Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Invizibilitate

Creat de sevastase, 20 Mai 2008, 09:39:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

parere

nu mai stiu sigur sursa dar este o stire sigura: niste profesori americani cauta sa obtina invizibilitatea prin indepartarea luminii de corpul in cauza. Principiul este foarte simplu: noi vedem obiectele prin reflectarea luminii care cade pe ele, daca lumina le-ar "ocolii" nu am mai vedea decat spatiul din spatele lor. acei profesori incearca sa sintetizeze un material care sa faca lumina saalunece pe langa obiecte, deocamdata au reusit cu mici corpuri 2D foarte subtiri, urmatorul pas fiind obiectele 3D. Acest proiect mi se pare mult mai fezabil decat complicatele costume cu mii de minicamere.

romulus

Citatacei profesori incearca sa sintetizeze un material care sa faca lumina saalunece pe langa obiecte
Corect, am urmarit si eu cestiunea. 
Dar nu un "material" cauta ci cauta " ceva"  care sa determine acel efect, poate fi si imaterial, un camp,  ceva.....
Cred ca sunt pe aproape , iar modelul dupa care s-au inspirat nu a fost din Predator , ci din ....realitate !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

daniel

nu vad ce e asa senzational ... pare un fel de video proiectare ... iar pe mosul ala nu il cred

maiami

tehnologia o fi extraterestra pt invizibilitate?
oricum nu e perfect invizibil
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

klingonianul mascat




Uitati aici model de invizibilitate fratilor. Nu e perfect invizibil, dar e un mic pas inspre invizibilitatea totala.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Fr0styan