Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN la Cluj (reportaj ProTV din 26 ianuarie 2006)

Creat de spooky, 27 Ianuarie 2006, 13:56:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este O.Z.N.-ul din imagini?

Avion
3 (25%)
Meteor
5 (41.7%)
Cirstale gheata
1 (8.3%)
Alt fenomen neelucidat
0 (0%)
Aparat de zbor neconventional (inclusiv varianta extraterestra)
3 (25%)

Numărul total de membrii care au votat: 3

Votare închisă: 04 Martie 2006, 10:36:35

DepthOfField

emil a spus (Martie 15, 2006, 12:11:30 pm):
CitatNu cred in teoria direlor de condensare . Mi se par prea scurte pentru un avion de linie sau militar.

Mai ma citez pe mine insumi odata:
Citat"in cazul nostru {de la Cluj} am calculat ca darele au cam o lungime REALA de 1 km ... (noi vedem doar o proiectie sub un unghi foarte ascutit)."

Ca argument pentru "scurtarea" aparenta a darelor de condensare pe masura ce avionul se departeaza, am facut un montaj cu un avion ce a trecut pe deasupra mea si s-a departat catre orizont, (era cam ora 10:30 ziua, si se indrepat catre N-V-N), urmariti poza "2006-03-26--3685---3706.jpg"

Am estimat la momentul fotografierii ca in ultima pozitie (D) din acest montaj, avionul se afla pe la vreo 3 grade deasupra orizontului, si daca aplic acelasi calcul si presupun ca zbura la o altitudine de 12 km, atunci distanta pana la el este de nu mai putin de 230 km !  (eu fiind la Braila, cu programul Google Earth masurand, cred ca avionul se afla in acel moment deja dincolo de Piatra Neamt ! )

Este adevarat ca nu mai puteam vedea avionul (darele) cu ochiul liber in acel moment, doar cu binoclul si numai pentru ca stiam unde sa ma uit. Sa presupunem insa ca avionul meu s-ar fi indreptat catre apus sau rasarit, iar soarele de-abia apunea sau rasarea, iar atmosfera ar fi fost mai limpede, intocmai ca la Cluj...Pai darele de condensare ar fi stralucit in bataia tangentiala a razelor soarelui, si nu este exclus ca un eventual fotograf sa fi surprins intamplator, perfect vizibil, un obiect ciudat in forma de "V" sau doar un punct oarecum luminos si intr-o miscare aparenta foarte inceata de coborare...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm