Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

RealitateaTV: OZN filmat la Gilna (11 iunie 2008)

Creat de spooky, 11 Iunie 2008, 17:42:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

#15
Citat din: Cautatorul din  14 Iunie 2008, 00:38:39
Daca e sa dam crezare celor care vorbesc in acel film, si acea miscare ciudata nu e din cauza celui care filmeaza, atunci nu prea are cum sa fie avion.


DA!E AVION!

1.Cautatorule,uite ca eu nu dau crezare in celor care vorbesc in acel film.Unul spunea una si altul alta.Deci nici ei nu stiau ce au vazut.
2.Da acea miscare ciudata (adica in cerc) se datoreaza din cauza miscarii camerei ca doar tinea camera in mana si filmand pe intuneric normal ca cel care filmase observa luminia respectiva pe monitorul mititel al camerei ca doar nu indrepta camera la ghiciala.Pentru ca este imposibil sa bagi si zoom si sa tii camera in mana ca pe triped deci este si normal ca acel punct luminos sa se fi miscat in stanga si dreapta de aici si vorbareala din film ca se misca lumina in cerc dar de fapt pe cer lumina se misca incet cum e si normal tipic unui lumini al unui avion in departare.


Citat din: Cautatorul din  14 Iunie 2008, 00:38:39In plus avioanele (civile de pe Otopeni sau Baneasa) au si lumini pulsatorii (sau girofar).

Poate nu stii dar si avioanele din republica moldova au lumini pulsatoare nu numai cele din Otopeni sau Baneasa.Asta deja e culmea si penibil. :lol:
Si nu intotdeauna se vede girofarul sau pulsatia de culori pentru ca depinde de mai multi factori ca distanta dintre observator si avion,pozitia avionului,pozitia observatorului si multi alti factori.Nu este ceva standart ca sa vorbim de generalitati.


Citat din: Cautatorul din  12 Iunie 2008, 02:13:17
La Glina e o statie de sortare deseuri:
"SORTARE SI RECICLARE DESEURI SOLIDE MUNICIPALE
Activitatea : sortarea materialelor reciclabile (PET, folie plastic, carton, hartie, materiale feroase, neferoase, sticla) din deseurile solide urbane, in vederea valorificarii acestora."

http://www.rosal.ro/glina.html

Un adapost de caini vagabonzi, etc. Poate era o punga ce zbura batuta de vant si din cauza luminii cine stie ce efecte luminoase inselatoare se pot produce. Poate era o folie de aluminiu (folosita in bucatarie) luata de vant.

Si daca nu ma insel se vede o macara in stanga imaginii.

Dar vad ca e si o mare groapa de gunoaie...
http://www.frontnews.ro/primaria-capitalei-va-curata-zona-cu-gunoaie-din-apropierea-comunei-glina_a-1684.html

de unde pot zbura tot felul de folii, pungi, etc.


Spui ca poate era o punga batuta de vant?Hmmm si era iluminata de ce? De un catel ce avea o lanterna in mana cumva? :-D

Eu nu inteleg ce este asa greu de acceptat.Este un avion.
La GLINA sa filmat lumina unui avion care era la o distanta foarte mare.Cel care filma nestiind ce este ca nu putea sa vada pilotul din avion l-a catalogat drept OZN si l-a trimis la TV.Simplu.Astfel de filmulete cu asa spuse OZNuri le gasesti la kilogram pe internet. :wink:

Cautatorul

#16
Citat din: jackie28t din  14 Iunie 2008, 01:26:21
Poate nu stii dar si avioanele din republica moldova au lumini pulsatoare nu numai cele din otopeni sau Baneasa.

Corect. De fapt ce am vrut eu sa spun a fost ca avioanele civile in general au si lumini pulsatorii, in plus am vrut sa specific ca ar putea fi vorba de avioanele care vin si pleaca de la Otopeni/Baneasa.

