Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pamantul este gol pe dinauntru si viu

Creat de sevastase, 14 Aprilie 2008, 16:56:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lone Ranger

@bluemoon: Supralicitezi. Fii sigur de un lucru: cei care le cunosc, nu tzi le vor da nici de frica! "Knowledge is power", spunea Francis Bacon, conte de Verulam. Cei care au cunoashtere & putere, nu te vor lasa pe tine sa ajungi la ele! Pentru a fi siguri ca nu vei avea aceasta idee, te vor mintzi din frageda pruncie: la shcoala, cu tembelizoru', cu cartzile, ziarele (crede-ma, AICI shtiu perfect ce zic!!!!), cu tot. Te vor conditziona sa percepi realitatea într-un anumit fel, pentru ca nu cumva sa-tzi vina cheful de a-tzi pune întrebari. Shi, mai ales, de a cauta raspunsuri. ^Inchei cu un alt citat:
"Niciodata nu am shtiut atît de putzin despre atît de multe lucruri, cum se întîmpla în ziua de azi." - Erich von Daniken


Serban M

Citat din: bluemoon8520 din  16 Aprilie 2008, 18:40:28
Atunci vreau ºi eu formulele...

LE: reformulez: "Gravitaþia nu are nici o legãturã cu magnetismul" ... n-am zis cu sensul cã nu ar exista o legãturã ci cu sensul cã nu se cunoaºte acestã legãturã.

firesc ca nu se cunoaste ,cine ar dori acest lucru ?  8-)

Rayden

@Lone Ranger

sunt perfect de acord cu tine legat de adevar...cu "mintzirea din frageda pruncie"..etc

@bluemoon8520

sa stii ca pamantul nu e ca o minge de tenis de camp...ar avea totusi o scoarta mai groasa..sunt sigur ca ai citit ceva despre aceasta teorie asa ca..nu mai continui..

asa ca...tineti o minte deskisa.. s-ar putea sa aveti surprize mai mari decat va asteptati..

zic yo..

Rayden.

Urban

Intrebare:

De ce matematica sumeriana era in sistem sexagesimal ?

Lone Ranger

Citat din: Sirius13 din  16 Aprilie 2008, 18:59:48
firesc ca nu se cunoaste ,cine ar dori acest lucru ?  8-)
Iata o întrebare bine pusa...

@Rayden: Thanks for Ur support.

@ Urban ~Asta ar fi bun de subiect pt. un nou topic!

Urban

Citat din: Lone Ranger din  16 Aprilie 2008, 19:08:07
Iata o întrebare bine pusa...
Asta ar fi bun de subiect pt. un nou topic!

Omul modern calculeaza in sistem decimal....doar are zece degete...nu?
Sumerienii or fi avut 6 degete la ambele maini....? Ai dracu sumerieni, ma intreb cand jucau barbut cum tineau zarurile ?  :-D

Lone Ranger

Citat din: Urban din  16 Aprilie 2008, 19:11:53
Omul modern calculeaza in sistem decimal....doar are zece degete...nu?
Sumerienii or fi avut 6 degete la ambele maini....? Ai dracu sumerieni, ma intreb cand jucau barbut cum tineau zarurile ?  :-D
Suntem off-topic dar, whatever-shi-un-praz-verde, ma-ntreb daca Annunakii (sa le zic shi eu asha, ca Zechariah Sitchin) nu aveau cumva 6 deshte... Din cînd în cînd se mai nashte cîte unul cu 6 degete - sa fie un atavism, o gena recesiva ramasa de la Annunaki? BTW, ai citit "Zeitza de Oricalc" a lui Doru Davidovici?
Hai mai bine s-o punem de-un topic separat pesubiectul ~asta...

Urban


darieglobur

Citat din: Lone Ranger din  16 Aprilie 2008, 18:48:57
@bluemoon: Supralicitezi. Fii sigur de un lucru: cei care le cunosc, nu tzi le vor da nici de frica! "Knowledge is power", spunea Francis Bacon, conte de Verulam. Cei care au cunoashtere & putere, nu te vor lasa pe tine sa ajungi la ele! Pentru a fi siguri ca nu vei avea aceasta idee, te vor mintzi din frageda pruncie: la shcoala, cu tembelizoru', cu cartzile, ziarele (crede-ma, AICI shtiu perfect ce zic!!!!), cu tot. Te vor conditziona sa percepi realitatea într-un anumit fel, pentru ca nu cumva sa-tzi vina cheful de a-tzi pune întrebari. Shi, mai ales, de a cauta raspunsuri. ^Inchei cu un alt citat:
"Niciodata nu am shtiut atît de putzin despre atît de multe lucruri, cum se întîmpla în ziua de azi." - Erich von Daniken



o singura obiectie...e vorba de baronul de verulam, viconte de saint-alban, cancelar, literat, filosof...un om de o mare valoare de la care, printre altele, ne-a ramas "teoria idolilor", celebra atat prin pitorescul cat si prin adevarul ei, care pare a se aplica intocmai si-n zilele noastre :-D.

acu', poate sunt io mai naiv, insa in legatura cu teoria asta a pamantului gol am o nelamurire...
la polul nord avem inca o calota de gheata, care cica s-ar putea sa topeasca in scurt timp din cauza incalzirii globale; ma rog, asta e alta poveste. insa cert e ca polul nord se afla in oceanul arctic intr-o zona acoperita de o calota de gheata, sub care, evident se afla apa oceanului arctic. avand in vedere ca se sustine faptul ca la polul nord exista deschiderea aia de vreo 2500 de km, care face legatura cu interiorul pamantului si care a fost pozata de nu stiu cine, , nedumerirea mea e cum naiba poti face o asemenea gaura sub apa? :?
...und Sie fliegen doch!

sevastase

Citat din: darieglobur din  16 Aprilie 2008, 23:54:22
o singura obiectie...e vorba de baronul de verulam, viconte de saint-alban, cancelar, literat, filosof...un om de o mare valoare de la care, printre altele, ne-a ramas "teoria idolilor", celebra atat prin pitorescul cat si prin adevarul ei, care pare a se aplica intocmai si-n zilele noastre :-D.

acu', poate sunt io mai naiv, insa in legatura cu teoria asta a pamantului gol am o nelamurire...
la polul nord avem inca o calota de gheata, care cica s-ar putea sa topeasca in scurt timp din cauza incalzirii globale; ma rog, asta e alta poveste. insa cert e ca polul nord se afla in oceanul arctic intr-o zona acoperita de o calota de gheata, sub care, evident se afla apa oceanului arctic. avand in vedere ca se sustine faptul ca la polul nord exista deschiderea aia de vreo 2500 de km, care face legatura cu interiorul pamantului si care a fost pozata de nu stiu cine, , nedumerirea mea e cum naiba poti face o asemenea gaura sub apa? :?
spune-mi te rog ca glumesti...

darieglobur

Citat din: sevastase din  17 Aprilie 2008, 00:01:21
spune-mi te rog ca glumesti...

pai, explica-mi tu cum sta chestiunea. in termeni simpli, cum poti da o gaura sub apa?
...und Sie fliegen doch!

sevastase

Citat din: darieglobur din  17 Aprilie 2008, 00:26:13
pai, explica-mi tu cum sta chestiunea. in termeni simpli, cum poti da o gaura sub apa?
citeste atent tot tread-ul...cauta pe net si citeste tot ce gasesti despre Holllow Earth . Dupa ce faci asta ar trebui sa gasesti singur raspunsul. Personal cred ca ori faci misto de mine, ori IQ-ul tau e cu 2 cifre.

Arckadii

2 cifre: 12 si 9:)) asta trebuia sa primesti ca raspuns...:P
presupun ca realizati ca stiu care e diferenta dintre cifra si numar si ca nu am facut misto de nimeni, decat de situatie:P


Ark

Lone Ranger

Citat din: darieglobur din  16 Aprilie 2008, 23:54:22
o singura obiectie...e vorba de baronul de verulam, viconte de saint-alban, cancelar, literat, filosof...un om de o mare valoare de la care, printre altele, ne-a ramas "teoria idolilor", celebra atat prin pitorescul cat si prin adevarul ei, care pare a se aplica intocmai si-n zilele noastre :-D.
OK, din cauza oboselii am upgradat rangul nobiliar al domunlui de Verulam de Saint-Alban... big deal!

sevastase

darie, nu ma fa sa ma simt ca si cum as preda geografie la clasa a doua,,,,folosesteti aia 3% din materia cenusie si vezi ce iese  :wink: