Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Energia Chi MEDITATIA si puterea mintala

Creat de jackie28t, 12 Iunie 2008, 00:36:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kbal

#30
Uite ce cred eu legat de manipularea acestui camp chiar si fara palme .
Eu cred ca organismul uman este supus unui fenomen fizico-chimic de polarizare electrica cu alte cuvinte dispune de un camp energetic, fapt de care sunt sigur iar asta poate fi dovedit stiintific, defapt este deja dovedit.Celula in sine dispune o membrana foarte speciala cu mai multe propietati cum ar fi  conductibilitate electrica sau permeabilitatea.Cu alte cuvinte prin aceasta membrana se poate transporta informatia sub forma de influx electric.Cum ? uite simplu , ionii pozitivi sau negativi de Cl,K,Na trec de o parte si de alta a celulei generand un potential de actiune, fenomen prin care se face o schimbare partiala a polaritatii membranei (devenind pozitiva la ext. si negativa la int. sau invers), acest proces se desfasoara pe distante foarte lungi, propagandu-se (din loc in loc) pe distante enorme (ex. de la deget la creier sau invers).Uite asa se transmite "informatia" in organismul nostru, prin electricitate ! generata de un stimul ce produce "excitatie" .
Cu alte cuvinte in organismul nostru au loc permanent miliarde de reactii electrice, ioni cu incarcare electrica poz./neg., prin simpla lor actiune indeplinesc o multime de functii.
Cu alte cuvinte creierul este intr-o legatura permanenta si electrica cu organismul cat si invers, uite cateva ex : un muschi ca sa se contracte are nevoie de un impuls electric generat de vointa creierului, inima pulseaza datorita unui sist. electric ceea ce produce un camp energetic permanent, lumina ajunge pe retina, de unde se propaga electric, sub forma de informatie la creier, transferurile de substante intre celule se produc cu consum de energie. etc. etc.

Concluzie : asa cum functionalitatea organismului este influentat de diferite fenomene electrice, daca noi am putea utiliza aceasta energie de care organismul dispune, am putea manipula si structuri ce se afla in exteriorul organismului, cum ? simplu... prin puterea mintii sau mai stiintific spus a creierului, astfel am putea focaliza o parte insemnata de energie intr-un anumit punct ce apartine organismului sau in exteriorul acestuia.

P.S. Jackie acuma se mai vehiculeaza o ipoteza care afirma ca in principiu toti oamenii dispun de asemenea capacitati dar ca nu toti stiu sa o si controleze, ipoteza pe care eu o consider falsa ! Depinde mult de structura biologica a fiecaruia, unii se nasc mai inzestrati altii nu, dar aceasta "Zestre" eu o consider mai mult o anomalie, o abatere de la normal, iar dupa cum stii, normalul se stabileste in fucntie de un esantion ce cuprinde marea majoritate a populatiei .
Only the best is good enough ...

Kbal

"Sã nu te opreºti niciodatã din a-þi pune întrebãri, curiozitatea stã la baza existenþei."
"Cunoºterea este limitatã, imaginaþia înconjoarã lumea."
"Viaþa însãºi este magie, iar dacã nu crezi asta, mãcar încearcã sã o trãieºti ca pe ceva magic."
Albert Einstein .

8-) :wink:
Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  09 Martie 2009, 23:03:39
Stiu ca se poate ! si probabil exersand se poate ajunge si la performante mai mari... insa o explicatie stiintifica nu gasesc, nu cred in teoriile ezoterice, consider ca fenomenul poate fi explicat usor printr-o stiinta ce combina fizica/chimia cu biologia.

Explicatii riguros stiintifice si unanim acceptate de catre lumea stiintifica nu gasesti. Si asta pentru ca, deocamdata, stiinta oficiala pur si simplu nu accepta astfel de "manifestari". Cand un om de stiinta ia prea in serios astfel de probleme, sa le spunem paranormale, ajunge sa fie marginalizat.
Totusi, exista unii care aleg sa cerceteze si sa explice astfel de lucruri. La niste explicatii oarecum legate de ceea ce spui tu chiar s-a facut referire pe un alt topic, dar se pare ca trecusi foarte repede pe langa ele :-D
http://www.scribd.com/doc/7802128/Fizica-cuantica-si-CREATIA
...und Sie fliegen doch!

Kbal

#33
Materialul la care faci referire (Intererviu cu Bruce Lipton) mai este postat si la inceputul topicului "noi creem lumea in care traim" pe care l-am citit chiar de 2 ori (la vremea respectiva) .Materialul este ok in principiu (d.p.d.v al laturei stiintifice) dar uneori se pune prea mult accent pe latura spirituala/ezoterica cu care stii ca nu sunt de acord.Asa ca in concluzie in materialul respectiv nu se poate ajunge la o concluzie/rezultat cert, daca nu se realizeaza si "un gup/organizatie" care sa participe la fenomen pentru indeplinirea unor "rezultate", cu care iar nu sunt de acord .

Dar hey ...  :-D ce am postat eu mai sus nu este o explicatie riguros stiintifica ?
Cred ca ar trebui sa incepem sa mai pretuim si valorile din interiorul forumului si sa punem mai putin accent pe cele din exterior, cu siguranta ar fi greu sa ii adresezi o intrebare in mod personal lui Bruce Lipton, pe cand eu voi fi mereu aici cu voi... asa ca hai sa dezbatem aceste probleme NOI intre NOI .

Uite spuneam mai sus ca informatia se propaga prin cuante de energie, informatia se poate propaga in 2 sensuri, adica dinspre organism spre sist. nervos centra (creier) sau invers, prin electricitate, cu alte cuvinte Informatia(Gandul)=Energie si spuneam ca daca aceasta "informatie" ar putea fi mai puternic influentata am putea manipula si mediul extern.Ce parere ai, hai sa dezvoltam putin aceasta afirmatie.
Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  10 Martie 2009, 00:57:20

Dar hey ...  :-D ce am postat eu mai sus nu este o explicatie riguros stiintifica ?
Cred ca ar trebui sa incepem sa mai pretuim si valorile din interiorul forumului si sa punem mai putin accent pe cele din exterior, cu siguranta ar fi greu sa ii adresezi o intrebare in mod personal lui Bruce Lipton, pe cand eu voi fi mereu aici cu voi... asa ca hai sa dezbatem aceste probleme NOI intre NOI .


ceea ce ai postat tu este o incercare de explicatie stiintifica.
si cine a spus ca nu te-as pretui?... :-D
...und Sie fliegen doch!

Kbal

#35
[...]

Sa revin ...
Cum spuneam, daca in organism au loc fluctuatii intre sarcinile pozitive si cele negative(in scopul crearii si producerii de informatii), rezulta ca se creaza si un fel de campuri magnetice.Din pacate aceste campuri/fluctuatii au rolul de a coordona activitatile ce se desfasoara numai in interiorul corpului.Se pare ca in unele cazuri acest fenomen depaseste un anumit prag si interactioneaza si cu obiecte din exteriorul corpului, cum? asta e intrebarea la care se gaseste mai greu o explicatie riguros stiintifica dar poate ca daca o dezbatem impreuna ne vom apropia de un raspuns.Astept pareri/opinii,ideii etc.
Only the best is good enough ...

mopeka

@kabal"
"Se pare ca in unele cazuri acest fenomen depaseste un anumit prag si interactioneaza si cu obiecte din exteriorul corpului, cum?"
Nu stiu cum,dar ,se pare,din tot ceea ce am citit si vazut pina acum,este necesara o anumita stare de functionare a creierului experimentatorului,pentru a putea face vizibila conexiunea minte(constiinta,gind)-materie.
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

Kbal

#37
Eu cred mai degraba ca ar fi capacitati cu care te nasti, iar daca nu te nasti cu asemenea capacitati, sub nici o forma nu ai posibilitatea de a le dobandi pe parcurs.
Uite un exemplu concret, in China exista un copil ce s-a nascut cu o malformatie la ochi si poate vedea perfect pe intuneric . http://www.descopera.ro/dnews/3993964-baiatul-cu-ochi-de-pisica-vede-in-intuneric . Sub nici o forma noi cei de rand nu am putea dobandi asemenea capacitati, indiferent de tehnica/filozofia pe care am incerca sa o invatam/sa ne-o insusim .
Probabil asemenea malformatii au si cei cu capacitati extrasenzoriale-mentale, malformatii rar intalnite si de care unii escroci profita si incearca sa dea crezare lumii ca toti ar putea dobandi asemena lucru prin simple exercitii (ma refer aici la initiatorii de: tehnici de meditatie,filozofii etc.) .
Only the best is good enough ...

