Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Discutie despre arme care pot fi folosite impotriva extraterestrilor

Creat de Pepino, 07 Iunie 2008, 00:45:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

noua

@darie

poate extraterestrii sunt deja printre noi, te-ai gandit la posibilitatea asta ?  8-)

darieglobur

bine-nteles ca ma gandii...dar asta nu exclude scenariul de care discutam mai sus.
...und Sie fliegen doch!

noua

intocmai, nu exclude scenariul, dar il modifica radical. presupusul razboi nu e al nostru. 8-)

lylyt_ice

 razboiul bespre care discutam, este in plina desfasurare "acum", numai ca :::la alt nivel, de care unii dintre noi , nici macar nu-si dau seama...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

Citat din: lylyt_ice din  08 Iunie 2008, 13:35:51
razboiul bespre care discutam, este in plina desfasurare "acum", numai ca :::la alt nivel, de care unii dintre noi , nici macar nu-si dau seama...!!!

toti.

darieglobur

Citat din: noua din  08 Iunie 2008, 13:18:46
intocmai, nu exclude scenariul, dar il modifica radical. presupusul razboi nu e al nostru. 8-)

eu nu cred ca-l modifica asa de...radical. tu crezi ca suntem paziti de un fel de ingeri sau cum? faptul ca deocamdata am fi vizitati, survolati sau, ma rog, studiati de catre diverse grupuri mici care deocamdata prefera sa-si pastraze anonimatul pentru marea masa si sa ne respecte liberul arbitru, nu inseamna si neaparat ca am fi sub obladuirea vesnica a unei "confederatii" care ar tese in jurul nostru un fel de retea protectoare impenetrabila, astfel incat noi sa fim linistiti si fericiti in veci.
...und Sie fliegen doch!

noua

Citat din: darieglobur din  08 Iunie 2008, 13:50:30
eu nu cred ca-l modifica asa de...radical. tu crezi ca suntem paziti de un fel de ingeri sau cum? faptul ca deocamdata am fi vizitati, survolati sau, ma rog, studiati de catre diverse grupuri mici care deocamdata prefera sa-si pastraze anonimatul pentru marea masa si sa ne respecte liberul arbitru, nu inseamna si neaparat ca am fi sub obladuirea vesnica a unei "confederatii" care ar tese in jurul nostru un fel de retea protectoare impenetrabila, astfel incat noi sa fim linistiti si fericiti in veci.

cunosti documentarul acela de pe Animal Planet cu rezervatia de maimute ? ce ar trebui a faca ele in cazul in care apare un conflict intre oameni ? am putea noi oamenii sa le pretindem sa se hotarasca de partea cui sunt ?



darieglobur

Citat din: noua din  08 Iunie 2008, 14:13:33
cunosti documentarul acela de pe Animal Planet cu rezervatia de maimute ? ce ar trebui a faca ele in cazul in care apare un conflict intre oameni ? am putea noi oamenii sa le pretindem sa se hotarasca de partea cui sunt ?




nus daca vazui documentarul ala, nu-mi mai amintesc, insa am inteles ideea ta.
totusi, nu cred ca a ta comparatie este indreptatita. repet, nu vorbim aici de impactul cu o civilizatie super evoluata comparativ cu noi; si asta pentru simplul motiv ca, in acest caz, ar fi ridicol sa ne mai imaginam scenarii de lupta si ne-am apropia oarecum de exemplul cu maimutele prezentat de tine. insa nu vad pentru ce n-am putea accepta posibilitatea ca, intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, sa ne confruntam cu o civilizatie, reiterez, nu super evoluata in comparatie cu a noastra, ci oarecum asemanatoare sau doar putin mai dezvoltata, astfel incat o eventuala rezistenta sa aiba sens.
...und Sie fliegen doch!

