Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Electricitate in Egiptul Antic....

Creat de baaron, 14 Februarie 2006, 09:20:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lory

nu se poate, cate grade ai acum, -9? :-D

pri3st3ss

 :lol: :lol: :lol:
nu,scumpo, mai mult..
Elvin, la ce te referi cand spui  de lanturile orionului ale lui iov?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Elvin

nu ale lui Iov, ci doar apa in cartea lui Iov
       in dialogul de la final dintre Iov si "Dumnezeu", acesta ii pune mai multe intrebari retorice, din care m-a marcat aceasta : "Poti tu sa desfaci cataramele Pleiadelor sau sa dezlegi lanturile Orionului ?" . Aluzie ca ceva se intampla acolo. Exista si obsesia egiptenilor pentru Orion, unde ziceau ca se duce spiritul faraonului.
      "Lanturile", 'cataramele' pot fi metafore pentru diverse obiecte artificiale . Mie "lanturile' mi-au adus aminte de "Inelul" extraterestru descris de Larry Niven in fictiunea "Lumea Inelara". O civilizatie foarte avansata formatase toata materia sistemului lor solar si crease o banda gigantica in jurul stelei centrale. Un cerc uriash unde puteau fi intinse lejer cateva milioane de Pamanturi, cu oceane, munti etc. Acolo adunasera clone de civilizatii primitive gen Terra . In jurul Stelei locale screasera o inlantuire de panouri gigantice, imobile, a caror umbra simula ziua si noaptea pe inelul care se rotea

  in afara discutiei - tot in Iov o sa gaseshti 2 afirmatii ale lui, care pun pe ganduri:
"Tu ai spanzurat Pamantul pe nimik" imagine vizibila numai de cineva care iese in spatiu
  "Un popor necunoscut a sapat drumuri pe sub pamant" asta m-a facut sa cred in realitatea descoperirii de sub Bucegi de care vorbeshte "Cinamar"

pri3st3ss

da,dar nici eu nu m-am exprimat prea stralucit..voiam sa te intreb de lanturile orioului despre care aminteste iov...

interesant,nu stiam asta ...
dar nu crezi ca un lant in jurul unei stele, ar fi cam periculos?ce te faci cu atatea  comete,caci presupun ca nu poate fi prea aproape de stea(luand in calcul temperatura optima pt dezvoltarea vietii)
in rest nu e o idee rea...deja se spunea despre faptul ca sunt o gradina zoologica...
am sa il recitesc pe iov mai atent,e interesant

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Elvin

citatele de mai sus au fost aproximative , din memorie
  dar exacte, ele sunt asha:
Iov 28,4  "Un popor strain a sapat carari pe sub pamant, uitate de piciorul celor de deasupra si departe de oameni"
Iov 38,31 "Poti tu sa legi cataramele Pleiadelor sau sa deznozi lanturile Orionului?  "
Iov 26,7 "El intinde miazanoaptea peste genune; El spanzura pamantul pe nimic" desi 'pamant' trebuia pus cu majuscula ca e vorba de planeta nu de lutul numit 'pamant'

Elvin

eu aveam in vedere 'lanturile' in viziunea elaborata de Niven. Daca si lanturile de la Iov sunt facute in acelasi fel, atunci sunt perfect functionale.
     La Nivel, Inelul avea ca raza distantza optima pentru mentinerea vietii [cum suntem noi la ~ 150 milioane km]. Comete , meteoriti etc , acolo nu mai existau, deoarece toata materia sistemului fusese folosita la constructia inelului. In plus acesta avea pe margini sisteme automate de distrugere pentru corpuri straine care ar fi periclitat integritatea lumilor de pe inel. Apoi inelul insushi.
    prin 'lanturi' eu m-am referit strict la insiruirea de patrate din jurul acelui soare, si acolo chiar nu contau comete si alte corpuri. Patratele acelea erau unite printr-un fir foarte subtire dar facut dintr-un material necunoscut [chiar si pentru expedintia umano-extraterestra din carte] care nu putea fi taiat de nimic in schimb el taia orice material.

     Da, e buna ideea de a citi Iov. Printre lamentatiile lui despre cat de nevinovat e, se gasesc si nishte faze ciudate ca aceea cu poporul de sub pamant

lory

cine/ce  e niven? :?

tu spui,Elvin de ceva gen..matrix?cum adica materia a fost folosita in constructie?pai daca a fost folosita, de ce au mai creat acel "fir subtire" care distrugea orice trecea pe acolo?..
e fictiune?

Elvin

era o fictiune, am scris mai sus asta. Rostul sistemelor automate era sa distruga obiecte artificiale gen nave cosmice, sau corpuri care reuseau sa ajunga pana in acel sistem
      Firul nu avea rostul sa 'distruga', ci doar sa tina legate acele patrate gigantice care simulau noaptea pe suprafatza inelului aflat in rotatie. Am zis doar ca el trecea prin orice material s-ar fi intamplat .
      Confuziile tale arata de fapt cat se sublima e viziunea sf a lui Larry Niven [autor] incat oamenii neobishnuiti cu sf-ul nu pot intelege decat cu greu lumile lui. Altii au mers inca si mai departe, si au speculat ca civilizatii avansate ar putea encapsula intreg sistemul lor solar intr-o sfera, cu avantaje enorme [suprafatza utila gigantica] singura problema fiind simularea gravitatiei

     Citeshte mai cu atentie post-urile mele

Protector

Citat din: Elvin din  14 Iulie 2006, 21:46:01
citatele de mai sus au fost aproximative , din memorie
  dar exacte, ele sunt asha:
Iov 28,4  "Un popor strain a sapat carari pe sub pamant, uitate de piciorul celor de deasupra si departe de oameni"
Iov 38,31 "Poti tu sa legi cataramele Pleiadelor sau sa deznozi lanturile Orionului?  "
Iov 26,7 "El intinde miazanoaptea peste genune; El spanzura pamantul pe nimic" desi 'pamant' trebuia pus cu majuscula ca e vorba de planeta nu de lutul numit 'pamant'
Am analiza citatele tele si trebuie sa te dezamagesc :
1 ) 28,4  - Nu ia numai un citat si citeste atent tot continutul = este vorba de prelucrarea argintului in mina.
2) 26,7   - mai inteligentule cum sa puna majuscula cand nici nu existau pe vremea  aceea ? Apoi originul cuvantului pe " pamant" din ebraica inseamna tarina-pamant si nu planeta.
3 ) 38,31 - Aicea este vorba de traduceri..... In biblia evanghelica suna: poti sa innozi tu legaturile Gainusei ?sau sa dezlegi franghiile Orionului ?
  Egal care traducere se ia, sensul este cam acelasi. Orion in ebraica inseamana Stele
                                        Cu stima si respect
                                             Protector
ps: fost teolog

Elvin

Si daca era 'pamant' [tarina] e cel putin dubioasa constatarea lui Iov, Cand zice 'pe nimic', el deja trebuie sa fi avut notiunea vidului aflat in jurul si sub 'p [P] amant'. In timp ce in alte parti erau tot felul de 'monstri' care sustineau pe 'spinarea' lor pamantul, iata-l pe Iov ca are o notiune cat de cat stiintifica despre asta

Elvin

in plus, protector, daca avea in vedere 'stelele' in general, atunci de ce a mai vorbit si de "Gainusha" ? acceptand ca Orion inseamna 'stele' la modul general. E clar ca referintza este la locatii precise din cosmos

   Dar ce mine, si mai ales de argint, existau pe vremea aceea ? Iov a fost al 5-lea patriarh de la Avraam, deci cam acum ~4000 de ani. Si de cand se gaseshte argint in Orientul Mijlociu ? Sau daca vorbea de argintul din alte parti, cum de avea el cunoshtintza ? si mai ales de ce s-ar fi referit la argint, doar la inceputul paragrafului pomeshte de argint, aur si fier ? in plus, sa zicem ca toate conditiile de mai sus sunt indeplinite : cine e poporul 'strain" ? 'strain' fatza de cine ? fatza de chaldei, sau fatza de pamanteni in general ?

    Dar si inspre partile minelor privind ochii mei, vazut-au mai jos ceva tulburator . 28,5, un verset mai jos decat 'minele, gaseshti asta :Si deasupra este pamantul din care iese painea, dar pe dedesupt este ravashit ca de foc". Stia Iov despre miezul incandescent al Pamantului ?

     Insa iata de unde s-a plecat si unde s-a ajuns. S-a plecat de la becurile egiptenilor si s-a ajuns la mine secrete sub  Mesopotamia . Imi cer scuze ca am luat-o pe aratura. Insa e drept ca discutia ontopic se oprise de ult in momentul cand am intervenit eu. Iar prima interventie a mea in thread a fost ontopic

lory

pana la urma, ce e cu electricitatea in egipt?
nu cred ca aveau becuri asa cum avem noi acum,deci trebuie sa fi fost cu totul altceva....
cu ce anume erau alimentate acele dispozitive pe care le-au postat diferiti membri aici?poate nu e nimic neobisnuit

baaron

#27
Citat din: ryn din  18 Iunie 2006, 02:21:38
Nu stiu d c imaginea templului imi e foarte familiara...  :?

Cu siguranta trebuie sa iti fie familiara din moment ce reprezinta macheta tuturor templelor masonice... :evil:


focusXX

Nu e doar o supozitie!
S-a descoperit ca prima baterie electrica a fost gasita in Egipt.
Era identica in compozitie cu una din ziua de azi: catod, anod etc.
Partea interesanta era ca reactia "activa" era compusa din suc de struguri.
Ce nu s-a demonstrat este existenta becului.

darkness

pai si cum lumina,daca era cu suc de struguri?! :|