Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

DREPTUL LA REPLICA!

Creat de Arckadii, 11 Aprilie 2008, 19:09:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Citat din: lylyt_ice din  03 Iunie 2008, 02:28:11
De ce nu sunt lasati oamenii sa-si expuna parerile liberi? LI se cere gramatica, fizica, sau mai stiu eu se stiinte...! Atunci sa se dea examen de admitere pe acest forum. ce faceti daca vin oameni normali...care au vazut sau experimentat ceva, si nu sunt de rangul catorva care se considera intelectuali? Nu este putin penibil sa se ceara astfel de calitati?
Eu nu zic ca ar fi vorba de cunostintele pe care le are fiecare. Nu putem fi toti experti, dar cand vezi ca se incalca flagrant si cu buna stiinta reguli elementare ale forum-ului, ca de exemplu: Scrierea cu majuscule si despartit aiurea,postarea de "tone" de poze fara nici o explicatie, postarea in limba engleza(desi exista sectiunea de limba engleza unde se pot deschide topic-uri), la sectiuniile de limba romana... Raspunsuri nepoliticoase si lipsite de respect...etc. Ca sa nu mai zic de atacurile directe la persoana, care nu ar avea ce cauta pe un asemenea forum... Nu vreau sa fiu inteles gresit, e doar parerea mea.
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

CHIP

@Antoniu

In general ai dreptate cu profilul psihologic al ,,romanului din afara,,.Dar nu trebuie generalizat.Nu aveai motiv sa-i vorbesti astfel lui lylyt ice si altora care au fost sau sunt plecati in afara.Dar probabil ai un caracter mai razboinic si mai e si problema frustrarilor care tot de psihologie tine.

lylyt_ice

 nu inteleg cum a putut ajunge antoniu la astfel de acuzatii nefondate...? Este uimitor faptul ca degenereaza realitatea si arunca o lumina falsa asupra unor oameni care intradevar au facut ca fata Romanilor sa nu fie aceea creeata de romii sau securistii care au facut de ras intreaga natiune Romana, prin tarile occidentale. Eu pot spune numai, ca eu cunosc multi romani care fac cinste numelui de Roman si intradavar au facut mult si pentru romanii de acasa. Da sunt unii care ne-au facut de ras...dar aceea, sunt productul saraciei si a dorintei de imbogatire prin tot felul de procedee murdare...!!! Eu...(ca si multi altii) am reusit ceva in viata si sunt mindra de oamenii care sunt hotariti sa se faca respectati prin munca si seriozitate...Acum, am si eu cateva intrebar la antoniu....tu ce ai realizat in viata(?).. si cum iti cistigi tu existenta(?) Presupun ca si tu ai cunostiinte prin strainatate, vrei sa spui ca toti sunt: betivi, hoti, ordinari ......(?) Inseamna ca....!!! astia sunt oaminii pe care-i cunosti tu...si asta inseamna ca...asta este si motivul pt care ai o gindire de calitate inferioara.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

basesco

Se citeste cu atentie subiectul dupa care se face analiza sintactico-morfologica, chiar si "sistrelica" sau "ternara", marcand cu o liniuta "informatia pivot".


SACOSA

Cine se uita pe strada atent vede ca foarte multi cetateni înca au o sacosa în mana, din principiu sau din nastere.
Par sa formeze o conspiratie oculta, te trimit cu gandul la batranicile despre care se spunea la Revolutie ca au fost prinse transportand pistoale în coliva. Sacosa, plasa, punga sunt firesti în mana sau în buzunarele contemporanilor nostri, de aceea nici nu mai sunt atat de vizibile. Poate doar sacosele bucatareselor din spitale sa mai continue gloria celui mai bun prieten al omului, dupa caine.

Punga e foarte buna ca sa tii în ea alte pungi. Pana si bietii jurnalisti rapiti si repatriati aveau o punga în mana. Si rudele lor. Punga face parte din categoria: nu se stie cand îti trebuie. O iei cu tine, poate si dintr-un reflex de pe vremea lui Ceausescu - care s-a transmis, nu va faceti iluzii - atunci cand bagau mancare pe neasteptate la alimentara si trebuia sa fii pregatit cu punga. Multa lume scotea punga asa cum Comisarul Moldovan scotea pistolul la dusmanii de clasa. Inainte de '89, cine avea pungi, avea putere. Erau fericiti cei care primeau pungi de la rudele realizate peste hotare. Unele trebuiau doar spalate putin si lipite de faianta la uscat, deci erau ca si noi, plus ca erau modele unicat.

Exista pungi de tavaleala si pungi de protocol, pentru vizite sau ceremonii. Un costum fin de tergal si o rochie vaporoasa din plastic merg cu o punga mare, care sa arate ca esti puternic. La un lant de aur gros si par pe frunte, merg o punga mica, de colectie, pour les connaisseurs si un pekinez cu operatii estetice. Calitatea plasticului conteaza si ea si spune ceva important despre tine, la fel ca aparenta lucioasa sau lipicioasa.Punga e si un spatiu al misterului, e o prelungire a tenebrelor inconstientului, reflectia contemporana a pesterii platonice. Mereu m-am întrebat ce mai duc oamenii în pungile lor opace. Si i-am întrebat pe cativa: un remi, o factura de telefon, niste bani, o alta punga, ceva intim care nu poate sa ne spuna ce e, niste polonezi luati în drum înspre alta destinatie, doua pungi - în special joia sau vinerea.

O tipa avea o punga, un pieptene, un parfum si pachetul pentru la munca, o cucoana - pire de cartof care-l duce la o nepotica si perie pentru covor sa spele covorul, un domn - diverse, ochelari, tigari, un patent. Preferatele, zic oamenii, sunt pungile gen sacosa, care tin mai bine. Oare exista si sacose gen punga?!
In acelasi timp am aflat ca unui artificier i-a explodat punga cu 4 kg de dinamita pe care o avea în mana. Si o mama din Cluj, care mergea într-un loc cu taxiul, si-a uitat copilul de doi ani pe bancheta. Soferul a gasit-o si a întrebat-o daca n-a uitat ceva. Si ea a zis: ioi, plasa cu copilu!

Acum, orizontul se întuneca putin de cand cu persecutia ecologista împotriva celor care iubesc plasticul natural, de casa. Iar femeile au preluat initiativa si au început sa treaca pe posete.
Poseta e acum ce era punga acum cinci ani. Am vazut ca se asorteaza la orice, si la trening, si cand îti primesti invitatii la masa si vrei sa-i faci sa simta ca esti de-a lor. La fel ca si sacosa, poseta e întotdeauna în pericol, de aceea se poarta si în dans, si în interviuri, si în scenele de dragoste. In general, ea e bine sa fie tinuta pe umar tot timpul si poate contine preventiv o sacosa si un kil de platina, si asa poate fi folosita si pentru autoaparare. Unul dintre cuvintele mele preferate este varianta pocita de la sacosa: sacoja, cu subvarianta sacosa sau sacoza. Probabil ca emigrantii din Spania pronunta deja plafa în loc de plasa. Facoja. De aceea, propun sa încheiem cu un exercitiu de dictie: Pililoi cu punga lunga, a pilit pila pe punga, punga-n pila, pila-n punga, pililoi cu punga lunga. Cumparaturi fericiti!


 WARNED

lylyt_ice

 Auzi mai..."BASE",,,,!!! ai pierdut orice regula... Jakie . e Jakie si va ramare Jakie...!!! DA?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DeepDownTheRabbitHole

#50
Salutare,
eu NU sunt jackie28t.Mi-am permis sa-mi fac repede un acont nou (adica acesta "DeepDownTheRabbitHole") pe forum tocmai pentru a raspunde,pentru ca acontul jackie28t a fost cenzurat deci cu el nu se mai poate scrie pe forum,iar eu nu sunt curios de asta.

 in primul rand as dori sa-i amintesc domnului ''basesco'' ca a uitat sa puna si punctajul,adica grila dupa care obtinem notele.Sper sa nu uite de asta.

  asadar,sa incepem analiza:
        in primul rand,personajul principal,adica substantivul,este ''cine''.Asta trebuie stiut,pentru ca daca ''cine'' nu se stie cine este,atunci pot sa para confuzii la nivel morfo-tactil sau chiar la nivelul meze-mete-miel-encefalului...
        apoi avem actiunea prestata de ''cine'':el ''se uita'' .  Adica avem verbul.Stim cu totii ca in cazul lui ''cine'',verbul poate avea mai multe valente:se uita lung,se uita chioras,se uita crucis,uita de el,etcaetera...
        pe langa verb mai avem si un atribut:''atent"  .  Cu acest atent e o intreaga poveste,adica poate sa fie atent din nastere,atent cu scrisul,atent sa nu dea cu capul,din nou etcaetera.
        in afara personajului principal,mai avem personaje secunare:plasa,punga,ciocusul,sacosa,balalaica,trista,merindarea. toate aceste personaje au fost personificate prin intruparea din neant a unui alt personaj controversat,''poseta''.Sigur ca avand vechime mai mare de 3 ani,acelea primele nu o suporta deloc pe aceasta ultima,de aici si conflictul care apare descris in versurile in proza de mai sus,versuri care trebuie sa le analizam noi acestia care este.In conflictul aparut intre acestea si aceea,trebuie mentionat faptul ca se intrevad niste aliante tacite,facute cu scopul de a o deruta pe aceea,ca sa isi ceara transferul de la ''cine'' in alta parte intr-un loc cu soare si verdeata,adica raiul posetelor.
          este foarte greu de precizat care estre rolul lui Ceausescu in aceste versuri in proza.Priobabil autorul lor a vrut sa descrie greutatea de a ajunge in raiul posetelor pe timpul dictaturii mai sus mentionate.sigur,asta poate sa faca obiectul unei analize ulterioare,mai documentate si mai pline de trasnai decat acesta curenta.
           avem apoi aparitia episodica si fara importanta a altor creaturi bipede,unele dintre ele avand si inteligenta,ca si in cazul ''tipa'',iar in alte cazuri fiiind total lipsite de talamus,hipotalamus si de glanda tiroida,ex.:artificier,mama,sofer.
            nu trebuie uitat in cadrul acestei analiza de implicatiile psihologice si psihosomatice,precum si de cele legate de hipnoza regresiva in stare acuta de ebrietate sau sub influenta directa a medicamentelor de cap,implicatii care duc la randul lor greutatea acestui text,facandu-l impenetrabil unei analiza constiente,neexistand posibilitatea sa rezolvi acest caz doar din fotoliu,stiind faptul ca acesta nu poseda neuroni de schimb,ci in cel mai bun caza te poate ajuta la obtinerea unor hemoroizi.
  asadar,ca o concluzie preliminara acestei analize de caz,efectuata de responsabilul de caz,aducem la cunostinta stimabillor concetateni,carora le adresam cunoscutul ''salutare'',ca nu trebuie sa poarte frica de sacose sau orice alt obiect cu denumire mai mult sau mai putin isterica,deoarece acestea pot transporta ciupercile halucinogene fara grija de a avea contact indirect cu acestea.deci caz rezolvat,cu 2 hemoroizi in plus,din fotoliu.
            mai navem de analizat inca un fragment de test,probabil acesta face parte dintr-un text integral decupat de pe ceva tablite,nu se stie din ce material...
iata si textul:''Pililoi cu punga lunga, a pilit pila pe punga, punga-n pila, pila-n punga, pililoi cu punga lunga"
  trebuie sa recunostem melodicitatea acestui text,ritmul si rima absoluta,care indica faptul ca creatorul lui s-a scremut suficient de mult pana a reusit sa obtina aceasta varianta finala,dupa ce a epuizat cele 3 variante ajutatoare:suna un vechi prieten pe mess,intreaba publicul martor la executie si fifty-fifty,adica un neuron tie si unul lipsa.Ar mai fi existat posibilitatea ca aceste versuri sa fi fost create in Padurea Neagra,in zona denumita ''pestera muierii'',dar in lipsa de probe nu ne putem pronunta...
  asadar,ca o concluzie finala:
 
              deci in concluzie,este vorba de un text autentic,care merita tratat cu foarte mare atentie,mai ales de catrre cei carora le-a fost destinat.

                      multumit,dom'profesor?
 



lylyt_ice

 Inainte de "melodicitate si rima", trebuie sa nu uitam, ca pe cei de pe acest FORUM "presupun "  NU... !!! rimele-i intereseaza.....scuze daca vorbesc la "plural"!!! Ci ii intereseaza...!!! OZN'uri si paranormal. DAca cineva are alte interese, asi dorii sa sa stiu si eu...........NU_I, cu suparare..."CRED EU" !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DeepDownTheRabbitHole

Citat din: lylyt_ice din  12 Septembrie 2008, 03:05:22
Inainte de "melodicitate si rima", trebuie sa nu uitam, ca pe cei de pe acest FORUM "presupun "  NU... !!! rimele-i intereseaza.....scuze daca vorbesc la "plural"!!! Ci ii intereseaza...!!! OZN'uri si paranormal. DAca cineva are alte interese, asi dorii sa sa stiu si eu...........NU_I, cu suparare..."CRED EU" !!!

apoi sa fii mataluta sanatoasa...doar nu-i bai ca vorbesti si tu...d'apoi io m-am uitatu pe aici,pe forumu asta,si numa de iestraterestrii si de paranormal nu se vorbeste,ca au alte dureri,tot reptilieni,si balauri,si conspiratii,plus sfarsitul lumii si 2012.Asa ca daca vrei sa stii daca unii si altii au si alte interese decat alea precizate cu pompos si rima in enuntul facut mai sus de matale,fa bine sii intreaba. si gata.   si in plus,te intreb si io ce draq ai avut de ai venit fix cu nelamuririle mataluta exact si precis in cosul de gunoi?nu ai gasit loc mai bun de postat in forumul ista?
    CRED EU!     
no servus!

Nox

Gata bre, tot circul ãsta se opreºte aici. Ciao.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

basesco

@DeepDownTheRabbit

"Salutare,
eu NU sunt jackie28t.Mi-am permis sa-mi fac repede un acont nou (adica acesta "DeepDownTheRabbitHole") pe forum tocmai pentru a raspunde,pentru ca acontul jackie28t a fost cenzurat deci cu el nu se mai poate scrie pe forum,iar eu nu sunt curios de asta.
in primul rand as dori sa-i amintesc domnului ''basesco'' ca a uitat sa puna si punctajul,adica grila dupa care obtinem notele.Sper sa nu uite de asta.

asadar,sa incepem analiza:
in primul rand,personajul principal,adica substantivul,este ''cine''.Asta trebuie stiut,pentru ca daca ''cine'' nu se stie cine este,atunci pot sa para confuzii la nivel morfo-tactil sau chiar la nivelul meze-mete-miel-encefalului...
apoi avem actiunea prestata de ''cine'':el ''se uita'' .  Adica avem verbul.Stim cu totii ca in cazul lui ''cine'',verbul poate avea mai multe valente:se uita lung,se uita chioras,se uita crucis,uita de el,etcaetera...
pe langa verb mai avem si un atribut:''atent"  .  Cu acest atent e o intreaga poveste,adica poate sa fie atent din nastere,atent cu scrisul,atent sa nu dea cu capul,din nou etcaetera.
in afara personajului principal,mai avem personaje secunare:plasa,punga,ciocusul,sacosa,balalaica,trista,merindarea. toate aceste personaje au fost personificate prin intruparea din neant a unui alt personaj controversat,''poseta''.Sigur ca avand vechime mai mare de 3 ani,acelea primele nu o suporta deloc pe aceasta ultima,de aici si conflictul care apare descris in versurile in proza de mai sus,versuri care trebuie sa le analizam noi acestia care este.In conflictul aparut intre acestea si aceea,trebuie mentionat faptul ca se intrevad niste aliante tacite,facute cu scopul de a o deruta pe aceea,ca sa isi ceara transferul de la ''cine'' in alta parte intr-un loc cu soare si verdeata,adica raiul posetelor.
este foarte greu de precizat care estre rolul lui Ceausescu in aceste versuri in proza.Priobabil autorul lor a vrut sa descrie greutatea de a ajunge in raiul posetelor pe timpul dictaturii mai sus mentionate.sigur,asta poate sa faca obiectul unei analize ulterioare,mai documentate si mai pline de trasnai decat acesta curenta.
avem apoi aparitia episodica si fara importanta a altor creaturi bipede,unele dintre ele avand si inteligenta,ca si in cazul ''tipa'',iar in alte cazuri fiiind total lipsite de talamus,hipotalamus si de glanda tiroida,ex.:artificier,mama,sofer.
nu trebuie uitat in cadrul acestei analiza de implicatiile psihologice si psihosomatice,precum si de cele legate de hipnoza regresiva in stare acuta de ebrietate sau sub influenta directa a medicamentelor de cap,implicatii care duc la randul lor greutatea acestui text,facandu-l impenetrabil unei analiza constiente,neexistand posibilitatea sa rezolvi acest caz doar din fotoliu,stiind faptul ca acesta nu poseda neuroni de schimb,ci in cel mai bun caza te poate ajuta la obtinerea unor hemoroizi.
asadar,ca o concluzie preliminara acestei analize de caz,efectuata de responsabilul de caz,aducem la cunostinta stimabillor concetateni,carora le adresam cunoscutul ''salutare'',ca nu trebuie sa poarte frica de sacose sau orice alt obiect cu denumire mai mult sau mai putin isterica,deoarece acestea pot transporta ciupercile halucinogene fara grija de a avea contact indirect cu acestea.deci caz rezolvat,cu 2 hemoroizi in plus,din fotoliu.
mai navem de analizat inca un fragment de test,probabil acesta face parte dintr-un text integral decupat de pe ceva tablite,nu se stie din ce material...
iata si textul:''Pililoi cu punga lunga, a pilit pila pe punga, punga-n pila, pila-n punga, pililoi cu punga lunga"
trebuie sa recunostem melodicitatea acestui text,ritmul si rima absoluta,care indica faptul ca creatorul lui s-a scremut suficient de mult pana a reusit sa obtina aceasta varianta finala,dupa ce a epuizat cele 3 variante ajutatoare:suna un vechi prieten pe mess,intreaba publicul martor la executie si fifty-fifty,adica un neuron tie si unul lipsa.Ar mai fi existat posibilitatea ca aceste versuri sa fi fost create in Padurea Neagra,in zona denumita ''pestera muierii'',dar in lipsa de probe nu ne putem pronunta...
asadar,ca o concluzie finala:
 
deci in concluzie,este vorba de un text autentic,care merita tratat cu foarte mare atentie,mai ales de catrre cei carora le-a fost destinat.
multumit,dom'profesor? "


No bun, acu' daca esti amabil poate ne dai si traducerea la tot ce ai scris mai sus, nu de alta dar parca ideile tale isi dau cu stangu' in dreptu' .

@Bluemoon

Daca se poate sa nu mai stergeti sau sa blocati anumite topicuri.
Nu e chiar o idee stralucita sa blochezi un subiect aflat chiar la cosul de gunoi, unde lunar sau saptamanal se curata mesajele.
Multumesc anticipat