Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pamantul este gol pe dinauntru si viu

Creat de sevastase, 14 Aprilie 2008, 16:56:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase


1. De ce e pamantul aplatizat la poli ?

2. De ce nimeni nu a ajuns niciodata la poli ? 

3. De ce este soarele invizibil pe o durata atat de lunga iarna langa cele mai nordice sau sudice regiuni ?

4. Care este sursa aurorelor boreale ?

5. Unde se formeaza aisbergurile si cum anume ?

6. Ce produce valurile imense in Arctica ?

7. De ce cad meteoritii mai ales la poli si de unde provin ?

8. Care este sursa imensei presiuni a calotei polare in regiunea arctica chiar si atunci cand vremea e frumoasa si e flux ?

9. De ce exista zapada colorata in regiunile polare ?

10. De ce e mai cald langa poli decat la 1000 pana la 1600 km de ei ?

11. De ce gheata din oceanul arctic este adesea plina de pietris, nisip, etc ?

12. De ce nu functioneaza compasul in apropierea polilor ?

antoniu

va arde de joca cu intrebari de clasa VII-A ?

sevastase

1. Pamantul este aplatizat la poli pentru ca pur si simplu lipseste materia. Unde ar trebui sa existe calote polare sunt deschiderile polare.

2. Polii nu au fost atinsi niciodata pentru ca nu exista in sensul fizic al cuvantului.

3. Soarele bate oblic asupra pamantului la poli. Cu cat mergi mai spre nord, in realitate incepi sa parcurgi o curba de 1400 km. razele nu mai ajung sa lumineze . Exploratorii nu au reusit niciodata sa isi explice cum treceau pur si simplu din regiuni luminate, brusc in regiuni in care soarele era absent o perioada indelungata.

4.Aurolrele boreale . Razele soarelui interior sunt proiectate in noapte prin deschizaturile de la poli, fiind " taiate " de plafoanele de nori.

5. Raurile si fluviile poate din interior ajung in zona noastra cu temperaturi joase unde ingheata si se desprind formand aisberguri de dimensiuni colosale din apa duce. Asta explica prezenta ghetii de apa dulce intr-o zona cu precipitatii anuale sub 2 la suta.

6. Cand aisbergurile se desprin cazand in ocean formeaza valuri tidal gen tsunami.

7.  Exista vulcani activi atat in interior cat si " pe buza " . In Arctica au fost descoperite vaste cantitati de cenusa vulcanica in gheata continand carbon si fier.


sevastase




Neptun



http://www.youtube.com/v/f6SU_RpHF2o
satelit japonez filmeaza deschizatura de la polul nord ( dreapta sus )

sevastase




aurora australis

Imagini NASA

http://www.solarviews.com/browse/aurora/aurora3.jpg

http://www.nasa.gov/centers/goddard/mov/111734main_polar.mov



Harta din 1595







http://www.continuitystudios.net/clip00.html

http://bp2.blogger.com/_aiehmr8rGbE/Rq-XJ7yamEI/AAAAAAAAAAs/DxwMtWySlzk/s1600/hollow_earth.jpg

http://www.youtube.com/v/L9VoLStjf0A









ultimele 4 poze sunt facute de hubble...




Are we perhaps victims of a campaign of censorship? It just seems all-too-convenient that the poles of these images are either missing or covered. Take for example this image of Jupiter's north pole which is a reconstruction of photos taken by Voyager 1 in 1979.
In this view of Jupiter's southern pole, constructed from images taken by the Cassini spacecraft in December, 2000, one can make out how the center of the image has been greyed out. But for what purpose? And to what end?



imagine cu infrarosu al unuia dintre polii lui Venus


These two images of Venus's south pole were taken by NASA's Mariner 10 (during a Venus fly-by on its way to Mercury) and Pioneer Venus missions during the early 1970s and 1980s, respectively. The images provided the first glimpses about a stormy atmospheric behaviour at the south pole of the planet.

sevastase

















Jurnalul Amiralului Byrd



FLIGHT LOG: BASE CAMP ARCTIC, 2/19/1947

0600 Hours- All preparations are complete for our flight north ward and we are airborne with full fuel tanks at 0610 Hours.

0620 Hours- fuel mixture on starboard engine seems too rich, adjustment made and Pratt Whittneys are running smoothly.

0730 Hours- Radio Check with base camp. All is well and radio reception is normal.

0740 Hours- Note slight oil leak in starboard engine, oil pres sure indicator seems normal, however.

0800 Hours- Slight turbulence noted from easterly direction at altitude of 2321 feet, correction to 1700 feet, no further turbu lence, but tail wind increases, slight adjustment in throttle controls, aircraft performing very well now.

