Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intalnire cu extraterestrii in Africa/1994

Creat de jackie28t, 13 Februarie 2006, 21:56:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

O intalnire de gradul 3 in Africa / Ruwa, Zimbabwe /1994

  In dimineata zilei de 16 septembrie 1994, profesorii si oficialii scolii Ariel din Ruwa, Zimbabwe
au fost uimiti cand elevii cu varste cuprinse intre 5 si 12 ani au raportat ca un obiect zburator
a aterizat in curtea scolii.
  Profesorii scolii erau la un meeting, deci cei 62 de copii au fost esentialmente nesupravegheati
un timp in curtea scolii. Singurul adult existent era una dintre mame, care lucra la tuck shop-ul scolii.
Tuck shop este un bar unde se vand bomboane, snacksuri si bauturi carbogazoase.
   Tinand seama de unele surse, OZN-urile au fost vazute pe cerurile Zimbabwe-ului cu doua zile
inainte de incident. Ruwa este situata la 20 km de Harare, capitala Zimbabwe-ului. Scoala Ariel este
o scoala generala privata, cu elevi de etnii diferite.
    Copii au spus ca prima data au vazut 3 obiecte pe cer.Aceste obiecte dispareau si reapareau in
alte locuri. Obiectele se miscau tot mai aproape de sol si in final au aterizat intr-un loc stufos,
adiacent curtii scolii. Situatia acelui loc inca nu era clarificata si de aceea accesul elevilor nu era permis.
Obiectul a aterizat sau a planat tocmai deasupra solului intr-un loc la 100 metri de elevi.
   Copii au spus ca au vazut mai intai un om mic de aproximativ 1 metru inaltime aparut in partea de sus
a navei. Omul mic care a fost descris ca avand un gat slab, uscativ,par lung si negru si ochi imensi
a pasit pe sol spre elevi. Cand a intrat in atentia copiilor, a disparut si a reaparut in spatele
navei. Nava(obiectul) a decolat atunci si a disparut.
  Elevii mai mici au fost foarte ingroziti si strigau dupa ajutor. Ei credeau ca omuletzul era
un demon care vroia sa-i manance. Copiii de negri din Africa au auzit legende cu tokolosi, demoni
care mananca copii. Copiii au alergat spre vanzatoarea de la Tuck Shop, dar ea nu a vrut sa-si
paraseasca locul.
   Mai tarziu, Cynthia Hind, cunoscuta ca cea mai mare investigatoare de OZN-uri din Africa, a investigat cazul
cazul a doua zi. Cand ea a fost contactata prima data, l-a intrebat pe directorul scolii, Colin Mackie,
daca are desenele copiilor despre ce au vazut. Cand a sosit la scoala, a primit aproximativ 35 de
desene. Desenele erau ale unor obiecte foarte asemanatoare.
 
  "Jur pe fiecare par din cap si pe Biblie ca spun adevarul"

Directorul a afirmat ca el crede ca elevii spun adevarul, iar o fetita i-a spus Cynthiei Hind:
"Jur pe fiecare par din cap si pe Biblie ca spun adevarul"

"Aceste parerei au venit de la un om, din ochii omului"

Curios, elevii mai mari au spus ca au simtit ca omuletii au comunicat cu ei cumva, trimiterea mesajul
cum ca noi, oamenii ne distrugem planeta, poluarea mediului inconjurator in moduri care vor avea consecinte
groaznice.


Dr. John Mack, cercetatorul rapirii si asociatul lui, Dominique Callimanopulos au mers la Ruwa si
au stat doua zile intervievand si consultand 12 dintre copii si parintii lor.


 
 

