Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vechiul Testament

Creat de baguvix, 22 Mai 2008, 15:32:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

teocratul

#30
Citat din: adi_drula din  04 Decembrie 2008, 17:04:35
Oare?? Si cu Sodoma si Gomora cum ramane?

Aici e atat de evident ca nu-i adevarat incat nu mai merita combatuta ;)

adi_drula,

Daca Dumnezeu ar fi fost razbunator pentru nesupunerea oamenilor fata de EL, azi, noi n-am mai fi schimbat mesaje pe net.

Sodoma si Gomora inseamna pur si simplu istorie, adica, evenimentele geologice respective s-au petrecut intradevar, dar religiosii mistici au pus intamplarea respectiva in carca lui Dumnezeu, tot asa dupa acum astrologii arunca de milenii vina pe stele pentru pataniile oamenilor, patanii carora astrologii le spun destin, desi, intre evenimentele astrale si evenimentele umane nu s-a putut dovedi nicio legatura stiintifica=adevarata.

Asta inseamna MISTICISM.


Cat despre convingerea ta ca binele s-ar afla intr-o lupta pe viata si pe moarte cu raul, permite-mi sa-ti spun ca iar te inseli.
Daca s-ar intampla asa cum spui tu, atunci "binele" ala ar fi un rau mai mic aflat in lupta cu un rau mai mare, deci:

existenta binelui ar fi astfel exclusa, da ???

ceea ce nu este insa adevarat !!!

Binele nu face niciodata Rau ! Nici macar un rau mic !

Singura "razbunare" a Binelui este ignorarea=izolarea Raului - sau a Binelui de Rau - intr-un alt plan !

teocratul


adi_drula,

iar Raului, nu-i ramane decat sa faca implozie - de ciuda - precum o "gaura neagra".

adi_drula

Tecnocratul.... nu cred ca e bine sa ma mai intind cu problema asta, oricum deviem grav de la subiect.

Se vorbea mai sus de Potop. Exista o teorie conform careia arca lui Noe a ramas dupa potop pe undeva pe muntele Ararat. Si unii pretind ca au si gasit-o. Sau ma rg... ca i-au gasit resturile.

http://noahsarksearch.com/LeeElfred/LeeElfred.htm


Si am mai gasit un articol in romana

"În estul Turciei, nu departe de graniþa cu Iranul ºi Armenia, se înalþã un munte acoperit cu zãpezi veºnice. Deºi înãlþimea lui este de numai 5165 m, el este unul dintre cele mai vestite vârfuri ale lumii. Numele acestui munte este Ararat. Muntele Ararat a devenit ultimul refugiu la care a ajuns arca lui Noe, conform Bibliei. El este menþionat ºi în legendele religioase ale Babilonului ºi Sumerului. Mulþi cercetãtori care au urcat pe Ararat în decursul ultimelor secole susþin cã au ajuns foarte aproape de corabie, acoperitã în mare parte de gheaþã. Cam la fiecare douãzeci de ani, masivul muntos Ararat cunoaºte perioade deosebit de calde, în plus, luna august ºi începutul lui septembrie sunt în fiecare an toride. Tocmai acestea sunt perioadele când apar relatãri despre descoperiri de resturi ale unei corãbii mari, de dimensiunile pe care le are în Biblie arca lui Noe. Unele relatãri fãcute de alpiniºti ºi de piloþii de avioane menþioneazã cã unele pãrþi ale corabiei de lemn se aflã sub o platoºã de gheaþã.


Mãrturisiri despre Arca lui Noe

Este caracteristic faptul cã o serie de detalii observate de martori oculari încã din antichitate ºi perioada medialã, sunt confirmate de cercetãtorii contemporani.
Astfel, Berosos, cronicar babilonian, scria în anul 275 î.Hr. despre o corabie ,,care în Armenia s-a lãsat pe pãmânt". Se mai spune cã ,,... smoala de pe corabie au rãzuit-o ºi au fãcut din ea amulete". Aceiaºi informaþie o dã ºi istoricul evreu Josephus Flavius (1 d.Hr.), care scrie: ,,O parte a corabiei poate fi gãsitã ºi astãzi în Armenia... acolo oamenii strâng smoala ca sã o facã amulete". Menþiunile anticilor despre aceastã smoalã sunt interesante nu numai pentru evidenta lor concordanþã cu pasaje din Biblie, ci ºi pentru cã aratã faptul cã arca lui Noe era abordabilã ºi la sute de ani dupã potopul universal!
Vestitul cãlãtor Marco Polo a trecut în ultima treime a veacului al XV-lea, în drum spre curtea împãratului Chinei, prin apropierea Araratului. În cartea sa ,,Cãlãtoriile veneþianului Marco Polo" existã o menþiune surprinzãtoare despre arcã: ,,...Trebuie sã ºtiþi cã în acest þinut al Armeniei, pe vârful unui munte înalt zace arca lui Noe, acoperitã de zãpezi veºnice." La începutul secolului al XVI-lea, cãlãtorul german Adam Oleasi a ajuns ºi el în apropiere de Ararat. În cartea sa ,,Cãlãtorie prin Moscovia ºi Persia", el scrie: ,,Armenii ºi perºii considerã cã pe muntele amintit se gãsesc încã resturi din arcã, devenite cu timpul tari ca piatra". Mult timp s-a considerat cã Dumnezeu nu îngãduie oamenilor sã urce pe Ararat. Acest tabu a fost încãlcat abia în anul 1829, de cãtre francezul J.F. Parrot, primul care a escaladat vârful muntelui. În anul 1876, lordul James Bryce a descoperit la înãlþimea de 4300 m un fragment dintr-o grindã lucratã de om, cu o lungime de 1,3m. În 1916, în timpul primului rãzboi mondial, pilotul rus V. Roskoviþki a declarat cã a vãzut din aeroplan ,,o mare corabie" stând într-o rânã pe Ararat. În anul 1943, doi piloþi americani care zburau deasupra Araratului au zãrit ceva asemãnãtor conturului unei corãbii mari. Fotografiile fãcute au apãrut ulterior în revista ,,Stars and stripes" a Forþelor militare aeriene americane. În vara lui 1953, petrolistul George Jefferson Green, zburând cu elicopterul deasupra aceleaºi zone, a fãcut un numãr de ºase fotografii foarte clare ale unei corãbii mari, pe jumãtate îngropate în gheaþã.


Descoperirea

În 1955, Fernand Navarra reuºeºte sã gãseascã pe Ararat, acoperite de gheaþã, resturile vechii corãbii. El a reuºit sã extragã de sub gheaþã o grindã ºi câteva scânduri din înveliº. Examinarea lor radiocarbonicã la Bordeaux ºi Madrid a dat un rezultat uluitor: cinci mii de ani! În 1974, organizaþia americanã Earth Research Technikal Satelite a efectuat niºte relevee prin fotografiere ale ramificaþiilor muntoase ale Araratului de la înãlþimea de 4600 m. Pe fotografii s-a vãzut clar un obiect ciudat care stãtea într-o crevasã a muntelui ,,foarte asemãnãtor ca formã ºi dimensiuni cu arca". În plus, aceiaºi zonã a fost fotografiatã de la circa 8000 m, iar fotografiile obþinute arãtau exact acelaºi lucru.
În fine, în anul 2003, s-a fãcut cunoscut cã un grup de cercetãtori ruºi a descoperit pe muntele Ararat o corabie veche care nu poate fi decât legendara arcã a lui Noe. Conducãtorul expediþiei, Andrei Poliakov, intenþioneazã sã revinã cât mai repede pe munte, de astã datã însã, însoþit de experþi internaþionali. Astfel, apar tot mai multe mãrturii cã arca a existat. Pentru a deveni însã demne de crezare, trebuie gãsitã corabia.
Nu ne rãmâne decât sã sperãm cã strãvechea corabie conservatã de gheþuri nu se va dispersa în aºteptarea cercetãtorilor."



Si a mai fost si un reportaj mai demult pe Discovery tot pe tema asta, dar care a ramas in coada de peste....

teocratul

adi_drula,

Atunci cand am spus ca RELIGIA trebuie sa redevina IDEALUL STIINTEI, asta presupune ca si RELIGIA trebuie ca sa renunte la MISTICISMELE proprii si nu doar STIINTA la FANTASMELE=HIMERELE proprii.

In caz contrar, si una si cealalta vor crea in continuare MONSTRII, care ne vor INGROZI=TERORIZA permanent !

Kymosabe

Citat din: teocratul din  04 Decembrie 2008, 18:23:09
adi_drula,

Atunci cand am spus ca RELIGIA trebuie sa redevina IDEALUL STIINTEI, asta presupune ca si RELIGIA trebuie ca sa renunte la MISTICISMELE proprii si nu doar STIINTA la FANTASMELE=HIMERELE proprii.

In caz contrar, si una si cealalta vor crea in continuare MONSTRII, care ne vor INGROZI=TERORIZA permanent !

FANTASMELE  ªTIINÞEI nu au omorât pe nimeni. :lol:
MISTICISMELE RELIGIEI au ucis sute sau chiar mii de oameni de ºtiinþã.
ªtiai de exemplu cã în numele religiei, a lui Dumnezeu, în sec. XIII au fost arºi pe rug profesorii Universitãþii din Paris sau cã într-un singur secol Inchiziþia a ucis peste 80 de învãþaþi (savanþi) ?
Religia nu fost niciodatã IDEALUL ªTIINÞEI. Dimpotrivã a fost cel mai mare duºman. :wink:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

teocratul

#35
Citat din: Kymosabe din  04 Decembrie 2008, 19:00:44
FANTASMELE  ªTIINÞEI nu au omorât pe nimeni. :lol:
MISTICISMELE RELIGIEI au ucis sute sau chiar mii de oameni de ºtiinþã.
ªtiai de exemplu cã în numele religiei, a lui Dumnezeu, în sec. XIII au fost arºi pe rug profesorii Universitãþii din Paris sau cã într-un singur secol Inchiziþia a ucis peste 80 de învãþaþi (savanþi) ?
Religia nu fost niciodatã IDEALUL ªTIINÞEI. Dimpotrivã a fost cel mai mare duºman. :wink:

Kymosabe,

Pai ce facem aici, vorbim doar ca sa ne aflam in treaba ?
Vrei sa-ti dau eu nenumarate exemple, in care EXPERIMENTELE "STIINTIFICE" au provocat GENOCID ???
Nu contest, ca intre RELIGIE si STIINTA a existat o CONCURENTA pentru a castiga SUPREMATIA=DOMINATIA asupra maselor.
Ma refer doar la faptul, ca ambele spirite s-au aflat in cautarea si atingerea unuia si aceluiasi IDEAL, pentru a reusi sa faca ceea ce nu erau inca nici una si nici cealalta capabile sa faca.

CONCURENTA asta ar trebui sa inceteze urgent, ca sa se poata naste CON_LUCRAREA=CONVERGENTA.

Trebuie sa stii, ca foarte multi preoti=sacerdoti erau concomitent si oameni de stiinta, ba chiar Biserica a detinut timp de milenii MONOPOLUL STIINTELOR.
Sciziunea=Schisma=Separarea dintre Religie si Stiinta s-a produs mult mai tarziu=mult mai recent.

nostrom39

CitatFANTASMELE  ªTIINÞEI nu au omorât pe nimeni. cheesy
MISTICISMELE RELIGIEI au ucis sute sau chiar mii de oameni de ºtiinþã.
ªtiai de exemplu cã în numele religiei, a lui Dumnezeu, în sec. XIII au fost arºi pe rug profesorii Universitãþii din Paris sau cã într-un singur secol Inchiziþia a ucis peste 80 de învãþaþi (savanþi) ?
Religia nu fost niciodatã IDEALUL ªTIINÞEI. Dimpotrivã a fost cel mai mare duºman.

Eu as zice ca nu religia a ucis ,ci oamenii indoctrinati de alti oameni au ucis in numele ei!
pax vobiscum!

Kymosabe

Citat din: teocratul din  04 Decembrie 2008, 19:09:58

CONCURENTA asta ar trebui sa inceteze urgent, ca sa se poata naste CON_LUCRAREA=CONVERGENTA.
Nu cred cã azi mai existã vreo concurenþã.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

teocratul

#38
Citat din: nostrom39 din  04 Decembrie 2008, 19:16:06
Eu as zice ca nu religia a ucis ,ci oamenii indoctrinati de alti oameni au ucis in numele ei!

nostrom39,

foarte corecta observatia ta, cu motivatia de a compromite religia mai devreme sau mai tarziu.

biserica, in afara de monopolul stiintelor, a mai jucat timp de milenii si rolul statului, care, usor, usor s-a indepartat si el de biserica - asa cum s-au indepartat si stiintele - adica s-a laicizat.

