Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OPIS extraterestri

Creat de ryn, 08 Februarie 2006, 14:01:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

Cu permisiunea Dvs. rog pe oricine are date concrete sa posteze aici tipuri de personaje a caror natura este neelucidata si care sunt asociate cu aparitii UFO. De asemenea precizez ca orice post continand relatari unidirectionale despre civilizatii extraterestre va fi sters sau mutat in alta parte. Fac apel la bunul simt de care ati dat dovada pana acum, pentru a limpezi acest forum si de a face aceasta sectiune cat mai clara si mai pe intelesul tuturor. De exemplu: Cazul X ,locatia, anul, data, descrierea cazului foarte pe scurt si imaginea corespunzatoare (fotografie, schita) si, CEL MAI IMPORTANT LUCRU - SURSA -  adica de unde ati preluat informatia. Va multumesc.

ryn

Am sa va cert un pic: (deci nu trebuie sa va suparati iar daca cineva se simte ofensat imi cer de pe acum scuzele de rigoare :) )
Cu tristete observ ca sunteti capabili de a posta pe acest forum toate lucrurile ce vi se par interesante si uneori pe care le gasiti la prima cautare pe Google. Postati lincuri si poze de pe alte site-uri ca sa va argumentati spusele dar cand e vorba sa puneti osul la treaba mai greu...

Skywalker

  Bine, o sa demonstrez ca nu-i asa.  :-P
Si se pare ca-s primul care sparge gheatza 8-)

  Zborul din 1973

Locatzia: Lacul Saylor, Pennsylvania
Data: 1 martie 1973
S-au observat 40 de obiecte zburatoare deasupra lacului, timp de 2 ore.
Mai multe date nu s-au furnizat.

Locatzia: tot Pennsylvania
Data: 25 octombrie 1973
Stephen Polaski a vazut un OZN aterizand pe camp.
A fost vazut pilotul, facea parte din tipul non-umanoid.
Semana cu un Yeti si avea miros de cauciuc ars.

Locatzia: baza Hopkins
Data: 17 octombrie 1973
A fost observat din elicopter un OZN gri in forma de trabuc.

E bine, Ryn?

Skywalker

  Am uitat sa scriu ceva: sursa

Sursa: John si Anna Spencer- "Dincolo de noi", Editura Stefan, Bucuresti 2001.
  Pagina 107

Acum e bine?

ryn


Skywalker

Locatzia: Pretare d'Arquata (Italia)
Data: 9 MAI 1993, 24 mai 1993, 11 august 1993, 20 august 1993, 20 septembrie 1993,

Descrierea evenimentului: Filiberto Caponi a avut repetate intalniri de gradul III cu un extraterestru.
Descrierea extraterestrului: inaltime:70 cm, capul sferic fara urechi, ochi mari si alveolati, gura este tot timpul umeda,        insa fara sa se fi observat vreun dinte sau limba.
   Picioarele sunt zvelte, cu 3 degete. Mainile sunt mai subtiri si in general nu sunt miscate.
   Din abdomen ies doua tuburi.
Fotografia este momentan indisponibila.
Observatie: Intalnirea a avut loc la trei zile dupa ce Aviatia Militara Italiana a reperat un OZN si l-a distrus.

   Sursa: Enigme neelucidate nr.13

Skywalker


   OZN-uri vazute in afara Terrei

Locatzia: In afara Terrei, pe nava Gemini 4
Data: 4 iunie 1965

Descrierea evenimentului: Astronautii McDivitt si White au observat un obiect de forma cilindrica.
                          Obiectul era stralucitor si lasa in urma un jet.
Nu a fost vazut echipajul navei.
Fotografie indisponibila.
Observatie: La data aceea in jurul Terrei cel mai apropiat corp era la o distanta de 1950km de   Gemini. Experimentele urmatoare au demonstrat ca un obiect aflat la distanta aceea nu poate fi vazut.

Sursa: Florin Gheorghita- "OZN-o problema moderna"

Skywalker

   Cazul Travis Walton

Locatzia: Parcul National Sitgraves, Arizona.
Data:5 noiembrie 1975.
Descriere: Un grup de taietori de lemne a observat un OZN. Un taietor, Travis Walton a alergat spre obiect si a fost lovit de o raza albastra, disparandu-i trupul. Peste 5 zile Travis a reaparut.

