Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Atacurile PSI

Creat de Khaarsha, 16 Mai 2008, 20:10:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Khaarsha

  Fiecare dintre noi, probabil, a trecut la un moment dat printr-un tip de experiente numite si agresiuni astrale. Lovituri energetice, deformarea aurei, posesie de catre entitati necunoscute etc., toate astea intra in categoria atacurilor PSI.
    Ce stiti despre aceste atacuri? In ce masura cunoasteti metodele de protectie si cum v-au ajutat?
 
 

Nox

Acum pe B1 TV, la codul lui Oreste, este invitat Gen. Emil Stãinu. Titlul emisiunii "Atacuri Psihotronice"...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

antoniu

aici, mereu, pe rufon sunt atacuri psihotronice...........[ scapa cine poate, si stie ca stie. ]

Khaarsha

  Funny, dar sa revenim la subiect, mistouri tot citim de ceva vreme incoace.. :)

lylyt_ice

total de aceeasi parere...sa lasam toate atacurile nedemne de un OM coerent...!!! Eu apreciez faptul ca sunt deja unele scantei care pot produce o explozie in domeniile abordate de .....unii !!! ca noi !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Cautatorul

#5
Ca atacuri PSI pot fi considerate si deochi, vraji, etc.

Deuteronom 18:10-11 "Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator, nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii."

http://logos.md/2007/08/18/despre-farmece-vrajitorie-astrologie-vise-si-magie-de-arhim-cleopa-ilie/#more-465


Iar solutia o citez dintr-un interviu foarte interesant despre vraci, magie, si alte practici oculte din Africa:

"Reporterul: Cum este ajutata o persoanã care este atacatã ºi care poate fi nevinovata?
Pãrintele Cosma: Oamenii nevinovaþi ºi creºtinii adevãraþi nu sunt vãtãmaþi de vrãjitori. Am în minte diferite cazuri de ortodocºi, de curând botezaþi, pe care chiar eu i-am botezat ºi care au devenit þinte ale atacurilor vrãjitorilor, dar care nu le-au putut face nimic.
Este un dat, pentru mine cel puþin, sutã la sutã: nici o vrajã sau un vrãjitor nu poate atinge un creºtin conºtient de statutul sãu, care se mãrturiseºte sincer ºi primeºte Sfânta Împãrtãºanie ºi urmeazã ceea ce îl învaþã Biserica. Desigur cã este trebuinþã ºi de o atitudine smeritã"

http://www.cartiortodoxe.com/carte/category/vrajitorie

O "arma" foarte buna sunt "Blestemele Sfantului Vasile cel Mare" care se mai numesc si "Moliftele Sfantului Vasile cel Mare"

http://www.crestinortodox.ro/Blestemele_Sfantului_Vasile_cel_Mare-29-540.html

Subiectul e foarte complex. Pe scurt un crestin ortodox se poate apara de aceste atacuri prin credinta in Dumnezeu si credinta ca nimic nu i se intampla omului fara voia Lui Dumnezeu.
E usor de zis si mai greu e de pus in practica, mai ales ca uneori oamenii sunt coplesiti de probleme, boli, etc. si se intampla ca aceste lucruri sa puna la grea incercare credinta oamenilor.

Ideea e sa acceptam tot ce ni se intampla ca venind din partea lui Dumnzeu, in sensul ca Dumnzeu a permis ca cele lucruri sa ni se intample din cauze diverse. (sa ne aducem aminte de Iov care a patimit atatea fara sa fie vinovat de ceva).

darieglobur

mda, vad ca s-a deschis un subiect strict legat de aceasta tema si e bine. desi, ca-n jocul cu margele de sticla al lui hesse, cred ca se va ajunge cat de curand la o cu totul alta tema, cum se-ntampla frecvent pe acest forum :-D.
subiectul e intr-adevar complex. credinta, nu numai cea a unui crestin ortodox, ci orice fel de credinta -chiar si cea desprinsa din contextul religios- actioneaza ca un fel de scut sau mobilizare a propriilor resurse, insa ea nici pe departe nu epuizeaza datele problemei. nu ne putem comporta acceptand cu seninatate tot ceea ce se intampla in jurul nostru si spunand: asa a vrut dumnezeu!
...und Sie fliegen doch!

Khaarsha

   Din experienta am constatat ca doar credinta nu e de ajuns. E nevoie mai ales de vointa, una fara alta nefiind de prea mare folos. Pentru a realiza ceva, indiferent ca e vorba de protectie sau alt lucru, o fiinta trebuie sa creada, sa vrea si sa actioneze.
  Oricat de mare e credinta cuiva cu vointa redusa, poate fi manipulat usor daca i se descopera punctele slabe.
   Unul dintre secretele protectiei impotriva atacurilor(fizice, psi etc.) este ca cel vizat sa vrea cu adevarat sa scape. Nimeni nu isi vrea raul, ati zice...totusi, genul de persoane carora le place sa se autodeprime, cei care vor sa atraga atentia supra lor, cei care vor sa renunte la viata, ei considera ca e mai comod sa stea pasivi, gandindu-se "asa a vrut d-zeu!"
   In plus, valorile in care crede cineva pot fi usor schimbate daca singurul punct de sprijin este credinta oraba...acest lucru duce la dezastru in cele mai multe cazuri.

adipop

nu ne putem comporta acceptand cu seninatate tot ceea ce se intampla in jurul nostru si spunand: asa a vrut dumnezeu!
[/quote]

Asta este sigur. Numai ca vrem sa intelegem si noi...
adi

CHIP

De acord cu tine Adi.
Fiecare are posibilitatea de a alege ceea ce crede ca e mai bun pentru el in viata.Iar pentru alegerile proaste facute nu trebuie sa dam vina pe cel de sus.

adipop

Citat din: CHIP din  17 Mai 2008, 14:57:28
De acord cu tine Adi.
Fiecare are posibilitatea de a alege ceea ce crede ca e mai bun pentru el in viata.Iar pentru alegerile proaste facute nu trebuie sa dam vina pe cel de sus.

