Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Energia Chi MEDITATIA si puterea mintala

Creat de jackie28t, 12 Iunie 2008, 00:36:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

CHIP

Citat din: jackie28t din  08 Martie 2009, 21:51:00
Tu chiar crezi ca daca vei stropi o maimuta cu ''ageasma'' maimuta va adormi? Sigur ca nu, in cel mai rau caz te va lovi cu laba peste ochi ca ai stropit-o cu apa.
Sau tu crezi ca maimuta stie ce inseamna ''agheasma''?  Deci prin acest experiment imaginar poti intelege clar ca ageasma nu-i altceva decat apa chioara. Iar daca afecteaza pe cineva cu ceva atunci cu siguranta va fi vorba doar de autosugestie si superstitie. Mai bine spus este vorba doar de acea putere de a crede...la care pentru o maimuta binenteles ca nu va avea efect.
Bine dar noi vorbim de oameni aici....si chiar nu vad ce legatura are ''agheasma'' cu computerul?!  :-D
Si totusi aceasta  apa chioara pe care unii o numesc agheasma,poate rezista ani de zile fara sa se altereze.Si asta nu mai e superstitie ci realitate.

mopeka

@darieglobur,

Ai folosit metoda Silva,sau cunosti mai multe despre aceasta?
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

lylyt_ice

 Da, vorbeste si pe intelesul nostru(astora mai ne initiati), ce este aia, "metoda Silva"..... :?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

mopeka

Citat din: lylyt_ice din  09 Martie 2009, 10:23:09
Da, vorbeste si pe intelesul nostru(astora mai ne initiati), ce este aia, "metoda Silva"..... :?

Desigur ca o simpla cautare pe net,poate sa sa ne prezinte metoda Silva.Eram curios sa cunosc impresiile celor ce au practicat aceasta metoda de meditatie si nu numai.
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

jackie28t

mopeka, observ ca esti interesat de astfel de subiecte de acea as avrea sa te ajut cu cate putin.
Te rog sa urmaresti clipul de mai jos. Cand l-am intrebat din curiozitate cum ajuns la acea performanta el mi-a indicat website'ul  http://www.falundafa.org/
Foarte multi au inceput de-acolo. Sper sa fie de ajutor.



Unidentified

  Nu mai indruma gresit oamenii Jackie ca te vede.
 Ai facut o afirmatie, dar nu ai continuat ideea.

Avertisment si pentru off-topic... daca nu stii ce se discuta aici, atunci citeste, nu veni cu intrebari de 2 lei.

jackie28t

#21
Citat din: Unidentified din  09 Martie 2009, 21:50:24
  Nu mai indruma gresit oamenii Jackie ca te vede.

Gresit in ce fel? Ma vede cine? Explica-te nu sta ascuns dupa copaci.
Si incearca sa nu mai deranjezi discutiile altora te rog daca nu ai nimic de adaugat sau de argumentat la subiect.
Daca tu stii sa indrumi corect atunci te rog fii la subiect si indruma, dar explicit ca sa se inteleaga.
 Warn-ul dat lui Unidentified nu l-am dat ca sa iti fac tie pe plac...

Urban

Citat din: jackie28t din  09 Martie 2009, 21:45:42
Mopeka, observ ca esti interesat de astfel de subiecte de acea as avrea sa te ajut cu cate putin.
Te rog sa urmaresti clipul de mai jos. Cand l-am intrebat din curiozitate cum ajuns la acea performanta el mi-a indicat website'ul  http://www.falundafa.org/
Foarte multi au inceput de-acolo. Sper sa fie de ajutor.


Sa punem si niste carti pentru cei care sunt interesati....

spooky

jackie... asta e usor... (cel putin si eu pot asta doar folosindu-ma de campul mainilor)... dar fara maini poate?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

#24
Citat din: spooky din  09 Martie 2009, 22:23:26
jackie... asta e usor... (cel putin si eu pot asta doar folosindu-ma de campul mainilor)... dar fara maini poate?

Campul mainilor spui? Daca e asa cum spui tu ar insemna ca toti am putea face la fel chiar de la prima incercare.
Ia incearca Spooky si revin-o sa-mi spui daca ai reusit. Ma indoiesc ca poti. De spus e usor. Te astept cu prezentarea.
Sa stii ca-mi va face placere sa vad atat experimentul cat si rezultatul.  :wink:

spooky

trebuia sa pun si "cred" ca pot... am reusit cu altceva, un pendul sa il misc. o sa incerc si asta cand ma simt in stare. momentan nu sunt in stare sa ma misc...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kbal

#26
Am reusit si eu la un moment dat o astfel de performanta si nu cred ca a fost doar o iluzie.
Insa ce-i drept... obiectul utilizat in cadrul experimentului a fost un fir mic si subtire de plastic (extras din ambajaljul/folia unui pachet de tigari).Mai concret am reusit sa misc cativa milimetri obiectul respectiv (de o dimensiune si greutate extrem de reduse) in doua directii (stanga/dreapta) utilizand acest camp energetic al palmelor.Stiu ca se poate ! si probabil exersand se poate ajunge si la performante mai mari... insa o explicatie stiintifica nu gasesc, nu cred in teoriile ezoterice, consider ca fenomenul poate fi explicat usor printr-o stiinta ce combina fizica/chimia cu biologia.
Only the best is good enough ...

jackie28t

#27
Ok Spooky, te inteleg. O demostratie oricand este binevenita. In asa fel putem descoperi mai mult.

Kbal, sa stii ca si eu cred la fel ca TK/PK poate fi explicat stiitific dar din pacate pana la ora actuala nu exista nimic oficial si demonstrat din partea oamenilor de stiinta.
Nu pun mana in foc pentru toate astfel de filme pentru ca la fel de bine pot fi si trucuri. LA fel exista fel si fel de teorii si filozofii care se cam contrazic. Ce vreau sa adaug defapt este ca uneori in unele performante se foloseste doar o singura mana, uneori doar un deget si nu palma iar obiectul uneori nu se misca imediat ci doar dupa ce exista o anumita concentrare de siguranta pe sine. Din cate am citit am inteles ca este nevoie de ajutorul mainilor... ca pe un punct de reper daca pot sa-i spun asa. Un fel de conectare dintre energia persoanei si energia obiectului care se vrea a fi miscat/manipulat. Totusi prin aceasta conectare pentru avea acel control trec mai multi factori care cred ca fiecare poate intelege diferit. De aici depinde de simturile si filozofia fiecaruia pentru ajunge la stadiul respectiv de performanta.

Clipul de mai jos pe care doresc sa vi-l prezint  pare unul simplu dar si fascinant. Ramane totusi unul de elaborat.


darieglobur

Citat din: mopeka din  09 Martie 2009, 10:13:10
@darieglobur,

Ai folosit metoda Silva,sau cunosti mai multe despre aceasta?

Acum vreo zece ani, aproximativ, de curiozitate, am facut un "curs" - parca asa-i zicea.
...und Sie fliegen doch!

Shadowman

OFF -TOPIC

Poate deschidem un topic in care sa prezentam " cioace sau smecherii" care pacalesc norodu'  :lol:
Doua clipuri cu smecherii :

Fraud Sai Baba Cheap Magician
http://www.youtube.com/watch?v=brM6-9G9kfo

Supernatural revealed in India
http://www.youtube.com/watch?v=Z2Kz8FzruvQ
Asta e tare !  :lol: :lol: :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY