Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vis cu repetitie

Creat de mariam, 19 Mai 2008, 18:14:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariam

PT.KBAL multumesc pt.informatie  am sa ma uit in program si o sa urmaresc precis ma uit foarte des pe acel program(nu scriu sa nu scriu gresit) sau pe national geografic (cred ca am scris gresit) ma uit mai cu placere decit sa ma uit la o telenovela ca astea sunt la moda.inca odata multumesc

mariam

pai acuma am observat ca de fapt ai scris ora si pe ce canal va fi ......se adevereste zicala :VEZI BABA ACUL VEDE-L D..RACU-L

Kbal

 :-D ... se mai intampla  :wink: :roll:
Only the best is good enough ...

Kbal

15:05, Duminicã (6 iulie), Antena2
De Necrezut!
film serial documentar

Întâmplãri care nu au avut finalul aºteptat, imagini surprinse pe camera de filmat, interviuri cu cei care într-un mod miraculos au supravieþuit, o lume fascinantã a celor care încearcã sã depãºeascã graniþa dintre posibil ºi imposibil, toate într-un serial plin de adrenalinã, atât de real ºi de intens încât parcã te doare chiar ºi când priveºti.

Pentru cei care apuca emisiunea ... va urez vizionare placuta :P ... pentru cei care nu mai aveti o sansa la 00.30 (reluare) .
Only the best is good enough ...

mariam

PT. KBAL MULTUMESCCCCC.......   este timpul sa ma retrag ca trebuie sa inceapa inca o data multumesc  .o zi minunata sa ai  :lol:

Fr0styan

#50
Citat din: soNic101 din  19 Mai 2008, 21:35:24
Someone_creator poate poti sa ma asculti si pe mine ,ca eu nu am nici un raspuns ,te rog.
De un an de zile am inceput sa am un fel de cosmaruri ciudate, dc zic ca sunt ciudate pt ca toate se termina in momentul cand realizez ca visez (in somn ralizez ca visez)si incerc sa ma trezesc ,ei bine nu reusesc ...si de aici incepe chinul .
Trag de mine ,cred, minute bune sa ma trezesc ,nu reusesc.De multe ori incerc sa fac ceva sa ma trezesc sa tip,sa ma musc de mana etc.
Prima data cand s-a intamplat am zis ca am ceva probleme nerezolvate si, din cauza asta am cosmaruri... dar dupa 6 luni de pauza au inceput iar . Un lucru am observat , se intampla cand dorm pe partea stanga a capului cu tampla lipita de perna .
Am vb cu mai multa lume dar nimeni nu crede ca este din cauza pozitiei in care dorm ,sincer nici eu nu cred....

Ce zici ?

Saluut..
Si eu sunt in aceeasi situatie ca a ta..se numesc vise lucide..Acestea reprezinta o categorie foarte speciala de vise.sunt vise in care stim ca visam si putem sa schimbam prin vointa cursul visului.Astfel in loc sa asistam ca spectatori ai propriului nostru film din vis, devenim regizorii acestuia.Acest tip de vise ne releva capacitatile corpului nostru astral. Astfel, in acest tip de vise putem calatori oriunde, depasi limitele materiei si folosi vointa pentru a actiona fara limitari.In lumea astrala intalnim exact aceeasi situatie ca in lumea realitatii fizice. Acolo exista, de asemenea, grade diferite de dezvoltare, de traire spirituala si putem intalni nivele mai inalte sau mai joase de evolutie.Putem realiza contacte cu alte suflete si schimba mesaje, asa cum o facem in lumea "reala" fizica. .Tibetanii asta fac noaptea  :-D..data viitoare cand ramai "blocat" in vis si sti ca visezi nu te mai panica si have fun :D:D:D:D:D.. fa-ti mai mult timp pentru tine insuti..tine minte ca ceea ce visezi si dureaza muuuult in visul tau e doar maxim 1 minut din timpul real..bine "real" cum il percepem noi cand suntem trezi  :lol:
ce este enervant este ca uiti anumite stari..de exemplu acum o saptamana si ceva cand am avut ultimul vis lucid..eram in Brasov si zburam peste cladiri etc, no more taxi, si simteam in cap si pe coloana in timp ce levitam un feeling pe care nu l-am mai simtit niciodata[un sentiment de infrangere a gravitatiei constant in timp ce simti ca esti in cadere libera - ceva de genul, asa tin minte in vis ca mi-am explicat cum ma simteam] si cand simteam ca ma trezesc, uitam treptat in zbor cum ma simteam si tot pierdeam altitudine si puf deschizi ochii si esti in camera ta. iti sugerez sa cauti filmul waking life..vizionare placuta