Exista si avioane mici pentru 2 persoane, iarasi nu stiu acelea daca au lumini pulsatorii.

Citat din: jackie28t din  14 Iunie 2008, 01:26:21
Asta deja e culmea si penibil. :lol:

Daca spui tu, atunci toti cei de pe forum sunt penibili si culmea pentru ca si-au dat cu parerea.

Citat din: jackie28t din  14 Iunie 2008, 01:26:21
Spui ca poate era o punga batuta de vant?Hmmm si era iluminata de ce? De un catel ce avea o lanterna in mana cumva? :-D

Cautand Glina am gasit tot felul de lucruri, ba ca e o groapa de gunoaie, ba ca sunt multe proiecte rezidentiale, etc. Poate ca pe un santier existau lumini, etc. care luminau si in sus.

Inseamna ca n-ai vazut cum arata o pasare zburand in noapte care intretaie fasciculul de lumina a unui club sau discoteca (e vorba de acele lumini care lumineaza cerul). Nu spun ca asta e acolo, sau ca in Glina sunt cluburi, ori discoteci, etc.
Daca un reflector bate in sus, si pe acolo zboara o punga, hartie, etc. efectul este destul de spectaculos.

Citat din: jackie28t din  14 Iunie 2008, 01:26:21
Eu nu inteleg ce este asa greu de acceptat.Este un avion.Simplu

La GLINA sa filmat lumina unui avion care era la o distanta foarte mare.Cel care filma nestiind ce este ca nu putea sa vada pilotul din avion l-a catalogat drept OZN si l-a trimis la TV.Punct.

Cazuri posibile:
1. E o farsa. Totul se explica.

2. Oamenii sunt onesti si chiar au vazut ceva neobisnuit pentru ei.
Toata lumea a vazut avioane noaptea. Cred ca ciudata a fost miscarea luminii. In acest caz intai au vazut cu ochiul liber lumina care se misca ciudat, si apoi au inceput sa filmeze. E clar ca pe camera video miscarea luminii e datorata si miscarii mainii.
Dar ceva i-a mirat, de au inceput sa filmeze. Nu cred ca acei oameni au vazut pentru prima data un avion.

3. Doar o parte din cei prezenti au fost onesti. In acest caz mai mult ca sigur ca cel care filma le-a manipulat pe acele femei, care oricum nu prea stiu ele cum arata un avion...

Si eu inclin sa cred ca totul a fost o farsa.

Pai daca tie iti este clar ce este de ce mai citesti acest topic?
Propune moderatorului sa inchida cazul pentru ca misterul e rezolvat. L-ai rezolvat tu. :evil:

valentin vasilescu

Spre exemplu din 1987, cind la F.Aeriene a fost creat o sectie de cercetare si razboi  radioelectronic condusa de col. Borcea a fost organizat primul curs ( deci si in decembrie 1989 )sarcina de a analiza si aceste aparitii si de a trimite rapoarte SMFA ii revenea ofiterului cu cercetarea si lupta radioelectronica de la baza aeriana (care era pilot comandant cu ceva experienta de zbor ) in perimetrul careia aveau loc. Deci este eronata presupunerea ca la MApN nu au existat nici profesionisti nici raportari de ozn-uri. Referitor la acest tip de aparitie, in perioada 22-24.12.1989 responsabilul de la R.86 Av.V. a trimis CAVM mai multe rapoarte detaliate. Concluzia era : fenomenul optic era de tip franje de interferenta laser generate de 2 sau mai multe spoturi avind punctul initial de convergenta la 5-6 km de pista, inainte de lasarea completa a intunericului. Ulterior a fost introdusa senzatia de miscare a corpului si de intermitenta cu mare frecventa a intensitatii sale luminoase. Scopul era acela de a imita focul executat dintr-un mijloc de lupta aerian, pentru a genera o riposta din partea bazei aeriene. Raportul continea si metoda de contracarare adoptata de conducatorul zborului din serviciul de lupta, intimplator si ofiter cu cercetarea si lupta radioelectronica, adica cel care a impiedicat ca diversiunea sa-si atinga scopul.

assiris

Exemplele ultime aparute recent in presa si Tv incep sa ma faca sceptic in ce priveste aparitiile "misterioase".
Mi se pare dubios ca au inceput sa apara acum, dupa ce mai multe state au pus la dispozitie informatii despre astfel de fenomene. Deodata au aparut si la noi documente.
Ce ma face sa fiu sceptic este faptul ca dupa cum ati observat, in ultima perioada au aparut raportari din ce in ce mai rare si mai putin credibile fata de perioada din timpul razboiului rece. Atunci aveau doua scopuri. Pe de o parte se testau diverse aparate militare si accidental sau voit erau lasate spre vedere opiniei publice cu scopul ce facea partea a doua si anume intoxicarea cu informatii spre celelalte forte. Adica, rusilor, la noi in Arizona s-a semnalat aparitia unui OZN. pe unul l-am capturat deci s-ar putea ca noi sa dispunem de o tehnologie net superioara fata de a voastra. Si scena se petrecea si de partea cealalta.
Dar sa lasam perioada aceea cind si mijloacele de a proba cele vazute erau rudimentare fata de cele de azi.
Astazi, aproape ca nu exista 100 de metri patrati in care sa nu aiba cineva cel putin un aparat foti, un telefon mobil, o camera video si cu toate acestea, numarul aparitiilor semnalate este aproape nul. Chiar si cele aparute sunt cam vechi si in plus dubioase (in general lumini de pozitie de la avioane sau planeta Venus.
Mai mult, numarul aeronavelor care zboara peste tot este din ce in ce mai mare, evenimente cu caracter militar sunt cu duiumul (razboiul din Irak, Afganistan, atacurile teroriste, zboruri repetate in spatiu etc), ori in rapoartele existente, aceste OZN-uri in general erau, cam curioase in a ne studia. Si-au pierdut asa brusc interesul in a afla ceva despre noi? Sau poate ne-au studiat indeajuns si nu mai prezentam nici o curiozitate? Ori poate au disparut din cauza ca a disparut si lupta tacuta dintre rusi si americani?
Personal mi se pare dubioasa aceasta "tacere" si de aceea sunt sceptic in a mai crede ceva. Nu vreau sa neg ca nu ar exista dar... pina la proba contrarie cind va aparea ceva nou si "pipaibil" ramin cu ochii la cer si aparatul foto la indemina ca poate... poate... am noroc.

StarDust

@ assiris

Subscriu expunerii tale. Desi sunt 100% convins de realitatea fenomenului OZN, nu inteleg nici eu de ce in ultimii ani (10-15) rapoartele s-au imputinat asa de mult in pofida inmultirii mijloacelor de observare. Aici, e ceva "putred", ramane sa descoperim ce.
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

maiami

acesta nu poate fi decat un obiect de origine extraterestra prea facea giumbuslucuri pe cer
si ce culoare frumoasa avea
ce pacat ca sunt filmate numai noaptea
ar fi bine daca ar fi prinse ziua
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

prodcomb

Citat din: StarDust din  16 Iunie 2008, 18:24:22
@ assiris

Subscriu expunerii tale. Desi sunt 100% convins de realitatea fenomenului OZN, nu inteleg nici eu de ce in ultimii ani (10-15) rapoartele s-au imputinat asa de mult in pofida inmultirii mijloacelor de observare. Aici, e ceva "putred", ramane sa descoperim ce.
Va salut!

"Elementary my dear Watson"
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Citat din: prodcomb din  31 Martie 2015, 10:35:40
"Elementary my dear Watson"

prodcomb, nu te grabi sa tragi concluzii! "Chestiile" de care discutam au propria lor agenda, de aia apar cand, si dupa cum vor "muschii lor"! :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16