Citat:
John Mack si cu mine am fost la Scoala Ariel, o mica scoala generala in afara orasului Harare,
capitala Zimbabwe-ului, ascultand-o pe Elsa (nu e numele ei real) cum a descris intalnirea din 16
septembrie 1994 cu o fiinta extraterestra. In total 60 de copii cu varste cuprinse intre 6 si 12
ani au raportat aterizarea unei nave spatiale mari si a unora mai mici- pluteau, intr-adevar- peste
tufarisuri invecinate cu terenul de joaca.
   Cei 12 copii ce i-am intervievat in cursul celor 2 zile, toti au descris acelasi eveniment cu
o consecventa constanta a detaliilor. Pe langa aceasta nava, copiii au vazut doua fiinte ciudate
una stand pe una dintre nave si cealalta mergand inainte prin iarba "plutind de parca ar fi fost
pe Luna, dar nu tocmai asa de mult".
   Fiintele au fost descrise ca fiind negre, cu capuri alungite, "ochii ca si o minge de rugby", cu
maini si picioare subtiri. Evenimentul a avut loc in timpul pauzei cand profesorii erau la o sedinta.
Multi dintre cei mai mici au fost foarte speriati si au plans. "La inceput credeam ca e gradinarul" a
spus un elev de clasa a patra."Dupa aceea am realizat ca e un extraterestru".
  Evenimentul a durat circa 15 minute, dupa cum copiii au zis,inainte ca nava sa dispara din
priviri. Dar in egala masura, in starea lor de frica, multi copii au fost curiosi si fscinati de
creaturile pe care le-au vazut, ale caror ochi cereau in particular o intensa atentie. Elsa ne-a
povestit ca ea crede ca fiintele au vrut sa ne spuna cava despre viitorul nostru, despre cum 
"lumea se indreapta catre sfarsit, probabil pentru ca noi nu avem grija de planeta noastra sau de
aer." Ea a zis ca s-a simtit oribil in sinea ei cand a plecat acasa in ziua aceea. " Ca toti copacii
care vor cadea si nu va mai fi aer acolo. Oamenii vor muri. Aceste lucruri veneau de la acel om-
din ochii omului"
   Isabelle, o fata linistita de 10 ani, a repetat sentimentele Elsei." El era drept, cu privirea
atintita. Era inspaimantator. Incercam sa nu ne uitam la el pentru ca arata groaznic. Ochii si
sentimentele mele au "mers" cu el". "Ce a venit direct din "cugetul" ei a fost acelasi cand ea s-a
uitat la extraterestru si a fost" Noi aducem daune Pamantului".
   Reperarea de la Scoala Ariel este una din cele mai importante cazuri din istoria recenta a OZN-
urilor. Este prima data cand un grup numeros de persoane au dat marturie concomitenta aparitie a
navelor si a fiintelor extraterestre. Dupa primirea unui apel in septembrie de la un reporter BBC
spunand ca un obiect a zburat pe cerurile Zimbabwe-ului timp de doua nopti, inainte de 16 septembrie
culminand cu reperarea dramatica de la Scoala Ariel, noi am decis sa investigam degraba.


(note:Textul de mai sus a fost tradus din limba Engleza in Romana,de prietenul nostru si membru RUFOn,''Skywalker'' -Multe multumiri!)

Mai multe informati despre caz: http://pic1.piczo.com/valuca/?g=25463586&cr=1

http://www.youtube.com/v/6SrlrMQ1ZQA

Skywalker

CitatInformatiile sunt in engleza (scuze,nu am mai avut timp sa-l traduc)dar sunt sigur ca ve-ti intelege despre ce este vorba.
Ma pot oferi sa-l traduc. Sau nu e cazul, ca toata lumea stie engleza?

  Dupa cum observ, aici e vorba de o specie noua. Noua in sensul ca inca n-am gasit o relatare in care sa descrie astfel de fiinte: 1m inaltime, par lung si negru si ochi imensi. Din descrierea cu caractere ingrosate(bold) reiese ca fiintele erau negre, cu picioare si maini subtiri.
   
 
  Si aceasta relatare demonstreaza grija extraterestrilor fata de planeta noastra si fata de noi inclusiv: acel ET comunica
un mesaj copiilor cum ca planeta e in pericol. In loc sa le ascundem prezenta si sa inventam tot felul de povesti in jurul lor, mai bine le-am asculta mesajul.
   

jackie28t

#2
Skywalker,
I-ti multumesc pentru timpul acordat pentru traducerea acelui text despre incidentul din Africa/1994.Acum altii membrii vor putea intelege mai bine despre ce este vorba. :wink:

Mai jos veti gasi doua pagini din Cartea ''Passport to the Cosmos'' in care Harvard profesor de psychiatry John E. Mack care a investigat acel caz si luat interviurile copiilor a ajuns la concluzia ca ei nu au mintit sau ca-u inventat poveste acelui incident petrecut la Scoala Ariel din Ruwa, Zimbabwe /1994.Am fotografiat paginile direct din carte si le-am atasat  aici pentru a vedea parerea lui John E. Mack ce este expusa chiar in cartea scrisa de el.

assiris

Nu a avut nimeni o camera foto pentru a imortaliza o imagine mai reala a ceea ce au vazut acei copii?

jackie28t

Va invit pe toti sa discutam pe marginea acestui caz expus in acest topic numit si Intalnire cu extraterestrii in Africa/1994.

-Este cineva aici care ar crede ca cei 62 de copii ar fi nascocit toata acea poveste?
-Credeti ca a fost o panica in masa?
-Oare ce reda acel mesaj afirmat din partea acelor copii fiind martorii acelui incident?
-Stiati ca mama unui copil dintre ei sa sinucis si cei doi mari investigatori care au investigat acel caz din  Africa/1994 au murit prin cincumstante ciudate?
Voi ce spuneti despre acest caz dragi pasionati de UFOLOGIE? :roll:

Dreamy

Buna Jackie!!!

Cu toate ca sunt ff obosita nu am putut rezista la ispita de a ma angrena in discutia deschisa de tine.
Copii, chiar daca noi spunem ca nascocesc lucruri si au imaginatie bogata, NU mint. Daca vrei sa afli ceva, intrebi un copil, si te va lumina, ma refer la lucruri receptate de el.
NU, parerea mea ferma este ca cei 62 de copii nici nu au nascocit si nici nu mint, ei chiar au vazut ceea ce povestesc si chiar au desenat.
Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare la o varsta nu prea departata de a copiilor din Africa...insa cand am povestit am fost luata in ras....imaginatie de copil sau fantezii.... astea au fost cuvintele care le-am auzit.
Nu e asa, pe mine chiar m-a marcat toata viata si sunt convinsa ca si copii din Ruwa au fost marcati pe viata de ce au vazut.

Deocamdata atat

sxn_b

E greu de crezut ca 62 de copii cu varste intre 5 si 12 ani si parintii lor pot tine un asemenea secret. Eu cred ca este adevarat.
CitatAm trecut si eu printr-o experienta asemanatoare la o varsta nu prea departata de a copiilor din Africa.
Dreamy, poti sa ne povestesti ce ai vazut?Daca vrei, bineinteles.

jackie28t

Citat din: dreamy din  02 Noiembrie 2006, 21:46:00
Buna Jackie!!!

Cu toate ca sunt ff obosita nu am putut rezista la ispita de a ma angrena in discutia deschisa de tine.
Copii, chiar daca noi spunem ca nascocesc lucruri si au imaginatie bogata, NU mint. Daca vrei sa afli ceva, intrebi un copil, si te va lumina, ma refer la lucruri receptate de el.
NU, parerea mea ferma este ca cei 62 de copii nici nu au nascocit si nici nu mint, ei chiar au vazut ceea ce povestesc si chiar au desenat.
Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare la o varsta nu prea departata de a copiilor din Africa...insa cand am povestit am fost luata in ras....imaginatie de copil sau fantezii.... astea au fost cuvintele care le-am auzit.
Nu e asa, pe mine chiar m-a marcat toata viata si sunt convinsa ca si copii din Ruwa au fost marcati pe viata de ce au vazut.

Deocamdata atat


Salut ''dreamy''
Foarte bine din partea ta ca ti-ai luat din timp pentru a vedea acest caz expus aici.Eu am adugat pe websitul meu cam toate informatiile posibile despre acel incident din Africa/1994.Chiar si acele filme care sunt rare de gasit pe internet.Oricum aici in cest topic colegul nostru ''skywalker'' si-a dedicat din timp sa traduca textul in limba romana pentru a se intelege mai bine dar se pare ca nu prea multi de aici s-au consumat de a arunca o parere despre acest incident pe care-l consider unul foarte important tinand cont ca au fost implicati 62 de copii care au fost martorii acelei intalniri de grdalul III.Ar fi foarte multe de adaugat pe marginea acestui subiect de acea l-am si expus aici.
Se spune (din marturisirea copiilor)ca tot cazul dupa plecarea celei nave extraterestre in ochii copiilor s-a intamplat ca si sum s-a stins un televizor.Foarte interesant.S-ar putea ca acel incident sa fi fost un test gen experiment efectuat prin ''holograma'' sau un eveniment intr-adevar real dar la care deoarece totul a fost imaginabil si inexplicabil pentru micutii copii totul a aparut si disparut pentru ei ca pe ceva inacceptabil.Subconstientul uneori greu accepta sa inteleaga ce vede in cazul in care este ceva inexplicabil sau ceva care este considerat imposibil.


udar

Jackie, parerea mea e ca nu exista prea multa discutie referitoare la cazul acesta pentru ca este unul foarte puternic si nu poate fi atacat atat de simplu. Este unul din cazurile acelea care ne conving tot mai mult ca nu suntem singuri in univers.

