Author Topic: Comentarii libere  (Read 3197121 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
Re: Comentarii libere
« Reply #5655 on: 25 December 2020, 21:50:01 »
Multumesc @Grifon. Acum cred ca incep sa inteleg axioma/ele astrologiei. Totusi , inclin sa cred ca este poate valabila doar la nivel local tot asa cum e valabila axioma paralelelor.

Cât despre cel nascut in spatiul interstelar, interesante sunt opiniile exprimate desi nu neaparat valabile. Banuiesc ca ai aceeasi parere si despre ipoteza clonării umane. Adevarul e ca in afara de speculatii bazate pe bunul simț comun nu avem altceva la indemână dar sa nu uitam ca acest bun simț comun nu face față la provocari venite din afara sistemului lui de referință terestru.
   Daca ai vrea sa expui cum vezi problema in cazul ipotetic al unor civilizatii non terestre, de forma umanoida si nonumanoida. Umanoida fiindca suntem facuti dupa chipul si asemanarea ( umanoida ) a altora si non-umanoida fiindca si-au mai bagat coada  :lol: si altii prin zona .
  Multumesc inca o data pt lamuriri.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Consacrat
    • groups.io/g/cafeincognito
« Reply #5656 on: 25 December 2020, 23:19:30 »
Banuiesc ca ai aceeasi parere si despre ipoteza clonării umane. Adevarul e ca in afara de speculatii bazate pe bunul simț comun nu avem altceva la indemână dar sa nu uitam ca acest bun simț comun nu face față la provocari venite din afara sistemului lui de referință terestru.
Într-adevār, cam așa cred cā ar fi și în cazul clonārii.
De fapt, pânā la clonare, am parcurs niște studii privitoare la copiii nāscuți în eprubetā. Deși procesul e parțial natural, cei ce ies din asemenea embrioni nu sunt, 100%, asemeni celor nāscuți ...in dulcele stil clasic...hahah.

Experții în infoenergeticā afirmā cā în embrionii plasați în eprubetā se încarneazā entitāți inferioare. Ipoteza lor e argumentatā cu o cazuisticā restrânsā, totuși - așadar le iau argumentul cu rezerve.
Faptul totuși rāmâne. La nivel mondial, din toate astfel de concepții au ieșit personalitāți submediocre, sau inclinate spre aspecte negative ale vieții.
Daca ai vrea sa expui cum vezi problema in cazul ipotetic al unor civilizatii non terestre, de forma umanoida si nonumanoida. Umanoida fiindca suntem facuti dupa chipul si asemanarea ( umanoida ) a altora si non-umanoida fiindca si-au mai bagat coada  :lol: si altii prin zona .
  Multumesc inca o data pt lamuriri.
Hm...depinde, mai intâi, ce-ar fi asemenea civilizații umanoide / nonumanoide.
In ipotezele paleoastronautice nu cred - sunt emanații imaginative ale unei gândiri materialiste (marxism clasic sau neomarxism). Deci, "annunaki" sau alte asemenea reșapāri ale unor mitologii nu inseamnā pentru mine decât inversarea cauzelor cu efectul (efectul prejudecāților contemporane).

Dar, strict abstract vorbind, nu exclud posibilitatea ca, in colțuri depārtate ale galaxiei (ori in alte galaxii) sā existe civilizații cu alte forme / insușiri decât ale noastre. Planetele / stelele / orice alte realitāți cosmice.sunt (in concepțiile esoterice la care mā raliez) ființe vii (ființe abstracte, entitāți, forme de conștiențā, sau..emanații divine). Deci și in alte galaxii, sub razele altor astre / planete, se pot naște indivizi care vor fi amprentați cu specificul acelor planete - diferite de ale noastre.

Interesante sunt, in acest sens, constatārile fācute de ocultism asupra "noillor planete" din sistemul nostru - Pluton / Neptun / Uranus. Aceste corpuri cerești (necunoscute anticilor) se manifestā totuși diferit fațā de cele din "releul lunaro-saturnian" (vorba lui Xanadron). Orbitele lor sunt excentrice, iar efectele care le imprimā asupra terranlor sunt la fel de...eratice.
Un curent modern in astrologie (ce a proliferat in SUA) se axeazā pe aceste particularitāți, definind așa - numitele alien-models .
http://www.energyenhancement.org/ALIEN-ASTROLOGICAL-CONSTRUCTS-SATURNIAN-URANIAN-NEPTUNIAN-PLUTONIAN-ALIEN-POWERS-VESSELS-INSTRUMENTS-Cardinal-Adepts-Fixed-Adepts-Mutable-Adepts=Earth-Adepts-Air-Adepts-Water-Adepts-Fire-Adepts.htm
Nu-i cel mai bun link, dar e primul ce mi-a venit la îndemânā. Autorul include și pe Saturn in sfera "alien", dar aici e vorba de un entuziasm pripit - Saturn e doar limita normalului.
In rest teoria - deși incompletā și cam prea speculativā - are totuși fundament.
Știu asta pentru cā și eu...hahah...sunt un asemenea "alien - construct" (in sens metaforic, firește).
Și bānuiesc cā unii dintre colegii de forum au tot astfel de particularitāți.
Igitur cogito

Offline Grifon

• Consacrat
« Reply #5657 on: 25 December 2020, 23:40:38 »
Un material mai bine structurat - pe ideea anterioarā.
https://higherselfcommunications.com/sample-page/alien-charts/

Revin cu precizarea cā, in acest caz, e vorba de alien in sensul de diferit, atipic, eratic (asta și insemnând cuvântul in limba englezā). Nu are nicio legāturā cu bazaconiile hollywoodiene... "aliens" cu coarne, trompe, colți...sau alte excrescențe ale unor imaginații bizare.
Igitur cogito

Offline SLEAH19

• Senior
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
« Reply #5658 on: 27 December 2020, 10:51:04 »
  Astăzi, Marele Absent din sărbătoarea noastră este chiar Isus!

Atât cât a fost pe pământ Isus a respectat tradițiile poporului său, de exemplu a fost la Templu de Hanukka/Sărbătoarea luminilor (ținută pe 18 decembrie, originile ei vin din istoria iudeilor, fără inspirație din autoritate divină), El care era Lumina Lumii, asta nu înseamnă că Isus ,,ținea,, Hanukka ci că s-a simțit liber să participe la o tradiție folosind ocazia spirituală pentru a le vorbi evreilor probabil, de Noul Legământ.

Lumea fără Dumnezeu, religiile de formă fără fond forțează aceste asocieri ale Nașterii cu sărbători păgâne/consumism.
Isus nu a lăsat în urma lui sărbători cu atât mai puțin nu a dorit să vadă nelegiuirea unită cu sărbătoarea.

Există intoleranță vis a vis de Creștinism în creștere în lume, există și păgânofobie Tradițional Creștină și mai mult, iudeii, care încă îl așteaptă pe Isus îi consideră păgâni pe creștini!

Ca și creștin eu SLEAH, când privesc lumea ,,păgână,, mă cutremur, văd o exacerbare a păcatului teribilă, cohortele de LGBT& pedofili  care își impun legile și promovează ,,drepturile,, și intoleranța lor fără a mai ține cont de drepturile mele .....

Ce a văzut Isus când a privit spre lumea păgână a vremii lui pe Pământ?  A găsit mici oaze care aveau  ,,  ... o credință pe care nu exista nici în Israel! ,,

El ne iubește blând și răbdător și așterne lin dragostea și iertarea lui peste toți!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline Grifon

• Consacrat
« Reply #5659 on: 27 December 2020, 12:12:18 »
Pentru cine înțelege și acceptā principiul, nu conteazā ziua - în sensul calendaristic.
Putea fi oricare zi, legatā de tradiții precedente, sau nu.
Ideea este ce sārbātorești, nu când.
Încā o datā, Crāciun Fericit !
(iar pe "moșul" saturnian sā-l lāsām în hiper-market - acela fiind "templul" sāu).
Igitur cogito

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
« Reply #5660 on: 27 December 2020, 21:41:22 »
  Astăzi, Marele Absent din sărbătoarea noastră este chiar Isus!

Atât cât a fost pe pământ Isus a respectat tradițiile poporului său, de exemplu a fost la Templu de Hanukka/Sărbătoarea luminilor (ținută pe 18 decembrie, originile ei vin din istoria iudeilor, fără inspirație din autoritate divină), El care era Lumina Lumii, asta nu înseamnă că Isus ,,ținea,, Hanukka ci că s-a simțit liber să participe la o tradiție folosind ocazia spirituală pentru a le vorbi evreilor probabil, de Noul Legământ.

Lumea fără Dumnezeu, religiile de formă fără fond forțează aceste asocieri ale Nașterii cu sărbători păgâne/consumism.
Isus nu a lăsat în urma lui sărbători cu atât mai puțin nu a dorit să vadă nelegiuirea unită cu sărbătoarea.

Există intoleranță vis a vis de Creștinism în creștere în lume, există și păgânofobie Tradițional Creștină și mai mult, iudeii, care încă îl așteaptă pe Isus îi consideră păgâni pe creștini!

Ca și creștin eu SLEAH, când privesc lumea ,,păgână,, mă cutremur, văd o exacerbare a păcatului teribilă, cohortele de LGBT& pedofili  care își impun legile și promovează ,,drepturile,, și intoleranța lor fără a mai ține cont de drepturile mele .....

Ce a văzut Isus când a privit spre lumea păgână a vremii lui pe Pământ?  A găsit mici oaze care aveau  ,,  ... o credință pe care nu exista nici în Israel! ,,

El ne iubește blând și răbdător și așterne lin dragostea și iertarea lui peste toți!
The Prince and Power/Ruler of the Air, Ephesians 2:2-3
1.   Iar pe voi v-a făcut vii, cei ce eraţi morţi prin greşealele şi prin păcatele voastre,
2.   În care aţi umblat mai înainte, potrivit veacului lumii acesteia, potrivit stăpânitorului puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării,
3.   Întru care şi noi toţi am petrecut odinioară, în poftele trupului nostru, făcând voile trupului şi ale simţurilor şi, din fire, eram fiii mâniei ca şi ceilalţi.
4.   Dar Dumnezeu, bogat fiind în milă, pentru multa Sa iubire cu care ne-a iubit,
5.   Pe noi cei ce eram morţi prin greşelile noastre, ne-a făcut vii împreună cu Hristos - prin har sunteţi mântuiţi! -
A  burning  aspiration  can  overcome  all  obstacles.

Offline SLEAH19

• Senior
« Reply #5661 on: 27 December 2020, 22:49:31 »
“Şi voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre, în care umblaţi odinioară potrivit veacului (spiritului acestui veac, vederii sau concepţiei) lumii acesteia (cosmos, societate, civilizaţie), potrivit prinţului puterii (autorităţii) văzduhului, al duhului care lucrează (insuflă energie, activează) acum în fiii neascultării.”
   “Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre, în care trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia” – adică după principiile acestei lumi, conform concepţiilor laice.
Cuvântul “lume” nu se referă aici la universul fizic, ci la societate, civilizaţie, model de viaţă, stilul de viaţă din lumea de astăzi.
   “După domnul puterii (autorităţii) văzduhului, a duhului care lucrează (insuflă energie) în fiii neascultării.” Diavolul ia acest material inert, fără viaţă (noi eram morţi în greşelile şi în păcatele noastre) şi insuflă energie. Acesta este motivul pentru care religiile false  sunt active ca termitele şi cu aceleaşi rezultate. Adepţii religiei false fac rău prin zelul lor. Satan este cel care le insuflă energie. Știu că se fac miracole în diferite secte. Nu vreau să mă contrazic cu nimeni în această privinţă. Probabil că aşa este. Ştiu că se exagerează mult în zilele noastre, dar unele lucruri sunt adevărate. În acest caz, cine face minunile? Satan are abilitatea de a copia multe din minunile despre care citim în Scriptură.

