Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunt ceea ce mananc

Creat de sevastase, 05 Mai 2008, 21:10:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

 Una dintre metodele de a ne curata sau purifica mental si fizic este prin alimentatie. Am sa expun in continuare parerea mea despre o alimentatie echilibrata, si rolul ei in viata noastra.

Cateva reguli generale pentru o alimentatie sanatoasa



Mananca mai putin

-   suntem in general ingroziti de idea dea manca mai putin. E ok. Corpul se sustine cu o alta forma de energie. Rolul traditional al alimentelor si al apei este de a oferi materie prima pentru regenerare la nivel celular. Nu avem nevoie de multa mancare ci de minimul necesar. Corpul e format 90 la suta din apa. Apa se regenereaza/inlocuieste. La fel si corpulnostru sepoate regenera/inlocui.

-   orice incercare de curatire a organismului trebuie sa inceapa cu o detoxifiere. Detoxifierea poate fi facuta in mai multe feluri. Cu ajutorul anumitor combinatii alimentare, mecanic, prin curatarea interioara, exfoliere, etc, sau cel mai simplu si eficient prin post negru.

-   cel mai rapid mijloc si mai eficient mijloc de detoxifiere si curatare este postul negru. Bineinteles, ma refer la minimum de timp, cca 24 de ore. Acest post negru scurt de 24 de ore este ideal pentru o curatare totala. Intre 24 si 36 de ore, devine mai dificil. Peste 2-3 zile trebuie antrenament mai intai. Atunci cand persoana care doreste sa se detoxifice, sa se curete de impuritati atat fizic cat si spiritual, se afla sub medicatie, recomand postul scurt si monitorizare atenta.

-   cantitatea  de mancare totala necesara este probabil 1/3 din ceea ce se considera general acceptat ca ar fi necesar.

-   dupa detoxifiere, se poate incepe un program alimentar mai echilibrat si mai bine construit.

Apa, o necesitate


-   apa este necesara unei bune functionari a corpului avand in vedere ca suntem in mare parte apa. Apa in primul rand trebuie sa provina dintr-o sursa naturala, de aceea recomand cel mai apropiat izvor.
-   Apa de izvor este ideala. Ca alternative avem apa imbuteliata plata sau de la robinet. Nu recomand nici una dintre acestea deoarece cred ca sunt voit contaminate cu fluorid de sodiu, agent pe care il consider un pericol pentru sanatate.

-   cantitatea totala de apa zilnica pentru un adult normal trebuie sa fie de cel putin 2-3 litri in medie, cantitatea totala fiind direct proportionala cu activitatea zilnica si natura ei.

-   cand ne trezim dimineata, primul lucru pe care il facem este sa bem cca 300 ml de apa la temperatura camerei, aceasta permitandu-ne sa ne rehidratam si sa filtram sistemul renal.

-   recomand ca bautul apei sa se faca cu inghitituri mici, sorbita daca doriti.

Carbohidratii, ca surse de energie


-   foarte multe din trairile si emotiile care insotesc activitatea zilnica sunt direct legate de nivelul de glucoza in sange aka glicemia

-   creierul functioneaza deasemenea cu glucoza ca sursa de energie . Creierul reprezinta 2 % din masa corporala dar consuma 25% din necesarul zilnic de glucoza. De aceea atunci cand ne scade nivelul de glucoza in sange, ni se altereaza starea emotionala, cateodata ne comportam irrational, devenim mai irascibili.

-   mese mici si dese rezolva problema unei glicemii relative constante ca nivel in sange. Cat mai putin si cat mai des este cheia.

-   Nivelul de activitate zilnic determina necesarul de carbohidrati zilnic  pe care il poate converti corpul in glucoza .Carbohidratii variaza in functie de sursa si de felul in care sunt absorbiti in sistem ( mai repede sau mai incet ) . Unitatea de masura general acceptata este indexul glicemic. Carbohidratii au index glicemic, care variaza de la ridicat la redus.

-   corpul transforma carbohidratii in glucoza, si de asemenea in glicogen. Glicogenul este combustibilul folosit de muschi, si e stocat parte in muschi, parte in ficat.

-   atunci cand ingeram carbohidrati, pancreasul da drumul in sistem la insulina, care are rolul de a regla glicemia, de a o stabiliza. Atunci cand din diverse motive pancreasul isi pierde capacitatea de a produce insulina ( partial sau deloc ), apare o afectiune denumita diabet. Diabetul in opinia mea poate fi controlat si chiar invins, cu ajutorul unei alimentatii adecvate.

-   si grasimile pot fi folosite ca sursa de energie. Pentru a face asta trebuie sa existe niste insuficiente/deficiente in alimentatie. Adesea aceste deficiente sunt artificial create pentru a induce o " slabire " si poarta numele de " diete de slabire " . Le consider periculoase pentru sanatate, si ineficiente pe termen lung. Practic atunci cand persoana se intoarce la alimentatia ei obisnuita, greutatea este recastigata sau in unele cazuri chiar depasita.

-   corpul are nevoie de grasimi si le foloseste si ca sursa de energie. Exista grasimi sanatoase, de tipul acizilor grasi omega 3. Atentie : orice ulei sau grasime omega 3 isi pierde valoarea nutritiva daca este incalzit.

-   Indulcitorul natural este mierea. Si asta in cantitati mici.


Fibra vegetala


-   legumele fibroase sunt necesare unei alimentatii echilibrate si ar trebui sa alcatuiasca o mare parte din cantitatea de mancare zilnica. Fibrele din legume ajuta digestia, si actioneaza ca un detrartrant natural in timpul masticatiei.

-   inca o data : florura de sodiu din pasta de dinti e foarte nociva si totodata prin spalarea dintilor se distruge flora bacteriala din cavitatea bucala. Trebuie sa realizam importanta unui aport adecvat de fibra vegetala din legume in dieta zilnica care nu numai ajuta la digestie si absorbtie, darn e si curate cavitatea bucala actionand ca un puternic detrartrant natural prin procesul de masticatie.


Proteinele


-   corpul foloseste proteine pentru a obtine aminoacizi care sunt caramizile cu care se autoconstruieste, repara sau inlocuieste. El isi ia tot necesarul de aminoacizi din legume, proteinele animale nefiind absolute necesare. Daca tii neaparat sa mananci carne e ok, doar ca personal nu consider necesar aportul de carne sau produse de origine animala, din cauza ca ne reduce nivelul vibrational,. Deci proteinele vegetale sunt bune, cele animale nu le consider necesare, dar fiecare mananca ce doreste.

-   o mentiune speciala : soia. Soia nu este o sursa sanatoasa de proteine, ba chiar as indrazni sa spun ca e foarte toxica, eu pun soia in aceeasi categorie cu florura de sodiu si aspartamul ( indulcitoarele artificiale in general )



       Extremele ca si gust la care incercam sa ducem in mod constant alimentele pe care le consumam sunt o reflectie directa a modului defectuos in care ne alimentam in general. Mai dulce, mai sarat, mai condimentat, mai etc,etc.

       Zaharul in general nu are ce cauta in alimentatia echilibrata. Orice contine zahar sub orice forma trebuie eliminate.

      Orice contine aspartam trebuie eliminate, aici intrand o mare parte din produsele asa zise " light " , " diet " sau  " sugar free " .

      Invatati sa cititi continutul alimentelor de pe ambalaj, si sa identificati continultul.

      Grasimile animale sunt daunatoare. Aici intra si lactatele si branzeturile. Suntem singurele finite care consumam laptele matern al altor animale. Ciudat am ales vaca. De ce ?  Pentru ca se CUMPARA si se poate produce in cantitati mari.. Nu am vazut pe nimeni sa vrea sa consume lapte de mama.

      Trebuie mereu sa tinem minte ca producatorii de alimente, in primul rand au interesul sa faca profit. Nimeni nu are grija de tine, tu trebuie sa inveti sa discerni ce e bun pentru tine si ce nu.

     Mananca mai putin                                                                       

     Mananca mai des si mai putin ( ar trebui sa poti tine in mana o masa cantitativ vorbind )
     

sevastase

Eliminarea toxinelor / Curatarea sistemului




- 3 zile consecutive  in care consume doar mere, curatate de coaja

- orice soi de mar preferi si in ce cantitate doresti

- in afara de mere vei consuma 3 litri de apa plata zilnic, impartita in mod

egal pe tot parcursul zilei

-   in seara celei de-a treia zi, ca ultima masa vei bea 50 ml de ulei de masline



In cea de-a 4-a zi iti programezi curatarea de colon. Apa pe care o folosesc sa fie la temperature corpului, se adaoga o lingurita de bicarbonate de sodium si o lingurita de sare la fiecare 2 litri de apa.


Intre ultima masa de miercuri seara care e uleiul de masline si curatarea de colon, se tine un post negru .


Serban M

#2
foarte interesant insa tin sa precizez anumite detalii vitale.apa plata nu contine fluorid de sodiu si este foarte benefica sanatatii omului,chiar mult mai purificata decat apa de izvor ce poate contine impuritati foarte iritante organismului.referitor la zahar,ATENTIE !

vreau sa pun in bataie aceasta teorie,faptul ca zaharul este unul dintre cele mai periculoase alimente existente pe terra alaturi de lapte ,supliment aproape inutil ce favorizeaza diferite distrugeri massive in organism printre care se numara distrugerea sistemului imunitar,distrugerea mineralelor si absorbtiei normale de minarale,anxietate,oboseala,stress,cresterea triglyceridelor lipoproteinelor,cancer,tumori cerebrale,absorbtie aproape imposibila de magneziu si calciu ,imbatranire prematura si nevoia de a consuma bauturi alcoolice,acnee chistica,favorizarea aparitiei si mentinerea candidei si alaturi de diferitele fungii si ciuperci intestinale,distrugerea florei bacteriene,artrita,artimtie,hemoroizi,scadenta in hormonul de crestere,cataracta,depresie ,distrugeri masiive ale ficatului ,pancreasului,rinichii grav afectati si lista continua cutremurator.ATENTIE oameni buni la zahar ,este inamicul ascuns al omenirii alaturi de multe alte alimente menite sa ne distruga lent sanatatea ,transformandu-ne in niste zombie dependenti de medicamente.

laptele sau ciuma alba,este cea mai periculoasa substanta consumata zilnic de om,spre dezamagirea unora,totul se rezuma la gustul ''sanatos'' urmat de sfatul ''bea lapte zilnic sa ai dintii albi si sanatosi si calciu pentru oasele tale'' FALS
acesta nu provoaca decat alergii ascunse si distrugeri masive prin hormoni si enzime mutant
LAPTELE NU SCHIMBA CULOAREA DINTILOR NICI CONSUMAT IN CANTITATI INDUSTRIALE,iar calciul din lapte este singurul element benefic in aceasta substanta,dar exista vaste optiuni pentru o sursa sigura de calciu.EFECTUL LAPTELUI ASUPRA ORGANISMULUI ? APOCALIPTIC ,recomand http://notmilk.com/kradjian.html ORICE ATI FACE nu consumati lapte ! nu este o gluma,este din nou vorba de deceptia maselor.

un mare intelept a spus : "adevarata hrana vine din interior" ,aici este intelepciunea ,sentimentul de satul alaturi de stare de bine are la baza endorfinele din creier,cele doua sisteme supreme hormonale  : dopamina si serotonina ,neurotransmitatori fara de care am deveni niste legume fara sentimente.dupa ce am ingerat o cantitate oarecare de mancare ,se produce descompunerea si extractia elementelor necesare de catre organism ,cele mai importante sunt dopamina si serotonina ce se pot sintentiza foarte usor din fenil-analina,l-tyrosina ,ulterior trecand bariera neuronala si provocandu-ne starea de bine.fara dopamina necesara in creier se produce depresia ,stare patologica;de asemeni serotonina sau hormonul fericirii poate fi crescut in secretie de diferiti stimuli externi ,printre care se numara si mancatul bananelor (tryptophan) in cantitati masive,sexul,ciocolata si alte placeri.o mancare bogata in proteine va mentine un nivel optim pentru neurotransmitatori.