Kbal

"Astfel in loc sa asistam ca spectatori ai propriului nostru film din vis, devenim regizorii acestuia.Acest tip de vise ne releva capacitatile corpului nostru astral. Astfel, in acest tip de vise putem calatori oriunde, depasi limitele materiei si folosi vointa pentru a actiona fara limitari."

Pai pana la urma e film regizat sau mai mult decat atat ?
Eu sustin doar prima varianta ;) .
Only the best is good enough ...

lylyt_ice

 Eu cred ca este vorba despre imaginatia si scenariul regizat de subconstient. De exemplu eu cand eram copil inainre sa adorm m-a gindeam la anumite personaje de desene animate, si cu toate ca eu le stiam de la Tv. alb negru, in timpul somnului imi creeam filme de desene animate color. Actiunile si intimplarile erau deajins de complicate, deci nu erau lucid programate de mine, ci subconstientul regiza totul. Deci nu poate fii vorba de calatorii astrale ca doar Miky Maus era doar un personaj creeat de mine in starea mea lucida inainte de a adormi.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

#53
Citat din: lylyt_ice din  25 Iulie 2008, 23:18:41
Eu cred ca este vorba despre imaginatia si scenariul regizat de subconstient. De exemplu eu cand eram copil inainre sa adorm m-a gindeam la anumite personaje de desene animate, si cu toate ca eu le stiam de la Tv. alb negru, in timpul somnului imi creeam filme de desene animate color. Actiunile si intimplarile erau deajins de complicate, deci nu erau lucid programate de mine, ci subconstientul regiza totul. Deci nu poate fii vorba de calatorii astrale ca doar Miky Maus era doar un personaj creeat de mine in starea mea lucida inainte de a adormi.

ciudat insa sustin teoria Collective consciousness sau constiinta colectiva a umanitatii;traim intr-un circuit chiar daca nu vrem,dincolo de materie.De ce spun asta?

in dimineata de 26dec 2004 ,visam intens ca ma aflam pe un fel de plaja imensa iar de pe margini cadeau stanci imense in apa intr-un mod foarte sobru,tulburand apa.cand am deschis tv am vazut stirile.

ei bine,a fost un moment delicat dar o experienta pe care nu am cum sa o uit,Sumatra earthquake & tsunami.

lylyt_ice

 Probabil ca totul functioneaza ca un compiuter, pe care-l poti folosii si pentru prelucrarea datelor impuse de tine(un joc de pe un CD), dar; il poti conecta si la internet preluind date de la un "COMPIUTER GENERAL"...in cazul nostru Matrixul creeat de cineva, sau Mentalul Infinit !?!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kbal

#55
Pai Sirius13 de multe ori corpul/organismul chiar si in faza de subconstient , preia informatii din exterior sau chiar informatii cu privire la functiile propii asa ca daca televizorul la care se difuza emisiunea respectiva , era atat de aproape incat tu in somn sa il auzi.. nu-i de mirare .
Tot din experiente similare iti vorbesc . Spre exemplu cand eram mai mic si... aveam nevoie la toaleta :D... dar dormeam , aveam tot felu de vise ciudate cu apa (cred ca deduci si ce fel de nevoi aveam :P) .. precum inundatii etc. suspect nu ? suna ironic dar e un fapt real . In alte cazuri cand dormem cu fata "in perna" si nu mai aveam aer sa respir ,visam (intr-un mod extrem/bizar , un fel de cosmar) .. ca cineva a vrut sa ma sufoce prin diferite mijloace eu fiind imobilzat (atat in vis cat si in realitate intr-o oarecare masura datorita inconstientei) , in realitate nu constientizam acest fapt si din acest motiv nu putem nici sa iau masuri - sa ma intorc in alta pozitie , unde as fi avut acces la aer , (norocum meu a fost ca m-am trezit la timp) , asa cum sunt si multe alte cazuri cand oameni mor in propia locuinta in somn asfixiati de gaze .
Asa ca hai sa constientizam realitatea si sa nu exageram cu interpretarile visului . Nu contest ca nu o fi si un gram de adevar in ce tine de paranormal la nivel de vis dar nici nu cred ca toate visele apartin acestui domeniu ;) . 
Only the best is good enough ...

Serban M

#56
Citat din: Kbal din  26 Iulie 2008, 00:05:22
Pai Sirius13 de multe ori corpul/organismul chiar si in faza de subconstient , preia informatii din exterior sau chiar informatii cu privire la functiile propii asa ca daca televizorul la care se difuza emisiunea respectiva , era atat de aproape incat tu in somn sa il auzi.. nu-i de mirare .
Tot din experiente similare iti vorbesc . Spre exemplu cand eram mai mic si... aveam nevoie la toaleta :D... dar dormeam , aveam tot felu de vise ciudate cu apa (cred ca deduci si ce fel de nevoi aveam :P) .. precum inundatii etc. suspect nu ? suna ironic dar e un fapt real . In alte cazuri cand dormem cu fata "in perna" si nu mai aveam aer sa respir ,visam (intr-un mod extrem/bizar , un fel de cosmar) .. ca cineva a vrut sa ma sufoce prin diferite mijloace eu fiind imobilzat (atat in vis cat si in realitate intr-o oarecare masura datorita inconstientei) , in realitate nu constientizam acest fapt si din acest motiv nu putem nici sa iau masuri - sa ma intorc in alta pozitie , unde as fi avut acces la aer , (norocum meu a fost ca m-am trezit la timp) , asa cum sunt si multe alte cazuri cand oameni mor in propia locuinta in somn asfixiati de gaze .
Asa ca hai sa constientizam realitatea si sa nu exageram cu interpretarile visului . Nu contest ca nu o fi si un gram de adevar in ce tine de paranormal la nivel de vis dar nici nu cred ca toate visele apartin acestui domeniu ;) . 

Nu ai inteles :rainbow: televizorul nu era deschis si nici in aceeasi camera,incearca acum.

Nu am exagerat in nimic,nu aveam de unde prelua informatia decat din mintea celor ce au fost de fata;si a celor ce aflasera deja.Exista totusi o rezonanta/vibratie energetico-informationala pe care o ''intelegem/interpretam'' rar in viata asta.
Daca nu stiam de existenta oxigenului asta nu inseamna ca nu il respiram,totul e ca ;pur si simplu e invizibil.

jackie28t

#57
Citat din: lylyt_ice din  25 Iulie 2008, 23:18:41
Eu cred ca este vorba despre imaginatia si scenariul regizat de subconstient. De exemplu eu cand eram copil inainre sa adorm m-a gindeam la anumite personaje de desene animate, si cu toate ca eu le stiam de la Tv. alb negru, in timpul somnului imi creeam filme de desene animate color. Actiunile si intimplarile erau deajins de complicate, deci nu erau lucid programate de mine, ci subconstientul regiza totul. Deci nu poate fii vorba de calatorii astrale ca doar Miky Maus era doar un personaj creeat de mine in starea mea lucida inainte de a adormi.

Foarte bine spus lylyt_ice
Toate aceste fenomene ca proiecte astrale,dedublarea si alte calatorii cu asa spus ''masina timpului'' nu sunt altceva decat fantezii produse de propria noastra imaginatie realizate de subconstient (formand o noua dimensiune,o alta lume/univers) dar la care din pacate unele visuri pot parea atat de reale unora incat visatorul va putea face confuzii crezand ca exista vre-o legatura cu realitatea sau cu realitatea unei lumi paralele,aici este si problema.Cel mai bun exemplu este chiar propriul nostru experiment ca doar toti visam. :wink:


Citat din: Kbal din  26 Iulie 2008, 00:05:22
Pai Sirius13 de multe ori corpul/organismul chiar si in faza de subconstient , preia informatii din exterior sau chiar informatii cu privire la functiile propii asa ca daca televizorul la care se difuza emisiunea respectiva , era atat de aproape incat tu in somn sa il auzi.. nu-i de mirare .

Corect Kbal.Buna observatie!

Serban M

Citat din: jackie28t din  26 Iulie 2008, 00:55:04
Foarte bine spus lylyt_ice
Toate aceste fenomene ca proiecte astrale,dedublarea si alte calatorii cu asa spus ''masina timpului'' nu sunt altceva decat fantezii produse de propria noastra imaginatie realizate de subconstient (formand o noua dimensiune,o alta lume/univers) dar la care din pacate unele visuri pot parea atat de reale unora incat visatorul va putea face confuzii crezand ca exista vre-o legatura cu realitatea sau cu realitatea unei lumi paralele,aici este si problema.Cel mai bun exemplu este chiar propriul nostru experiment ca doar toti visam. :wink:


Corect Kbal.Buna observatie!

Daca tu nu vrei sa accepti faptul ca exista si visuri premonitoare e problema ta;insa cu ironia amestecata cu scepticism de genul asta nu aduci un argument stabil.Exista o gama larga de experiente inexplicabile in care subiectii visau evenimete sau mai exact secvente ce se intamplau a doua zi;singura problema era ca nimeni nu putea demonstra acest lucru decat daca individul povestea.

Kbal

#59
"Nu am exagerat in nimic,nu aveam de unde prelua informatia decat din mintea celor ce au fost de fata;si a celor ce aflasera deja.Exista totusi o rezonanta/vibratie energetico-informationala pe care o ''intelegem/interpretam'' rar in viata asta."

Din ce ai spus mai sus "rezonanta/vibratie energetico-informationala" este clar ca tu vorbesti de telepatie .

"Exista o gama larga de experiente inexplicabile in care subiectii visau evenimete sau mai exact secvente ce se intamplau a doua zi"

Pai cum ai spus si tu intr-un citat mai sus (ca ai patit si tu) , probabil ca si subiectii respectivi preluasera informatia (in somn - prin telepatie) de la alti indivizi care o stiau deja .

Bun pana aici sunt deacord , probabil ca exista un "sistem" de transmitere al informatiilor/gandurilor ,  impmenentat in noi si care chiar functioneaza pe diferite frecvente precum radioul si nu cred ca ar trebui catalogat ca "paranormal" precum alte teorii : lumi astrale , universuri paralele etc. sau cum ai afirmat tu " sustin teoria Collective consciousness sau constiinta colectiva a umanitatii;traim intr-un circuit chiar daca nu vrem,dincolo de materie." Pai de ce sa gandim chiar atat de departe ? pana ... "dincolo de materie" ...

Vezi tu Sirius recent am vazut pe discovery cateva inventii interesante reprezentand implanturi de cipuri pe creier . Conform unei statistici se presupune ca intr-un viitor destul de apropiat (40-60 ani) oamenii vor avea acces la aceste tehnologii precum au la telefonia mobila in ziua de azi .
Aceste implanturi vor avea rolul de a : face posibila comunicarea intre oameni fara alte dispozitive externe (practic un fel de telapatie) , de a controla calculatorul fara nici un alt dispozitiv extern (mouseul si tastatura) etc.
Si in necunostiinta de cauza probabil altii ar cataloga acest avans tehnologic ca fiind un fenomen paranormal :D 

Cred ca explicatia acestor vise suspecte sau transmiteri de ganduri etc. ar trebui cautata mai mult la nivel stiintific/biologic ;) .. si nu filozofic .

P.S. In ciuda faptului ca stiinta(medicala) a avansat atat de mult in ultimii 50-60 de ani , totusi nu sa inventat vreun dispozitiv sau vreo teorie care sa perceapa perfect principiul de functionare al creierului . Poate in viitor .... si poate astfel se vor elucida multe mistere care ne framanta pe noi acum . Ca sincer vreo lume astrala nu cred ca se va descoperi vreodata  8-)


Only the best is good enough ...