Descrierea aparatului: tip farfurie zburatoare aurie de dimensiuni mari.
Descrierea ocupantilor navei: umanoizi si fiinte cenusii.

Sursa: Revista National Enquirer citat de  John si Anna Spencer in  "Dincolo de noi"

Skywalker

 OZN-uri la Cluj

Locatia: Cluj-Napoca
Data:18 septembrie 1968
Descriere:   in imediata apropiere a Clujului fusese fotografiat un obiect aerian, ce avea o    evidenta forma de farfurie zburatoare
Nu au fost vazuti ocupantii navei.


Locatia: Tot Cluj
Data:19 septembrie 1968
Descriere:Astfel, la ora 15 si 30 de minute, deasupra centrului orasului "s-a fixat" subit un balon neobisnuit ce stralucea in razele soarelui si care initial avea o forma poliedrica de mari dimensiuni(baza sa avea minimum 50 m). Pilotii cursei aeriene care sosise de la Bucuresti apreciasera inaltimea acestuia la 8000 - 9000 m; o valoare similara au constatat-o in mod separat cu ajutorul teodolitelor si ing. topograf Stefan Muresan cat si tehnicianul Norodot Gheorghe.
in partea sa opusa razelor soarelui se puteau vedea un fel de jocuri continui de lumini; acestea aveau o nuanta galben-portocalie si pareau a proveni din interior.
Nu au fost vazuti ocupantii navei.

Sursa: Florin Gheorghita- "OZN-O problema moderna"


Skywalker

  Si, sper ca pot sa descriu aici si cazul meu, nu? :-D

Locatia: jud. Cluj, o zona intre munti.
Data: august 1997
Descriere: Am vazut un obiect luminos in forma de balon, care emitea o lumina portocalie-rosie, care parea sa vina din interior. Am surprins obiectul stationand pe cer. Dupa ce l-am vazut, a mai stat vreo 10 secunde, dupa care a disparut. Descrierea obiectului coincide cu cea a balonului descris mai sus.
Fotografia: Nu am avut atunci aparat foto, insa am facut un desen in care am reprodus cat mai fidel obiectul.

Sursa: Observatie proprie.

TurnusX

Trei cazuri personale + unul cules

1. Data: August 1990
    Locatia: Medgidia, Jud. Constanta
   Eveniment: Faceam, tot ce face un copil de sase ani, ma jucam. Am ridicat capul si am observat o lumina rosie de dimensiuni punctiforme ce trece la altitudine mare pe deasupra mea. A fost observabila 1-2 secunde. Ceea ce ma face sa cred ca sursa luminii nu a fost naturala/normala este ca fenomenul s-a repetat timp de 3 zile, punctul de observatie fiind acelasi.
   Detalii: Nu exista alti martori
   Foto: N/A

2. Data: Aproximativ 1994 +/- un an
    Locatia: Medgidia, Jud. Constanta
   Eveniment: Am auzit, discutii, cum ca deasupra garii din oras ar plana un obiect ciudat. Am fost si eu, curios fiind, sa vad despre ce e vorba. Obiectul avea dimensiunea unui elicopter, raportata fiind la marimea garii. Ceea ce mi se pare ciudat este ca retin forma obiectului, insa nu mai retin cum a disparut, de fapt nu mai retin mare lucru. Distanta de la care am observat obiectul este de 1.5 km.
   Detalii: Desi au existat multiplii martori, nu am mai auzit pe nimeni sa vorbeasca despre eveniment si nici nu am mai intrebat pe nimeni despre asta. Nu imi mai amintesc nimic despre persoanele aflate in jurul meu.
   Foto: N/A

3. Data: Aproximativ 1996 +/- un an
    Locatia: Breaza, Jud. Prahova
   Eveniment: In timp ce ma aflam intr-o vizita la strabunica mea am iesit in curte seara pentru aerul curat. Am observat pe cer laser-ele de la discoteca locala si chiar incepusem sa fac caz de OZN-uri cu bunica mea. Atunci am observat pe cer un punct luminos, ce a strabatut bolta cereasca (aveam vizibilitate 100% deoarece eram intr-o zona cu foarte putine case si aproape nici un copac) in 2-3 secunde dupa care a disparut dupa un deal. A aparut apoi din acelasi loc de unde disparuse dupa cateva secunde parcurgand aceeasi distanta inapoi. Fenomenul s-a repetat timp de cateva minute. As asemana miscare cu cea a unui pilot de avion ce testeaza limita aparatului. Nu am gasit nici un sens miscarii pe care o efectua.
   Detalii: 2 alti martori
   Foto: N/A

4.  Data: N/A
     Locatia: Ploiesti, Jud. Prahova
   Eveniment: Anul trecut mi-a povestit un coleg despre un obiect ce a aparut si a stationat in dreptul lunii timp de cateva minute. Avea forma a doua seceri asezate coada in coada, una indreptata in sus iar cealalta in jos. S-a putut distinge ca era vorba de doua obiecte asezate unul deasupra celuilalt.
   Detalii: Inca un martor ce nu a putut fi contactat pentru a confirma.
   Foto: N/A

baaron

#11
Opriti noaptea pe o margine a soselei, doi soferi de autocamion rusi au fost uluiti de aparitia unei nave cosmice în fata lor si au devenit si mai uimiti când unul dintre ei a fost invitat la bord.
 
În noaptea de 2 noiembrie 1989, temperatura aerului a coborât brusc sub zero grade. Doi soferi profesionisti de autocamion, de origine rusa, Oleg Kirzhakov si însotitorul sau Nikolai Baranchikov îsi conduceau autocamionul din apropierea regiunii Arkhangelsk înspre Moscova.
Se grabeau sa ajunga acasa pentru a-si încheia toate formalitatile legate de calatoria lor de serviciu, înainte de concediu. În vecinatatea garii Emtza, drumul era blocat de catre un morman de nisip si pietris. În fata lor soseaua era în reparatii astfel ca Oleg a trebuit sa întoarca pe un drum de pamânt pentru a putea ocoli. La o curba a soselei, farurile autocamionului au dat peste o imensa structura, ce era stationata pe partea dreapta a drumului.
,,M-am gîndit ca este un fel de utilaj de constructii", a spus Oleg. ,,Erau multe utilaje acolo deoarece drumul era în constructie. Însa când am ajuns mai aproape am vazut un obiect mare, care în lumina farurilor avea un luciu metalic. Când am ajuns la nu mai mult de 24-28 metri, motorul s-a oprit, camionul înaintând înca câtiva metri. Farurile, care erau conectate la sursa de energie electrica de rezerva erau înca aprinse. Colegul meu si cu mine nu întelegeam ce s-a întâmplat. În acel loc drumul avea un viraj iar copacii de pe partea dreapta a drumului ne blocau vederea obiectului. Am înteles ca vedeam ceva foarte neobisnuit în fata, si ne temeam ca se va întâmpla ceva inevitabil. Prin urmare, i-am cerut lui Nikolai sa ramâna în masina si sa observe evenimentele, în timp ce eu ma voi apropia de obiect. Am parasit cabina si m-am apropiat de acesta pentru a îl putea cerceta mai de aproape. Dupa ce am trecut pe lânga capota autocamionului, am început sa simt, cu fiecare pas pe care îl faceam, o rezistenta tot mai mare din partea aerului. Corpul a devenit dificil de miscat, si am stiut ca daca ma voi mai apropia de obiect, nu voi mai fi capabil sa ma misc deloc"
Oleg s-a întors înapoi înspre autocamion si a încercat sa se apropie de obiect din alta directie. S-a deplasat cu atentie, oprindu-se dupa fiecare pas. A simtit aceasi rezistenta constant-crescânda din partea aerului. A reusit sa se apropie la aproximativ 9-18 metri de obiect. S-a oprit la acostamentul drumului si a început sa îl cerceteze cu mare atentie. A ajuns foarte repede la concluzia ca acest obiect nu era de origine pamânteana.
Întradevar, era ceva foarte neobisnuit. În fata lui Oleg, se gasea un imens obiect de forma circulara, cu un diametru de aproximativ 36-43 metri, cu partea de sus având forma unei cupole, si fara alte structuri vizibile. De-a lungul perimetrului discului se gaseau niste orificii întunecoase, despre care, la început, Oleg a crezut ca erau hublouri. Din partea de jos a obiectului se extindeau doua structuri vizibile, ce pareau sa sustina nava. Marginea îndepartata a discului era putin ridicata, fiind sprijinita de niste mesteacani, dintre care doi erau rupti. Obiectul avea un aspect întunecos si parea parasit, neexistând indici vizibile ale unor geamuri sau usi.
                                     O CERERE ARZATOARE
De ce se afla acest obiect aici, în mijlocul padurii, noaptea? Care este scopul lui? Poate ca ceva nu este în regula si are nevoie de ajutor? Toate aceste întrebari au coplesit mintea lui Oleg si exact în acel moment, în fata lui, la o distanta de un brat, drept în aer, a aparut o linie punctata, de un rosu pâlpâitor. Linia a format un ecran transparent, de forma patrata, cu dimensiuni de 150mm x 150mm, cu colturile rotunjite. Câteva cuvinte, scrise cu litere rosii, au aparut pe ecran. Oleg nu si-a amintit fraza cu exactitate, însa în esenta aceasta era o cerere de ,,foc arzator".
Oleg a continuat: ,,În mod mecanic, m-am rasucit pentru a ma uita înapoi la Nikolai, ce se afla înca în cabina autocamionului. Din nou am observat ecranul, dar de aceasta data ecranul s-a ivit în fata camionului. Am încercat sa privesc si în alta parte, dar oriunde mi-am întors privirea, ecranul a ramas mereu în fata ochilor. Distanta fata de ecran a ramas constanta astfel ca am întins mâna pentru a încerca sa îl ating. Prietenul meu, Nikolai, ce privea toate aceste ciudatenii din cabina autocamionului, m-a întrebat mai târziu de ce mi-am miscat bratele.
Ecranul a ramas în fata mea pe toata durata contactului. Însa inscriptiile ce au aparut pe ecran au ramas doar atât timp cât a fost necesar pentru mine pentru a le întelege pe fiecare, si doar atunci ultima inscriptie era înlocuita de alta noua."