si, pana si religia s-a indepartat de institutia bisericii, golind-o aproape complet de continut=esenta.

nostrom39

teocratul,

departe de mine gindul sa compromit sau sa aduc atingere intr-un fel sau altul religiei,am vrut sa subliniez faptul ca la fel ca in orice alta ''activitate'' umana ,mai devreme sau mai tirziu se vor gasi citiva indivizi care sa profite in beneficiul lor de ceilalti semeni.
pax vobiscum!

nostrom39

Si daca ''intimplator'' beneficiul lor o cere ,nu se dau inapoi nici de la crime.
pax vobiscum!

bluestar3

#41
Citat din: teocratul din  03 Decembrie 2008, 23:13:28
Bluestar3,

Eu cred ca Dumnezeu este cel mai puternic, si de aceea este si nemarginit de bun, tolerant, darnic si iubitor si iertator de oameni.

Persoana fata de care nu poti avea altceva - doar daca esti ticnit=de_generat=de_naturat - decat un profund respect si o deplina smerenie fata de opera sa in veci neintrecuta.

Ce ne facem insa, cu cei care

- pretinzandu-se apostoli ai lui Dumnezeu, parinti ai bisericii, pastori spirituali ai oamenilor -

ameninta inclusiv oameni complet nevinovati de pacatul trufiei, sau de mai multe ori mai putine alte pacate, cu tot felul de urgii si nenorociri ce se vor abate asupra lor din vointa unui Dumnezeu prezentat drept tiranic=dictatorial deci ca fiind: FARA DISCERNAMANT, impingandu-i astfel pe toti oamenii

- TACIT=IMPLICIT SI NU EXPLICIT -

in sanul=in bratele lui satan, care ar fi cica un despot luminat, ce are un tarif fix precum si foarte accesibil, pentru orice nevoie=necaz i s-ar cere ca sa indeparteze ????

Are Cine sa-i judece. Are Cine sa ne judece. Nu este menirea noastra de a judeca (mai ales din punct de vedere moral).
Problema este daca noi, ca oameni, am "impacat" un Avocat.

In rest, fiecare este "liber" sa creada si sa faca ce vrea. Problema apare atunci cand, cu cat ne asumam o libertate mai mare, cu atat de mari sunt responsabilitatile noastre. Aceasta nu inseamna ca, in contra pondere, cei care au o "libertate" mai mica nu sunt raspunzatori de ei insisi decalinandu-si libertatea "rapita" sau "pierduta"...
In rest, viata este atat de frumoasa, ca merita sa fie explorata.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

teocratul

#42
Bluestar3,

Nici prin cap nu-mi trecea sa judecam pe cineva, ci, cum facem sa-i identificam - sa-i dis_cernem - cat nu este prea tarziu pentru noi, pentru ca sa ne putem feri de influenta lor, mai mult sau mai putin vadita ???

bluestar3

Citat din: teocratul din  04 Decembrie 2008, 21:53:04
Bluestar3,

Nici prin cap nu-mi trecea sa judecam pe cineva, ci, cum facem sa-i identificam - sa-i dis_cernem - cat nu este prea tarziu pentru noi, pentru ca sa ne putem feri de influenta lor, mai mult sau mai putin vadita ???

Aici tine foarte mult de tinuta omului matur care nu se lasa manipulat .
Cineva spunea cam asa:
Omul poate fi mintit.
Daca este mintit o data, nu-i nimic, se ridica si merge mai departe.
Daca este mintit a doua oara, este vina lui, pentru ca a crezut minciuna celui care l-a mai mintit o data.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

StarDust

#44
Citat din: nostrom39 din  04 Decembrie 2008, 20:26:24
... am vrut sa subliniez faptul ca la fel ca in orice alta ''activitate'' umana ,mai devreme sau mai tirziu se vor gasi citiva indivizi care sa profite in beneficiul lor de ceilalti semeni.

Foarte adevarat! De aici pleaca tot "raul" in lume. In momentul in care oamenii nu vor mai judeca prin aceasta prisma, cand le va fi rusine de ei insisi sa mai profite de semenii lor, atunci, lucrurile vor incepe sa mearga bine. Dar, pana una alta, obiceiul de a "prosti" si de a profita de semenul tau inca mai face parte din natura umana "fireasca". Iar asta, nu cred ca se va schimba prea curand.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16