referitor la postul negru,am tinut doua saptamani si este cu adevarat purificator,pofta de mancare dispare dupa o zi si se instaleaza o stare foarte interesanta de intelegere si pace interioare urmata de un proces lent de detoxifiere a organizmului,recomand consumarea apei cu lamaie si atat,iar la revenirea in programul alimentar,cel mai periculos este sa incepi prin o masa copioasa,poti ajunge la spital sau chiar la morga.in nici un caz a nu se consuma nici jumate din o masa obisnuita dupa oprirea postului negru,se va incepe cu consumarea unor cantitati mici si usor de digerat prin crestere treptata pana la un nivel optim (interval de 1-2 zile) .nu recomand postul negru persoanelor cu diferite deficiente in organism.

dupa cum a spus si domnnul sevastase,un corp sanatos este acela ce mananca des si putin ,strictul necesar si incercati sa introduceti elementele cheie in alimentatia dumneavoastra,cum ar fi mierea (de preferat inlocuitor al zaharului) ,legumele si carnea cu putine grasimi (pui,etc) alaturi de consumul a 3-4l apa/zi.

Serban M

#3
*continuare fluorul din apa potabila este de asemeni otrava pura la cel mai inalt nivel,confirmat stiintific ca va distruge in cele mai mici cantitati structura neuronala.faceti niste cautari ,documentati-va si apoi judecati aceste cuvinte ce vi se par absurde.http://youtube.com/watch?v=NpFu_bYkomc

http://www.formerfatguy.com/articles/124reasons-no-sugar.asp

http://www.associatedcontent.com/article/444869/too_much_sugar_affects_sex_hormones.html

http://impairedfunctioning.blogspot.com/2007/05/blood-sugar-and-hormones-and-insomniaoh.html

http://www.thedietchannel.com/Cancer-and-Diet-Does-Sugar-Feed-Cancer.htm

http://www.consumerhealthjournal.com/articles/milk-and-cancer.html

http://www.celestialhealing.net/milkpage.htm

ATENTIE
este bine sa depasiti barierele ce par a fi de piatra,structura societatii de astazi este menita sa faca asemenea cosmaruri existentiale ! incetul cu incetul ne trezim si trezim si pe aproapele nostru prin informatie,informatia este arma suprema catre adevar si cu ajutorul ei vom intelege si vom schimba sorti.iubire pace si adevar,deschideti-va mintile.cine va vrea raul nu va va zice niciodata,cine va vrea binele se va zbate sa va deschida usi noi ca un disperat ce vede armata furibunda cum plezneste sabiile in scuturi in fata miilor de orbi.

Jean-Luc Picard

#4
As vrea sa stiu de ce este periculos laptele? Din ce surse ati aflat chestia asta? Am intrat pe linkul respectiv, dar ar putea fi foarte bine o farsa.

romulus

Citatparerea mea despre o alimentatie echilibrata, si rolul ei in viata noastra.
-----As vrea sa stiu monser, pe  ce se bazaeaza aceasta parere a ta ? Esti o autoritate in materie? De unde stii? Din carti? Din experienta ta ? Din vreo revelatie ?  De ce as crede ceea ce zici mata ? Asa cu presupusu' pot sa-mi dau si eu ...
-----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

CHIP

Corect.Cred ca ar trebui prezentata o sursa credibila sa putem vedea cu totii acest lucru.

sevastase

Laptele, de ce nu, pe intelesul tuturor.


Laptele estede 2 feluri : imbuteliat si direct de la vaca.

Cel imbuteliat are un continut de minim 6 g de zahar la 100 ml. La un litru avem 60 g. Degresat, 3,2% sau integral, continutul de zahar ramane constant.

Cel de la vaca are cca 25 % grasime animala.

