Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Multumesc tuturor pentru raspunsuri . 

Sa inteleg ca suntem practic aproape in centrul Norului lui Oort , nor ce are o forma sferica cu un plan sa-i zic ecuatorial interior .
  Iar la distanta care ma intereseaza pe mine ar fi doar spatiul interstelar, fara vreo planeta independenta cum au fost descoperite in ultimul timp.
  Si totusi, ceva ar trebui sa existe la 31.166 u.a. , un loc , o planeta , o lentila gravitationala, etc.


jean

CitatSi totusi, ceva ar trebui sa existe la 31.166 u.a. , un loc , o planeta , o lentila gravitationala, etc.
De ce......Stii ceva si noi nu stim?....Planete independente sa se plimbe asa libere prin gradina Soarelui nu cred ca sunt. Miscarea corpurilor din norul lui Oort este dictata  in principal tot de fortele astrului central.
Adevarul este dincolo de noi

Tyanu

o planeta , fie ea si semi-gazoasa , poate hoinari singura prin spatiu Din cate stim noi  planetele se formeaza sub actiunea gravitatiei in jurul unei stele. Anumite planete ajung insa, din cauza unor evenimente, sa scape de gravitatia stelei-mama si sa bantuie singuratice prin galaxie. Exista si cazuri in care planetele se pot forma direct in galaxie, exact ca si stelele. Planetele siguratice poarta numele de planete rogue. Mai multe detalii : http://en.wikipedia.org/wiki/Rogue_planet

Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

panta_rh_ei

De 60 de ani, un bătrân mergea zilnic la Zidul Plângerii din Ierusalim. Despre acest bătrân aude şi o reporteriţă de la CNN şi se hotărăşte să-i ia un interviu. Ajunge ea la Zid şi după ce-au trecut cele 45' cât a durat rugăciunea bătrânului îl abordează pentru a-i lua interviul.
- Scuzaţi-mă, eu sunt reporter la CNN şi mă numesc Rebecca Smith. Dumneavoastră cum vă numiţi?
- Moritz Fishbein.
- De când veniţi la Zidul Plângerii?
- De vreo 60 de ani.
- De 60 de ani! Şi pentru ce vă rugaţi?
- Mă rog ca evreii, creştinii şi musulmanii să trăiasca în pace. Mă rog să nu mai fie războaie în lume şi să dispară ura dintre oameni. Mă rog să nu mai fie foamete nicăieri în lume.
- Şi ce simţiţi după 60 de ani?
- Parcă aş vorbi la pereţi.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

Albert Vigneau - 'Loja Masonică' apărută după 1934 când s-a retras din Masonerie şi republicată. Stie cineva dacă a fost publicată la noi, an, editură? În căutările mele am găsit doar câte ceva despre, nu că ar fi publicată p'aici.
Mulţumesc.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii

Citat din: panta_rh_ei din  07 Februarie 2014, 22:01:56
Albert Vigneau - 'Loja Masonică' apărută după 1934 când s-a retras din Masonerie şi republicată. Stie cineva dacă a fost publicată la noi, an, editură? În căutările mele am găsit doar câte ceva despre, nu că ar fi publicată p'aici.
Mulţumesc.
Se pare ca nu este in limba romana .

Voi stiti ceva mai din alte surse despre ''zeriods'' - creaturile din Spatiu ?
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread939966/pg1
http://www.livescience.com/28723-how-critters-survive-space.html

panta_rh_ei

@fiulploii
Mulţumesc. Asta a fost şi impresia mea dar am vrut părerea unor persoane mai bine informate decât mine.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

Citat din: fiulploii din  08 Februarie 2014, 13:20:22
Voi stiti ceva mai din alte surse despre ''zeriods'' - creaturile din Spatiu ?
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread939966/pg1
http://www.livescience.com/28723-how-critters-survive-space.html
Vezi că rişti să-ţi scad nota la materia "copy/paste", :-D fiulploii ! (e vb. de ZEROIDS, nu zeriods).

Serios acum: sint f. puţine -  sau chiar lipsă - datele credibile, documentate despre gărgăunii ăştia microscopici (zeroid-critters) care-ar rezista si-n vid, ba chiar s-ar si inmulţi în voie prin hăurile cosmice - pline şi ele cu ceva totusi (Materia Neagra).
Clar insa că-s destule Black Projects care se ocupă cu ele, fie si doar din motivul protejării microbiologice a astronauţilor pt. la fel de... Black Missions - evident că a cosmonauţilor (sau taiconauţilor :-P) cu grade, nu a ălora inexistenţi pe ştatele de plată ale NAZA pînă cel puţin în 2020.

Unii cercetătorii ruşi (v. Gariaev), dar şi cîţiva exo-biologi vestici (majoritatea decedaţi însă mortal 8-) la vîrste fragede) au adus timid vorba despre experimente care ar confirma 100% teoria creaţionistă, deşi niciunul n-a spus clar ce tip de vietăţi s-au dezvoltat "din nimic" sub acţiunea/influenţa diverselor tipuri de unde/vibraţii - emise îndeobşte de anumite cristale.

Ce se ştie totuşi fără vreun dubiu e faptul că-n ORICE mediu, orît de vitreg/toxic ar fi el, se dezvoltă "spontaneu" forme de viaţă perfect adaptate mediului respectiv.
Ce nu se ştie însă (ori poate ştiu savanţii din laboratoarele saturniene? :planet:) e mecanismul de acţiune şi natura cîmpurilor morfogenetice implicate.

Clar că răspunsul simplificat la întrebarea "Cine-i la butoanele complicărilor ăstora perpetue?" ar fi: "Cin'să fie? - Ăl De Sus, că nu-i plac jocurile simple", dar, din pdv ştiinţific, ceaţa-i încă deasă.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  08 Februarie 2014, 17:32:28
Vezi că rişti să-ţi scad nota la materia "copy/paste", :-D fiulploii ! (e vb. de ZEROIDS, nu zeriods).

.
:-D  Scuzati , va rog ! Eram in modul ''multitasking'' si mi se intampla sa inversez doua litere intre ele insa nu le vad ca atare chiar daca recitesc propria postare  :?
Adica gandeam  la iesirea din matrix ca suntem pare-se intr-o capcana . S-ar parea ca locul initial se afla cca 180 de zile lumina daca presupunerile mele sunt corecte. Mai studiez insa .
  As avea nevoie de un chat-room in care sa schimb ceva pareri ..mai sensibile .  8-)

classic

Citat din: fiulploii din  07 Februarie 2014, 13:22:13
Multumesc tuturor pentru raspunsuri . 
  Si totusi, ceva ar trebui sa existe la 31.166 u.a. , un loc , o planeta , o lentila gravitationala, etc.

Uite, in clipul urmator, de la minutul 12:37 incepe calatoria prin spatiul interstelar:

Voyager Journey to the Stars
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

panta_rh_ei

Un fenomen, nu ştiu dacă ciudat - există sigur o explicaţie ştiinţifică - dar spectaculos după părerea mea.
Ziua a fost ceţoasă dar acum e relativ senin. In mijlocul cerului, o mare gaură neagră in centrul căreia tronează luna. Chiar ăsta este aspectul, de gaură în cer. E o imagine fantastică.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Aseneth

- Ai Facebook?
- Da.
- Ai MSN?
- Da.
- Ai Skype?
- Da.
- Ai Youtube?
- Da.
- Ai viaţă?
- Da, dar nu intru prea des!

classic

Ai omis o intrebare:

"-Petreci mult timp pe rufon (la vanatoare de OZN-uri)?"
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

Amintindu-mi stirea asta:
Citat din: Xanadron din  10 Februarie 2014, 09:56:24
Pentru un mizilic de +500 milioane USD, gigantul Google cumpara SI Startup DeepMind - o companie britanica cu doar 75 de angajati, dedicata insa dezvoltarii sistemelor de I.A. (inteligentza artificiala).
...m-a traznit :-D un gind: oare cit valoreaza firmele romanesti, comparativ cu astea cumparate de Goagal?
(termen de comparatie: cca. 7.000.000 USD/angajat, :-o pt. Startup DeepMind).

SIDEX Galati a fost insa "vindut" coloratului miliardar Lakshmi Mittal (vorba vine - cadorisit contra spagi bune  :x e termenul) contra a 70 mil. USD in 2001.
Asaaa deci... citi angajati avea p-atunci? Vreo 27.000 (acu-s 4.000, dar nu asta-i tema).
O socoteala simpla arat cifra de sub 3.000 USD/angajat. :|
Adica de peste... 2.000 de ori mai putin ca-n cazul de referintza.

Orice alte comentarii cred ca-s inutile, indiferent de orice argumente gen "productivitatea-i scazuta la noi" bla-bla-etc. - OK, sa fie de 20 sau chiar de 200 de ori mai scazuta... da' de 2.000 de ori?... :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/