Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Salamnaca-preoti astronauti?

Creat de LP, 06 Aprilie 2008, 14:41:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LP

Ce ziceti de astronautii din anul 1000?

StarDust

#1
Ultima poza din *.pps, pare a fi facuta dupa o renovare/prelucrare, explicatia oficiala e:
Salamanca has its own local astronaut! Look closely at the 16th century cathedral facade and you'll find a cosmonaut engraved amidst gargoyle friends. It's the work of mischievous stonemasons who left their mark during recent rennovations.
Nu am reusit sa gasesc cand a fost facuta aceasta "recenta renovare" dar cateva elemente din acel astronaut nu lasa nici un dubiu ca ar reprezenta altceva decat ceea ce se vede...
1.Cizmele, care seamana izbitor cu modelele astronautilor Apollo (striatiile de pe talpa).
2.Cutia patrata de pe piept, cu cele doua furtune.
3.Cutia cu instrumente de pe spate, care din nou, duce cu gandul la un astronaut.
Daca nu exista cutia de pe spate as fi zis ca sculptura reprezinta un scafandru greu, cum se foloseau in primele explorari subacvatice,dar acestia nu aveau nimic atasat pe spate, erau legati de suprafata cu doua furtune groase.
Oricum, daca sculptura nu e f. recenta, merita toata atentia.
Am gasit o poza mai detaliata, probabil facuta inaintea unei restaurari.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

CitatOricum, daca sculptura nu e f. recenta, merita toata atentia.
----Intr-adevar merita atentie ! Ce n-or fi existand poze mai vechi ale constructiei respective ? De prin anii cand nu se inventase avionul? Banuiesc ca ori fi p'acolo pe undeva .....
Interesant totusi
----Am zis  !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

LP

Nu am a vut timp prea mult sa caut informatii despre manastirea aceasta, de aceea cred ca subiectul merita analizat mai in detaliu. M-a socat prima data cand am vazut pozele, de aceea am vrut neaparat sa-l postez aici. O sa mai caut si eu ceva informatii si cum gasesc, aici ajung.

pri3st3ss

daca ati fi citit  aici:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,254.90.html


probabil ati fi vazut ceea ce s-a spus:

Citat din: redrose din  10 Martie 2008, 00:31:19
fotografii ale catedralei le poti gasi si pe net , pe site-urile turistice cu Salamanca....se numeste la Nuevo Catedral Salamanca ...figura cu pricina mai rar,ce-i drept si doar in pozele amatorilor oricum arhitectura extrem de interesanta si la alte edificii din acest oras :roll:



Citat din: spooky din  14 Martie 2008, 15:00:20
da... reala se pare, am dat si eu azi peste ea cautand altceva... :D

http://www.travel.neunerweb.de/Spain%20and%20Portugal%202.htm

http://www.tourspain.org/salamanca/showphoto.asp?id=76



Citat din: Arckadii din  15 Martie 2008, 21:56:10
Eu stiu ca e frumos sa visezi dar iata:

Its main entrance consists of 3 arcs, each leading to the 3 naves (sections) of the church. All three are richly carved.[2] Among the ornate carvings on the facade is the incongruous likeness of an astronaut floating in space. The astronaut was carved in recent years




sursa: Wikipedia

Ark
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

StarDust

Ar fi totusi interesant de aflat cand au fost acei "recent years"... Din cate am citit, ultima restaurare a fost in 1755, dupa cutremur.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

Citatprobabil ati fi vazut ceea ce s-a spus:
---Da, corect si totusi....chiar incadrata in contextul acela, tot nu i sa-a dat de cap......! Nu ?
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

pri3st3ss

#7
Citat din: StarDust din  07 Aprilie 2008, 20:48:44
Ar fi totusi interesant de aflat cand au fost acei "recent years"... Din cate am citit, ultima restaurare a fost in 1755, dupa cutremur.

ca sa dormi linistit:

"Salamanca has an "Old Cathedral" (12th century) and a "New Cathedral" (16th -18th centuries), which are attached.  You reach the old through the new.  
The façade at the entrance has interesting carvings.  When it was restored in 1993 an astronaut was added.  This caused quite a scandal at the time, but now the locals say "He's the person closes to God."  "

si ca sa nu ne suparam, au pus si lei cu inghetata... - im

cred ca s-au distrat copios...pe langa faptul ca au distrus un obiectiv unesco...

Wikisource
http://www.jludwick.com/Notes/Spain/Itinerary.html


acum i s-a dat de cap,romulus...dar e mai usor sa sari in sus de bucurie cand vezi un astronaut pus pe zid in 17oo toamna,decat sa stai 40 de minute sa cauti adevarul si asta cu internetul la dispozitie...nu?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

StarDust

Citat din: pri3st3ss din  07 Aprilie 2008, 21:37:05
ca sa dormi linistit:
"Salamanca has an "Old Cathedral" (12th century) and a "New Cathedral" (16th -18th centuries), which are attached.  You reach the old through the new. 
The façade at the entrance has interesting carvings.  When it was restored in 1993 an astronaut was added.  This caused quite a scandal at the time, but now the locals say "He's the person closes to God."  "
Multumesc Pri3st3ss,apreciez, eu chiar nu am reusit sa dau de aceasta informatie. Totul e explicabil acum.

Citat din: pri3st3ss din  07 Aprilie 2008, 21:37:05
cred ca s-au distrat copios...pe langa faptul ca au distrus un obiectiv unesco...
Asa este. No comment!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

Citatacum i s-a dat de cap,romulus...dar e mai usor sa sari in sus de bucurie cand vezi un astronaut pus pe zid in 17oo toamna,decat sa stai 40 de minute sa cauti adevarul
----Achiesez la multumirile zise de Star... ! Si ai dreptate si  cu cautatul..... :x , daca ai , ai .
----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Lone Ranger

A dracului  "restaurare"! Uite un fain-frumos exemplu de autofaultare în paleoastronautica! Doar ca aici "paleo"nu prea-shi are rostul....