Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Adevarul?

Creat de baaron, 05 Aprilie 2006, 21:57:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

baaron

Chidvilas intreba odata:...Ce este adevarul ?...Intrebarea trebuie sa dispara ,numai atunci vei sti.....

Daca intrebi:..Ce este adevarul?...ce intrebi?..Daca eu as spune A este adevarul,B este adevarul,ar fi un raspuns?
Daca eu as raspunde este adevarul,atunci in mod sigur ca A nu este adevarul,este altceva ce eu folosesc drept sinonim pentru adevar.
As putea spune ..adevarul este adevar?...,dar ar fi fara nici o semnificatie,nu ar rezolva nimic.
Daca ar fi exact egal, daca A este adevarul ar insemna ca adevarul este adevarul.Daca A este diferit de adevar ,nu este exact adevarul ,atunci as sustine falsul.Deci a spune ca A este adevarul... ar fi numai aproximativ.

Tineti minte ca nu poate fi ceva aproximativ adevarului....
Sau este adevarul sau nu este.De asta nu pot spune A este adevarul?
Nu pot spune :Dumnezeu este adevarul....pentru ca daca Dumnezeu este adevarul ar exact acelasi lucru-adevarul este adevar.In acest caz nu spun nimic.Daca Dumnezeu este diferit adevarului,atunci as spune ceva,dar ceva eronat.In acest caz Dumnezeu este diferit adevarului,atunci cum poate fi adevarul?
Daca as spune ca este aproximativ ca adevarul ,lingvistic ar fi foarte bine,dar nu ar fi corect.Aproximativ inseamna ca este o minciuna,ceva fals.Altfel de ce nu este adevarul suta la suta?
Daca este adevarul 99%,contine ceva care nu este adevar.
Adevar si minciuna nu pot sta impreuna-exact cum lumina si intunericul nu pot sta impreuna-pentru ca intunericul nu este altceva decit absenta luminii.Absenta si prezenta nu pot sta impreuna,adevar si minciuna nu pot coexista. Minciuna nu este altceva decit absenta adevarului....

ADEVARUL este fundamental prin excelenta,esenta insasi a existentei este adevarul....

Patrunde in profunzimea intrebarii.Intrebarea este importanta sa plece din inima ta...Ce este adevarul ?- in sinele tau izvoraste o dorinta de a afla ce este adevarul.Nu alunga aceasta dorinta,patrunde in esenta ei.
Lasa intrebarea sa se focalizeze la maxim - "Ce este adevarul?" Lasa sa izvorasca in tine o mare concentrare .
Uita de restul, ca si cum viata ta intreaga ar depinde de aceasta intrebare :...Ce este adevarul? 
Las-o sa devina o chestiune de viata si de moarte .Si nu incerca sa raspunzi , pentru ca nu cunosti raspunsul....

spooky

De multe ori suntem ignoranti fata de adevar...

Sa fac o analogie...

sa luam orice domeniu... de exemplu medicina...

cate carti / materiale / lucrari au fost scris in domeniul medicinei? multe... hai sa spunem 100 de milioane (100 000 000)

cate carti poate citi / sti un doctor destul de in varsta ... 100 000 ? sa presupunem

de cati doctori am avea nevoie? ... probabil de 1000 de doctori? cel putin... as spun ca am avea nevoie de 10 mii de sau de 100 de mii de doctori tinand cont ca multi dintre ei ce stiu se suprapun...

deci am avea 100 de mii de doctori care, cumulat sa cunoasca tot ce este de stiu despre medicina...

in momentul in care un doctor comunica cu alt doctor  si ii spune despre ceva anume care nu este cunoscut de celalalt doctor, el va spune ceva de genul... "nu am auzit de asa ceva... e imposibil... nu exista, minti... etc..."...

Adevarul e ceva... ideal... spre care tindem cu totii... dar e imposibil sa-l cunoastem... si cred ca cel mai important lucru e ca sa nu fim ignorati fata de ceva nou sau fata de ceva ce nu cunoastem.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

baaron

Bine punctat Paul...dar oare suntem pregatiti pentru ceva nou...?

toma

Este in natura umana caute noul si implicit ...adevarul! Altfel nu am mai scormoni in adicurile Universului sau ale unui simplu atom de hidrogen!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

baaron

Exista posibilitatea ca adevarul sa se afle in interiorul nostru si nu in exterior....si daca da, atunci oare tot ceea ce intreprindem pentru a l cauta in afara noastra nu este zadarnic?...

neura

Adevarul este relativ.

Exista doar in gandurile noastre despre lume.

ryn


lory

totul e relativ...si chiar si subiectiv..un adevar pt mine, nu e un adevar pt pri3st3ss sau ryn, sau paleoastronaut ...
iar eu cred ca adevarul e si in functie de experienta de viata, cultura, civilizatie ( ca educatie si cei 7 ani de acasa ), studii si altele...

toma

Depinde: filozofi adevarul e pe aici pe undeva,ba parca pe colea..
in justitie adevarul e de partea celor cu bani..
in relatiile conjugale: da mama, ai dreptate...
la gazetari....pe tine cine te plateste?
in fizica  P=U*I...
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Shadowman

ADEVARUL = EU SUNT-(CALEA+VIATA)...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

PunjabHaker

ce este adevarul ?
o minciuna nedescoperita inca

xennon_2000

nu vom putea niciodata afla ce e adevarul , dar macar putem tinde spre el!