noua

Citat din: darieglobur din  08 Iunie 2008, 14:45:29
nus daca vazui documentarul ala, nu-mi mai amintesc, insa am inteles ideea ta.
totusi, nu cred ca a ta comparatie este indreptatita. repet, nu vorbim aici de impactul cu o civilizatie super evoluata comparativ cu noi; si asta pentru simplul motiv ca, in acest caz, ar fi ridicol sa ne mai imaginam scenarii de lupta si ne-am apropia oarecum de exemplul cu maimutele prezentat de tine. insa nu vad pentru ce n-am putea accepta posibilitatea ca, intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, sa ne confruntam cu o civilizatie, reiterez, nu super evoluata in comparatie cu a noastra, ci oarecum asemanatoare sau doar putin mai dezvoltata, astfel incat o eventuala rezistenta sa aiba sens.


stii ce-i simpatic la tine ? ca vorbesti de o invazie extraterestra ca si cum ar veni rusii peste noi. sa zicem ca rusii ar locui pe planeta Marte si si-ar trimite ostile spre Pamant.cati dintre ei apuca sa puna piciorul pe Terra?

poate alinutzu a raspuns mai bine la intrebarea ta

Citat din: alinutzu din  07 Iunie 2008, 20:07:24
ªi în fond, de va fi sã fie ... Dumnezeu si Gaia sunt de partea noastra, iar dacã asta nu e destul sã vã mai gânditi ca suntem ºi 6,5 miliarde(~7 miliarde în 2012) ...
,,Eu? Îmi apãr sãrãcia ºi nevoile ºi neamul...
ªi de-aceea tot ce miºcã-n þara asta, râul, ramul,
Mi-e prieten numai mie, iarã þie duºman este,
Duºmãnit vei fi de toate, fãr-a prinde chiar de veste;

N-avem oºti, darã iubirea de moºie e un zid"

suna incredibil o constiinta Gaia, nu ? :-D

ps. pacat ca nu putem vedea toti ca sa 'credem', trebuie sa 'credem' pentru a putea vedea

darieglobur

Citat din: noua din  08 Iunie 2008, 15:34:31
stii ce-i simpatic la tine ? ca vorbesti de o invazie extraterestra ca si cum ar veni rusii peste noi. sa zicem ca rusii ar locui pe planeta Marte si si-ar trimite ostile spre Pamant.cati dintre ei apuca sa puna piciorul pe Terra?

poate alinutzu a raspuns mai bine la intrebarea ta

suna incredibil o constiinta Gaia, nu ? :-D

ps. pacat ca nu putem vedea toti ca sa 'credem', trebuie sa 'credem' pentru a putea vedea

eu n-am vorbit de o invazie extraterestra ca si cum ar veni rusii peste noi, asertiunea asta iti apartine in exclusivitate. asta e un mod de a arunca problema in derizoriu si daca tu asta ai inteles, atunci e problema ta. eu vorbeam despre faptul ca, din moment ce acceptam ca ar exista o multitudine de civilizatii extraterestre in universuri, n-ar fi exclusa posibilitatea ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat sa ne confruntam cu o civilizatie ostila, situata nu cu mult deasupra noastra din punctul de vedere al evolutiei.
dar deja nu mai are sens sa ma repet. credeam ca am nuantat suficient pe aceasta tema si ca am fost destul de explicit... dar vazand ce-ai inteles si cum pui tu problema, cu rusii care-ar veni peste noi (sic!), am senzatia ca ceea ce spusai io trecu pe langa tine ca rapidul prin slatioara. :-D
...und Sie fliegen doch!

noua

Citat din: darieglobur din  08 Iunie 2008, 16:56:56
eu n-am vorbit de o invazie extraterestra ca si cum ar veni rusii peste noi, asertiunea asta iti apartine in exclusivitate. asta e un mod de a arunca problema in derizoriu si daca tu asta ai inteles, atunci e problema ta. eu vorbeam despre faptul ca, din moment ce acceptam ca ar exista o multitudine de civilizatii extraterestre in universuri, n-ar fi exclusa posibilitatea ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat sa ne confruntam cu o civilizatie ostila, situata nu cu mult deasupra noastra din punctul de vedere al evolutiei.
dar deja nu mai are sens sa ma repet. credeam ca am nuantat suficient pe aceasta tema si ca am fost destul de explicit... dar vazand ce-ai inteles si cum pui tu problema, cu rusii care-ar veni peste noi (sic!), am senzatia ca ceea ce spusai io trecu pe langa tine ca rapidul prin slatioara. :-D

posibilitatea ca vecinul tau sa-ti crape capul intr-o buna zi fara nici un motiv este mult mai mare decat cea in care sa fim invadati de o rasa extraterestra ostila. ce faci in cazul vecinului ? te inarmezi ? incepi sa-l eviti ? vecinul tau poate judeca la fel. va mai exista contact intre voi ?

ps.mersi pentru mistocareala, mi-ai smuls un zambet  :-D

someone_creator

Cred ca inainte de a ne "ielimina" iecstraterestii"....o sa ne "ciomagim" ,noi insine,unii pe altii... :lol: :lol: :lol:

PEACE&LOVE

:wink:

romulus

CitatInteligenta NU o consider ca fiind masura de diferentiere dintre civilizatii. Drept dovada oamenii cei mai inteligenti sunt si cei mai egoisti si de multe ori cei mai bogati.
----Monser, ai putintica rabdare!
----Pentru tine creier= inteligenta? Ia mai rasfoieste neste carti! Ai sa vezi ca acel organ ( ori ce boalili o fi) poate fi o arma! Si inca una teribila monser!
----Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

darieglobur

Citat din: noua din  08 Iunie 2008, 17:09:23
posibilitatea ca vecinul tau sa-ti crape capul intr-o buna zi fara nici un motiv este mult mai mare decat cea in care sa fim invadati de o rasa extraterestra ostila. ce faci in cazul vecinului ? te inarmezi ? incepi sa-l eviti ? vecinul tau poate judeca la fel. va mai exista contact intre voi ?

ps.mersi pentru mistocareala, mi-ai smuls un zambet  :-D

o fi, nu zic ba, dar este o posibilitate si despre asta discutam noi colea, ca d'aia-i forum, nu? in sfera sociala avem intr-adevar "n" chestii a caror probabilitate de infaptuire este mult mai mare, dar nu stiu cata relevanta are comparatia ta cu cazul de fata. noi vorbim colea, in general, despre ozn-uri si fenomene conexe.

pese: ma bucur, caci inseamna c-ai simtul umorului :-D
...und Sie fliegen doch!

Pepino

Citat din: someone_creator din  07 Iunie 2008, 13:39:10
[...]

Prin urmare....violenta duce DOAR la violenta!

Dar nu eu sau alt pamantean se duce peste ei, ci e invers. Dragoste cu sila nu se poate.
Citat
Si daca mai insistati sa cautati nus'ce arme sofisticate....la fel vor face si Ei! :-o

Cunosc 1 caz sigur in care s-a tras spre ei si si-au ras-o, intamplare care nu este relatata nicaieri.
Daca eu vin la tine in casa e posibil sa imi sari la gat. Si nici nu te condamn pentru asta. E dreptul tau!
Citat
Dumnezeu le-a dat la toti(pamanteni &etraterestrii) LIBERUL ARBITRU!

Dumnezeu nu a specificat nicaieri cum sa ma comport cu ei. Credinta mea este in Dumnezeu si Iisus Hristos si nu ma prosternez in fata nimanui, de oriunde ar veni. In plus de asta, pot fi fiinte vii sau entitati din alte lumi dar nu inseamna ca obligatoriu sunt si purtatori de Dumnezeu. Am grija de caine, am grija de vaca dar aceste fiinte nu sunt purtatoare de Dumnezeu. Nu le omor, nu le chinui ci le las asa cum le-a facut Dumnezeu. Insa aceste fiinte nu imi sunt egale, caci nimic nu poate fi egal Chipului Domnului. Dar daca cainele ma musca il lovesc cu batul si daca imi e foame nu tai o vaca pentru o cana de lapte. Extraterestrii nepurtatori de Dumnezeu intra in aceeasi oala deoarece sunt fiinte inferioare.

CitatProblema ramane in picioare,cum ati spus!Pt ca dumneavoastra ati inceput-o! :roll:
Aveti dreptul (sa va aparati) DAR oare obligatii(responsabilitati) aveti? :wink:

Am spus mai sus. Daca un caine ma musca, il lovesc cu batul si daca am nevoie de lapte pentru copiii mei atunci cresc vaci. Acestea sunt responsabilitatile mele.