Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

se pare ca am ramas in urma SI NIMENI NU A URAT NIMIC...
LA MULTI ANI,VASILE!!!


sxn_b,multe posturi in continuare si un an cat mai bun!
la fel si celorlalti membri
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

Stati ca deja vine Sf Ion...
La multi ani tuturor celor care ii poarta numele... Si sa fiti atenti, caci se deschid cerurile in noaptea de Boboteaza... :lol:


darkness

se deschid cerurile?!!!
parca stiam ca fetele isi viseaza ursitul.... :|

calinahanna

@darkness

hahaha..
Se deschid cerurile si iti visezi si ursitul...valabil si pentru noptea de Sf Andrei, cea de Sanziene... si or mai fi si altele dar momentan nu mi le amintesc.

In orice caz, depinde ce alegi.

xennon_2000

LA MULTI ANI pentru cei cu numele de Ion si Iana!.....Multumesc pentru cei care au urat sarbatori fericite si la multi ani!

pri3st3ss

cine si-a visat ursitul?intreb  persoanele care deja sunt casatorite...v-ati visat dinainte sotul/sotia??

eu nu cred in asa ceva,e ceva normal atunci cand esti indragostit ,sa visezi persoana pe care o iubesti,indiferent ca e sf andrei sau boboteaza...sau mai e o posibilitate: sa visezi idealul tau de femeie/barbat si sa stai apoi sa alergi toata viata dupa el...(ceea ce e mai grav)
am facut odata un experiment privind acest lucru..bine,nu pe boboteaza,ci pe vise..am avut posibilitatea de a "sechestra" pt 4 luni 20 de persoane,toate participand voluntar la experiment...in acest timp, nu au avut voie sa iasa afara din casa separat sau cu persoane de acelasi sex si niciodata in grup de 3. au respectat conditiile si ,la sfarsitul celor 4 luni, am adunat jurnalele si am sortat visele .90%  din ele aveau drept protagonist unul sau doua personaje de sex opus din cadrul acelui grup ( specific faptul ca persoanele respective nu erau indragostite unele de altele ,dar au plecat -unii- indragostiti si ca nu aveau iubiti /iubite in afara grupului ) ...
ceea ce vreau sa spun e ca acest experiment de boboteaza,sf andrei,sanziene si ce mai exista, e valid numai in momentul in care e comunitatea mica ( sat,comuna, oras mic) unde toti se cunosc si deja exista simpatii si antipatii...

multe s-au schimbat si se vor schimba ( de ex: se vorbea in trecut de gerul bobotezei),dar fiecare din noi poate alege sau nu schimbarea ,poate alege sa creada sau nu in aceste superstitii,datini,obiceiuri stravechi care inainte  inveseleau iarna grea din sate...
nu incerc sa va conving de absolut nimic,caci e ceva ca legendarul mos craciun in care fiecare alege daca sa creada sau nu...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@pri3st3ss

Pot spune ca eu niciodata nu mi-am visat ursitul. Insa am o prietena buna care si l-a visat...si cu post tinut inainte, tot tacamul.

Si mai pot spune ca am o mare atractie pentru tot ce inseamna "traditie",  pur si simplu se "leaga" de mine, sunt lucrurile pe care le invat cel mai usor, de parca le-as fi stiut dintotdeauna. Chiar ma gandeam sa incerc o a doua facultate, cea de antropologie, dar nu stiu cine m-ar finanta pentru asta :lol:, cine ar mai munci in locul meu?
Pe de alta parte, poate  e mai bine ca tine...sa nu crezi in nimic.
Devii mult mai obiectiva, in timp. Ceea ce e de admirat :wink:

Citatceea ce vreau sa spun e ca acest experiment de boboteaza,sf andrei,sanziene si ce mai exista, e valid numai in momentul in care e comunitatea mica ( sat,comuna, oras mic) unde toti se cunosc si deja exista simpatii si antipatii...
Eu nu cred asta, pentru ca antipatii si simpatii se formeaza imediat, in orice grup/comunitate, chiar daca cei din acel grup/acea comunitate inca nu se cunosc sau de abia s-au cunoscut... Spre exemplu, cel mai enervant exemplu_dealtfel, "Big Brother"..

darkness

waw,priestess,dar stiu ca ai rabdare,nu gluma!!
mie mi-ar fi teama sa stau in jurul tau; ai fisele tuturor celor care vorbesc cu tine? :-D
glumeam,scuze..dar e si ceva serios..
mie nu mi-ar fi venit in cap asa ceva

calinahanna, nu poti compara un sat cu big brother, in primul rand pt ca acolo exista un premiu...intr-un sat nu e vreun premiu,copiii au crescut impreuna,au trecut de la ura la dragoste si invers si tot asa...si eu am tinut post si tot tacamul si nu am visat nimic,nicio fata...si chiar m-am chinuit ceva ani,la indemnul mamei mele, sa respect datina...da,ai dreptate,mai bine ca priestess,sa nu creada repede in ceea ce poate dovedi ca e expirat sau ca e ceva stiintific...abia apoi apelezi la paranormal...

mie dc nu mi-a venit in minte experimentul asta??? :lol:

pri3st3ss

LA MULTI ANI IOANA,ION, IANA si alte derivate!!!! sa fiti fericiti, sanatosi si sa va impliniti toate dorintele!


darkness,nu iti face griji,nu intocmesc fise decat persoanelor deosebite :wink:; deosebite din punctul meu de vedere. in rest sunt de acord cu tine,nu poti compara satul cu big brother, insa calinahanna cred ca se referea la idee in sine...
in rest ce sa zic...asta e viata mea,cercetarea,imi vin ideile in somn...


calinahanna,cred in ceea ce trebuie sa cred, in ceea ce imi demonstrez ca e bun de crezut...nu pot sa cred acum totul; nu am batjocorit datinile si obiceiurile,dimpotriva, si de mine "se leaga" si pe mine ma atrag, dar una e sa credem in ele ( si pana la urma in orice ) orbeste si una e sa cercetezi,sa vezi cauza si efectul...asa cum a zis si darkness, daca pot demonstra stiintific ceva, nu trebuie sa cad in prapastia paranormalului; ca exista fenomene in care stiinta se intrepatrunde cu paranormalul, e alta poveste desi si aici e discutabil, caci in acest exemplu, paranormal devine ceea ce nu stim noi sa explicam, ceea ce ne inspira teama...si avem o gena inca din preistorie sa incercam si sa ne invingem frica tocmai din acest motiv, al sigurantei ca acel fenomen nu "ne vrea raul", nu e dat de diavol/zei sau mai stiu eu ce, ca sa ne pedepseasca...
insa, atunci cand stiinta nu are nici cea mai mica idee despre acel fenomen( in afara de a-i minimaliza efectul, tocmai din cauza acelui sentiment de siguranta,de putere asupra respectivului fenomen), dau prioritate paranormalului, pastrand totusi o luciditate stiintifica...pe romaneste, nu trebuie sa ne aruncam cu capul inainte pt orice balon stralucitor...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@pri3st3ss

Sunt de acord cu tine, nu vreau sa ma intelegi gresit.
Mi s-a parut doar ca a fost cam (prea) categorica afirmatia, atat tot...

Si ca un exemplu, desi nu am tinut post, nu am descantat (stiu, se bat cap in cap :evil:), eu am visat 2 tipi in noaptea asta. Pe fostul, cu care calatoream intr-un tren, el statea pe bancheta in fata mea, stiu clar ca era drumul spre mare, si imi vorbea, trist, si parca imi reprosa ceva... Iar apoi pe actualul meu, cu care cautam drumul spre o biserica armeneasca (si am gasit-o intr-un loc in care nu exista, pe la Gara de Est din Bucuresti, de unde iei niste trenuri spre mare :wink:)... dealtfel, pana acolo am mers cu fosta mea masina. Si chiar gara, arata cu totul altfel decat in realitate.

Deci, care mi-e ursitul? Ce sa inteleg din asta?
Citatcalinahanna,cred in ceea ce trebuie sa cred, in ceea ce imi demonstrez ca e bun de crezut...nu pot sa cred acum totul; nu am batjocorit datinile si obiceiurile,dimpotriva, si de mine "se leaga" si pe mine ma atrag, dar una e sa credem in ele ( si pana la urma in orice ) orbeste si una e sa cercetezi,sa vezi cauza si efectul...asa cum a zis si darkness, daca pot demonstra stiintific ceva, nu trebuie sa cad in prapastia paranormalului; ca exista fenomene in care stiinta se intrepatrunde cu paranormalul, e alta poveste desi si aici e discutabil, caci in acest exemplu, paranormal devine ceea ce nu stim noi sa explicam, ceea ce ne inspira teama...si avem o gena inca din preistorie sa incercam si sa ne invingem frica tocmai din acest motiv, al sigurantei ca acel fenomen nu "ne vrea raul", nu e dat de diavol/zei sau mai stiu eu ce, ca sa ne pedepseasca...
insa, atunci cand stiinta nu are nici cea mai mica idee despre acel fenomen( in afara de a-i minimaliza efectul, tocmai din cauza acelui sentiment de siguranta,de putere asupra respectivului fenomen), dau prioritate paranormalului, pastrand totusi o luciditate stiintifica...pe romaneste, nu trebuie sa ne aruncam cu capul inainte pt orice balon stralucitor...
Pai...si eu sunt de aceeasi parere. Imi pare rau daca nu m-am facut inteleasa..Si nu am spus ca ai batjocorit datinilie... Nu mi-as permite acest lucru niciodata.



xennon_2000

calina nu mai te intreba ce spun viele ...mai bine te-ai lasa in voia destinului...el sigur o sa-ti gaseasca ursitu!

calinahanna

@xenon_2000...

Hehe...
Corect. Eu stiu acum ce inseamna acel vis, m-am gandit la el destul de mult... Ciudat e altceva. Mi se pregateste ceva, pentru ca am inceput sa visez iar biserici. Si cred ca e de bine. Astept sa vad ce imi spune pri3st3ss...

Oricum, si necunoscutul are farmecul sau, pana la urma...

xennon_2000

ce crzi ca inseamna bisericile in vise?Apropo...prie3...talmaceste visuri????? :-D

darkness

#133
pot sa spun eu ce va zice priestes??pls?

as putea pune pariu ca se va lega de aceleasi lucruri care imi trec mie prin creier,dar desigur, priestess,fiind o priestess, va face totul mai poetic, mai stiintific si mai plin de subintelesuri ca toate posturile ei :-) :wink:!!!( no ofense,girl, chiar esti mai mult decat pe placul meu;pacat ca....)

jackie28t

#134

La multi ani sxn_b!
Salut sxn_b ,sper ca ai avut si inca ai o zi minunata alaturi de cei dragi si o zi cu multe surprize.Eu a-ti doresc un calduros LA MULTI ANI si mult succes in toate dorintele tale.Numai bine prietene.Cateva cadouri pentu un coleg minunat al acestui forum. :wink: