Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pamantul este gol pe dinauntru si viu

Creat de sevastase, 14 Aprilie 2008, 16:56:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

Citat din: StarDust din  19 Aprilie 2008, 15:45:57
Nu e un raspuns stupid, Sevastase, scuza-ma... e un raspuns logic, rational, raportat la cum se pune problema pe acest forum...(de catre anumite persoane) No offence!
Cele bune!
none taken

ce e logic pentru tine nu e pentru mine si viceversa...

darieglobur

Citat din: sevastase din  19 Aprilie 2008, 12:25:20
Bluemoon,tu pui niste intrebari foarte pertinente ca si darie. Eo mica problema insa: folosesti drept argumente ce te-a invatat la scoala ca fiind realitate,iar eu consider ca informatia care ne-a fost servita este CEL PUTIN partial eronata, pentru a ne tine departe de adevarata natura a noastra si a universului VIU.

Atunci cand entitatile au ales forma de manifestare in dim asta, unele au ales sa fie planete, altii sori, altele plante, animale, oameni,etc. Pamantul este un organism viu,cu esenta sau sufletul fiind acest soare interior. Si asta e valabil pentru tot sistemul solar....Luna e goala, planetele, iar soarele are o alta natura decat ce ti s-a predat la scoala. Imi pare rau sa iti spun asta la varsta asta,ar fi trebuit sa ti-o spuna laora de geografie.

vezi ca s-au pus nu numai intrebari dar s-au adus si niscai argumente pe care, spre fericirea generala, chiar m-as bucura sa le respingi venind in schimb cu altele.
ah, fireste ca ele nu sunt valide, ca doar vin din matematica si fizica aia elementara pe care o invataram noi in scoala aia prapadita. domnule, sa fie ea a naibii de scoala, ca multe se mai pun in carca ei! pe bune, ai asa un dar de a umbla cu sofisme, ceva de speriat...ce legatura vezi tu intre natura soarelui si geografie?!
tu nu esti constient ca folosesti ce-ai invatat la scoala de jde mii de ori in viata de zi cu zi, adica sa socotesti, sa citesti, sa masori distante, sa construiesti case astfel incat sa nu cada pe tine si multe alte lucruri?...
faci apel in permanenta la gandirea neincorsetata si, implicit, la logica. buuun, toate bune si frumoase...numai ca atunci cand cineva vede problema si altfel decat o vezi tu si, mai mult, vine si cu argumente in sensul asta, hopa, jale mare!...iq-ul astuia e unul tare mititelel, in comparatie bine-nteles cu al tau (sic!) care e unul cat malu', iar argumentele nu sunt bune pentru ca provin din cunostintele pe care le-am dobandit in scoala; desi, repet, exact aceleasi cunostinte le folosesti si tu in procesul interactiunii cu ceilalti.
...und Sie fliegen doch!

StarDust

Citat din: sevastase din  19 Aprilie 2008, 16:49:43
ce e logic pentru tine nu e pentru mine si viceversa...
E evident Sevastase, mi-am spus parerea mea referitor la acest subiect, deci...cam asta e...
Cele bune!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

sevastase

Citat din: StarDust din  19 Aprilie 2008, 16:57:47
E evident Sevastase, mi-am spus parerea mea referitor la acest subiect, deci...cam asta e...
Cele bune!
eu vorbeam serios. Ce e normal si logic pt mine pentru tine este complet aiurea din punctul tau de vedere...de ce ? Pentru ca noi 2 percepem " REALITATEA" complet diferit. Asa ca nu te astepta sa fim pe aceeasi lungime de unda. Insa mi-ar placea ca tu sa continui sa contribui cu idei la topicul asta. Numai cand cineva care nu intelege ce spun eu si ma ia la misto sunt mai direct si mai putin politicos.

