Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tehnologii remarcabile din vremuri demult apuse

Creat de sevastase, 27 Martie 2008, 11:01:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

1. Enigma Stalpului Ashoka

 

Cantarind 6 tone cu o inaltime de 7.01 m si un diametru de 40.64 cm Stalpul Ashoka din New Dehli reprezinta o marturie a maiestriei metalurgilor ce l-au facut. Lucrat din fier masiv, este compusdin discuri sudate cu mare precizie si finete. Inscriptia de la baza reprezinta un epitaf dedicat regelui Chandra Gupta 413 en . Tehinca necesara prelucrarii si durabilitatea metalului depaseste cu mult posibilitatile secolului 5, Stalpul fiind probabil vechi de cateva mii deani. Ce civilizatie l-a facut si cu ce scop sunt doua intrebari interesante spun eu.

adipop

Citat din: sevastase din  27 Martie 2008, 11:01:18
1. Enigma Stalpului Ashoka

 

Cantarind 6 tone cu o inaltime de 7.01 m si un diametru de 40.64 cm Stalpul Ashoka din New Dehli reprezinta o marturie a maiestriei metalurgilor ce l-au facut. Lucrat din fier masiv, este compusdin discuri sudate cu mare precizie si finete. Inscriptia de la baza reprezinta un epitaf dedicat regelui Chandra Gupta 413 en . Tehinca necesara prelucrarii si durabilitatea metalului depaseste cu mult posibilitatile secolului 5, Stalpul fiind probabil vechi de cateva mii deani. Ce civilizatie l-a facut si cu ce scop sunt doua intrebari interesante spun eu.

Dupa mine, folosirea campului gravitational si cel antigravitational, in mai multe dimensiuni, pot genera energiile viitorului.
adi

geutzu

pana mai anii trecuti eram cam in ceata cu stiinta, acum am ajuns la stadiul in care consideram materia ca energie ( ma refer la monitorul la care te uiti cand cetesti ... il putem explica precum o interactiune de quarkuri samd (nu mai intru in detalii ca ma pierd)) .. deci peste vreo 100 de ani s-ar putea sa putem sa intelegem mai multe si sa ajungem la ZeroPoinEnergy, fusion reactors &stuff de genul, pana atunci ... rugaciunea de seara si cartile de fizica quantica sa nu va lipseasca :D

cat despre intrabarile punctuale:

1) orice cap patrat care a descoperit o metoda mai buna ca a celorlalti il putea construi;
2) ca scop .. .poi i-a zis "sefu' " .. tie cand iti spune ceva seful nu sari repede sa faci pe dracu'n patru sa rezolvi ?

asta ca sa fiu rautacios, in schimb trebuie sa recunoastem ca mai tot ce s-a facut pana in al 2-lea razboi mondial era pentru religie sau mai nou politica ... amu' facem si de hoby :)
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

Relu

Nu cred ca oameni din "vremuri de mult apuse" nu au putut construi si ridica structura mentionata mai sus. Pare dificila, dar pana la urma nimic nu ii imposibil daca iti pui mintea la contributie.