Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ziarul ZIUA: Extraterestrii mai catolici decat Papa

Creat de spooky, 14 Mai 2008, 22:35:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdiM

Citat din: CHIP din  15 Mai 2008, 16:41:39
Ramane de vazut si o pozitie a Bisericii Ortodoxe in legatura cu acest subiect.
E interesant doar pentru ortodocsi, nu pentru extraterestri, care nu cred ca sunt ortodocsi, catolici sau de alte religie terestra.

DeReLiCt

Am gasit acest articol in ziarul online de dimineata:

Daca exista viata si pe alte planete, este tot creatia lui Dumnezeu, spune consilierul Papei Benedict al XVI-lea si director al Observatorului de la Vatican.

Reverendul Jose Gabriel Funes, directorul Observatorului de la Vatican, declara ca datorita marimii universului este posibil sa existe si alte forme de viata in afara Pamantului, unele chiar inteligente.
Astronomul-sef de la Vatican, parintele Gabriel Funes a afirmat intr-un articol ca fiintele inteligente create de Dumnezeu ar putea sa traiasca si in alte locuri in afara de pamant.

Intr-un articol publicat in Osservatore Romane, revista oficiala a Bisericii Catolice, preotul afirma chiar ca extraterestrii ar putea fi fiinte fara pacat, iar credinta in Dumnezeu nu ar impiedica in niciun fel cercetarea formelor de viata extraterestra, informeaza BBC.

,,Ca astronom, cred in continuare ca Dumnezeu este creatorul Universului", a explicat Funes, preotul iezuit care conduce observatorul Vaticanului de la Castel Gandolfo, numit Specola, situat in apropiere de Roma.

Parintele Funes a declarat ca, in pofida faptului ca multi astronomi ,,nu au pierdut nici o ocazie" de a-si proclama public ateismul, este un ,,mit ca astronomia favorizeaza o viziune ateista a lumii". El crede ca astronomia ,,nu favorizeaza o viziune a lumii fara Dumnezeu. De fapt, este posibil ca cei care lucreaza la Specola sa fie martori ai faptului ca este posibil sa crezi in Dumnezeu si sa lucrezi in cercetarea stiintifica in mod serios",relateaza Gandul.

Potrivit Ziua, astronomul a precizat ca "este posibil sa crezi in Dumnezeu si in extraterestri. Crestinii pot admite existenta altor lumi si a altor forme de viata, chiar si a celor mai evoluate decat noi, pamantenii, fara ca astfel sa puna sub semnul intrebarii credinta in Creatie, Intrupare sau in Mantuire".

Parintele-astronom este de parere ca asa cum pe Pamant exista o "multitudine de fiinte", asa pot exista "si alte creaturi facute de Dumnezeu, inclusiv unele inteligente. Nu putem pune limite libertatii creative a lui Dumnezeu. Sfantul Francisc din Assisi a descris celelalte creaturi de pe Pamant ca pe fratii si surorile noastre, asa ca de ce nu putem vorbi si noi despre fratii nostri extraterestri? Si ei pot fi o parte a creatiei lui Dumnezeu". El este convins ca extraterestrii, ca si oamenii, pot beneficia de mantuirea oferita de Iisus Hristos, precum si de "mila Domnului".

Intrebat in legatura cu delicata chestiune teologica pusa de pacatul originar care apasa asupra speciei umane si de nevoia de mantuire ce decurge din aceasta, iezuitul a avansat ideea ca, "daca exista alte fiinte inteligente, nu se poate spune ca ele au nevoie de mantuire". Probabil ca "ele au ramas in deplina amicitie cu creatorul lor" fara sa fi comis pacatul originar, a explicat Parintele Funes. In caz contrar, "intruparea (venirea pe Pamant a lui Hristos, fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu intrupat, pentru a rascumpara pacatele oamenilor) are importanta si pentru ei, a estimat iezuitul, deoarece "intruparea este un eveniment total unic".

In calitate de astronom, el a spus ca cea mai plauzibila teorie care infatiseaza nasterea universului este cea a Big-Bang-ului, insa este de parere ca nici aceasta explicatie nu pune piedici credintei in Dumnezeu. ,,Dumnezeu este creatorul lumii. Exista un plan in spatele creatiei. Nu suntem copiii unui accident. Dumnezeu este creatorul universului, iar noi nu suntem produsul unei intamplari, ci copiii unui parinte bun, care are in minte un proiect de iubire pentru noi", a declarat Jose Gabriel Funes, argentinian de origine, informeaza Cotidianul.

Ministerul Apararii britanic a facut publice dosarele secrete privind OZN-urile si fenomenele paranormale.

Dosarele contin povestiri incredibile cu omuleti verzi, dar si intamplari confirmate de politisti si piloti. Opt dosare cu privire la OZN-uri au fost facute publice de catre Arhivele Nationale ale Marii Britanii. Multe din fenomenele prezentate sunt greu de explicat.

Potrivit documentelor, ofiteri de politie si controlori de trafic au vazut obiecte misterioase pe cer deasupra Marii Britanii, relateaza ,,The Telegraph". Dosarele cuprind de la povestiri incredibile despre omuleti verzi pana la povesti confirmate de politisti si piloti despre obiecte zburatoare neidentificate. Toate documentele din dosarele declasificate au fost inregistrate oficial de baze aeriene si sectii de politie si adunate de Ministerul Apararii intre anii 1978 si 2002.

Raport secret al controlorilor de trafic

In viitorii cinci ani, urmeaza sa mai fie date publicitatii inca 150 de dosare cu privire la OZN-uri. Nick Pope, care a lucrat timp de 21 de ani la Ministerul Apararii si s-a ocupat de investigarea aparitiilor misterioase, a declarat ca multe din obiectele zburatoare neidentificate ,,sunt probabil rezultatul unor erori de identificare, dar unele fenomene sunt greu de explicat".

Un raport intocmit de trei controlori de trafic cu experienta arata ca s-a incercat ,,intrarea in legatura" cu un OZN care a atins pista de aterizare. Incidentul a avut loc pe 19 aprilie 1984, pe un aeroport din estul Angliei, dupa cum informeaza Adevarul.

Potrivit datelor relatate, trei controlori de trafic aerian neexperimentati coordonau un avion usor care se pregatea sa aterizeze pe pista 22, cand au observat o lumina care se apropia de cealalta pista. Obiectul neidentificat a atins razant pista, apoi s-a indepartat cu o viteza incredibila, intr-o ascensiune aproape verticala. Cei trei au descris obiectul ca fiind ,,un glob stralucitor de lumina argintie". ,,Martorii doresc sa ramana sub anonimat, pentru ca integritatea lor sa nu fie pusa sub indoiala", se mai mentioneaza in raport.

Au mai existat cazuri in care reprezentanti ai industriei aviatice au vazut OZN-uri, printre ele numarandu-se un echipaj al unui elicopter Sea King care a inregistrat pe radar, in septembrie 1985, doua obiecte care se deplasau cu aproape 6.500 de kilometri pe ora.

Un an mai devreme fusese randul a trei politisti londonezi sa dea nas in nas cu un posibil obiect extraterestru. Chemati in legatura cu un obiect suspicios care isi facuse aparitia pe cer, ei au putut observa ,,o lumina intermitenta, cu o cupola deasupra si una dedesubt", la care s-au uitat cu ajutorul unui binoclu.

,,L-am observat timp de o ora. In aceasta perioada s-a deplasat haotic in lateral, in sus si-n jos, dus-intors, fara sa se aventureze prea departe de punctul initial", au declarat politistii, care au si desenat obiectul. O declaratie socanta este cea a unui cuplu din nord-estul Angliei, ai carui membri au sustinut ca ar fi vizitat o serie de baze britanice ale unor extraterestri de culoare verde. La fel de bizara este povestea unui alt concetatean, care a povestit ca niste extraterestri i-au ingaduit sa le viziteze nava.

Francezii, cei mai curiosi

Mai harnici decat britanicii, in desecretizarea informatiilor despre OZN-uri au fost vecinii lor de peste Canalul Manecii, francezii. In primavara anului trecut, Agentia spatiala franceza a scos la iveala 30 de ani de monitorizari ale obiectelor zburatoare, pe care le-a postat pe site-ul oficial.

Au rezultat peste 100.000 de pagini care ating inaltimea unui bloc de trei etaje. Documente indosariate de francezi cuprind procese-verbale ale jandarmeriei, schite ale martorilor, dar si secvente audio si video care insumeaza in total 1.600 de observatii, reunite in 3.000 de procese-verbale la care au contribuit peste 6.000 de martori. Numai 10% dintre cazuri au putut fi explicate in totalitate.

In SUA, desecretizarea se face mai anevoios, documentele fiind scoase la lumina pe rand, pe baza legii accesului la informatii. Peste Ocean, studiile au inceput inca din anii '40, fiind dirijate de guvern, in timp ce in Spania anchetele au fost initiate de armata. In fosta URSS, demersul a fost facut de serviciile secrete, iar in Chile, curajul a apartinut societatii civile.

Sursa: 9AM, 15 Mai 2008
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/92174/Vaticanul-Extraterestrul-este-fratele-meu.html


Nu stiu.. poate mi se pare mie, dar in ultima vreme se face referire la EI din ce in ce mai des...
Cred ca suntem norocosii care vor apuca o schimbare radicala in structura si mentalitatea noastra sociala.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

antoniu

eu cred ca cine are ochi sa auda si cine are urechi sa vada ,ca asa este in paranormal... unii vad cu degetele

contemplatorul


Buna seara, si bine v-am gasit !

Desi, constat ca unii dintre Dvs. nu sunt, sau nu fac tocmai bine !

Dar, asa vine vorba atunci cand saluti (sau ai o exclamatie de satisfactie) !

Credeti ca vom avea O REVELATIE IN MASA ?

Ultima data cand ni s-a intamplat asa ceva, adica in Decembrie 1989, tot ceva foarte asemanator am sperat - ba unii dintre noi chiar au crezut - ca ni se intampla.

Intre timp, s-a dovedit ca am avut cu totii parte: DOAR DE INCA O ILUZIE IN MASA, si NU DE O REVELATIE IN MASA !

contemplatorul

Oricum, trebuie ca sa fim multumiti, pentru ca macar FORMELE alterneaza in viata asta, daca CONTINUTUL tot nu poate fi niciodata modificat, deoarece:

el este chiar TESTAMENTUL, sau ZESTREA NOASTRA GENETICA !

Chiar asa am fost INITIAL PROIECTATI !

Cautatorul

"Papa, în 1999, la întrebarea unui copil daca exista extraterestri, a raspuns: "Tine minte întotdeauna: Ei sunt copiii lui Dumnezeu, la fel ca si noi"."

si

"In august 1996, investigatorul german Michael Hesemann i-a luat un interviu monsignorului Corrado Balducci, reputat teolog si exorcist, membru al Curiei Bisericii Romano-Catolice, de la Vatican. Declaratiile sale, desi nu reprezinta punctul de vedere oficial al Vaticanului, reflecta anumite preocupari actuale în aceasta privinta.
          Balducci spunea între altele: "Existenta extraterestrilor nu mai poate fi negata, sunt de acum prea multe marturii în privinta lor si a farfuriilor zburatoare, asa cum dovedeste cercetarea OZN. A spune categoric ca ele sunt iluzii si halucinatii sau ca relatarile unui martor ocular nu reprezinta o dovada, e o greseala. Aceasta ar însemna sa punem sub semnul întrebarii valoarea marturiei în general, ceea ce ar avea consecinte serioase pentru religia însasi... Sa nu subestimam valoarea marturiilor omenesti... Religia însasi se bazeaza pe marturia oamenilor care au avut parte de revelatia divina...". "Exista un pasaj în Noul Testament, în care apostolul Pavel se refera la Iisus ca la Regele Universului nu doar ca la un rege al lumii pamântesti. Aceasta înseamna ca totul în Univers, inclusiv extraterestrii, OZN-urile etc. sunt conciliabile cu Dumnezeu". "Religia crestina nu exclude existenta extraterestrilor, existenta farfuriilor zburatoare, faptul ca extraterestrii sunt mai evoluati decât noi. În cercetarea OZN gasim indicatii clare ca acestia sunt fiinte cu un suflet mai independent de trup, de materie. Poate extraterestrii sunt fiinte a caror latura materiala se subordoneaza laturii spirituale. Dumnezeu nu ne-a spus nimic despre alte lumi locuite din Univers, pentru ca nu a socotit ca este necesar".


Un articol interesant din 26 mai 2004:

http://www.revistamagazin.ro/content/view/2944/4/

Asa ca eu cred ca e o doar o basica mediatica acest subiect. Declaratii de genul asta au mai fost facute de oameni importanti ai Bisericii Catolice. Chiar Papa nu a exclus posibilitatea existentei extraterestrilor.

contemplatorul

Cautatorule,

S-ar putea sa ai dreptate !.

S-ar putea sa fie chiar asa cum zici, deoarece: se pare ca OMENIREA ARE O NEVOIE ACUTA DE UN MIEL DE TIP NOU, adica:
DE ALTCINEVA CARE SA IA ASUPRA SA TOATE PACATELE LUMII, SI SA LE DUCA CAT MAI DEPARTE IN UNIVERS, astfel incat aceste pacate:

SA NU AJUNGA CA SA STRIVEASCA LUMEA PE VECIE, SUB GREUTATEA LOR !

Si atunci, la distanta - probabil ciclu - de circa 2.000 de ani, IATA CA NE PICA IARASI CATE O SALVARE DIN CER, TRIMISA TOT DE CATRE TATAL NOSTRU AL TUTUROR (dupa cum s-a grabit sa afirme Vaticanul) si anume:

VIN EXTRATERESTRII !!!

CA SA NE SPELE TUTUROR PACATELE, mai bine zis ERORILE, deoarece CREIERELE noastre au fost demult inlocuite cu CODURI SURSA, numai ca acestea au ajuns ca sa fie VIRUSATE in cea mai mare parte, si acum trebuie sa fie RE_SETATE !!!

Asa ca, dragii mei, sa le uram extraterestrilor: " Bine ati revenit ! ", si sa ne bucuram fiecare de UPGRADAREA pe care SISTEMELE NOASTRE DE OPERARE o vor primi de la ei, deoarece:

- fiecare dintre noi va fi astfel capabil ca sa vada prin intuneric;
- fiecare dintre noi va putea ca sa perceapa infrasunetele;
- fiecare dintre noi va putea ca sa-si prevada viitorul;
- fiecare dintre noi, va putea comunica cu "softuri de generatii mult mai vechi";
- fiecare dintre noi  va putea calatori FARA BILET, nu numai pe Terra, ci si IN SPATIU,

samd.

Io zic sa-i intrebati de la inceput: CAM CAT COSTA O UPGRADARE DE ASTA ???

Putem OPTA, sau tot in functie de IERARHIA SOCIALA STABILITA PRIN "NOUL TESTAMENT", va primi fiecare versiunea cuvenita:

Starter,
Home Basic,
Home Premium,
Business,
Enterprise,
Ultimate

Desi, comparativ cu alte costuri deja acceptate, vad ca lumea nu prea obisnuieste ca sa-si faca griji din pricina marimii lor.

Doar de acum inainte vor avea parte de insasi VIATA VESNICA, asa ca vor avea la dispozitie tot timpul din lume ca sa le achite.

lylyt_ice

 Si cu inviatul mortilor, cum ramane(?)  :-o :-o Daca INVIE TOTI cei morti, atunci ii cred pe astia care vor venii ca nu sunt "Hibrizii" lui G.W.Ciuline...(de texas)...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

contemplatorul

Citat din: lylyt_ice din  18 Mai 2008, 21:35:58
Si cu inviatul mortilor, cum ramane(?)  :-o :-o Daca INVIE TOTI cei morti, atunci ii cred pe astia care vor venii ca nu sunt "Hibrizii" lui G.W.Ciuline...(de texas)...

Pana la FAZA INVIERII, cred ca mai va !

SOFTURILE sunt deja pregatite (au fost deja LICENTIATE) !

Dar ca sa inceapa ca sa le DOWNLOADEZE pe HARDURI, vor trebui mai intai ca sa deschida linia tehnologica pentru fabricarea HARDURILOR, si abia dupa aceea vom putea sta iar fata in fata cu Maria Stuart, sau cu Giordano Bruno !

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?