Niciodata. Avem liber arbitru in fiecare clipa. Ne alegem un Scop constient si mergem spre el, daca nu cumva oscilam si uitam de el.
adi

Cautatorul

#11
Citat din: adipop din  17 Mai 2008, 14:33:25
nu ne putem comporta acceptand cu seninatate tot ceea ce se intampla in jurul nostru si spunand: asa a vrut dumnezeu!

adi

Corect. Daca un elev nu-si face tema si ia 4 nu inseamna ca asa a vrut Dumnzeu. Inseamna ca elevul a fost lenes.
De cele mai multe ori sfintii nu dadeau vina pe Dumnezeu pentru ce li se intampla lor rau, ci spuneau: "Din cauza pacatelor mele".

Asa si cu elevul despre care spuneam. Dumnezeu e de vina? Nu! De vina e elevul ca a fost lenes si nu si-a facut tema. Deci i s-a intamplat ceva rau (a luat 4) din cauza ca a pacatuit prin lene si a cedat altor tentatii si nu si-a mai facut tema.

Toata viata noastra trebuie sa alegem. Daca alegem bine, calea e mai usoara. Daca alegem prost, vom avea parte de greutati.
E ca o carare de munte. Daca pastram drumul marcat o sa fie bine si usor. Nu ne impiedica nimeni sa iesim de pe poteca marcata. Uneori ni se pare ca drumul alaturi e mai usor de cat cel drept si marcat. Insa acel drum pe alaturi ar putea duce la fundaturi sau duce in zone foarte periculoase (caderi in prapastie), ori in balarii, sau pur si simplu ne face sa ne ratacim.

Dumnzeu nu obliga pe nimeni la nimic. Dumnzeu doar a spus ce ii este de folos omului. Daca omul vrea sa asculte, o sa-i fie bine.
Daca nu asculta si iese rau, nu este de vina Dumnzeu. E ca un tata care isi povatuieste fiul. Daca fiul nu asculta si ajunge rau, este de vina tatal ca fiul a ajuns rau? A contribuit cu ceva tatal la situatia rea a fiului? NU! Insa tatal isi poate ajuta fiul daca acesta solicita. Uneori tatal isi ajuta fiul chiar din umbra fara ca acesta sa stie.

Se spune ca pe vremuri un judecator a trebuit sa-si judece fiul care furase.
Acest judecator a spus: Ca judecator, te pedepsesc sa platesti pagibitului tot ce i-ai furat inca si pe deasupra, dar ca tata, uite de aici galbenii de care ai nevoie pentru a nu mai face puscarie. Asa face si Dumnzeu cu oamenii.
Dumnezeu e Judecator si ne va judeca pe fiecare, dar si Tatal nostru al tuturor, care atat de mult a iubit lumea (oamenii) incat a dat spre rastignire pe Fiul Sau!

Cum spunea cineva: Totul ii este permis omului, dar nu totul ii este si de folos.

Asa ca daca esti bolnav, nu inseamna ca vinovat e Dumnezeu.  Datoria noastra e sa mergem la medici, sa facem tot ce ne sta  in putinta omeneste, si apoi sa ne rugam si la Dumnzeu. Parerea mea este ca Dumnezeu ajuta doar in momentul in care am facut tot ce ne-a stat in putinta, si doar daca acest lucru ne este de folos.

Cum spuneam in comentariul anterior: Cine a citit Biblia, stie de Iov, care fara sa fie vinovat de ceva, a fost ispitit de diavol, cu boli cumplite, si totusi Iov nu s-a suparat pe Dumnezeu, ci a spus (aproximativ) : Daca le primim pe cele bune de la Dumnezeu de ce sa nu le primim si pe cele mai putin bune.

As mai avea multe de spus dar mi-e ca o sa considerati ca fac cine stie ce propaganda, ori de-astea. Nici vorba. Pur si simplu am explicat din perspectiva credintei ortodoxe cum stau lucrurile. Unii isi dau cu parerea despre religie in general fara ca sa cunoasca cat de cat anumite lucruri. Ei vad doar babele care se inghioldesc la apa sfintita, etc. dar nu stiu cat de profunda este cel putin credinta crestina.

darieglobur

Cautatorule, tu esti un om, cum s-ar spune, plin de fair play! Ma rog, asa te-am perceput eu...
Dar, ia spune, esti si foarte religios, asa-i?
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

  Bine ai venit pe forum, Cautatorul...! Bune si de duh, vorbele tale....Dar tu, ce crezi(?) religiile nu au manipulat PSIHIC omenirea, nu au denaturat realitatea...nu au indus in eroare si au provocat conflicte monstruase........? Atunci te intreb....Cu ce scop(?) si cu de la cine putere(?), sau poate satan ne-a pus pe noi oamenii la incercare si a transformat unele amintiri scrise din trecut, in asa numitele "RELIGII" (?) Demonstrandu-i inca o data lui DUMNEZEU cit de usor de manipulat sunt oamenii lui mult iubiti.....?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adipop

usor de manipulat sunt oamenii lui mult iubiti.....?
[/quote]

mai ales daca dorm...de parca ar fi vina lui DUMNEZEU de starea in care se afla marea majoritate.
adi