Când omul ajunge în sfera naşterii din nou şi a apropierii de Dumnezeu, Satan îşi pierde puterea asupra lui, dar el este destul de puternic pentru a amăgi, pentru a duce în rătăcire oamenii din lumea de azi.

Toţi avem aceeaşi natură ca Adam. Este o natură decăzută care nu are nici un fel de înclinaţie spre Dumnezeu. Adam a murit din punct de vedere spiritual în ziua în care s-a îndoit de Dumnezeu. Aceasta este şi starea şi poziţia omului firesc de astăzi. Eu personal nu Îl căutam pe Dumnezeu. Eram mort în păcatele mele. Nu mă apropiam deloc de Dumnezeu, fugeam de El.  Ideea conform căreia omul are în el o scânteie de divinitate şi Îl caută pe Dumnezeu este cât se poate de falsă. În ziua în care Adam a avut prim act de neascultare faţă de Dumnezeu, el a murit faţă de Dumnezeu şi faţă de lucrurile lui Dumnezeu, deşi nu a murit fizic decât la 900 de ani după.

Iacov cap. 4 : “De unde vin luptele şi certurile între voi? Nu vin oare din poftele voastre, care se luptă în mădularele voastre? Voi poftiţi şi nu aveţi; ucideţi, pizmuiţi, şi nu izbutiţi să căpătaţi; vă certaţi şi vă luptaţi; şi nu aveţi pentru că nu cereţi. Sau cereţi şi nu căpătaţi, pentru că cereţi rău, cu gând să risipiţi în plăcerile voastre. Suflete preacurvare! Nu ştiţi că prietenia lumii este vrăjmăşie cu Dumnezeu? Aşa că cine vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaş cu Dumnezeu.”

Lumea nostră e un cimitir, milioane de vieți vor fi salvate de vaccin dar milioane de oameni sunt morți față de Viață !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
COVID-19 bill started a 180-day countdown for UFO disclosures
« Reply #5662 on: 30 December 2020, 19:40:26 »
Proiectul de lege COVID-19 a determinat o numărătoare inversă de 180 de zile pentru desecretizarea dosarului  OZN-urilor din USA

https://nypost.com/2020/12/29/covid-19-bill-started-a-180-day-countdown-for-ufo-disclosures/
« Last Edit: 30 December 2020, 21:12:22 by abyss »

Offline Grifon

• Consacrat
« Reply #5663 on: 30 December 2020, 21:30:52 »
Totuși, o mică adnotare:
Documentul nu include nicăieri sintagma "UFO" - asta e o interpretare hrănită cu entuziasm.
Hotărârea are două scopuri paralele (din câte știu eu cum funcționează mașinăriile birocratice):
1) au de gând să acuze pe careva de răspândire "virus" airborne .
2) au de gând să ascundă (cu hârțoage) pe careva de s-a jucat de-a spray-ul pe la ei).
Altfel, plonjăm in SF de-a binelea.
Igitur cogito

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
Subscriu.
Sigur. E si asta o parere.
O si mai mica adnotare: Sintagma UFO a fost inlocuita in prezent cu termenul UAP (spre a nu mai hrani entuziasmul unor evadati din realitate, chipurile).

E drept ca termenul UFO a fost lasat in urma de ceva vreme laolata cu ´'Fast Movers´, Transmedium Vehicles" si altele, in ultima vreme Pentagonul preferand termenul oficial de UAP (unidentified aerial phenomena) adica cum zice-se mai pe la noi: FAN (fenomene aeriene neidentificate) desi in document se face referire si la obiecte(anomalie) zburatoare neidentificate (OZN)

https://www.intelligence.senate.gov/publications/intelligence-authorization-act-fiscal-year-2021

EXTRAS:

