Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OPIS extraterestri

Creat de ryn, 08 Februarie 2006, 14:01:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

assiris

Sa fi venit "ãia" atita drum pentru
CitatOleg a luat cutia de chibrituri din cabina, împreuna cu o sticla de alcool de laborator, ce era utilizat ca substanta anti-înghet la sistemul de frânare.
- un foc?
Cam ciudate pretentii au acesti extraterestri. :?

Elvin

Completez eu cu un caz mai rar, contactul cu o 'sonda' extraterestra [sau ruseasca, explicatii mai jos]

      Data: 1988 +/- 1 an
      Locatia:satul Iezer, N-E Romaniei, foarte aproape de granita cu Ukraina
      Descriere : obiect neidentificat, de dimensiuni mici, aterizat in curtea casei
      Detalii: obiectul nu emitea zgomot, s-a auzit zgomot numai la aterizare. A stationat pe sol doar cateva minute. Cainele a inceput sa schiaune de frica si s-a ascuns in cushca. Martorul [7-8 ani] a simtit si el o 'teroare' foarte mare si s-a ascuns prin casa. De mentionat ca martorul nu a vazut propriu zis obiectul, dar a 'simtit' ca ceva foarte malefic a aterizat in curte
      Martori : varul meu, cainele. Parintii erau la muncile specifice sezonului
      Imagini: n\a
      Observatii : am luat in calcul varianta ruseasca, avand in vedere ce s-a intamplat la scurt timp dupa aceea in tara si presupusul amestec al rusilor. Cumei planuiau debarcarea lui Ceausescue posibil sa fi facut astfel de incursiuni teleghidate pe teritoriul tarii.
                      Inca ceva : personajul si altii din zona afirma ca au vazut deseori noaptea lumini stranii. Acelasi personaj spune ca un 'ozn' ar fi aterizat foarte aproape de casa, pe camp, intr-o seara, insa in ruptul capului nu a acceptat sa dea detalii. Tot varul meu se plange ca in ultima vreme aude un bazait straniu in creier [ca si cum ai avea emisie statica pe tv] si ca daca se concentreaza asupra acelei 'emisii' ajunge sa-si decupleze spiritul de corp. Insa nu a avut niciodata sangele sa duca pana la capat experienta, intotdeauna s-a intors
    El nu-si da seama despre ce e vorba. Conecand cu experientele lui anterioare, speculez ca are vreun cip implantat in creier

ryn

In perioada 1988-89, pe teritoriul Romaniei au fiost facute numeroase incursiuni dirijate de serviciile secrete ale tarilor vecine, in special in preajma evenimentelor din Decembrie. Astfel au survolat spatiul aerian diverse aparate de zbor miniaturale plecand de la clasicele baloane semipropulsate pana la minielicoptere de spionaj. Toate acestea aveau ca scop efectuarea de achizitii informationale de pe teritoriul tarii noastre cat si crearea de panica, alertarea unitatilor specializate prin generarea de tinte false - toate acestea facand parte din razboiul psihologic sustinut la acea vreme de vecini. In aceasta perioada au fost declarate foarte multe evenimente tip Observatie UFO, iar unitatile militare responsabile cu anihilarea acestor obiecte de spionaj au declarat la acea vreme si apartenenta acestora: Rusia si Ungaria ca exponent al SUA in SE Europei. Perceptia extrasenzoriala a unui obiect malefic in curte cat si declaratia martorului ca ulterior are probleme nu sunt altceva decat semne ale starii de confuzie pe care voit o induc aceste aparate pentru a obtine starea de panica si confuzie in randurile populatiei si a oricaror martori accidentali.

Skywalker

Intalnirile de gradul III ale lui Filiberto Caponi

Totul a inceput la Pretare d'Arquata, un mic sector in provincia Ascoli Piceno, langa Monte Vettore, la cativa km de drumul spre Salaria. Fotografiile luate de el arata, in ordine, o fiinta in diverse pozitii, asezata aproape in picioare, in conditii fizice aparent dificile. Fiinta pare sa aiba dimensiuni mici, este mai degraba viguroasa, cu o piele care in cateva clisee pare neteda si inchisa, in timp ce in alta fotografie apare complet rosie, umeda, avand aspectul unei piei grav ranite.

