Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine suntem noi...

Creat de baaron, 14 Februarie 2006, 10:22:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

ok... ca tot exista topicul/subiectul asta cu numele asta haideti sa va impartasesc si eu o experienta destul de reala si care la vremea respectiva ma pus serios pe ganduri..as vrea sa stiu ce parere aveti despre aceasta intamplare..

eram in liceu in clasa a XI a si impreuna cu 2 colegi - cei mai buni prieteni - am plecat de la o ora de Limba Romana - recunosc,am kiulit, asta e - si am zis sa mergem sa ne plimbam, printr-un parc din oras..la agatat fete..etc.. era intro zi de vineri, zi foarte aglomerata in orasul natal, avand in vedere ca era ziua din saptamana in care la iesirea din oras era targul saptamanal...
pe cand ne indreptam catre parcul din centrul orasului, eu stateam intre cei doi colegi, la un moment dat, vine inspre noi o femeie, bine imbracata, cu sacose de cumparaturi si cade in genunchi in fata mea, luandu-mi mainile in ..mainile ei mi le saruta..printre sarutarile mainilor imi zicea cu lacrimi in ochi: "multumesc lui D-zeu ca mi-a fost data sa te cunosc, sa te vad!". am ramas perplex..nu mai stiam ce sa zic..cei doi colegi erau muti..nu ziceau nimik..stateau si se uitau la scena..oamenii din jurul nostru nu acordau o prea mare importanta acestei scene..nu stiu de ce...
curios, eu am intrerupt femeia, si i-am zis ca ma confunda cu altcineva, la care ea mi-a zis ca nu ma confunda, ca stie sigura cine sunt si ca pentru ea totul se poate sfarsi acum, ca i-a fost data sa ma vada pe mine...nu mi-a cerut bani, nu mi-a cerut indrumari catre vreo locatie ceva...tot repeta ca multumeste divinitatii ca i-a fost dat sa ma vada si ..imi pupa mainile...
dupa ce in fine am reusit sa o ridic in picioare si i-am zis ca nu e nevoie sa cada in genunchi...mi-a zis ca e foarte fericita ca m-a vazut si a plecat...
nu am mai plecat sa agatam fete..si am nimerit intr-un bar unde am tot vorbit despre aceasta intamplare..la o bere...
asa....numai ca nu se opreste aici..saptamana urmatoare...eu cu aceiasi colegi ne hotaram sa kiulim de la ora de mate...intr-o joi..si mergand iarasi catre acelasi parc... se intampla exact acelasi lucru...numai ca persoana care a ingenucheat in fata mea a fost un barbat, la fel, bine imbracat, cu 2 sacose in maini, a cazut in genunchi, cu lacrimi in ochi, imi pupa mainile si zicea aceleasi lucruri: "ca e foarte fericit ca ma intalnit" si " ca ii multumeste lui D-zeu ca i-a fost dat sa ma vada".. am tot incercat sa il ridic de jos, nu am prea reusit...repet, nu mi-a cerut bani, sau vreo informatie...a vrut doar sa imi pupe mainile si sa imi vorbeasca...apoi s-a ridicat si a plecat..
colegii mei erau masca...nu le venea sa creada...nici mie de altfel...si nu am mai plecat la agatat..dar nici la baut...

ce credeti ca s-a intamplat ?

Kymosabe

Rayden  , nu stiu ce s-a intamplat in cazul tau  .  Am avut parte si eu de o asemena intamplare ciudata , dar spre deosebire de tine mie mi-a disparut portofelul .  :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Rayden

Kymosabe , imi pare rau s-aud asta.. insa nu mi-au furat nimik..cum am zis..erau decent imbracati..ingrijiti..nu mi-au cerut nimik... doar ..au facut ce am descris mai jos...

am tot incercat sa aflu...ce a insemnat acest "lucru" insa..nu prea am reusit..

ma gandeam ca poate asa..aflu ceva..

cand ma gandesc la ce s-a intamplat atunci.. mi se pare asa ca un vis..insa ma mai suna din cand in cand cei doi colegi cu care mai tin legatura...si dupa zeci de minute de vorbit la tel...ma mai intreaba.."iti mai aduci aminte de aia doi care au cazut in genunchi in fata ta ?" atunci ma gandesc...ca nu am visat..

ciudata intamplare...

Shadowman

Citat din: Rayden din  14 Ianuarie 2008, 20:58:13

am tot incercat sa aflu...ce a insemnat acest "lucru" insa..nu prea am reusit..
ma gandeam ca poate asa..aflu ceva..
cand ma gandesc la ce s-a intamplat atunci.. mi se pare asa ca un vis..insa ma mai suna din cand in cand cei doi colegi cu care mai tin legatura...si dupa zeci de minute de vorbit la tel...ma mai intreaba.."iti mai aduci aminte de aia doi care au cazut in genunchi in fata ta ?" atunci ma gandesc...ca nu am visat..

ciudata intamplare...

