu).

Mi se pare corect ce dorește administrația (și...patronatul, haha), dar adevārul e că îngustarea plajei tematice va scădea masiv activitatea pe forum, implicit interesul (și audiența). De vină nu sunt cei ce postează despre...altele, ci lipsa celor ce ar putea alimenta topicurile UFO. Nimeni și nimic nu a oprit pasionații de "luminițe" să disece, seri la rând, diferite apariții. Dacă ei ar fi fost majoritari, subiectele conexe sau paralele s-ar fi pierdut printre secțiuni, neajungând să "íncurce"

În altă ordine de idei, excelentă ideea comasării subiectelor tip chat - ba chiar aș propune să intre la "comentarii libere" și "urările de aniversări și sărbători".

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05