Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O idee de Paste

Creat de Urban, 17 Aprilie 2008, 00:12:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

Isus nu a existat niciodata. Nici Mahomed, Horus, etc.....sunt simbolisme. Sincer sa fiu, puteti sa macontraziceti toata ziua dar eu voi rade ultimul.

Apropo: am mai precizat ca multe dintre cele aduse la lumina de proiectul Montauk trebuie luate cu o doza de scepticism. Arta e sa stii CARE. Una dintre calatoriile in timp a avut ca obiectiv colectarea unei mostre cu sangele lui Isus. Si i-a  intrebat: cum il gasesc ? I s-a raspuns: pur si simplu vei sti.

Asa ca ajunge undeva si il vede pe Isus predicand unei multimi. La sfarsit se apropie de el si dupa descrierea data : " Tipul asta pur si simplu se uita prin mine! Imi citea gandurile. Stiu cine esti, de unde vii, si pentru ce ai venit. Poftim!"....si atat dupa care s-a intors. Povestea asta este un fals in opinia mea....dar e foarte frumos impletita cu restul.

Trebuie sa intelegeti ca Cei ce incearca sa ne tina in starea actuala sunt maestri ai deceptiei.

LupinThe3rd

Citat din: Urban din  17 Aprilie 2008, 21:27:16
Salut Romulus
Dumnezeu Creatorul, Absolutul Suprem, Infinitul....sau numeste-l cum vrei...e cu totul si cu totul altceva decat ceea ce Biblia si Biserica zice...
MAU

Arckadii

Citat din: sevastase din  18 Aprilie 2008, 11:33:22
Isus nu a existat niciodata. Nici Mahomed, Horus, etc.....sunt simbolisme. Sincer sa fiu, puteti sa macontraziceti toata ziua dar eu voi rade ultimul.

Apropo: am mai precizat ca multe dintre cele aduse la lumina de proiectul Montauk trebuie luate cu o doza de scepticism. Arta e sa stii CARE. Una dintre calatoriile in timp a avut ca obiectiv colectarea unei mostre cu sangele lui Isus. Si i-a  intrebat: cum il gasesc ? I s-a raspuns: pur si simplu vei sti.

Asa ca ajunge undeva si il vede pe Isus predicand unei multimi. La sfarsit se apropie de el si dupa descrierea data : " Tipul asta pur si simplu se uita prin mine! Imi citea gandurile. Stiu cine esti, de unde vii, si pentru ce ai venit. Poftim!"....si atat dupa care s-a intors. Povestea asta este un fals in opinia mea....dar e foarte frumos impletita cu restul.

Trebuie sa intelegeti ca Cei ce incearca sa ne tina in starea actuala sunt maestri ai deceptiei.


Asteapta sa ti se deschida ochii si vei intelege ce am vrut sa spun.
Ark

sevastase

Citat din: Arckadii din  18 Aprilie 2008, 12:45:46

Asteapta sa ti se deschida ochii si vei intelege ce am vrut sa spun.
Ark
ok....sunt treaz si am ochii larg deschisi...fara sa exagerez as spune ca aproape ma holbez....ce urmeaza ?

Nox

Citat din: sevastase din  18 Aprilie 2008, 11:33:22
Asa ca ajunge undeva si il vede pe Isus predicand unei multimi. La sfarsit se apropie de el si dupa descrierea data : " Tipul asta pur si simplu se uita prin mine! Imi citea gandurile. Stiu cine esti, de unde vii, si pentru ce ai venit. Poftim!"....si atat dupa care s-a intors. Povestea asta este un fals in opinia mea....dar e foarte frumos impletita cu restul.

Asta nu era in carþile despre Montauk ci în cele ale lui Cinamar.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

si totusi nu tot ce este scris in carti este si adevarat. se pot fabrica si carti de duzina cu povesti fictive foarte usor. in secolul vitezei, secolul informatiei, este foarte usor ca aceste idei sa fie imprimate in mintea celor care le citesc.
parerea mea proprie sevastase este ca tu ai intr-adevar ochii deschisi...holbati, dupa cum spuneai, insa indreptati intr-o cu totul alta directie decat ar fi trebuit ca sa intelegi ce iti spun.


Ark

LupinThe3rd

#21
Citat din: sevastase din  18 Aprilie 2008, 11:33:22
Isus nu a existat niciodata. Nici Mahomed, Horus, etc.....sunt simbolisme. Sincer sa fiu, puteti sa macontraziceti toata ziua dar eu voi rade ultimul. .
Da' de unde stii mestere? Tinan ccnt ca ai fost cel mai rapid din cateva milioane de spermatozoizi acum maxim o suta de ani, ce spui sti tot din niste carti care pot fi adevarate sau false. Cum nu te cheama Pontiu Pilat si nici nu ai trait in vremea lui ce spui tu acolo e doar un dat cu parerea, bazata pe niste carti si filtrul d gandire specfici tie.
Ahasver
ps:
Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va sã fie Matei 12,32

Arckadii

o informatie foarte importanta Lupin. cazuta in mainile neavizatilor, poate provoca pagube semnificative la nivel spiritual...


Ark

DepthOfField

Citatsi totusi nu tot ce este scris in carti este si adevarat. se pot fabrica si carti de duzina cu povesti fictive foarte usor. in secolul vitezei, secolul informatiei, este foarte usor ca aceste idei sa fie imprimate in mintea celor care le citesc.
Se fabrica informatii fictive la greu, pe toate caile: site-uri, documentare, posturi pe forumuri etc. Este o expresie a cererii enorme de inedit si senzational. Cererea genereaza oferta. Unii mai isteti isi construiesc cariere sau cel putin domenii de profit personal din a amesteca real cu fictiv, pentru ca public consumator (piata) exista din belsug.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Arckadii

Corect, sti cum se spune: Pentru orice marfa exista un client...
Atunci, chiar mai merita sa credem tot ce se scrie? Nu este mai logic sa trecem prin mai multe filtre informatia inainte de a o asimila si inainte de a o transmite mai departe ca fiind adevarata?


Ark

DepthOfField

CitatNu este mai logic sa trecem prin mai multe filtre informatia inainte de a o asimila si inainte de a o transmite mai departe ca fiind adevarata?
Ei bine, cam asta fac eu, cel putin pe un domeniu foarte ingust si specializat, cel legat de imagine... aplic o logica argumentata.

Si unii se ofuscheaza si se fac rosii ca racul ca le cer ARGUMENTE la ceea ce sunt, PANA LA PROBA CONTRARIE, doar POVESTI, sau ca accentuez PUNCTE SLABE si INTERPRETABILE in prezentarea unor concluzii.
Unii cred pe nemancate orice. Deviza (corecta in sine) sub care isi ascund (involuntar) o anume superficialitate este: "be an open mind".
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

LupinThe3rd

#26
@sutem deja offtopic: m-am apucat sa citesc Limits to Growth: 30 years update. Unde in introducere autorii precizeaza ca Limits To Growth: 30 years update este influentata si de modul lor de a vedea lucrurile. Acet mod de a vedea lucrurile este specifc oricarui individ si actioneaza ca un filtru in receptia informatiei. Probabil in domeniul UFO acest filtru functioneaza mult mai dur: unii plecand de la "axioma" "poate este" merg pe principiul "afirmi o teorie o si demonstrezi nu ceri sa iti fie demonstrata falsa". Altii merg pe idea "sigur este!" si de cele mai multe ori se ajunge la "pentru ca este x atunci este si y. asta este evident" uitand faptul ca "evident" nu e evident...
De asta cand Gödel s-a dus cu celebra sa teorema, demoland Principia Mathematica a lui Russel, desi a fost privit ca un nebun demonstratia a convins matematicienii ca teorema este adevarata... Cateodata "Poate este" e mai sanatos decat "Sigur este!" sau "Sigur nu este"... E prefer calea lui Poate este...

Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  18 Aprilie 2008, 16:48:37
Cateodata "Poate este" e mai sanatos decat "Sigur este!" sau "Sigur nu este"... E prefer calea lui Poate este...
CORECT

extrateresru_ro

 aaa   sevastase aici ma deceptionezi.

ROMULUS tu poti,poate,sa explici mai bine,sigur stii mai bine,findca ai lucrat acolo.
Uitativa mai bine la semenii nostri.....parintele, ARSENIE BOCA si MAICA VERONICA.
Si daca domnul nostru ISUS HRISTOS e "milos" cu voi si va,va deschide ochi,e bine ,daca nu o sa umblati asa cum ati umblat si pana acum.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

sevastase

Informatia o am din interviuri bluemoon...nu am citit cartile din motive pe care le voi elabora cu alta ocazie.

Concluzia la care amajuns eu este ca Isus nu a existat si nici mahomed si nici unul dintre acei 2zeci si ceva de personaje cu caracteristici similare. Dar inca o data...asta e parerea mea. Voi puteti crede ce doriti nu incerc sa va indoctrinez in nici un fel.