Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intrebari pentru Tudor Diaconu (Mosu de la Pitesti)

Creat de spooky, 02 Aprilie 2008, 12:29:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Asa cum am promis, l-am vizitat in aceasta duminica (pe 30 martie) pe dl. Diaconu (zis si Mosu de la Pitesti).

Am promis ca o sa revenim la dansul si sa stam mai mult de vorba si sa realizam si un interviu (video).

De aceea, solicit tuturor interesati de subiectele abordate de dansul si vor sa ii adreseze o intrebare, sa le treaca aici in acest subiect.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

LupinThe3rd

Spooky: scuze pentru offtopic dar am si eu o rugaminte. Daca are cineva cartile D-l Diaconu in format electronic sa ma contacteze. As vrea sa arunc un ochi pe ele inainte de a intreba...

adipop

Citat din: LupinThe3rd din  02 Aprilie 2008, 12:38:26
Spooky: scuze pentru offtopic dar am si eu o rugaminte. Daca are cineva cartile D-l Diaconu in format electronic sa ma contacteze. As vrea sa arunc un ochi pe ele inainte de a intreba...

Cred ca trebuie discutat cu Eugen Delcea de la Obiectiv Magain - Craiova, sa vedeti daca va ajuta.
adi

adipop

Daca Mosu are valoare intrinseca, asa cum eu stiu, ar trebui intrebat care sunt personalitatile intalnite in Viata. Si mai ales de cei care au aparut in mass media si sunt " subtiri " in informatii utile. El s-a invatit toata Viata printre scriitorii Romani contemporani. Este extrem de util sa ne spuna, pentru ca nu are nici un motiv sa ascunda ceva, care sunt valorile importante in literatura noastra si mai ales cu ce-a venit fiecare dintre acestia.
In zecile de intalniri pe care le-am avut cu Mosu, am discutat enorm de noutatile de care spun. La Congresele de Dacologie, ii corecta pe marea majoritate dintre istorici, cu ceea ce expuneau acestea.
adi

romulus

CitatDe aceea, solicit tuturor interesati de subiectele abordate de dansul si vor sa ii adreseze o intrebare, sa le treaca aici in acest subiect.

---Cred ca de bun simt ar fi sa procedez ca Lupin, adica sa citesc ceva din ce a scris omul si apoi sa-l intreb !
Dar in faza actuala interesul meu fata de ce zice el, asa in general , e destul de scazut .
---Asa ca uite doua intrebari pentru Tudor Diaconu:
1. Cum il caracterizeaza  pe omul politic si  poetul Adrian Paunescu ?
2.Ce crede despre scrierile lui PAVEL CORUT - per total:fictiunile si cele sociale ? Interesul principal al meu ar fi - totusi- ce parere are el despre referirile la  zeitatile geto-daccice si "poezioarele "  tip incantatie pe care le insereaza Corut la greu prin cartile lui ?
As avea insa o intrebare si pentru tine spooky: tie personal, ce impresie ti-a facut? Zi-ne macar asa succint, daca nu-i prea mult ce-ti cer .... Multam fain!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adipop

Citat din: spooky din  02 Aprilie 2008, 12:29:27
Asa cum am promis, l-am vizitat in aceasta duminica (pe 30 martie) pe dl. Diaconu (zis si Mosu de la Pitesti).

Am promis ca o sa revenim la dansul si sa stam mai mult de vorba si sa realizam si un interviu (video).

De aceea, solicit tuturor interesati de subiectele abordate de dansul si vor sa ii adreseze o intrebare, sa le treaca aici in acest subiect.

Mosu, Tudor Diaconu, cu multi ani inainte, primea la usa, saptamanal, zeci de carti cu tot felul de noutati istorice aparute in lume. Carti scrise in multe limbi de circulatie. Nu-l interesa cine le pune si de ce. El le traducea si folosea anumite informatii utile, in manuscrisele lui. Multe dintre ele erau informatii inexacte.
Acum, nu stiu daca mai este " alimentat " cu astfel de carti. M-ar interesa, cand o sa-i faceti urmatoarea vizita, sa-l intrebati de ce ar avea nevoie ?

adipop



[/quote]

Pentru ca nimeni nu pomeneste de manuscrisele de la Sinaia, decriptate de Mos, m-am gandit ca poate nu vi le-a dat, atunic cand i-ati facut vizita la Pitesti, lucru nepermis in ceea ce ma priveste. L-am intrebat a doua zi, dupa ce-ati fost, ce materiale v-au fost date. Mi-a spus de carti, dar nu stia daca ati luat si materialale cu placutele resepective. Sa-l intrebati daca doreste si alte placute sa le decripteze. Imi spunea ca aceste placute sunt faimoasele  " placi " ale lui Moise.

adipop


As avea insa o intrebare si pentru tine spooky: tie personal, ce impresie ti-a facut? Zi-ne macar asa succint, daca nu-i prea mult ce-ti cer .... Multam fain!
[/quote]

Exista posibilitatea ca Mosu sa nu fii facut o impresie buna. Altfel nu imi imaginez de ce nu s-a raspuns la o astfel de intrebare. Poate ca doriti sa-l " protejati " datorita varstei inaintate.
Eu am dorit ca intreaga opera sa fie pusa undeva, pe un forum, s-o cunoasca lumea. Toata opera lui reprezinta noutate absoluta.
adi

adipop

Cred ca este mai interesant sa fie publicat modul cum a fost gasit codul Geto-Dacic - OI, de ce avea nevoie de acest cod si ce-a facut ulterior dupa ce l-a descoperit.
adi

adipop

Mosu mi-a spus zilele trecute c-a terminat materialul pe care-l rugasem sa se ocupe cu o luna in urma, referitor la " Ce ne defineste ca Neam ". S-ar putea sa fie interesant.
adi

someone_creator

Intrebari pentru Tudor Diaconu:
1.Ce parere are despre religie ca si instrument de manipulare al maselor dar si ca instrument "de cunoastere" (folosit de calugari si mai nou si de alte persoane)
2.Dansul apartine unei religii?
3.Daca "da",cum l-a ajutat in cercetarile sale?
4.Este posibil ca in "tainele"religiei ortodoxe sa fie strecurate pe alocuri adevaruri din religia dacilor?Sau ce legatura este intre acestea doua?
5.Care erau credintele si religia dacilor?De ce nu se mai pastreaza nimic,azi?Cine avea acest interes de a le face "pierdute"?
6.Si daca la Sinaia (Sinai) au fost descoperite acele Tablite de plumb(faimoasele placi ale lui Moise),cine era "Moise"?
7.Am inteles ca pe Sfinx sunt niste inscrisuri/simboluri .Dansul le-a cercetat?Ce reprezinta?
8.Ce reprezinta pt.Neamul Romanesc acest cuvant-simbol "cioban"?Dar "hora"?
9.Se poate sa fi fost construite pe terioriul Daciei,piramide?(ele fiind construite cam pe toate continentele)
10.Ce simbolizeaza cercurile concentrice?(sanctuarul sub forma de cerc de la Sarmizegetusa,Stonehenge etc)

PS.Se poate ca Mosul sa fi raspuns deja la aceste intrebari ,in cartile dansului.Nu stiu,deocamdata nu am intrat in posesia cartilor.Cine le-a citit ar putea sa-mi spuna daca asa este.

adipop



PS.Se poate ca Mosul sa fi raspuns deja la aceste intrebari ,in cartile dansului.Nu stiu,deocamdata nu am intrat in posesia cartilor.Cine le-a citit ar putea sa-mi spuna daca asa este.
[/quote]

O parte din cartle lui Tudor Diaconu.
http://www.edituraobiectiv.ro/products_list.php

garabelius

Cu respect, il intreb pe domnul DIACONU:1Daca e de acord cu teoria ''MIGRATIEI HIPERBOREILOR IN URMA CU 35-37000 ANI DIN ESTUL ASIEI CATRE CENTRUL ASIEI''.

horia2008

Vad ca topicul a ramas marcat cu nou si important; este vreo noutate pe acesta tema?; a mai avut loc vreo intalnire cu D-nul Diaconu?

romulus

CitatAs avea insa o intrebare si pentru tine spooky: tie personal, ce impresie ti-a facut? Zi-ne macar asa succint, daca nu-i prea mult ce-ti cer .... Multam fain!
Citateste vreo noutate pe acesta tema?; a mai avut loc vreo intalnire cu D-nul Diaconu?

Chiar asa, achiesez si eu la intrebari spooky.Sa nu spui ca esti si tu in campanie ...electorala !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David