LupinThe3rd

#64
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
1. De ce e pamantul aplatizat la poli ?
Nu e aplatizat. Ti se pare tie. E vorba de http://en.wikipedia.org/wiki/Oblate_spheroid
E la fel de plat ca si pamantul in general. Daca polul e plat si Pamantul e plat. Daca Pamantul  plat ar fi conform tie si gol pe dinautru. Beton! Pamantul e plat si gol pe dinautru. Aceste vorbe ne doare (citat!). Fi Capitanul nostru! (tot citat).
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
2. De ce nimeni nu a ajuns niciodata la poli ? 
Magnetic sau geografic? sau inaccesibil. Ia de aici
http://en.wikipedia.org/wiki/North_Pole#2007_descent_to_North_Pole_seabed
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Geographic_Southpole.jpg
Ca sa nu mai ametim lucrurile:
Polul Nord e de mai multe feluri: http://en.wikipedia.org/wiki/North_Pole_%28disambiguation%29
Culmea e ca si ala de sud e la fel http://en.wikipedia.org/wiki/South_Pole_%28disambiguation%29
Daca te referi la http://en.wikipedia.org/wiki/Pole_of_inaccessibility atunci astea nu sunt polul nord si polul sud.
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
3. De ce este soarele invizibil pe o durata atat de lunga iarna langa cele mai nordice sau sudice regiuni ?
Ca Pamantul pe langa ca nu e turtit la poli sta stramb fata de soare. De asta ziua variaza si tot din aceasta cauza exista si anotimpurile
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
4. Care este sursa aurorelor boreale ?
Sunt facute de beculetele de la Sania lui Mos Craciun. Ia de aici http://en.wikipedia.org/wiki/Aurora_Borealis
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
5. Unde se formeaza aisbergurile si cum anume ?
Nu se formeaza. Deja sunt formate. Acum se de-formeaza. Adica se topesc. In principiu sunt formate din apa pe langa care mai exist adiverse chestii. Revenim mai incolo ca sunt in intrebarile tale.
Uite aici o teorie http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9E02E2D61F3EEF34BC4950DFB766838D679FDE&oref=slogin
Daca te freaca grija asa de tare cauta unii care se ocupa de http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Glaciology, cred ca glaciologie in limba romana nu glaciatie sau glaciatiune.
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
6. Ce produce valurile imense in Arctica ?
Nu e vorba de valuri ci de "tide waves" care sunt valuri de flux. Fluxul nu depinde doar de pozitia geografica ci si de forma coastei, samd. /http://en.wikipedia.org/wiki/Tide)
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
7. De ce cad meteoritii mai ales la poli si de unde provin ?
Pentru origini si clasificare http://en.wikipedia.org/wiki/Meteor. Probabil o expxlicatie exista si daca nu ai fi lenes ai cauta si tu explicatia (daca e adevarat) si cu siguranta nu e gaura de la poli si nici nu ies de acolo
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
8. Care este sursa imensei presiuni a calotei polare in regiunea arctica chiar si atunci cand vremea e frumoasa si e flux ?
In http://www.nasa.gov/centers/goddard/news/topstory/2003/0822icestream.html gasesti urmatorul fragment:
Citat"The up stream portion of the ice stream keeps moving all the time,"says Anandakrishan. "The tide rises and puts pressure upward on the ice stream. Somewhere in the middle, the ice stream sticks." Eventually the pressure being exerted on the ice streambed from above is enough to overcome the sticking point and the stream slips and then halts. The tide continues to rise and then recede still putting pressure on the ice stream until once again the ice slips. "The motion of the ice streams is not as regular during neap tide because the sea rise is not as high," says Anandakrishnan.
Incearca sa gasesti lucrarile lui Anandakrishan si poate te lamuresti la acest aspect
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
9. De ce exista zapada colorata in regiunile polare ?
Daca e vorba din verzeala din ghetari baga niste bani (ca nu sunt o problema la tine, cel putin asa lasai impresia. nici la mine nu sunt dar nu ma interseaza subiectul) la http://www.agu.org/pubs/crossref/1992/92JC01754.shtml si afli secretul.
Daca te referi la auriu si  maroniu si cenusii cu alb de vina sunt in functie de pol au sunt de vina pinguinii, ursii polari si niste pasari de mare. Cele galbene de la mictiune, popular pipi iar restul de la ... .
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
10. De ce e mai cald langa poli decat la 1000 pana la 1600 km de ei ?
http://www.gsfc.nasa.gov/scienceques2005/20060310.htm
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
11. De ce gheata din oceanul arctic este adesea plina de pietris, nisip, etc ?
Pentru ca ghetarii sunt formati din apa si cum probabil nu vorbim de apa distilata, apa nefiltrata din rauri, fluvii, mari, oceane continea in acele vremuri pietris, nisip, samd. In zilele noastre lucrurile s-au schimbat. Am vazut apa carand bucati de pietre. Spre norocul lor ghetarii nu se mai formeaza pentru ca ar fi continut mult mai multe chestii: biciclete, capace de oala, cauciucuri, flegme, samd...
Citat din: sevastase din  14 Aprilie 2008, 16:56:05
12. De ce nu functioneaza compasul in apropierea polilor ?
Functioneaza. Daca esti la polul nord geografic indica polul nord magnetic care e diferit. Daca esti la polul nord magnetic, daca imi aduc eu aminte bine, ambele parti ale acului indica polul sud magnetic.