Majoritatea populatiei este mai mult sau mai putin lactoz intoleranta.

Caseina, proteina din lapte are cea mai scazuta valoare biologica dintre sursele de proteine animale.

Nu gasesc nici un lucru care sa indice laptele ca o sursa nutritiva sanatoasa.

Inca ceva :  lipsa de calciu se datoreaza in majoritatea cazurilor unei deficiente in abilitatea corpului de al asimila/procesa, fiind direct legata de complexul vitaminic D.


sevastase

Citat din: romulus din  26 Mai 2008, 21:17:08
-----As vrea sa stiu monser, pe  ce se bazaeaza aceasta parere a ta ? Esti o autoritate in materie? De unde stii? Din carti? Din experienta ta ? Din vreo revelatie ?  De ce as crede ceea ce zici mata ? Asa cu presupusu' pot sa-mi dau si eu ...
-----Am zis !
Parerea mea se bazeaza pe multi ani de invatatura si experienta, proces care continua si in prezent. Neoficial sunt recunoscut ca o autoritate in materie . Tot ce stiu am invatat prin studiu, de la terti, experimentare pe mine si altii, intuitie, bun simt. Nu trebuie sa " crezi " nimic din ceea ce spun eu. Doar sa citesti, si daca doresti sa iti imbunatatesti calitatea vietii, eventual sa aplici cele citite. O zi buna Romulus.

Serban M

Citat din: sevastase din  28 Mai 2008, 10:46:46
Parerea mea se bazeaza pe multi ani de invatatura si experienta, proces care continua si in prezent. Neoficial sunt recunoscut ca o autoritate in materie . Tot ce stiu am invatat prin studiu, de la terti, experimentare pe mine si altii, intuitie, bun simt. Nu trebuie sa " crezi " nimic din ceea ce spun eu. Doar sa citesti, si daca doresti sa iti imbunatatesti calitatea vietii, eventual sa aplici cele citite. O zi buna Romulus.

subscriu

Jean-Luc Picard

Din ceea ce stiu eu pot sa spun urmatoarele lucruri: in laptele de vaca se gasesc in mod normal 3.3% proteine, din care 2.7% cazeina, 0.5% albumina, si 0.2% globulina.Proteinele din lapte sunt considerate de o valoare biologica ridicata, pentru ca, contin o mare cantitate de aminoacizi esentiali, intr-un raport optim pentru activitatea organismului.Proteinele din lapte au un grad inalt de asimilare. De altfel, culturistii se folosesc mult de proteinele din lapte si de cele din zer pentru a-si mari capacitatea musculara. In plus, peste tot se recomanda a se consuma laptele.In conclusion, nu cred ca e periculos acest aliment.

noua

Citat din: Jean-Luc Picard din  28 Mai 2008, 19:45:44
Din ceea ce stiu eu pot sa spun urmatoarele lucruri: in laptele de vaca se gasesc in mod normal 3.3% proteine, din care 2.7% cazeina, 0.5% albumina, si 0.2% globulina.Proteinele din lapte sunt considerate de o valoare biologica ridicata, pentru ca, contin o mare cantitate de aminoacizi esentiali, intr-un raport optim pentru activitatea organismului.Proteinele din lapte au un grad inalt de asimilare. De altfel, culturistii se folosesc mult de proteinele din lapte si de cele din zer pentru a-si mari capacitatea musculara. In plus, peste tot se recomanda a se consuma laptele.In conclusion, nu cred ca e periculos acest aliment.

ha ha ha ... laptele tau contine numai proteine, asa-i ?  :-D

sunt de acord cu ce zice sevastase


Serban M

#12
Citat din: Jean-Luc Picard din  28 Mai 2008, 19:45:44
Din ceea ce stiu eu pot sa spun urmatoarele lucruri: in laptele de vaca se gasesc in mod normal 3.3% proteine, din care 2.7% cazeina, 0.5% albumina, si 0.2% globulina.Proteinele din lapte sunt considerate de o valoare biologica ridicata, pentru ca, contin o mare cantitate de aminoacizi esentiali, intr-un raport optim pentru activitatea organismului.Proteinele din lapte au un grad inalt de asimilare. De altfel, culturistii se folosesc mult de proteinele din lapte si de cele din zer pentru a-si mari capacitatea musculara. In plus, peste tot se recomanda a se consuma laptele.In conclusion, nu cred ca e periculos acest aliment.

desigur.peste tot ni se spune ca ar fi bine daca ne-am sinucide

deci ,nu este periculos daca am face acest lucru.

domnule jean,atitudinea dvs. este mizera ,ignorata si tipic mentalitatii robotice.nici macar nu ati citit cele ce au fost scrise mai sus legat de informarea maselor si industria alimentara.daca dvs. credeti ca
s-ar risca la nivel global sa se piarda mutantul profit din industria lactatelor prin simpla informare a publicului ca albul elixir din alimentatia dvs. zilnica este otrava pura pentru corpul uman ..ei bine atunci va inselati.

numai bine,mancati ce trebuie.

Jean-Luc Picard

Domnule Sirius, nu a murit nimeni pana acum de pe urma laptelui. Daca pana si laptele( exceptand cel conservat in care se pun tot felul de porcarii) este toxic si nu trebuie consumat, atunci ce anume ar trebui sa consumam zi de zi? coca-cola si burgeri Mc Donalds? Aceia sunt foarte sanatosi , nu-i asa? Atitudinea mea nu este una robotica, este pur si simplu ceea ce cred eu. Iar in ce priveste proteinele, am experimentat pe pielea mea si stiu despre ce vb, am facut sport de performanta si am observat rezultatele care au aparut. In plus cunosc destule persoane care au consumat mult lapte la viata lor si au ajuns la varste inaintate. Ca o avea si anumite toxicitati, sau sunt unele persoane intolerante la lapte, asta e posibil dar este prea putin important fata de cate alte alimente imbolnavesc la ora de fata omenirea. Asta e punctul meu de vedere, fiecare are dreptul la opinia sa. Make it so.

Serban M

#14
Citat din: Jean-Luc Picard din  29 Mai 2008, 07:23:04
Domnule Sirius, nu a murit nimeni pana acum de pe urma laptelui. Daca pana si laptele( exceptand cel conservat in care se pun tot felul de porcarii) este toxic si nu trebuie consumat, atunci ce anume ar trebui sa consumam zi de zi? coca-cola si burgeri Mc Donalds? Aceia sunt foarte sanatosi , nu-i asa? Atitudinea mea nu este una robotica, este pur si simplu ceea ce cred eu. Iar in ce priveste proteinele, am experimentat pe pielea mea si stiu despre ce vb, am facut sport de performanta si am observat rezultatele care au aparut. In plus cunosc destule persoane care au consumat mult lapte la viata lor si au ajuns la varste inaintate. Ca o avea si anumite toxicitati, sau sunt unele persoane intolerante la lapte, asta e posibil dar este prea putin important fata de cate alte alimente imbolnavesc la ora de fata omenirea. Asta e punctul meu de vedere, fiecare are dreptul la opinia sa. Make it so.


exact asta spun consumatorii de cola,stimabile jean,daca dvs. considerati ca ce nu va ucide este sanatos eu nu mai continui aceasta discutie.pana si aerul pe care il respirati va distruge sanatatea.nu vreau sa intru in flame insa mentalitatea dvs. lasa de dorit,nici macar nu ati citit linkurile respective referitoare la hormonii laptelui ce distrug un corp sanatos,intrebarea mea este alta daca tot faceti referire la o varsta inaintata,pai stimabile asta este un punct de reper? ca omu este inca viu si nu mort? eu cred totusi ca ar fi fost mai buna intrebarea oare cum ar fi fost respectivul daca nu ar fi consumat toata viata o picatura de lapte? imi spuneti ca dvs ati obtinut rezultate pe pielea voastra si performanta in sport cu ajutorul laptelui.asta e exact ca-n reclama cu red bull iti da aripi :)

[...]