Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vis cu repetitie

Creat de mariam, 19 Mai 2008, 18:14:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariam

PT.darieglobur ce sa spun ca nu ?sau ca da? nu pot sa stiu dar dupa cit am citit aici postarile pe marginea acestui subiect tind sa cred ca este pur si simplu un vis .dupa cum am spus am ajuns sa am regrete ca ma postat .este adevarat ca daca am ocazia sa citesc ceva despre OZN citesc cu placere asa am si ajuns aici intre voi .am eu o virsta dar nu este asta un motiv sa stau pe tusa daca nu pot sa inteleg tot ce scrie pe aici ceva ceva tot inteleg .si poate ca va veti distra dar eu cred ca exsista viata pe alte planete ,cred ca sunt civilizatii mult mai inteligente ,mai avansate decit noi .sa aveti o noapte linistita

mariam

te rog sa ma scuzi nu am scris numele tau corect inca o data mii de scuze

mariam

sau am scris bine ?of  of vedeti ce inseamna batrinetea (putina scleroza? sau mai multa?) ce o fi o fi dar tot nu stiu daca am scris corect sau nu . :lol:

darieglobur

ai scris bine. dar poti sa-mi spui, mai simplu, darie...
si las-o-ncolo de batranete, ca nu esti deloc batrana. :-D
da, si eu cred ca exista nenumarate civilizatii in puzderia asta de cosmos, unele mult mai evoluate decat noi.
...und Sie fliegen doch!

Kbal

"mariam" - initiativa postarii acestui subiect probabil a fost mai mult decat corecta , probabil daca ma aflam in aceiasi situatie as fi procedat la fel , in orice situatie conteaza mult si opinia altora , nu putem fi atotstiutori .
Ma bucur ca acest caz sa elucidat in mare parte.
Only the best is good enough ...

mariam

PT. DARIE multumesc ca mai linisti in problema cu numel dar sincer ma intorceam la nume si pina ajugeam sa raspund iarasi uitam sau nu eram sigura ca e corect .si cu batrinetea .....ce sa spun incerc sa ma tin tare .problema e ca sa nu intepenesc n...aibi intelegi? hai ca am glumit .aici nu e loc de gluma sa discuta lucruri serioase .         sa revenim am citit cindva demult in tineretea mea o carte foarte interesanta poate ai auzit de ea sau poate ai citi-o nu imi aduc deaminte cine a scris-o se numea DEOCAMDATA ENIGME  nu stiu daca era SF dar vreau sa cred ca ce am citit acolo e adevarat.bine asta mia venit in minte acum la ora asta dar am citit multe altele foarte interesante acum te las ca e tirziu si miine suntpe "baricada"la munca  sa ai o noapte linistita

mariam

pt kbal multumesc pt.mes.tau corect si la obiect .au mai fost mes. dar din ele nu am priceput sincer mare lucru poate si din cauza ca scoala e cam putina (vorbesc de mine bineinteles) asa erau timpurile trebuia sa pleci in lume sa muncesti ca altfel asi fi facut si eu mai multa .dar asa cum am mai spus am citit mult tot ce mia picat in mina  si am mai acoperit niste gauri dar mai am niste "pesteri"pe care la virsta mea clar nu mai am cu ce le acoperi . asa cum am spus si mai inainte mine e o noua zi si trebuie sa fiu fres(clar cuvint scris gresit am scris cum pronunt) atit cit se poate .sa ai un sfirsit de saptamina asa cum iti doresti

Kbal

Stimabila "bunicuta" mariam vad ca inca va mai intriga acest subiect intrucat am observat ca sunteti online si vizualizati acest topic . Daca mai aveti si alte nelamuriri va rog sa le adresati :) .
Only the best is good enough ...

mariam

pt.KBAL  bineinteles ca ma intriga subietul doar de aceea lam si postat dar consider ca am primit lamuriri de la voi toti si nu stiu ce as mai putea intrba.   bineinteles ca ma uit sa vad daca cineva a mai intrat si ce a scris .da aseara eram online dar nu aveam mult timp la dispozitie am nepoteii la mine si trebuia sa ma ocup de ei .ieri nepotica nea a facut 5 anisori e nascuta de ziua AMERICI  si ca o culme a coicidentei de ziua sotului 11 sep au cazut TURNURILE culmea nu ?baiatul meu e pe 23 august  ce coicidente de care acuma cind scriu mi-am dat seama sa ai un sfirsit de saptamina frumos

darieglobur

Citat din: mariam din  04 Iulie 2008, 00:02:58
PT. DARIE multumesc ca mai linisti in problema cu numel dar sincer ma intorceam la nume si pina ajugeam sa raspund iarasi uitam sau nu eram sigura ca e corect .si cu batrinetea .....ce sa spun incerc sa ma tin tare .problema e ca sa nu intepenesc n...aibi intelegi? hai ca am glumit .aici nu e loc de gluma sa discuta lucruri serioase .         sa revenim am citit cindva demult in tineretea mea o carte foarte interesanta poate ai auzit de ea sau poate ai citi-o nu imi aduc deaminte cine a scris-o se numea DEOCAMDATA ENIGME  nu stiu daca era SF dar vreau sa cred ca ce am citit acolo e adevarat.bine asta mia venit in minte acum la ora asta dar am citit multe altele foarte interesante acum te las ca e tirziu si miine suntpe "baricada"la munca  sa ai o noapte linistita

am citit mai demult "deocamdata enigme...", a lui dan apostol. da, e si despre extraterestri. nu-mi mai amintesc mare lucru din ea, insa stiu ca atunci mi-a placut.
...und Sie fliegen doch!