Deci faptul ca nu este atat de multa activitate pe topic e un lucru bun ;)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Ai mare dreptate udar  :-D
Eu doar va informez cu cazuri serioase de luat in considerare.Restul voi decideti..... :fullmoon:

jackie28t

Apropo tocmai am observat pe un forum din strainatate ca un copil care a vazut incidentul in acea vreme in 1994 si care acum are 20 de ani a marturisit mai multe despre caz.Foarte foarte interesant.Cred ca am sa revin aici cu unele date dupa ce reusesc sa iau un interviu acelei persoane.

loreley

Intâlniri in Africa de Sud
         
          Albii din Africa de Sud, desi au organizatii pentru studiul fenomenului OZN, nu au explorat, în acest sens, traditiile bastinasilor, pe care le dispretuiesc.
         
          In bursa africana.
          Intâlniri in Africa de Sud
         
          Albii din Africa de Sud, desi au organizatii pentru studiul fenomenului OZN, nu au explorat, în acest sens, traditiile bastinasilor, pe care le dispretuiesc.
         
          In bursa africana...
         
          Vusumazulu Credo Mutwa este un sangoma - vraci de nivel superior, foarte cunoscut, din populatia zulu. El i-a povestit în 1994, la Johannesburg, profesorului Mack ca în 1958, când avea 37 de ani, cautând ierburi de leac într-o zona acoperita cu tufisuri, a fost învaluit dintr-o data de o ceata albastruie; în jur totul a amutit, dupa care s-a vazut într-o încapere cu peretii metalici, curbati, întins, gol si paralizat, pe o masa, înconjurat de cel putin sase creaturi semanând cu papusile, descrierea corespunzând cu cea a omuletilor cenusii, raportati de alte victime ale unor rapiri OZN. Se simtea un miros oribil "electric, amestecat cu chimicale". A fost supus apoi la experiente umilitoare, inclusiv de natura sexuala, similare celor din alte rapoarte privind rapiri. Când i s-a dat drumul si a gasit drumul spre casa, a aflat ca lipsise trei zile.
         
          ...si alte întâlniri
         
          Cu câtiva ani înainte de aceasta întâmplare, Mutwa fusese chemat într-un sat din Botswana, unde "cazuse o stea". Aici, el si ceilalti localnici au vazut un obiect rotund, luminos, de marimea unui camion, plutind în aer, iar pe sol sareau si alergau doi omuleti; acestia s-au urcat apoi în "nava" care s-a ridicat si a disparut. Detaliile coincideau cu cele dintr-un incident ulterior, petrecut în 16 septembrie 1994, când saizeci de elevi, între noua si doisprezece ani, ai unei scoli elementare de lânga Harare (Zimbabwe), aflati în recreatie, au vazut un OZN mai mare si câteva mai mici, din care au iesit una sau mai multe "fiinte stranii" în curtea scolii. Au alertat profesorii, dar pâna acestia au iesit, creaturile disparusera. Interogati dupa incident, separat si repetat, inclusiv de prof. Mack, copiii au dat relatari si desene concordante. Ei au mai spus ca ulterior incidentului au avut spaime persistente si vise agitate.
          Mutwa mai spunea ca s-a întâlnit cu astfel de creaturi si când era elev, învatând de la ele lucruri cu care îsi uimea profesorii. El a fost ulterior, de mai multe ori, victima ciocnirilor rasiale, fiind înjunghiat, linsat, chiar declarat mort. De fiecare data era vizitat de aceste creaturi, a caror interventie l-a ajutat sa se întremeze miraculos de repede.
         