   Mi-amintesti de finalul cartii "Latura activa a infinitatii " scrisa de Carlos Castaneda...
Intrind intr-un rastaurant,toata lumea il privea normal,numai o persoana  a sarit de pe scaun si-a inceput sa tipe,fluturindu-si miinile deasupra capului...Se stia ca era pacienta unui spital...Persoana,in aparenta,nu parea sa fie intreaga la minte...Sau,cine stie...?,a fost singura persoana care a vazut adevarata fata a unei persoane initiate in "vrajitorie"...!
Iti recomand sa  citesti cartea. Poate iti va fi de ajutor...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

romulus

----aeonflux, bine ai venit pe forum !
Cat despre ....
Citatcredeam ca pe acest forum sunt oameni care cred in evenimente paranormale si mai ales oameni de bun simt care sa nu jigneasca
----sa nu-ti faci probleme, cred ca asta este modul original prin care si   lylyt_ice  vrea sa-ti zica bine ai venit !
----Nu dezarma, curaj , o sa vezi altele si mai si !
----Cat despre experienta ta , sa nu crezi ca esti singura.... Iata ceva asemanator prin care am trecut eu: pe la varsta de 16-17 ani, eram in vacanta de vara si nu mai stiu in ce imprejurari, am racit serios si s-a lasat cu  febra. Fiind in starea aceea , aveam aceea senzatie de dilatare care era cam asa: o mica sfera mi se imagina in fata ochilor si crestea, crestea pana atingea o dimensiune pe care eu nu o mai puteam percepe din cauza marimii. Ei atunci, aveam senzatia ca ma contopesc acelei sfere si parca pluteam undeva ... Eu, atunci, am pus intamplarea in exclusivitate  pe seama acelei stari febrile, stiind ca din cauza ei puteam sa am si halucinatii.
----- Dar istoria nu se opreste aici: dupa ce m-am vindecat, mi-a revenit in minte acea stare stranie pe care o aveam cand eram bolnav; ma fascina  cresterea aceea a sferei si am incercat sa recreez mental starea. Culmea culmilor e ca mi-a reusit experimentul ceea ce  chiar ma distra ! Timp de vreo saptamana , am tot exersat, pentru ca incepea sa-mi placa din ce in ce mai mult. Asta a durat pana-ntr-o zi cand, cum sedeam eu intins pe spate, in pat, intr-o incapere racoroasa in semiintuneric, m-am trezit ca bunica pe cap ! Venise la mine si ma zgaltaia puternic . In acelasi timp ma striga tare pe nume si parea a fi ingrijorata de starea mea. M-am sculat din pat si am intrebat-o ce vroia,  iar ea mi-a spus ca sedeam asa "incremenit" de cateva minute bune,  si nu o auzeam ca ea zbiera la mine !!
----- De atunci m-am speriat  si mi-a pierit cheful de "experiente paranormale" .
-----Matur fiind ( pe la 40 si ceva de ani) am mai incercat sa reintru in starea aceea, dar fara succes. Ce-am facut eu atunci? Habar nu am , nici azi cand, vorba aceea ceva experienta de viata am mai adunat de atunci...
---Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

aeonflux

 :rainbow: si cum era sfera ce culoare avea?..... si eu as vrea sa mai traiesc starea aia dar nu stiu cum sa mi-o provoc mental...........eu ma gandesc ca o fi o alta functie a corpului nostru energetic pe care nu o stim...........dar mai tii minte? respirai in timp ce te dilatai?

lylyt_ice

  romulus tu vorbesti despre efectele pubertatii(?) care in cazul unei febre sau a scaderii anumitor vitamine...sau putina insolatie, produc tot felul de anomalii psyhice... :lol: Eu de exemplu vorbeam cuvintele de la coada la cap  si nu numai atit; am dat teza la istorie si profesoare nu a inteles nici un cuvint cu toate ca eu eram sigura ca macat 7-8 trebuie sa iau...Paranormal...(?) este cu totul altceva...! Apropoooooo...mercy pentru completarea in legatura cu originalitatea, recunosc !!! AI DREPTATE !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

mistic

Si eu am avut febra si vedeam diverse lucruri, sunt doar efecte secundare :wink:

romulus

Citatromulus tu vorbesti despre efectele pubertatii(?) care in cazul unei febre sau a scaderii anumitor vitamine
---Este foarte posibil sa ai dreptate Lylyt . Asa cum ziceam, nu am idee ce a fost chestia aia...Dar fapt e ca-mi placea! De cate ori vedeam apoi prin filme ori prin jurnale imagini din alea cu drogati, care pareau pierduti in spatiu, asa priveau, imi inchipui ca asa aratam si eu cand "exersam" starea.
Citatsi cum era sfera ce culoare avea?.....
----Initial era punctiforma , de culoare cenusie?/argintie? (ceva de genu')si crestea lent, dar si eu ajutam la "dilatarea " ei (in cele cateva zile de exercitiu post vindecare) .In acelasi timp auzeam/simteam in urechi  o/un ceva pulsator, cam in ritmul batailor inimii.... Parca la interventia mea, puteam mari ori micsora ritmul de pulsare. Cand dimensiunea depasea o anumita limita eram \si eu cuprins in interior si parca eram in alta dimensiune. Cam asta era!!
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

DeReLiCt

Interesant topicul... Btw, bine v-am regasit :).
Lylyt... m-au uimit anumite remarci ale tale.. din cate imi aduc aminte nu erai chiar asa de sceptica :mrgreen:.

In fine... parerea mea este ca noi, toate fiintele vii suntem un intreg, suntem un organism si suntem interconectati intre noi pe mai multe planuri, iar aceste intamplari "paranormale" pe care unii dintre noi le au, apar datorita faptului ca aceste persoane care le experimenteaza au "receptorii" necesari pentru ele.

Luati ca exemplu celulele umane (si vb aici la nivel individual nu comunitar): celulele sunt toate la fel cu o singura exceptie - tipul receptorului. Acesta confera unei celule individualitatea sa - el zice: vreau proteina cutare si ii da celulei un anumit scop in corpul nostru. Buun, pana aici e totul ok, dar intrebarea mea este: o singura celula e de ajuns ca sa constituie intregul corp omenesc ? Eu zic ca nu... si de aceea celulele se alcatuiesc in comuniuni: piele, ficat, rinichi s.a. Dar corpul omenesc ar mai exista daca nu ar exista relatii foarte stranse intre comuniunile de celule ? Eu zic iarasi ca nu - si de aici trag concluzia ca universul in sine reprezinta un intreg, noi reprezentam un intreg si fiecare dintre noi are o anumita functie de indeplinit (unii o cunosc, altii nu - dar oricum fiecare dintre noi isi indeplineste functia pe care o are, chiar daca este constient sau nu).
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

lylyt_ice

 vreau sa fie clar pentru toti...! sceptica nu sunt si sunt profund convinsa de unele fenomene "paranormale" prin care am trecut eu, unele cunostinte de-ale mele, persoane care au relatat intimplari ciudate in carti sau alte medii, cit si intimplari relatate de unii dintre colegii nostrii...!!! sunt fenomene intradevar inexplicabile . Cu toate acestea sunt foarte multe cazuri in care este foarte usor de dedus ca nu-i vorba despre nimic "paranormal", ci sunt pur si simplu efecte produse de anumiti factori explicabili, care de multe ori nu sunt luati in seama, numai din dorinta de a crede ca ceva spectaculos s-a petrecut. De aceea, intai trebuiesc toate posibilitatile examinate si numai apoi putem sa inclinam a crede ca ar putea fii vorba de ceva ne-normal, necunoscut, ciudat("PARANORMAL") Asta inseamna ca nu trebuie sa credem in toate intimplarile care noua ni se par ciudate...cum ar fii vederea rasturnata sau de la dreapta spre stinga, bile sau sfere care se dilata, stele verzi, voci etc...pentru ca aceste sunt trairi pe care le-au experimentat aproape toti oamenii, iar explicatiile sunt cunoscute de cam oricine...!!! Asa ca: atentie mare!!! ce numim paranormal...............Stiu ca unii vor cu toate fortele sa creada ca sunt alesi de ...nu stiu cine sau ca sunt mai "speciali" decit ceilalti oameni si ramin obsedati de faptul ca trebuie egal cum sa dovedeasca faptul ca au dreptate...de aceea se supara daca incerci sa le dovedesti contrariul...PACAT !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DeReLiCt

Mda... ai dreptate lylyt... dar vezi tu, nu cred ca a zis cineva ca este mai special decat noi... restul muritorilor sau nemuritorilor  :lol:, ci doar a specificat ca a avut o senzatie de moment de acest gen.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

romulus

CitatAcesta confera unei celule individualitatea sa - el zice: vreau proteina cutare si ii da celulei un anumit scop in corpul nostru.
---Vad ca le ai cu "celulele"  Asa o fi, cum zici!. OK ! Zi-mi te rog - daca poti - cum e cu celulele canceroase care apar in corpul unui individ ! Ce sunt? Razvratiti? Pirati? 

Citattrag concluzia ca universul in sine reprezinta un intreg, noi reprezentam un intreg si fiecare dintre noi are o anumita functie de indeplinit
---Si eu cred asta! De aici si indemnul de a ne iubi unul pe altul ! In fapt, te iubesti .....chiar pe tine!
-Howgh!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David