  Dupa ce Oleg a înteles ceea ce s-a cerut de la el, s-a retras, cu grija, departe de obiect, privind constant înapoi spre camion, si simtind în continuare aceasi rezistenta. S-a înapoiat la autocamion si a încercat sa deschida usa din dreapta a cabinei, cu scopul de a lua niste chibrituri. În ciuda efortului combinat a celor doi, acestia nu au fost capabili sa deschida usa pentru o perioada considerabila de timp. Brusc, usa a putut fi deschisa cât se poate de usor. Oleg a luat cutia de chibrituri din cabina, împreuna cu o sticla de alcool de laborator, ce era utilizat ca substanta anti-înghet la sistemul de frânare.
Cerând din nou lui Nikolai sa nu paraseasca cabina, Oleg s-a reîntors din nou în acelasi loc unde fusese înainte. Însa de data aceasta a fost capabil sa se miste cu usurinta si nu a mai experimentat deloc rezistenta pe care o întâlnise înainte. A adunat câteva frunze uscate, a turnat peste ele putin alcool, si le-a dat foc. Ridicându-si capul, a observat ca pe suprafata obiectului a aparut o deschidere, ce se extindea în interior, formând un coridor. La capatul îndepartat al acestui coridor, se putea vedea o lumina albastruie, pâlpâitoare.
,,La început, am avut impresia ca o umbra se misca în interiorul coridorului, dar apoi am realizat ca ceva se misca în coridor, venind catre deschidere. Când am realizat în sfârsit ce se petrece, am început sa pasesc înapoi si am cazut într-un sant ce se afla de-a lungul soselei. Am sarit înapoi în picioare, continuând sa observ ce se petrece. Ceva s-a apropiat de deschidere. Am vazut ca era o ,,masa" închisa la culoare, ce îmi amintea de o punga sau de un sac. Pe masura ce aceasta se deplasa, se legana si se înclina de pe o parte pe alta, conturul ei având o înfatisare neclara. În acel moment o raza de lumina s-a extins de la obiect, s-a înclinat si a coborât la suprafata solului. ,,Masa" a alunecat pe aceasta raza si, în timp ce crestea în dimensiune, s-a apropiat de focul produs de gramada de frunze aprinse. Am fost paralizat de frica! ,,Masa" a ramas lânga foc pentru o clipa si apoi s-a reîntors la obiect, luând cu ea cutia de chibrituri. Reîntorcându-se de-a lungul aceluiasi traseu, aceasta a disparut în coridor, împreuna cu cutia de chibrituri! Doar în acel moment am reusit în sfârsit sa ies din sant. M-am întors pe sosea si am aruncat din nou o privire înapoi înspre camion. Farurile acestuia m-au orbit, dar cu toate acestea am putut vedea fata înfricosata a lui Nikolai, ce era presata de parbriz.

                           O INVITATIE DE A INTRA
Pentru o lunga perioada de timp, Oleg a ramas nemiscat pe drum, fiind incapabil sa îsi recapete simturile. Realizând faptul ca a fost martor la un eveniment ce era posibil sa nu se mai repete niciodata, s-a decis sa astepte si sa fie atent la ce se va întâmpla ulterior. A simtit o dorinta brusca de a examina nava mai îndeaproape si imediat o invitatie de a intra în nava a aparut pe ecranul ce ramasese vizibil în fata lui. Dupa o scurta pauza, Oleg s-a decis sa se apropie de obiect.
Primul lucru care i-a atras atentia au fost câteva deschideri circulare, cu un diametru de aproximativ 300 mm, pe care l-a început le-a interpretat ca fiind hublouri. În interiorul acestor deschideri, la o adâncime de 300-350 mm, era vizibila o ,,retea" de linii ce se intersectau, având o culoare gri luminoasa. Axa centrala a deschiderii era deplasata cu aproximativ 30 de grade fata de planul format de catre suprafata obiectului.
Oleg a examinat unul dintre picioarele de sustinere a obiectului. Piciorul era constituit din doua parti, ce erau unite într-o îmbinare articulata. La baza navei, erau clar vizibile niste orificii, în care picioarele puteau fi retractate. Oricum, datorita slabei iluminari a zonei în care era situat piciorul navei, Oleg nu a fost capabil sa examineze în detaliu modul real de constructie al acestuia.
Partea îndepartata a obiectului era sprijinita pe niste copaci si era înclinata înspre Oleg, astfel încât partea de jos a deschizaturii era chiar deasupra nivelului capului sau. Cu scopul de a stabili materialul din care era fabricat obiectul, Oleg a dorit sa îl atinga cu mâna. Un ax a iesit din portiunea de obiect ce era cel mai aproape de el. Parea a fi un tub neted, rotund, cu un diametru de aproximativ 50 mm. Tubul era rece si la atingere parea a fi din metal. Apoi evenimentele s-au desfasurat în urmatoarea maniera: ,,Am avut dorinta de a privi înauntru, dar din moment ce usa era situata deasuprea capului, m-am decis sa ma prind de tub si sa sar. În momentul în care am apucat tubul, m-am gasit stând în picioare, chiar în interiorul deschiderii. Nu era nimic acolo de genul unui ascensor sau a unor scari. Nu am simtit nici un fel de influenta externa, totul parând mai degraba a se produce firesc, prin sine însusi. M-am gândit la posibilitatea existentei unui pericol si am decis sa fiu cât mai atent cu putinta. În acel moment, am primit un mesaj pe ecran, ce îmi comunica ca nu exista nimic de care sa îmi fie frica, si ca pot sa intru. Mai departe, intrând în coridor, am privit peretii si am observat ca lipseau complet usile. Coridorul era semnificativ mai spatios decât deschiderea, podeaua avea o suprafata plana, iar peretii si plafonul formau o configuratie ovala. Am mers de-a lungul coridorului înspre lumina pâlpâitoare si am simtit ca ma deplasez pe o podea plana, metalica. Cumva, am avut sentimentul ca peretii înconjuratori nu aveau pur si simplu un rol decorativ, ci mai degraba erau structurali, si era ceva conectat la acestia, din partea din spate. Acolo, în mod clar era un fel de dispozitiv de consolidare, atasat de acestia. Nu am dorit sa ating peretii, astfel ca sunt incapabil sa spun ce era cu exactitate acel lucru ce servea pentru întarirea lor"

                            O MULTIME DE LUMINI
    Oleg a trebuit sa înainteze pe coridor pe o distanta de aproximativ 6-8 metri.
La capatul coridorului a observat ca a intrat într-o sala mare cu un diametru de aproximativ 18 metri. La periferia salii, se gaseau alte cinci intrari, aparent similare cu cea prin care tocmai intrase. Tavanul salii avea o forma boltita si emitea o lumina albastra slaba si difuza. Între celelalte intrari si de-a lungul peretilor, se gaseau panouri cu o lumina stralucitoare. Fiecare panou parea a consta din cinci sau sase elemente verticale. În partea din stânga intrarii prin care Oleg venise, doi pereti nu aveau panouri. În locul panourilor, se gaseau niste nise orizontale, de culoare închisa. De asemenea, în partea stânga a observat doua puncte neclare, închise la culoare, ce aratau ca niste saci si care la început erau nemiscate, dar apoi au început sa se deplaseze înspre el. Acestea erau identice cu ,,masa" pe care o vazuse lânga foc.
Oleg se opri si ramase nemiscat la intrarea în sala. ,,Imediat ce m-am uitat de jur împrejurul salii, mi-au aparut în minte anumite întrebari, întrebari la care raspunsul a aparut imediat pe ecran. Dar apoi am observat ca raspunsurile aparusera în mintea mea înainte de a fi capabil sa le citesc pe ecran. Câteva dintre raspunsuri au fost însotite de demonstratii ale actiunilor realizate de acele structuri ce ma interesasera pe mine. Astfel mi s-a raspuns si la întrebarea legata de semnificatia niselor orizontale, închise la culoare, situate în peretele din stânga mea. Nisa era un ecran informational tri-dimensional, pe care era aratat interiorul unei alte nave sora, cu aceleasi mese în miscare (în timpul demonstratiei, cele doua mese din nava noastra erau imobile). Apoi, mi-au aratat o nava în spatiu, printre stele, iar la sfârsitul demonstratiei mi-au aratat prezentatorul unui program de televiziune sovietic numit Vremya.
În partea mea dreapta, se afla un panoul de control oval, sau un pupitru, situat la aproximativ 1,5 metri distanta de perete, si pe care erau multe comutatoare si lumini. Toate butoanele iluminate aveau o forma patrata, plana. Unele dintre ele erau înaltate deasupra nivelului panoului de control iar altele erau la acelasi nivel cu partea de sus a panoului. Pe suprafata superioara a butoanelor iluminate, se gaseau niste simboluri de forma unor figuri geometrice, cum ar fi cercuri, triunghiuri, linii, patrulatere etc., si combinatii ale acestora. Comutatoarele închise la culoare de pe panou erau asemanatoare în aparenta cu niste comutatoare declansatoare cu presiune. Pe panoul de comanda nu se gaseau deloc instrumente de masura sau cadrane."

         În continuare, Oleg a descris un divan lung si drept, ce se afla lânga panoul de comanda, si o deschizatura circulara îngusta în podea, care încercuia partea centrala a salii. Deschizatura l-a facut sa creada ca partea centrala a podelei era capabila sa se roteasca, perimtând astfel panoului de control sa fie pozitionat în fata oricareia dintre panourile verticale situate de-a lungul peretilor. Pe panourile verticale, Oleg a observat acelasi tip de lumini ce se regaseau si pe panoul de control. Multe dintre aceste lumini sclipeau. Întregul interior al salii era de culoare alba, inclusiv podeaua, si doar din tavan stralucea o lumina albastra, blânda. Privind în sus, Oleg a încercat sa localizeze sursa acestei lumini, întrebând în acelasi timp care este natura acestei lumini. La aceasta întrebare nu a aparut nici un raspuns pe ecran. Apoi ca raspuns la întrebarea ,,Cine sunteti voi?" si ,,De unde sunteti?" cupola salii a început încet sa se întunece si ca într-un planetarium, o harta stelara a aparut pe tavan.
  În timp ce Oleg încerca sa descopere niste sisteme stelare cunoscute, una dintre stele a început brusc sa pulseze si a coborât lent. Cerul înstelat si întunecat, aproape negru la culoare, combinat cu steaua ce pulsa suspendata deasupra capului lui Oleg, ca si luminile stralucitoare situate pe panourile verticale si pe cele de control, emiteau suficienta lumina pentru a-i permite sa vada toate elementele situate în interiorul navei. Într-un minut, steaua ce pulsa s-a ridicat încet si cupola s-a reiluminat din nou cu lumina albastra, difuza. Oleg nu a fost capabil sa studieze cu atentie si sa îsi aminteasca harta stelara ce i-a fost aratata. A întrebat unde erau localizata steaua care pulsa. Ei au raspuns ,, Aceasta se afla situata în galaxia ta".
,,Am pus multe întrebari. Raspunsurile pe care le-am primit le auzeam mai întâi în cap iar apoi le vedeam pe ecran. Am întrebat,...Pe ce fel de nava ma aflu acum? Ce fel de sistem de propulsie utilizati pentru a o face sa zboare? Ca raspuns mi s-a spus ca aceasta nava spatiala era o nava de cercetare si utiliza câmpuri electromagnetice pentru a zbura. De asemenea mi-au spus ca studiaza planeta noastra, de care au nevoie ca o baza pentru viitor.
  La întrebarea mea ...Aveti vreo legatura cu Yeti?..... ei au raspuns ca da si au adaugat ca îl supravegheaza în mod continuu. Pe masura ce puneam întrebare dupa întrebare, am observat brusc ca o a treia masa a aparut în sala si apoi o a patra.
      Am privit conversatia ce a avut loc între acestea si am înteles ca pentru mine a venit timpul sa plec. Urmatorul meu gând a fost sa le las ceva ca amintire. Mi-am dat jos ceasul si am dorit sa îl pun pe podea, dar în acel moment ei mi-au spus ca au o cunoastere completa a Pamântului si ca nu au nevoie de nimic. Pentru prima data în timpul vizitei, m-au întrebat...De ce folosesti un ceas fabricat în alta tara?
Apoi i-am întrebat ...Este posibil sa va vad din nou?.... Ei mi-au raspuns ...Daca esti în pericol te vom gasi în maxim 15 secunde... Mergând înapoi câtiva pasi, m-am rasucit si am mers de-a lungul coridorului înspre intrare. Când am ajuns la ea, am prins cu mâna dreapta tubul si imediat m-am regasit stând în picioare pe sol.
Fara sa privesc înapoi, m-am deplasat spre sant, si am trecut pe deasupra lui, catre drum, înspre acelasi loc în care m-am aflat cu câteva minute înainte. Când am privit înapoi, am observat ca tubul si deschiderea au disparut.
  Dupa câteva secunde am observat ca cercul exterior a început sa se miste în directia acelor de ceasornic. Cupola a început sa se miste si ea, aproximativ 30 de secunde mai tîrziu, în drectia opusa acelor de ceasornic si o luminescenta a înconjurat nava. Pe masura ce miscarea de rotatie devenea din ce în ce mai rapida, luminescenta a cuprins nava, devenind un glob de lumina".
   Oleg a remarcat ca rotatia tuturor partilor navei si luminescenta se desfasurau într-o liniste absoluta. În acel moment a vazut pe sosea înca doua masini, cu farurile aprinse. Pentru câteva secunde acestea i-au distras atentia de la nava. Însa sunetul produs de copacii ce se rupeau l-a facut sa se întoarca si sa priveasca înspre nava. Globul de lumina si-a schimbat putin pozitia si a început sa se ridice lent.     Accelerând apoi brusc, nava a iesit într-o clipa din raza vizuala, deplasându-se înspre nord-est.
   Prietenul sau Nikolai a iesit din camion, si împreuna cu ocupantii din celelalte vehicule, au venit la Oleg. I-au pus o multime de întrebari. Oleg era profund impresionat de întreaga experienta, dar în acelasi timp era prea socat pentru a putea vorbi sau a putea realiza tot ceea ce se petrecuse. Mâinile si picioarele îi tremurau.
Când s-a urcat din nou înapoi în camion, a fost incapabil sa utilizeze acceleratorul sau sa schimbe vitezele. A trebuit sa îl lase pe partenerul sau sa conduca. S-a lasat pe spate, pe scaunul autocamionului, în timp ce privea la ceasul pe care îl tinea înca în mâna.
Din momentul în care camionul se oprise, trecusera 20 de minute. Mai aveau mers înca o zi si jumatate pentru a ajunge la locul lor de destinatie – Moscova.



PS. ...Atasez cateva poze ale cazului

ryn

Asa se face! Multumesc baaron si te mai astept aici.

TurnusX

Am si eu o intrebare! De ce naiba o chestie capabila sa traverseze dimensiuni, galaxii, sa leviteze, sa emita campuri de forta etc. se sprijina pe niste picioruse cat scobitorile? Nu ar fi mai usor sa utilizeze un camp de forta? Daca aparatul era, prabusit peste mesteceni, cum de avea picioarele scoase?
Eu cred ca povestirea are multe lacune sau este un hoax in toata regula.

ryn