Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce filosofie si ce religii au la baza extraterestrii ?

Creat de adipop, 20 Mai 2008, 23:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Kbal

Bun atunci reformulez :
consider ca MEDIA coeficientului de inteligenta nu va creste nici de acum intr-o mie de ani (ci doar avansul tehnologic) asa cum nu a crescut nici in ultimele milenii , prin urmare ne putem permite unele intrebari mai complexe si la ora actuala fara a sta in dubiu ca raspunsurile ne-ar putea depasi .

Multumit  :-D ? oricum ma bucur cel putin pentru faptul ca ai prins esenta  8-)
Only the best is good enough ...

adipop


Ce au oamenii in plus?
[/quote]

Omul reprezinta marea necunoascuta. Eu cred ca unii oameni au capacitati imense, asemanatoare cu cele mai evoluate " forme " de Viata din Univers.
adi

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 12:27:18
Poate alte forme de viata sunt eterne si atotstiutoare .... poate ...

Nu. Exista un singur DUMNEZEU. Exista si alte forme de Viata, pe nivele diferite de evolutie.
adi

Kbal

"Nu. Exista un singur DUMNEZEU. Exista si alte forme de Viata, pe nivele diferite de evolutie."

Poti sa demonstrezi ?  :-D afirmatia cu Dumnezeu oricum nu o contest da ma refer la restu ?

Poate ca nu doar materia poate fi considerata un mediu propice declansarii vietii ? Poate ca exista si alte medii ... mai putin materiale si biologice ... astfel de medii oricum noi nu le-am putea percepe , avand la baza alte principii cu care noi nu suntem obisnuiti , dar macar putem sa le intuim . Si in astfel de conditii nu ai de unde sa stii ca "forma de viata" respectiva poate avea o durata de existenta finita .
Only the best is good enough ...

Kbal

Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 22:09:16
Bun atunci reformulez :

Tre' sa recunosc faptul ca ai o mobilitate remarcabila. In ceea ce priveste comunicarea, asta-i intr-adevar o calitate. Pentru restul...deocamdata ma abtin.



Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 22:09:16

consider ca MEDIA coeficientului de inteligenta nu va creste nici de acum intr-o mie de ani (ci doar avansul tehnologic) asa cum nu a crescut nici in ultimele milenii , prin urmare ne putem permite unele intrebari mai complexe si la ora actuala fara a sta in dubiu ca raspunsurile ne-ar putea depasi .

Multumit  :-D ? oricum ma bucur cel putin pentru faptul ca ai prins esenta  8-)

Nu, nu-s multumit de nici o culoare! :-D N-am timp acu' sa dezvolt asa ca o sa-ti spun, pe scurt, de ce...
Unu la mana, rationamentul tau, pe ansamblu, e un sofism. Si nici macar unul subtil :x.
Doi la mana, coeficientul de inteligenta reprezinta, simplu spus, o incercare a omului de a masura inteligenta. Tu cand spui: "consider ca MEDIA coeficientului de inteligenta nu va creste nici de acum intr-o mie de ani (ci doar avansul tehnologic) asa cum nu a crescut nici in ultimele milenii", e sinonim cu a spune:
1. inteligenta, pe ansamblu, nu va creste in urmatoarea mie de ani.
2. inteligenta, pe ansamblu, nu a crescut in ultimele milenii.
Prima afirmatie reprezinta, cel mult, o profetie, ca sa nu zic un pronostic :-D, iar cea de-a doua o afirmatie care nu poate fi argumentata.
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: Kbal din  04 Iulie 2008, 22:56:56
"Nu. Exista un singur DUMNEZEU. Exista si alte forme de Viata, pe nivele diferite de evolutie."

Poti sa demonstrezi ?  :-D afirmatia cu Dumnezeu oricum nu o contest da ma refer la restu ?


Treaba cu DUMNEZEU este complexa. Am mai scris pe forum, care este pararea mea de acest concept de DUMNEZEU, in sesnul ca este o suma a tuturor ideilor dezvoltate de oameni, spirite, entitati, a formelor de Viata mai evoluate sau mai putin evoluate, care au trait, traiesc si vor traii in Univers.
adi

darieglobur

Citat din: adipop din  05 Iulie 2008, 04:36:35
Treaba cu DUMNEZEU este complexa. Am mai scris pe forum, care este pararea mea de acest concept de DUMNEZEU, in sesnul ca este o suma a tuturor ideilor dezvoltate de oameni, spirite, entitati, a formelor de Viata mai evoluate sau mai putin evoluate, care au trait, traiesc si vor traii in Univers.
adi

si inainte de Univers?...
...und Sie fliegen doch!

Kbal

"darieglobur" tu in loc sa critici sau sa sustii ideile pe care eu le prezint ... tu critici doar formularea ideii , greselile de expresivitate . Si numi dau seama de ce ca nu e forum de Lb. Romana .
tu crezi ca daca m-as concentra mai mult nu as vorbi 100% gramatical sau cum vrei tu ? insa eu vreau sa scot in relief cu totul altceva .
Acuma ce sa zic ... mie nu-mi place sa interpretez lumea gresit , las natura sa faca aceasta selectie , mie nu-mi plaec sa vad barna din ochiul altuia ci incerc sa o vad doar pe a mea . Asa ca nu mai ma obosesc sa te contrazic , poate ca ai dreptate , poate ca nu. Dar iti spun un aspect pe care l-am observat si sper sa nu-l consideri critica sau repros si anume ca tu ai mai mult calitati de lingvist decat de filozof .
Only the best is good enough ...

Kbal

By the way treaba cu "inainte de univers" , sau despre Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului (de creator al lumii) ... ar fi un subiect bun se speculat , insa nu cred ca s-ar ajunge la o teorie plauzibila .

Singura concluzie la care am ajunge este ca "totul este relativ".... asa cum am observat ca si domnul "romulus" are ceva similar la status si anume ca "Adevarul este relativ..." . :P .
Cam asa sta treaba , incercand sa filozofiezi "ceva" care a aparut din "nimic" nu poti ajunge la alta concluzie... parerea mea .
Only the best is good enough ...

darieglobur

Citat din: Kbal din  05 Iulie 2008, 11:58:03
"darieglobur" tu in loc sa critici sau sa sustii ideile pe care eu le prezint ... tu critici doar formularea ideii , greselile de expresivitate . Si numi dau seama de ce ca nu e forum de Lb. Romana .
tu crezi ca daca m-as concentra mai mult nu as vorbi 100% gramatical sau cum vrei tu ? insa eu vreau sa scot in relief cu totul altceva .
Acuma ce sa zic ... mie nu-mi place sa interpretez lumea gresit , las natura sa faca aceasta selectie , mie nu-mi plaec sa vad barna din ochiul altuia ci incerc sa o vad doar pe a mea . Asa ca nu mai ma obosesc sa te contrazic , poate ca ai dreptate , poate ca nu. Dar iti spun un aspect pe care l-am observat si sper sa nu-l consideri critica sau repros si anume ca tu ai mai mult calitati de lingvist decat de filozof .

Tu chiar esti copil! M-ai omorat cu "greselile de expresivitate":-D...
Fii convins ca intentia mea nu e sa-ti tai tie elanul. Mai mult, imi place ca pui probleme, insa sa stii ca modul in care te exprimi si forma in care iti expui ideile sunt lucruri care au importanta lor intr-o discutie. Daca nu vei tine cont de acestea, multe din ideile tale, eventual valoroase, se vor duce de rapa.
Mai departe, daca esti intr-adevar interesat de un schimb de opinii, ar trebui sa fii mai atent la modul cum argumentezi si la ce-ti spune interlocutorul. Daca nu, treaba ta, da-i inainte asa si-o sa culegi roadele. Vezi tu, pe mine chiar ma intereseaza dezbaterea, adica ideile, si e problema ta daca nu sesizasi asta. De exemplu, referitor la postarea ta anterioara, aia cu sofismul si cu "profetia", m-am referit in exclusivitate la ideile pe care le-ai lansat si ti-am si explicat destul de clar pentru ce nu sunt de-acord cu acestea. Asa ca daca tu n-ai nimic concret de obiectat, consider ca n-are rost sa mai insist pe acesta tema.   
Despre treaba cu "si inainte de Univers?...", era o intrebare pentru Adi, caci din moment ce el spunea:  "Am mai scris pe forum, care este pararea mea de acest concept de DUMNEZEU, in sesnul ca este o suma a tuturor ideilor dezvoltate de oameni, spirite, entitati, a formelor de Viata mai evoluate sau mai putin evoluate, care au trait, traiesc si vor traii in Univers", ar fi interesant cum vede el conceptul de Dumnezeu inainte de Univers, nu crezi?
...und Sie fliegen doch!

Kbal

"Vezi tu, pe mine chiar ma intereseaza dezbaterea, adica ideile, si e problema ta daca nu sesizasi asta." pai nu prea am sesizat ... in fine "poate nu sesizez eu bine ... cred ca am o problema cu sesizatu " .

"ar fi interesant cum vede el conceptul de Dumnezeu inainte de Univers, nu crezi?" pai foarte interesant ar fi ... si daca mi-am exprimat si eu "conceptul" ce ? cum vad eu nui interesant ?:D

Iar la prima fraza cu "Tu chiar esti copil! M-ai omorat cu "greselile de expresivitate"grin..." bravo , inteligenta formulare , lasi impresia sa se creada ca eu is ala cu critica , ti-am mai spus eu ca ai calitati de lingvist  crezi ca nu ma prind  8-) .

Apropo , te citez - "Mai mult, imi place ca pui probleme, insa sa stii ca modul in care te exprimi si forma in care iti expui ideile sunt lucruri care au importanta lor intr-o discutie." foarte frumos uite o vorba spusa placut , intr-o maniera diplomata ... o lauda urmata de o mica critica (nu vreau sa scot in relief lauda si critica spusa frumos)... credema ca daca ar fi toate asa nu as mai avea nimic de reprosat .

Pana si aceste critici conteaza cum sunt spuse .. intr-un mod mai placut sau mai agresiv . Chiar tu ai afirmat "Mai departe, daca esti intr-adevar interesat de un schimb de opinii, ar trebui sa fii mai atent la modul cum argumentezi si la ce-ti spune interlocutorul."

Nu inteleg de ce de multe ori lumea se comporta aici de parca ar exista si o oarecare concurenta...

Ca tot veni vorba despre conceptul de Dumnezeu ... ia spune si opinia ta  :-D

Only the best is good enough ...

noua

Oare extraterestrii astia or fi aflat ca traiesc in iluzia unui univers holografic ? Ce parere aveti ?  :wink:

Kbal

Adica tu vrei sa spui ca universul e 2d ... ca o holograma . 3d e doar imaginea care se reflecta . Pai poate asa o fi aratand a 2-a dimensiune  :lol:
Cine stie e posibil sa fie mai plat decat ni-l imaginam dar oricum distatele sunt incontestabile :D (intre materii) . Si holograma asta cum sa fi aparut ? continuati ideea  :-P 
Only the best is good enough ...

adipop

ar fi interesant cum vede el conceptul de Dumnezeu inainte de Univers, nu crezi?
[/quote]

Completez : - ...inainte si dupa...

Ideea alta este, ca nimeni, inafara de EL, nu-L poate explica sau cuprinde.
adi