Kbal

16:00, Sâmbãtã (5 iulie), Discovery Science
Secretele somnului , Creierul care viseazã .

Prezentarea episodului: Tot mai multe dovezi sugereazã cã somnul cu vise este o stare de conºtienþã prin care putem ajunge la informaþii altfel inaccesibile simþurilor noastre.

Prezentarea filmului : O serie ce te poartã printre misterele somnului, alãturi de oameni de ºtiinþã descoperiþi cât de important este somnul pentru om.

................................................................................... va si si o reluare probabil in cursul serii.. (dupa 12).
Only the best is good enough ...

StarDust

@Mariam, sa nu regretati ca ati postat aici despre visul dvs. eu zic ca e f. bine.
Cred ca se ia cam simplist de catre anumite persoane aceasta problema a viselor cu repetitie.
Am sa va relatez pe scurt si eu despre un vis al meu, cu repetitie, care il aveam de f. mic copil, si care l-am mai expus undeva aici pe forum.Visul am inceput sa il am de mic copil, cred ca aveam in jur de 6 ani, in acel vis, se facea ca eram intr-o zona desertica de culoare galben/rosiatica, ma aflam in fata unui munte sau deal stancos, unde era un fel de grota sapata in stanca.Visul era simplu, stateam in fata grotei si "stiam" ca acolo e ingropat "un om batran" (asa ai ziceam eu atunci, copil fiind) cu care de fapt ma identificam... parca aveam senzatia ca acela eu am fost (acel om), sau mi-a fost f. apropiat.Chestia e ca visul la asta se rezuma, stateam in fata acelei grote si... parca ma incarcam cu energie si imi placea pur si simplu doar sa stau acolo in apropierea acelui "mormant". In vis imi doream sa il vad pe acel "om batran" dar nu am reusit niciodata. :D Visul se repeta destul de periodic, dar nu identic de fiecare data.Deci, care e explicatia? de ce acel vis ma umplea de energie si bucurie ca revedeam acel loc? (ca-ci asa ma trezeam din acel vis).

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mariam

PT.KBAL am citit de doua ori ce ai scris astept cu nerabdare continuarea .....nu promit ca voi fi prezenta dar precis voi citi .si daca as fi nu cred ca as putea sa raspund foarte repede pt. ca scriu cu un singur deget nu vreau sa le uzez pe celelalte(nu pot sa scriu repede )glumesc bineinteles dar si vorbesc serios in legatura cu scrisul nu stiu daca am spus dar sunt incepatoare si nici monitorul nu il privesc ca poate uit ce vreau sa scriu (sa nu rideti ca ma descurajati de tot si nu mai scriu) dar asa imi trebuie daca la ani astia ma apuc de lucruri care ma depasesc.nici nu stiti cum am stat in fata calcu. ca vroiam sa ma loghez pe un forum si tot era in engleza (ce trebuia sa scriu nume alea ,alea)atita leam privit si nu sau tradus instand dar dupa un efort supra sau poate nu chiar supra dar insfirsit am reusit .dar dupa aia am observat ca nu mai stiu in ce sectiune sau cum io zice mam bagat de tot hazul dar aflu eu pina la urma.PS  scuzati si gramatica mea "de balta" sa aveti o seara minunata :lol:

Kbal

Draga mariam , era vorba de o emisiune pe  Discovery Science despre vise care a fost difuzata astazi la ora 16:00, Sâmbãtã (5 iulie) . Probabil va fi si o reluare in curand . Va sugerez sa o vizionati intrucat poate raspunde multor intrebari .
Only the best is good enough ...

mariam

PT.STARDUST cred ca fiecare are dreptul sa spuna exact cum gindeste .vizavi de ceia ce am postat eu au fost pareri(sincer)care mie mi-au placut altele nu si altele nu le-am inteles.de ce sa mint erau niste termeni ....ca ar fi trebuit sa stau cu DICTIONARUL  EXPLICATIV AL LIMBI ROMANE  in fata dar asta e numai vina mea de unde sa stie pers.respectiva ce grad de cultura am eu .nu mie rusine de ceia ce scriu pt. ca acum clar ca nu mai pot indrepta lucrurile.vizavi de visul tau cind am citit am ziz uite ca mai sunt si altii "programati la reluare"nu sunt unica.sa imi dau cu parerea nu sunt in cunostinta de cauza .dar sunt foarte sigura ca baieti sunt pe faza si ne vor lamuri dar trebuie sa avem rabdare .din partea mea o seara asa cum ti-o doresti