Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Obiect zburator loveste suprafata soarelui?!

Creat de padme, 20 Mai 2010, 20:26:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

http://www.youtube.com/watch?v=0uNwJthqFTo

E posibil asa ceva, sau face parte din categoria... "falsuri si alte farse"?!

calator astral

foarte foarte interesant padme
un prieten îmi trimite zilnic imagini similare pe youtube (pasiunea lui? filmeaza soarele).Uitati imagini foarte recente :



ce ar putea fi oare?

jean

Pentru a da un raspuns celor de mai sus, am sa dau cateva date despre Soare:
   Gravitația la ecuator      
Metric: 274,0 m/s2
Comparație cu Pãmântul: 28 x gravitația Terrei
      
   Viteza de scãpare      
Metric: 2.223.720 km/h

   Temperatura la suprafațã      
Metric: 5500 °C   

La baza cromosferei temperatura este de 6000 grade iar la marginea superioarã de 50.000 de grade.                       

Datele au fost luate de pe: http://www.astro-urseanu.ro/soare_date.html  Sa fim seriosi, la asemenea date privind gravitatia si temeratura, nu mai scapa nimic material. Este posibil ca respectivele corpuri sa fi trecut la o distanta mult mai mare de Soare si prin fata lui in momentul filmari.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

#3
sînt foarte serios jean, este un subiect deosebit de serios, caci imaginile transmise de soho sînt disponibile peste tot:

Fizica cuantica ne rezerva surprize de proportii, unele aspecte nu sînt suficient de mediatizate, sub controlul militarilor, pot întreba doar : de ce jean sa excludem din start existenta unor Tunele SpatioTemporale generate tocmai de masa&gravitatia exceptionala a astrului solar ?

din nou imaginile sînt limpezi, interpretarea lor stiintifica lasa loc pentru orice eventualitate



Pentru mine imaginile NU sunt "limpezi". Vreau explicații pentru fiecare pozã în parte și de unde au fost luate, linkuri cãtre siteuri! Hai sã nu le "trântim" pur și simplu pentru cã ne justificã teoria sau credințele personale (e.g.- o patã neagrã în mijlocul unei imagini cu Soarele NU e un tunel spaþio-temporal). Nox

jean

Citat din: calator astral din  20 Mai 2010, 21:41:16
de ce jean sa excludem din start existenta unor Tunele SpatioTemporale generate tocmai de masa&gravitatia exceptionala a astrului solar ?
Pentru ca momentan nu se pot verifica. Inca este de domeniul SF-ului. Si personal  nu cred in asa ceva. Ce este timpul? Tu stii? Stie cineva?... Ce inseamna pt tine tunel in spatiu? Nu cred ca ai o idee prea clara. Pentru ideile mele SF si poate pentru ale tale am deschis un topic.
Poti posta aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2126.0.html
Adevarul este dincolo de noi

padme

Si eu cred ca ar putea sa fie mai departe si sa fie o iluzie, pt ca la temperatura aia...

StarDust

Nu se dau nici un fel de detalii despre modul in care a fost realizata filmarea. Parerea mea e ca soarele era la rasarit sau apus, iar efectul ce se vede in cadrul ce-l expun nu reprezinta decat refractia luminii, intr-un strat ce delimiteaza doua paturi de aer cu temperaturi diferite. Tare mi-e ca filmarea e facuta dintr-un vehicul aflat in miscare sau chiar elicopter, si astfel apare acel efect de "deplasare" aparenta a luminii prin acel strat de aer.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

În soare cad atrase de gravitaþie tot felul de chestii. Asta e logic nu? Iar dacã sunt obiecte mari ce pot fii vãzute umblând pe acolo ce e aºa de greu de crezut? Or fi niºte artefacte. Bob Dean a prezentat unele în fotografii luate de ruºi ºi americani. Problema aici e sursa imaginilor ºi dacã ea e de încredere. ªi dacã se dovedeºte cã acele chestii existã ºi se manifestã asta e. Or fii unii pe acolo cu treburi... 

DeReLiCt

Ideea este ca daca acel obiect ar fi real, ar trebui sa fie absolut imens ! Mult mai mare decat Jupiter !

Apropo de asta, am observat doua grupuri de obiecte surprinse de LASCO C3,  foarte ciudate care s-au miscat pe langa soare timp de aproximativ 2 saptamani. O sa pun niste poze sau link-uri.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.