CHIP

Citat din: Kbal din  10 Martie 2009, 19:16:28
Eu cred mai degraba ca ar fi capacitati cu care te nasti, iar daca nu te nasti cu asemenea capacitati, sub nici o forma nu ai posibilitatea de a le dobandi pe parcurs.
Uite un exemplu concret, in China exista un copil ce s-a nascut cu o malformatie la ochi si poate vedea perfect pe intuneric . http://www.descopera.ro/dnews/3993964-baiatul-cu-ochi-de-pisica-vede-in-intuneric . Sub nici o forma noi cei de rand nu am putea dobandi asemenea capacitati, indiferent de tehnica/filozofia pe care am incerca sa o invatam/sa ne-o insusim .
Probabil asemenea malformatii au si cei cu capacitati extrasenzoriale-mentale, malformatii rar intalnite si de care unii escroci profita si incearca sa dea crezare lumii ca toti ar putea dobandi asemena lucru prin simple exercitii (ma refer aici la initiatorii de: tehnici de meditatie,filozofii etc.) .
Prin antrenament cu un maestru bun poti dobandi calitati la care nici nu te gandesti.Incearca  si o sa vezi.

mopeka

#39
@kabal
"Sub nici o forma noi cei de rand nu am putea dobandi asemenea capacitati, indiferent de tehnica/filozofia pe care am incerca sa o invatam/sa ne-o insusim ."
Este o vorba:Niciodata sa nu spui niciodata!Spui:noi cei de rind.Noi cu totii,cred eu,fiecare in parte,nu sutem de rind.Fiecare este special si unic,in felul sau.De acord cu tine,in ceea cei priveste pe unii escroci!
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

Kbal

#40
Chip se spune conform unei teorii faimoase ca : unde exista actiunea are loc si fenomenul invers, de reactiune, in situatia de fata cei cu anumite capacitati extrasenzoriale au mari deficite de perceptie/simturi in alte domenii. Uite spre exemplu din cate am inteles mai toti clarvazatorii (cei autentici) se pare ca sunt orbi, acest copil din China se pare ca are si un defect, este foarte sensibil la lumina iar stratul ce ii acopera/protejeaza globul ocular este cu mult sub limitele normale(in grosime).
Eu is multumit asa cum ma lasat Natura/Dumnezeu, ma consider un om normal/echilibrat, n-am nevoie de "puteri supranaturale".

Newton,Tesla,Einstein,Coanda etc... au revolutionat lumea asa cum i-a inzestat natura (simpli/normali) ... in schimb nu am auzit de vre-un paranormal sa intervina cu ceva special in folosul umanitatii (cu toate puterile lui ... ) :wink: .

Mopeka.. suntem toti foarte unicati, cu alte cuvinte foarte diferiti, tocmai de aceea nu toti posedam aceleasi "capacitati" !
Only the best is good enough ...

mopeka

Citat din: CHIP din  10 Martie 2009, 19:29:57
Prin antrenament cu un maestru bun poti dobandi calitati la care nici nu te gandesti.Incearca  si o sa vezi.
Personal,cred ceea ce spui.Mai concret despre ce anume scrii?
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

lylyt_ice

 "UN MAESTRU BUN"!!! Dar toti astia care ne sugereza sa mergem la un "maestru bun", presupun ca ei, au un maestru bun, si totus nu am auzit pe nici unul sa fii capatat ceva in plus decat ceea ce aveau inainte de a se dedica acestor practici!!! Daca m-a insel eu, atunci astept raspunsuri si dovezi.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

daos

A misca obiecte folosindu-te de biocamp nu este mare filozofie, trebuie doar sa-ti obisnuiesti "biocampul" sa coboare in abdomen la doua degete sub ombilic si apoi sa se intinda intre palme. Atunci apare ceea ce bioenergeticienii numesc perna de energie. Cu ea activata poti muta obiecte usoare. Cat de usoare depinde de gradul de materializare al "biocampului" tau.

Kbal

#44
Aha .. cam asta invata cei de la BFKT (balneokinetoterapie) ...in 3 ani de facultate.
Only the best is good enough ...