0815 Hours- Radio Check with base camp, situation normal.

0830 Hours- Turbulence encountered again, increase altitude to 2900 feet, smooth flight conditions again.

0910 Hours- Vast Ice and snow below, note coloration of yellowish nature, and disperse in a linear pattern. Altering course foe a better examination of this color pattern below, note reddish or purple color also. Circle this area two full turns and return to assigned compass heading. Position check made again to base camp, and relay information concerning colorations in the Ice and snow below.

0910 Hours- Both Magnetic and Gyro compasses beginning to gyrate and wobble, we are unable to hold our heading by instrumentation. Take bearing with Sun compass, yet all seems well. The controls are seemingly slow to respond and have sluggish quality, but there is no indication of Icing!

0915 Hours- In the distance is what appears to be mountains.

0949 Hours- 29 minutes elapsed flight time from the first sight ing of the mountains, it is no illusion. They are mountains and consisting of a small range that I have never seen before!

0955 Hours- Altitude change to 2950 feet, encountering strong turbulence again.

1000 Hours- We are crossing over the small mountain range and still proceeding northward as best as can be ascertained. Beyond the mountain range is what appears to be a valley with a small river or stream running through the center portion. There should be no green valley below! Something is definitely wrong and abnormal here! We should be over Ice and Snow! To the portside are great forests growing on the mountain slopes. Our navigation Instruments are still spinning, the gyroscope is oscillating back and forth!

1005 Hours- I alter altitude to 1400 feet and execute a sharp left turn to better examine the valley below. It is green with either moss or a type of tight knit grass. The Light here seems different. I cannot see the Sun anymore. We make another left turn and we spot what seems to be a large animal of some kind below us. It appears to be an elephant! NO!!! It looks more like a mammoth! This is incredible! Yet, there it is! Decrease altitude to 1000 feet and take binoculars to better examine the animal. It is confirmed - it is definitely a mammoth-like ani mal! Report this to base camp.

1030 Hours- Encountering more rolling green hills now. The external temperature indicator reads 74 degrees Fahrenheit! Continuing on our heading now. Navigation instruments seem normal now. I am puzzled over their actions. Attempt to contact base camp. Radio is not functioning!

1130 Hours- Countryside below is more level and normal (if I may use that word). Ahead we spot what seems to be a city!!!! This is impossible! Aircraft seems light and oddly buoyant. The controls refuse to respond!! My GOD!!! Off our port and star board wings are a strange type of aircraft. They are closing rapidly alongside! They are disc-shaped and have a radiant quality to them. They are close enough now to see the markings on them. It is a type of Swastika!!! This is fantastic. Where are we! What has happened. I tug at the controls again. They will not respond!!!! We are caught in an invisible vice grip of some type!

1135 Hours- Our radio crackles and a voice comes through in English with what perhaps is a slight Nordic or Germanic accent! The message is: 'Welcome, Admiral, to our domain. We shall land you in exactly seven minutes! Relax, Admiral, you are in good hands.' I note the engines of our plane have stopped running! The aircraft is under some strange control and is now turning itself. The controls are useless.

1140 Hours- Another radio message received. We begin the landing process now, and in moments the plane shudders slightly, and begins a descent as though caught in some great unseen elevator! The downward motion is negligible, and we touch down with only a slight jolt!

1145 Hours- I am making a hasty last entry in the flight log. Several men are approaching on foot toward our aircraft. They are tall with blond hair. In the distance is a large shimmering city pulsating with rainbow hues of color. I do not know what is going to happen now, but I see no signs of weapons on those approaching. I hear now a voice ordering me by name to open the cargo door. I comply. END LOG


Deocamdata in engleza.....daca sunt doritori sau/si voluntari putem traduce textul in romana.

spooky

si care e sursa acestui jurnal? in afara de cateva declaratii de presa (cu privire la presupuse baze la polul sud) a acestui amiral de la sf. celui de-al 2lea razboi mondial, nu prea stiu sa existe nimic altceva.

ma scuzi, dar acest subiect se invarte intre mit/realitate/dezinformare...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

pri3st3ss

s-a mai discutat aici:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,96.0.html

Citat din: baaron din  17 Ianuarie 2006, 20:01:06
Un explorator american si-a propus sa plece nu peste mult timp intr-o aventura fara precedent, o calatorie spre centrul Pamantului sau, mai bine zis, in interiorul Pamantului, pentru a descoperi daca se afla ceva acolo. Speranta sa marturisita este aceea de a demonstra ca planeta noastra e goala pe dinauntru.
Steve Currey nu este primul care crede ca Terra nu este un corp compact, asa cum am invatat la scoala, ci adaposteste alte civilizatii, eventual misteriosii extraterestri pe care ii cautam aiurea, in cine stie ce colt al universului, cind ei se afla chiar sub picioarele noastre...

Dupa alte pareri, in lumea din interiorul Pamantului se poate patrunde prin numeroase alte locatii, multe zone ale lumii fiind brazdate de galerii subterane ale celor de dinauntru, ce ajung foarte aproape de cele ale minelor noastre. De altfel, unele relatari despre fiintele din interiorul planetei provin chiar de la mineri. Spre exemplu, in 1945, in urma unei explozii la mina Belva, din Kentucky, Statele Unite, cativa oameni ramasi prizonieri in subteran au povestit ca au vazut o usa deschizindu-se, prin care au primit aer proaspat. Incaperea ce se intrezarea dincolo de usa era bine luminata si din ea a venit o fiinta ciudata, care i-a asigurat ca vor fi salvati. La vremea respectiva s-a vorbit despre un adevarat miracol, insa, dupa cum au povestit minerii, fiinta nu avea nimic angelic ori supranatural, semanind mai degraba cu un taietor de lemne.
...Daca teoriile cum ca Pamantul ar putea fi gol nu se bucura de mare trecere in lumea stiintifica, aceea potrivit careia si Luna ar fi scobita pe dinauntru a stirnit un interes mult mai mare. In secolul trecut, la mijlocul anilor '70, doi importanti oameni de stiinta sovietici, Mihail Vassin si Aleksandr Scerbakov, au afirmat ca Luna ar putea fi, cel putin partial, goala pe dinauntru. In opinia lor, aceasta ciudatenie nu ar avea cauze naturale, ci ar fi opera unei civilizatii extraterestre care a scobit astrul noptii, transformandu-l intr-o uriasa nava spatiala, plasata pe orbita Pamantului. Unul dintre argumentele lor a fost acela ca sansele ca Luna sa fi fost capturata accidental de Pamint sint foarte mici, iar sansele ca aceasta sa se plaseze pe orbita circulara sint inca si mai mici. O alta observatie se refera la craterele de pe suprafata lunara, presupuse a fi rezultatul in urma impactului unor fragmente cosmice. Savantii sovietici afirma ca cele care au un diametru foarte mare ar trebui sa aiba si o adincime pe masura, ceea ce nu e cazul. Aceasta anomalie, spun ei, este cauzata de faptul ca sub scoarta lunara s-ar afla o platosa metalica instalata de extraterestri. In fine, un alt argument este acela ca atunci cind modulele lunare sau alte parti componente ale rachetelor s-au prabusit pe suprafata Lunii, zgomotul produs a fost asemanator cu al unui clopot (ori al unei sfere goale) si vibratiile s-au resimtit ore in sir.....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

SinapX

Din punctul meu de vedere teoria cu reptilenii si asta cu Pamantul gol nu au nici o baza solida...

Serban M

#9
Citat din: SinapX din  14 Aprilie 2008, 21:04:51
Din punctul meu de vedere teoria cu reptilenii si asta cu Pamantul gol nu au nici o baza solida...

nu amesteca merele cu perele.

totusi,exista vreo baza/teorie solida ca pamantul nu ar fi gol?

SinapX

Cunoºtinþele despre structura internã a pãmântului provin din cercetãrile geologice ºi geofizice. Care folosesc metode de investigaþie ca:

Gravimetrie ºi Izostazie (ce se ocupã cu densitatea ºi echilbrul static dintre roci)
Foraje de adâncime (ce a atins în Rusia 12 km adâncime)
Studiile de cercetare a vulcanismului
Seismologia (studiul cutremurelor)
Studierea meteoriþilor (fãcând analogii)

Asta am gasit pe wikipedia.Nu prea am incredere acest site,dar o sa caut mai mute informatii sa ma conving....

lylyt_ice

 Inainte de a afla de pe "Wikibums" ce-i in mijlocul pamantului....! vezi mai intii daca spun (sau stiu) ce-i pe fundul oceanelor...??????? :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

#12
Teoria "pamantului gol la interior" combate legile elementare ale gravitatiei, si formarii planetelor... Cred ca un geologii se "crucesc" citind argumentarile unei astfel de teorii... Nu neg ca ar fi cavitati mai mari poate in scoarta terestra, dar a sustine ca e gol... sa fim seriosi...Poate ca unii ma vor critica ca postez pe un subiect pe care eu il consider o imposibilitate, dar e parerea mea...
Citat din: SinapX din  15 Aprilie 2008, 22:18:29
Cunoºtinþele despre structura internã a pãmântului provin din cercetãrile geologice ºi geofizice. Care folosesc metode de investigaþie ca:
Gravimetrie ºi Izostazie (ce se ocupã cu densitatea ºi echilbrul static dintre roci)
Foraje de adâncime (ce a atins în Rusia 12 km adâncime)
Studiile de cercetare a vulcanismului
Seismologia (studiul cutremurelor)
Studierea meteoriþilor (fãcând analogii)

Da, si toate aceste domenii de studiu se refera la lucruri reale si verificate... Se numeste Stiinta...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

sevastase

Citat din: StarDust din  16 Aprilie 2008, 10:27:08
Teoria "pamantului gol la interior" combate legile elementare ale gravitatiei, si formarii planetelor... Cred ca un geologii se "crucesc" citind argumentarile unei astfel de teorii... Nu neg ca ar fi cavitati mai mari poate in scoarta terestra, dar a sustine ca e gol... sa fim seriosi...Poate ca unii ma vor critica ca postez pe un subiect pe care eu il consider o imposibilitate, dar e parerea mea...
Da, si toate aceste domenii de studiu se refera la lucruri reale si verificate... Se numeste Stiinta...

Imi pare rau sa iti spun ca stiinta asa cum ti-a fost prezentata de-a lungul vietii are extrem si suspicios demulte omisiuni. De exemplu gravitatia este generata de scoarta pamantului de cca 1500 km grosime si e de natura magnetica. Multe dintre notiunile fundamentale ale asa zisei stiinte au fost distorsionate in mod voit pentru ca atunci cand eu iti spun ca e gol tu sa nu crezi pentru ca automat iti contrazice ceea ce tu stii sa fie fundamental. Si atunci nu te mai obosesti sa iti faci singur o parere, ci iti pui increderea oarba in notiunile pe care ti le-a predat sistemul.

INTELEGI MECANISMUL ? Orice iti voi spune eu sau altcineva si va contrazice ce stii tu a fi corect, vei respinge automat. Numai ca e o singura problema....daca cei ce ti-au oferit ce ai invatat au incercat sa iti induca notiuni eronate pentru ati ascunde adevarata natura a lucrurilor ? intelegi ? In felul asta te impiedica sa afli orice inafara de ce doreasc ei sa crezi.

Rupe acest lantz invizibil si incearca sa gandesti pt tine.

StarDust

Citat din: sevastase din  16 Aprilie 2008, 11:13:20
Imi pare rau sa iti spun ca stiinta asa cum ti-a fost prezentata de-a lungul vietii are extrem si suspicios demulte omisiuni. De exemplu gravitatia este generata de scoarta pamantului de cca 1500 km grosime si e de natura magnetica. Multe dintre notiunile fundamentale ale asa zisei stiinte au fost distorsionate in mod voit pentru ca atunci cand eu iti spun ca e gol tu sa nu crezi pentru ca automat iti contrazice ceea ce tu stii sa fie fundamental. Si atunci nu te mai obosesti sa iti faci singur o parere, ci iti pui increderea oarba in notiunile pe care ti le-a predat sistemul.


Scoarta terestra are 30-60 Km grosime, gravitatia nu are a face cu magnetismul, crede-ma, orice asteroid fara camp magnetic are propria lui atractie gravitationala...

Citat din: sevastase din  16 Aprilie 2008, 11:13:20
Rupe acest lantz invizibil si incearca sa gandesti pt tine.

Cu tot respectul... nu pot sa rup acest lant, si sa creez o lume asa cum imi doresc...(as vrea eu), Din pacate, ma cam bazez pe stiinta acumulata pana acum... e singurul lucru real, palpabil...si care ofera niste explicatii. Asta nu inseamna ca nu am luat nota de ceea ce ai expus aici Sevastase, e opinia ta, iar eu, mi-am expus-o pe a mea.
Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16