Evenimentele
Era in seara de 9 mai  1993. filiberto se intorcea de la o plimbare cu motocicleta. Cand a inchis portile de la garaj, a auzit niste plansete in jur.  El a declarat anchetatorilor: "MAi intai am gandit ca trebuia sa fie o pisicuta care mieuna, prizoniera intr-un sac din plastic.[...] M-am gandit de asemenea ca putea fi un betiv care cobora acelasi drum si facea zgomote. Apoi intr-un colt al unei case, am vazut un fel de "sac alb" din care mi se pareau ca ieseau gemetele stranii. Surazand, crezand ca am gasit o pisica abandonata, imbracata intr-un sac de plastic, am intins o mana pentru a-l atinge, dar m-am oprit din reflex pentru ca am crezut ca voi fi muscat. Deci m-am multumit sa testes elasticitatea sacului cu o lovitura de picior, pentru a vedea daca iesea din ea.  Si am ramas terifiat, pentru ca din sacul invechit a rasarit o fiinta. El s-a ridicat pe sol si s-a dus la zidul pe care l-am vazut in fatza mea.  Orice ar fi fost, era foarte rapid, avea picioarele infasuratesi purta ceva... parea ca are un sac pe care il purta pe spate, dar nu era piele. Am vazut doar pielea de capului sau si bratele sale mici, pe care insa nu le-a utilizat. "

Un punct interesant privind aceasta prima intalnire este ca Filiberto a suferit de o innegrire cutanata inexplicabila pe piciorul drept, piciorul care l-a utilizat pentru a atinge entitatea.  Aceasta innegrire a disparut dupa 3 zile.  El s-a gandit ca a fost victima unei confuzii sau iluzii, dar era foarte inspaimantat. A deschis garajul, unde s-a asezat pentru a se calma, ascultand radioul. "Mi-am spus ca ceea ce am vazut nu putea sa existe, ca eram obosit, ca era un animal:.

Cand a ajuns acasa, mama lui a remarcat faptul ca era foarte palid. El i-a povestitr ceea ce se intamplase si, imprreuna cu tatal sau s-au decis sa se intoarca la locul unde daduse peste acel animal. Pe zidul din in spatele caruia fiinta disparuse, tatal sau a descoperit un "gaz medical" acoperit de sange.  Noaptea, F. Caponi a auzit plansetul acela straniu si a coborat din nou spre drum, dar nu a vazut nimic de data asta, ceea ce i s-a parut imposibil. A ramas acolo pret de o ora impreuna cu tatal; sau, insa degeaba.  Obosit, aceste s-a dus la culcare. "Chiar in acel moment, lucrul a reaparut", a declarat tanarul. "L-am chemat pe tatal meu si deci, a putut sa-l vada de asemenea, timp de un moment, pe cand el se indeparta." A doua zi dimineata, sora lui Filiberto a plecat sa caute gaz, dar a disparut.

   Tanarul s-a inarmat cu un aparat de fotografiat si a asteptat o saptamana in acel loc, gandindu-se ca probabil fiinta va reveni. si ca o va putea fotografia. S-au scurs 15 zile si nu s-a petrecut nimic. Caponi era decis sa uite povestea, cand intr-o seara: "Era aproximativ 2 noaptea si am auzit din nou tipatul straniu. M-am sculat, am luat aparatul de fotografiat (un Polaroid 660) si am deschis usa, caci aveam impresia ca merge pe strada. Am vazut-o sosind, destul de departe, nu foarte repede, aproape mergand. Am facut o prima fotografie, polaroidul a scos-o si am tras-o, gata de a face inca una. La lumina blitzului, el s-a oprit, ca si cum ar fi remarcat lumina; poate ca era surd... pentru ca am facut zgomote atunci cand am deschis usa si el a continuat sa vina in directia mea. Se oprise si s-a intors tocmai cand am facut fotografia. M-am gandit ca o voi urmari, ca voi face o fotografie si ca voi alerga langa el, ca era o ocazie unica si este ceea ce am facut, am mers catre el, avansand cativa metri, l-am fotografiat si atunci mi-a scapat: "L-am fotografiat!", fara a privi unde ma indrept si deci am dat direct in zid. Tatal meu s-a trezit si m-a intrebat ce s-a intamplat. Fotografiile s-au developat sub ochii parintilor mei: pe prima era vizibila doar o umbra, pe a doua erau vizibile capul si bratele infasurate in ceva. Am privit-o intens. Am explicat ca atunci cand am luat a doua fotografie, el isi intorsese usor capul catre mine, fara a-si intoarce tot corpul. Le-am spus parintilor mei ca ceea ce se vede pe aceste fotografii se afla intr-un loc determinat." A bagat pozele intr-o cutie . Dupa-amiaza urmatoare s-a s-a petrecut ceva ciudat:"Am gasit capacul de la cutie stricat, innegrit pe partea din interior si acoperit cu fum. M-am intrebat ce se putuse intampla. Am deschis cutia si am simtit un miros de ars, similar cu mirosul de plastic ars.  Fotografia a fost arsa in jur si acolo unde se arata fiinta era umflata si distrusa.  Am scos si a doua fotografie si imaginea era de asemenea umflata., dar numai la suprafata sa, nu era distrusa."

Tot materialul, inclusiv cutia au fost inmanate ofiterilor de politie de la comisariatul din Arquata di Tronto, dupa publicarea lor intr-o revista, "Mesagero di AAscoli Picento". Intr-o zi, Caponi, si iun grup de prieteni s-au dus acolo ude au vazut entitatea, cu un caine. Au auzit tipetele sinistre, iar cainele, speriat, a inceput sa latre de moarte, apoi a fugit pentru a se ascunde. Abia acum, martorul principal a fost crezut cu adevarat. Cu timpul, sentimentul ca ceva straniu si interesant s-a produs in zona a devenit tot mai pregnant.

  La 8 august, Pretare este asediat de un nou fenomen iesit din comun: multe gaini mor in mod misterios, unele au suportat amputari ale membrelor sau ale capului, dar fara semne de sange sau de muscaturi. Este dificil de crezut ca un pradator, o vulpe sau un viezure ar fi putut face atatea stricaciuni intr-o singura noapte.

    In ziua de 11 august 1993, Filiberto Caponi a observat stelele pulsand:
"Era ora 5 dimineata si in fata usii laboratorului meu, am revazut pachetul alb, care se deplasa; la inceput credeam ca e pisica mea, dar imediat, privind cu mai multa atentie, am inteles ca era inca odata el., asezat si observand imprejurimile. Atunci am intyrat in casa, am luat aparatul de fotografiat Polaroid si l-am privit prin fereastra. Era acolo, deci am coborat si l-am luat in fotografie. La lumina blitzului a intors capul, s-a ridicat, inclinandu-si spatele si a luat-o la fuga." El explica:"Avea un fel de piele pe umerii sai, cu multe striatii."
Dupa noua zile, la 20 august, a avut loc o alta intalnire, dandu-i ocazia lui F.Caponi sa faca si alte doua fotografii. "Am deschis fereastra si l-am vazut asezat in centrul curtii. Am coborat si i-am facut o prima fotografie. El a facut miscarea obisnuita, intorcandu-si capul lent si am luat a doua fotografie, deplasandu-ma catre margine. In acest moment el a fugit. N-am reusit sa-l prind, desi am incercat. Fiinta aparuse din nou cu gaz in jurul picioarelor si ceva ce parea ca un fel de garnitura din     piele pe spatele sau, dar de data asta nu mai purta prelata sa, insa aparuse cu doua tuburi pe burta care mi s-au parut ca se misca usor sub pielea sa, ca sub presiune de aer sau de lichid sau a unui anume fluid, nu stiu, poate pentru respiratia sa. Tuburile mici se miscau amandoua cu regularitate. Si un alt lucru important: sunt nelinistit caci corpul sau era umed, picura, era plin de apa. Dar nu mult. Din capul sau, apa a trecut aproape de ochii sai, ca sudoarea. Subliniez ca nu am fost singurul care a auzit zgomotele, pe micuta terasa a casei noastre, acolo unde tatal meu avea doua galeti in care avea apa pentru udat florile. Ne-am gandit ca poate intrase acolo pentru a se scalda. Poate ca noaptea, el se "dezbracase", plonjase intr-o galeata, fusese deranjat si sarise de pe terasa, producand zgomotul unei caderi in apa pe care il auzise si sora mea. Am coborat, pentru a vedea daca isi lasase combinezonul, dar nu era nimic. Cu exceptia unei mici gauri, sub casa, nu mai mare de 25-30 cm, care era deschisa intr-un zid. Am luminat-o cu o lanterna, dar nu am putut sa vad corect inauntru."

A trecut o luna. Urmatoarea intalnire a avut loc la 20 septembrie 1993. Caponi a povestit: "In fiecare noapte am auzit pana in aceea zi. Nu mai dormeam. Deci, catre ora 3 dimineata, l-am vazut sub casa. M-am dus sa chem pe cineva.  Am trezit-o pe bunica mea, care dormea in camera de alaturi, dar nu putea sa-l vada de la fereastra sa. Atunci am coborat si bunica mea l-a vazut in sfarsit in toata splendoarea sa - ea a fost inspaimantata pentru ca s-a gandit ca vedea un fel de entitate maligna - si a inceput sa tipe, in timp ce eu am incercat sa o calmez, l-am apropiat si l-am fotografiat". Bunica mea Perla Antonia, a povestit aceasta experienta si cat de terifiata era ca aceasta putea sa-i faca un rau nepotului sau:"Filiberto, sa plecam de aici, pentru ca sunt inspaimantata acum. Tremuram complet... Fiinta facea zgomot deplasandu-se, structura sa dorsala era mai degraba stramta, dar flancurile pareau largi, ceea ce este practic contrariul manierei in care noi suntem facuti.. Parea "construita" pentru a alerga, bratele nu erau utilizate, imi amintesc cum a sarit in salturi catre poarta vecinului cu salturi ca cele ale unui strut. Dimensiunile sale? Este foarte mic, nu mai mult de 70 cm, dupa modul in care-si pune picioarele pe sol, pare a cantari dublul adevaratei sale greutati. Avea doua nari pentru nas, dar nici o ureche." In rezumat, Filiberto Caponi a avut cinci intalniri cu creatura stranie. In prima, la 9 mai , nu a fotografiat-o. La 24 mai a fcut doua fotografii, in 11 august, o fotografie, cea in care fiinta  era intr-o prelata inchisa, la 20 august el a facut doua fotografii in care ea era asezata, si la 2 septembrie, a facut ultima fotografie in care creatura este vazuta cu picioarele alungite si aparent acoperita cu o substanta cu aspect sangeros, in fata atelierului Caponi.

El a descris cu meticulozitate aspectul fizic al acestei creaturi necunoscute: "Capul este sferic cu doi ochi frontali mergand catre laterala; ei sunt fixati si, vazuti de aproape, sunt asemanatori cu ochii unei muste, alveolati, cu multe puncte negre, care par fire de par, aproape ca si cum ar fi fost facuti din plastic." 

Ochii erau ovali si nu erau inchisi, fata"nu arata nici o miscare, in afara ca gura s-a deschis si inchis cu regularitate, gura este umeda, semnul unei salivari , buzele sunt dure, nu am vazut nici un dinte, nici o limba". In timpul intalnirilor exista intotdeauna o iluminare publica discreta a drumului si umbra proiectata a fiintei putea fi corect distinsa. Capul "se intorcea regulat, dar nu a parut doar sa ma observe, pentru aceea fiinta fiind mai mult o curiozitate decat o neliniste."

Gura vazuta de aproape, "are o forma vaga de bec si aduce aminte de gura unei broaste testoase. Pielea pare zgrunturoasa, in timp ce pielea capului este dura, neteda, dar cu urme. Capul si burta au urme de culoare alba si galbena. Picioarele sunt zvelte si au muschi bine dezvoltati, ca ale unui vitel. Pot fi distinse trei degete, dar fiinta nu le deplaseaza si nu deplaseaza de asemenea nici bratele, care sunt puternice si cu fibre muscularece se disting cum se contracta la miscari, desi imperceptibile, pentru ca mainile apar atrofiateaproape ca nu s-au deplasat si degetele sunt abia vizibile, in afara de atunci cand cand avea o miscare a umerilor."

O caracteristica speciala descrisa de Caponi sunt cele doua tuburi mici care se aflau pe burta creaturii: Tuburile ies din pielesi intra din nou, dar par sa fie altceva, nu o parte a corpului sau, mai degraba o anexa. Numai tuburile s-au deplasat, in timp ce burta pare imobila, ca si cum nu ar fi respirat."

Cum erau picioarele acestei fiinte stranii? "Erau partile cele mai puternice, vazand modul in care functionau. Are doua degete la picioarele sale, unul putin mai lung decat altul... In fine exista trei cocoase vizibile pe spatele sau, cea din apropiere de gat fiind cea mai mare. Nu a aratat niciodata nici cea mai mica intelegere. Tipetele sale ascutite s-au compus din doua linii de canturi exacte si alternand regulat. A parut insa interesat de lumina: in ultima fotografie pe care am luat-o , el privea un stalp de iluminat si parea sa aiba o reactie de uimire la blitz. Aproape ca m-am gandit ca incerca sa ia pozitie pentru fotografii. Un ultim lucru: M-am gandit sa-l capturez, dar in fine am inteles ca era o idee absurda."

In iulie 1993, radarele din Roma(Pratica di Mare) si Falconara ale Armatei Aerului din Italia au distrus un OZN aflat in zbor de la Latium la Abruzzes cu doua rachete aer-aer. Fragmentele au cazut in canalul de la Monte vettore(un munte) in apropierede Arquata.  Pilotii avionului de vanatoare au vazut trei sfere parasind OZN-ul inaintea exploziei. Trei zile mai tarziu, Filiberto Caponi a avut prima intalnire stranie...