Advanced Aerial Threats

The Committee supports the efforts of the Unidentified
Aerial Phenomenon Task Force at the Office of Naval
Intelligence to standardize collection and reporting on
unidentified aerial phenomenon, any links they have to
adversarial foreign governments, and the threat they pose to
U.S. military assets and installations. However, the Committee
remains concerned that there is no unified, comprehensive
process within the Federal Government for collecting and
analyzing intelligence on unidentified aerial phenomena,
despite the potential threat. The Committee understands that
the relevant intelligence may be sensitive; nevertheless, the
Committee finds that the information sharing and coordination
across the Intelligence Community has been inconsistent, and
this issue has lacked attention from senior leaders.
    Therefore, the Committee directs the DNI, in consultation
with the Secretary of Defense and the heads of such other
agencies as the Director and Secretary jointly consider
relevant, to submit a report within 180 days of the date of
enactment of the Act, to the congressional intelligence and
armed services committees on unidentified aerial phenomena
(also known as ``anomalous aerial vehicles''), including
observed airborne objects that have not been identified.
    The Committee further directs the report to include:
          1. A detailed analysis of unidentified aerial
        phenomena data and intelligence reporting collected or
        held by the Office of Naval Intelligence, including
        data and intelligence reporting held by the
        Unidentified Aerial Phenomena Task Force;
          2. A detailed analysis of unidentified phenomena data
        collected by:
            a. geospatial intelligence;
            b. signals intelligence;
            c. human intelligence; and
            d. measurement and signals intelligence;
          3. A detailed analysis of data of the FBI, which was
        derived from investigations of intrusions of
        unidentified aerial phenomena data over restricted
        United States airspace;
          4. A detailed description of an interagency process
        for ensuring timely data collection and centralized
        analysis of all unidentified aerial phenomena reporting
        for the Federal Government, regardless of which service
        or agency acquired the information;
          5. Identification of an official accountable for the
        process described in paragraph 4;
          6. Identification of potential aerospace or other
        threats posed by the unidentified aerial phenomena to
        national security, and an assessment of whether this
        unidentified aerial phenomena activity may be
        attributed to one or more foreign adversaries;

7. Identification of any incidents or patterns that
        indicate a potential adversary may have achieved
        breakthrough aerospace capabilities that could put
        United States strategic or conventional forces at risk;
        and
          8. Recommendations regarding increased collection of
        data, enhanced research and development, and additional
        funding and other resources.
    The report shall be submitted in unclassified form, but may
include a classified annex.

Offline Grifon

• Consacrat
« Reply #5665 on: 30 December 2020, 23:33:42 »
Nu formulārile sunt problema - nu ne agāțām de etichete.
Trāim și vedem.
Eu privesc lucrurile prin optica proprie, și nu țin sā-mi export opiniile. Cred cā existā FAN (fenomene) multe neidentificate, cred cā existā și obiecte care zboarā fārā a da bunā-ziua.
Nu cred in ET care sā dea tārcoale - asta e altceva.

In altā ordine de idei, Trump m-a dezamāgit destul in ultimele douā luni - am ajuns sā regret timpul petrecut pe CNN / FOX / Net din noiembrie incoace. N-a fācut el altele, de 1000 de ori mai imperative...darāmite sā facā "disclosure" acum, când îi ticāie ceasu'....
Igitur cogito

Offline Grifon

• Consacrat
Re: La multi ani - liberi.
« Reply #5666 on: 31 December 2020, 10:07:11 »
La mulți ani, stimați colegi !
Și fie ca 2021 să ne găsească mai...pregătiți pentru mizeriile ce ni se vor băga (iarăși) pe gât.

Libertas inaestimabilis res est.

« Last Edit: 31 December 2020, 10:09:25 by Grifon »
Igitur cogito

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
« Reply #5667 on: 31 December 2020, 16:12:52 »
La multi ani si la cat mai multi bani !!! dragi tovarasi  :evil:

Offline SLEAH19

• Senior
« Reply #5668 on: 01 January 2021, 00:50:22 »
La mulți ani cu sănătate vouă și celor dragi vouă !

Offline horia2008

• Senior
« Reply #5669 on: 07 January 2021, 00:18:06 »

covfefe ?