Sectiune pentru limba româna > Diverse

Intrebari pentru Tudor Diaconu (Mosu de la Pitesti)

(1/5) > >>

spooky:
Asa cum am promis, l-am vizitat in aceasta duminica (pe 30 martie) pe dl. Diaconu (zis si Mosu de la Pitesti).

Am promis ca o sa revenim la dansul si sa stam mai mult de vorba si sa realizam si un interviu (video).

De aceea, solicit tuturor interesati de subiectele abordate de dansul si vor sa ii adreseze o intrebare, sa le treaca aici in acest subiect.

LupinThe3rd:
Spooky: scuze pentru offtopic dar am si eu o rugaminte. Daca are cineva cartile D-l Diaconu in format electronic sa ma contacteze. As vrea sa arunc un ochi pe ele inainte de a intreba...

adipop:

--- Quote from: LupinThe3rd on  02 April 2008, 12:38:26 ---Spooky: scuze pentru offtopic dar am si eu o rugaminte. Daca are cineva cartile D-l Diaconu in format electronic sa ma contacteze. As vrea sa arunc un ochi pe ele inainte de a intreba...

--- End quote ---

Cred ca trebuie discutat cu Eugen Delcea de la Obiectiv Magain - Craiova, sa vedeti daca va ajuta.
adi

adipop:
Daca Mosu are valoare intrinseca, asa cum eu stiu, ar trebui intrebat care sunt personalitatile intalnite in Viata. Si mai ales de cei care au aparut in mass media si sunt " subtiri " in informatii utile. El s-a invatit toata Viata printre scriitorii Romani contemporani. Este extrem de util sa ne spuna, pentru ca nu are nici un motiv sa ascunda ceva, care sunt valorile importante in literatura noastra si mai ales cu ce-a venit fiecare dintre acestia.
In zecile de intalniri pe care le-am avut cu Mosu, am discutat enorm de noutatile de care spun. La Congresele de Dacologie, ii corecta pe marea majoritate dintre istorici, cu ceea ce expuneau acestea.
adi

romulus:

--- Quote ---De aceea, solicit tuturor interesati de subiectele abordate de dansul si vor sa ii adreseze o intrebare, sa le treaca aici in acest subiect.
--- End quote ---

---Cred ca de bun simt ar fi sa procedez ca Lupin, adica sa citesc ceva din ce a scris omul si apoi sa-l intreb !
Dar in faza actuala interesul meu fata de ce zice el, asa in general , e destul de scazut .
---Asa ca uite doua intrebari pentru Tudor Diaconu:
 1. Cum il caracterizeaza  pe omul politic si  poetul Adrian Paunescu ?
 2.Ce crede despre scrierile lui PAVEL CORUT - per total:fictiunile si cele sociale ? Interesul principal al meu ar fi - totusi- ce parere are el despre referirile la  zeitatile geto-daccice si "poezioarele "  tip incantatie pe care le insereaza Corut la greu prin cartile lui ?
As avea insa o intrebare si pentru tine spooky: tie personal, ce impresie ti-a facut? Zi-ne macar asa succint, daca nu-i prea mult ce-ti cer .... Multam fain!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version