Referitor la textul afisat din R. W. Bernard: structura lui este de asa natura incat sa indicu o concluzie fara a o demonstra sau argmenta. Am gasit un link: http://www.greatdreams.com/hollow1.htm unde se gaseste o carte a lui Dr. R. W. Bernard, B.A., M.A., Ph.D. din anul 1964. Am gasit la http://www.skepdic.com/hollowearth.html urmatorul fragment:
CitatIn 1964, Raymond W. Bernard published The Hollow Earth - The Greatest Geographical Discovery in History Made by Admiral Richard E. Byrd in the Mysterious Land Beyond the Poles - The True Origin of the Flying Saucers. The book is out-of-print but available on the Internet. Bernard also authored Flying Saucers from the Earth's Interior. His real name was Walter Siegmeister. His doctoral dissertation was entitled "Theory and Practice of Dr. Rudolf Steiner's  Pedagogy" (New York University, 1932). In his Letters from Nowhere, Bernard claims to have been in contact with great mystics in secret ashrams and with Grand Lamas in Tibet. He was, in short, another Gurdjieff. Dr. Bernard "died of pneumonia on September 10, 1965, while searching the tunnel openings to the interior of the Earth, in South America."*  Bernard seems to have accepted every legend ever associated with the hollow Earth idea, including the notions that the Eskimos originated within the Earth and an advanced civilization dwells within even now, revving up their UFOs for occasional forays into thin air. Bernard even accepts without question Shaver's claim that he learned the secret of relativity before Einstein from the Hollow Earth people.

Citat din: sevastase din  19 Aprilie 2008, 16:41:45
Am terminat 8 clase. Sunt somer. Mai lucrez din cand in cand ca zilier in constructii. In timpul liber, care am din belsug...postez teorii conspirationiste pe un forum de ozeneuri din romania. Sau ce mai citesc prin carti. La scoala nu eram foarte consistent si mereu ma contraziceam cu profesorii. O data,in clasa a 8a, ca sa le demonstrez ca nu sunt chiar asa de prost din cauza ca tata era gropar, am invatat manualul de isorie pe de rost in 2 saptamani si amluat premiul 2 la olimpiada.
Nu am pus mare pret ceea ce mi se preda la scoala, si am preferat sa fiu autodidact.
Cele spuse de tine aici contrazic celor pe care mi le-ai spus acm ceva timp. Sincer personal nu ma intereseaza aia care baga in perfuzii ca sa se distreze...
Sper ca raspunsurile de mai sus, mai degraba niste linkuri la informatia ceruta de tine sa ajute la ceva. Daca nu tie, vorba lui Ciuciulete copiilor care intra pe forum

darieglobur

#65
Citat din: Rayden din  19 Aprilie 2008, 15:53:31
observ ca ati citit destule..carti, fie ele cu teorii ale conspiratiilor de tot felul si... nu numai..\

ce parere aveti de stiinta din vekime care era cunoscuta de asa zisii preoti?

umbla o propozitie marpha la vremea aia:  "tacerea e de aur".

nu toti stiau si aveau access la stiinta..

ce credeti, se mai practica si in prezent asa ceva ?

numai bine
Rayden.

stiinta din vechime, asa, la modul generic, desi diferita de conceptul nostru actual de stiinta, e un fapt incontestabil. avem marturii palpabile in acest sens, in varii domenii: piramide, calendare a caror exactitate ne surprinde si azi, anumite tehnologii simple si uimitor de ingenioase etc. dupa mine, inclusiv astrologia si tarotul erau tot stiinte (cel putin acceptand paradigmele de atunci), desi in zilele noastre se contesta acest lucru. cum au ajuns cei din vechime la stiinta lor, asta-i o alta discutie.
datorita mentalitatii si organizarii societatii din acele vremuri stiinta era ades' asociata magiei si, daca ne gandim ca stiinta inseamna putere, evident ca ea  apartinea in general preotilior sau, ma rog, reprezentantilor religiilor dominante. am spus in general, pentru ca au existat si exceptii, una dintre ele fiind grecia antica, unde stiinta s-a laicizat, daca putem spune asa, si s-au creat premisele ca fiecare sa poata avea acces la stiinta, cu conditia sa vrea asta, lucru valabil de atunci si-n zilele noastre.

vorba asta: "tacerea e de aur", fara indoiala ca face parte din tezaurul de intelepciune a umanitatii. insa trebuie avut in vedere sensul metaforic al acesteia si nu trebuie aplicata neaparat mot-a-mot, caci altfel nu ne-ar ramane decat sa tacem toti precum inteleptul lao zi si, mai mult de-atat, n-ar mai posta nimeni pe forum!

...und Sie fliegen doch!

sevastase

     Va place sau nu, Pamantul tot gol ramane, tot viu, si incearca sa faca tranzitia asta impreuna cu noi. Cand se vorbeste despre constiinta universala, sau sa fim in armonie cu terra, se refera la faptul ca toate fiintele exista intr-o simbioza, D, chiar si pietrele. Nu exista materie moarta...conceptul asta trebuie sa dispara. Tot universul e viu....oameni, reptilieni, planete, sori, plante, animale, etc.

     Inca o data, nu trebuie sa ma ascultati pe mine sau sa luati de bun ce spun eu, ci descoperiti singuri adevarata natura a vietii. Si eu am invatat de la altii, singura diferenta este faptul ca eu stiu sa discern care e informatie pertinenta si care nu e, din cauza ca inteleg cum functioneaza si ce fel gandesc cei ce incearca sa ne distraga atentia.


     Suntem cu totii sub influenta lui Pluto, ceea ce inseamna ca traim o perioada de dezvaluiri uneori traumatizante, o perioada in care incet incet e din ce in ce mai greu sa ascunzi minciuna. Suntem intro perioada de tranzitie in care incet incet lasam in urma deceptiile trecutului si privim cum ni se dezvaluie adevarata noastra natura, si adevaratele intentii ale celor in care ne-am pus sperantele pana acum.


   

LupinThe3rd

Citat din: sevastase din  19 Aprilie 2008, 18:59:19
     Va place sau nu, Pamantul tot gol ramane,
Citat din: sevastase din  19 Aprilie 2008, 18:59:19
tot viu, si incearca sa faca tranzitia asta impreuna cu noi. Cand se vorbeste despre constiinta universala, sau sa fim in armonie cu terra, se refera la faptul ca toate fiintele exista intr-o simbioza, D, chiar si pietrele. Nu exista materie moarta...conceptul asta trebuie sa dispara. Tot universul e viu....oameni, reptilieni, planete, sori, plante, animale, etc.

Ce are sula cu prefectura?
Cu parere de rau, dar ce ai scris acu suna : hai va rog frumos credeti-ma!. Argumente, contra-argumente. demonstratii.
ps: blue, spooky, rydande&Co scuze pentru exprimare dar e cea mai elocventa caracterizare a situatie.

StarDust

#68
Citat din: sevastase din  19 Aprilie 2008, 18:59:19
Cand se vorbeste despre constiinta universala, sau sa fim in armonie cu terra, se refera la faptul ca toate fiintele exista intr-o simbioza,

Cu asta sunt de acord, cred si eu ca este posibil ca tot ceea ce este viu, sa fie interconectat cumva, la un nivel subtil, care probabil va ramane sa fie descoperit in viitor...sau, poate unii deja, pot cumva sa se conecteze si au acces la acest nivel. Cred ca ar putea exista o asa zis-a constiinta globala/planetara suma tuturor elementelor vii de pe planeta, si, posibil si aceasta costiinta ar putea fi departajata pe mai multe nivele de complexitate/constienta. E doar o presupunere, dar eu nu o consider chiar imposibila.
P.S. Reptilienii nu intra in discutie... :wink:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

extrateresru_ro

ma fratilor nu va mai certati ,degeaba.........totul e mincina si totul e adevarat.........ganditiva ca toti suntem frati ROMANI si ar cam trebui sa fim ceva mai uniti, acum in aceste vremuri,nu cred ca e cineva aici pe  forum fara sa simnta acest final de evolutie bun sau rau,asa cum il vedem fiecare.Parerea mea e sa fim uniti.
O parere a mea,sper sa fie buna,asa cum multa lume de aici "intreaba" "wikipedia".Intrebati-va pe voi ce e aceasta!? 
http://en.wikipedia.org/wiki/Chemtrail_conspiracy_theory
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1604.0.html
si de aici daca reusiti sa vedeti adevarul ,veti vedea si restul conspiratiei.   
    ce sa zic,sper sa intelegeti....................
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

sevastase

Reptilienii reprezinta polaritatea negativa sau opusa daca vrei a acestei dimensiuni, necesara intr-un fel procesului evolutiv.

extrateresru_ro

sti ce cred eu,toti avem aceasta "polaritate"acum depinde de fiecare pe care o dezvolta cea negativa sau cea pozitiva.   e simplu
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

sevastase

Citat din: extrateresru_ro din  19 Aprilie 2008, 19:42:50
sti ce cred eu,toti avem aceasta "polaritate"acum depinde de fiecare pe care o dezvolta cea negativa sau cea pozitiva.   e simplu

avem o polariate reptiliana in functie de cat adn reptilian avem ca procentaj....sa zicem ca Kisssinger are mai mult ca mine  :lol:


sevastase

Pt o intelegere mai profunda a fenomenului, trebuie ascultata Lux Aeterna consecutiv de cateva ori intr-un context adecvat.