          "Fiintele venite din stele" sunt aici în firea lucrurilor
         
          În cultura în care a crescut Mutwa, existenta acestor "fiinte venite din stele pentru a ne transmite cunostinte", fiinte pe care bastinasii le numesc mantindane, este tot atât de reala ca pietrele, animalele sau copacii din jurul lor. Sa fie oare un alt sens, mai larg, al conceptului de "realitate"? se întreba Mack. Traditia africana considera ca mantindane pot avea si un rol negativ, iscând zâzanii, superstitii si chiar boli. Mutwa spunea uneori despre acestia ca sunt "paraziti din alte dimensiuni", care se poarta uneori cu noi cum ne purtam noi cu fiintele care ne sunt inferioare.
          Mutwa a învatat ca "o inteligenta superioara", care "acopera mai multe galaxii", a creat viata pe Pamânt. Aceasta inteligenta a trimis în Africa "peste opt tipuri de entitati", care sa învete oamenii ce sa faca si ce sa nu faca. Cele mai importante sunt "maimutele cosmice" numite mantindane, dar exista si alte tipuri, inclusiv indivizi înalti si pletosi. Vizitatorii i-au spus lui Mutwa ca Pamântul este o "cresa", o "lume-mama" în care noi specii "se pot maturiza si atinge perfectiunea". "Dupa cultura si religia africana sunt douazeci si patru de lumi-mama în ceruri, iar Pamântul nostru este a douazeci si cincea... O lume-mama este o planeta special facuta cu scopul de a da nastere vietii". Aceste lumi-mama sunt foarte rare în Univers. Lumea noastra pamânteana, pe care acum omenirea e pe cale s-o distruga, a fost ocrotita din vechime de toate aceste entitati, care acum se întreaba ce sa faca cu noi...
         
         
           
  arevista  magazin    /27/iii/2003

jackie28t

Citat din: loreley din  29 Aprilie 2007, 22:46:46
          In bursa africana...
         
          Vusumazulu Credo Mutwa este un sangoma - vraci de nivel superior, foarte cunoscut, din populatia zulu. El i-a povestit în 1994, la Johannesburg, profesorului Mack ca în 1958, când avea 37 de ani, cautând ierburi de leac într-o zona acoperita cu tufisuri, a fost învaluit dintr-o data de o ceata albastruie; în jur totul a amutit, dupa care s-a vazut într-o încapere cu peretii metalici, curbati, întins, gol si paralizat, pe o masa, înconjurat de cel putin sase creaturi semanând cu papusile, descrierea corespunzând cu cea a omuletilor cenusii, raportati de alte victime ale unor rapiri OZN. Se simtea un miros oribil "electric, amestecat cu chimicale". A fost supus apoi la experiente umilitoare, inclusiv de natura sexuala, similare celor din alte rapoarte privind rapiri. Când i s-a dat drumul si a gasit drumul spre casa, a aflat ca lipsise trei zile.

Multumesc ''loreley'' pentru aceste detalii.Am citit inteaga relatare a lui ''Credo Mutwa'' din cartea ''Passport to the cosmos'' scrisa de Dr.John Mack
Este o poveste tulburatoare.Defapt el dupa rapire s-a trezit intr-un lan dandusi seama ca era mai mult dezbracat decat inbracat.Defapt in nava extraterestra prin relatarile lui el mai precizeaza ca pe peretele navei era un vas rotund plin cu un lichid in care o creatura ''genul unui fetus uman'' arata parca inota efectiv in lichid......................................
Daca doreste cineva sa citeasca intreaga poveste relatat de ''Credo Mutwa'' despre rapirea lui,spuneti-mi.
Voi putea sa expun cateva pagini din carte direct aici.Cartea este scrisa in limba engleza.



loreley


             Referitor la  cea  postat Jackie ...CAnd  am  vazut desenul  facut  de  acea fetita nush
de  ce dar m-a  dus  cu  gandul la filmul  cu  Swarzi " Predator"  :-D
             Este un  caz  interesant si  tulburator  in  acelasi  timp.

Anna

foarte interesant cazul. nici nu cred ca se pune problema de minciuna. totusi ma gandesc la descrierea facuta de copii "cu parul lung si negru"....nu am mai auzit nicaieri descrierea asta a unui extraterestru.....asta e foarte ciudat.
marturii ale oamenilor veniti din spatiu se gasesc in orice cultura, popor si religie...cred ca studierea mai in amanunt a triburilor din africa si a culturii lor ne va oferi raspunsuri in plus.  :wink: