Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tara Daciei, istoria interzisa

Creat de Flight33, 14 Martie 2008, 20:20:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

#195
Citat din: calator astral din  11 Decembrie 2012, 17:47:08
   nu exista nicaieri niciunde vreo podoaba daca din aur, un inel-ceva, un lantic, o bratara.....nimic.
Mai...idioten kamarad!
Tu,in viata vietii tale ai auzit de bratarile dacice?
  Astea,adica:


Asa ca fa bine si citeste mai jos...si plange...
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/milenara-epopee-a-bratarilor-dacice-413131.html
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

#196
@alx te rog frumos nu imi subestima inteligenta, gogosile astea umflate cu pompa de bicicleta nu merg la mine....

   http://www.ftr.ro/mobile/bratarile-dacice-put-a-fals-2906.php

   http://m.antena3.ro/life-show/cultura/bratarile-dacice-falsuri-de-exceptie-28112.html
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Actualitate/54239/Bratarile-dacice-sunt-facute-de-prietenul-meu.html
 
http://m.jurnalul.ro/old-site/special/falsul-bratarilor-dacice-94830.html
http://stiri.acasa.ro/social-125/nicu-haj-arata-cum-se-fabrica-obiecte-antice-pentru-muzee-94191.html
   http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Actualitate/54451/Bijutierul-care-a-lucrat-bratarile-dacice-a-mai-fabricat-si-un-colier-medieval.html

http://m.adevarul.ro/news/eveniment/bratarile-dacice-facute-prietenul-meu-1_50b9fa4a7c42d5a663ad8c0a/index.html


citez : Mai mulţi colecţionari din judeţul Hunedoara susţin că o parte din vestigiile dacice expuse acum la Muzeul Unirii din Alba Iulia, împreună cu renumitele brăţări dacice, sunt de fapt... falsuri.

Oamenii spun că piesele care le-au fost confiscate nu provin din siturile arheologice din Munţii Orăştiei, cum s-a spus în mod oficial, ci ar fi fost confecţionate chiar de ei.

    Mai mult, piesele ar fi fost învechite artificial, ca să pară că provin din perioada dacică.Nicolae Sularea, colecţionar de antichităţi, povesteşte că a comandat sau a cumpărat de la diverse persoane tot felul de obiecte de artă copiate sau învechite, care i-au fost confiscate şi a fost implicat într-un proces penal. Mai mult, un alt colecţionar, Nicolae Haj, povesteşte cum a fabricat... vestigiile dacice, cum le-a învechit şi care sunt semnele pe care se vede că nu sunt reale.

alx

@calator astral
Ceea ce ai postat tu acolo sunt doar niste...articole.Si nu vad de ce ar trebui sa accept parerea unora,PUTINI,care vorbesc de falsuri,si sa nu tin cont de parerea COLECTIONARILOR din lume,care nu sunt niste fraieri sa cumpere bratari invechite da catre unii in ȘURĂ.

In plus,fii atent ce scrie in articolul citat de tine:
"Conducerea Muzeului Unirii din Alba Iulia, unde sunt expuse vestigiile, susţine că acestea au fost deja expertizate şi li s-a dovedit autenticitatea. Pe de altă parte, procurorii susţin că inculpaţii din acest dosar au creat diverse scenarii, încercând să demonstreze că nici brăţările nu sunt autentice. "
Asadar,avem niste baieti relativ destepti,care au fost prinsi cu bratarile respective,si care acum incearca sa demonstreze cu orice pret ca alea nu sunt OBIECTE DE PATRIMONIU.Si tanad cont de cine sunt baietii respectivi,crezi ca un jurnalist ar avea ceva probleme DEONTOLOGICE ca sa scrie unu-doua articole pe placul "finantatorilor"? Aud? Mai ales daca articolele alea sunt bine...remunerate?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

bine @alx vrei sa ai dreptate cu orice pret....
desi TOTI ISTORICII NOSTRI afirma ca dacii nu practicau deloc mineritul, nu intrau in mine decit daca le puneau romanii ferestre.....

citez de pe saitu dacii.ro , care e centrul propagandei dacofile.

si ei sint nevoiti sa recunoasca evidentele istorice, uite ce scrie pe dacii.ro :

"Proiectul Rosia Montana distruge vestigii romane, unice in lume.

Peste 400 de arheologi straini sar in apararea Sitului "Alburnus Maior"!

Zona "Alburnus Maior" este cunoscuta de istorici si arheologi ca fiind un loc unde au fost adusi, dupa cucerirea
Daciei de catre romani, mii de mineri pentru exploatarea in subteran a zacamintelor aurifere existente in zona.

http://www.dacii.go.ro/materiale/altele/pagini/proiectul_rosia_montana.htm

Dacii nu cunosteau metodele de exploatare a aurului in subteran, singura modalitate prin care reuseau sa obtina mici cantitati fiind spalarea nisipului aurifer.

Centrul National de Cercetare arheologica "Alburnus Maior", derulat in ultimii doi ani la Rosia Montana, este deja controversat, desi el nu a fost inca finalizat.

alx

Citat din: calator astral din  11 Decembrie 2012, 20:00:21
bine @alx vrei sa ai dreptate cu orice pret....
nu prietene,TU vrei sa ai dreptate,chiar daca vrerea asta a ta NE face foarte mult rau...pana la urma,esti INCA unul care se alatura turmei anti-române...asta e viata...eu chiar NU POT sa arat curcubeul unui...orb.Asa ca o sa ma abtin de la a mai posta pe acest topic. Sa ai o seara buna!   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

@alx : eu sint ca Fox Mulder in X Files ," I want to beleave", dar pe baza unei discutii serioase, nu pe astfel de pseudoprobe, dincolo de orice obstacol important e ca Adevarul Istoric sa primeze, si schimbul de idei sa se faca

alx

@calator astral

Zi-mi cum denumesti tu probele aduse de tine? Pardon,"taieturile" din ziare...
Si nu,nu esti ca Fox Mulder...chiar daca visezi la asta...NICIODATA nu vei fi ca el...stii de ce? Pentru ca Fox Mulder nu era ceea ce parea a fi...
   In sfarsit,asta chiar este ultima mea interventie pe acest topic...desi am motive foarte puternice s ate contrazic,motive care isi au radacinile in chiar zona unde m-am nascut...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

dab270277

calator bastus.... Ai comentarii destul de interesante la alte rubrici. De ce nu ramai acolo? Daca ai o ura pe acest popor si pe stramosii mei te rog frumos sa postezi in alta parte. Noi cei de aici ne iubim strabunii si nu avem sentimente anti-romanesti. Sunt zeci de subiecte unde te pricepi cu adevarat.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

fiulploii

#203
Am citat prin luna mai urmatoarele:
Cercetatorul Florin Medelet a fost primul care, cercetand 25 de bratari spiralate de argint, descoperite in imprejurimile Sarmisegetusei, a remarcat ca acestea depaseau sensul strict de podoabe, incadrandu-le in ,,domeniul ritualico-magic". Bratarile studiate erau terminate la ambele extremitati cu capete de sarpe, urmate de 7 palmete infatisand ,,pomul vietii". La fel cum sunt si bratarile de aur recent descoperite.
    Exista deci si bratari dacice de argint . Mai stie cineva ceva despre ele?
Citat din: calator astral din  11 Decembrie 2012, 20:33:14
@alx : eu sint ca Fox Mulder in X Files ," I want to beleave", dar pe baza unei discutii serioase, nu pe astfel de pseudoprobe, dincolo de orice obstacol important e ca Adevarul Istoric sa primeze, si schimbul de idei sa se faca
Hai lasa-ma  :lol: defineste pls, notiunea de pseudo-proba . Si personajul cu care visezi sa te identifici analiza toate dovezile  . Si doar te-am rugat @ calator astral   sa discuti sistematic si cronologic .
  Aici nu e vorba de dacofili sau latinofili . E vorba sa nu devenim idiotii utili ai unei anumite politici .
Ca sa rezum, fiindca vad ca e greu cu deductia personala : bratari dacice exista si de argint si de aur . Reale, palpabile .
Ca sa nu mai pun la socoteala si mormintele princiare dace  8-) Ai auzit ceva despre ele? Ma cam indoiesc . Despre chirurgia geto-daca ai auzit? Iarasi ma indoiesc fiindca descoperirea truselor medicale -  vreo 3 la numar - iarasi nu e mediatizata .

  Cat despre minerit , esti total pe langa . Eu am fost intr-o mina geto-daca de aur . Dupa cucerirea romana a unor zone aurifere din Dacia , romanii au continuat exploatarea acestor mine - la greu .
   Ti-am dat destule elemente ca sa cercetezi si singur , Mulder.
  Cele bune !

alx

Citat din: fiulploii din  11 Decembrie 2012, 20:52:39
   Ti-am dat destule elemente ca sa cercetezi si singur , Mulder.
calator astral vrea sa fie Fox Mulder...insa reuseste sa fie doar...Fox




PS  scuze,dar nu m-am putut abtine... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

#205
Citat din: fiulploii din  11 Decembrie 2012, 20:52:39
Ca sa nu mai pun la socoteala si mormintele princiare dace  8-) Ai auzit ceva despre ele? Ma cam indoiesc . Despre chirurgia geto-daca ai auzit? Iarasi ma indoiesc fiindca descoperirea truselor medicale -  vreo 3 la numar - iarasi nu e mediatizata .

  Cat despre minerit , esti total pe langa . Eu am fost intr-o mina geto-daca de aur . Dupa cucerirea romana a unor zone aurifere din Dacia , romanii au continuat exploatarea acestor mine - la greu .
   Ti-am dat destule elemente ca sa cercetezi si singur , Mulder.
  Cele bune !
Deci, fiulploii, nu cred ca auzit... si daca a auzit, ce?

si ca sa lamurim, calatorul nu trebuie sa cerceteze sau sa dovedeasca nimic, se stie  :roll:

iar daca ai uitat
Citat din: calator astral din  06 Septembrie 2011, 16:56:07
Intimplator istoria antica si arheologia sint si pasiunile mele.
Iti lansez un challenge,o SFIDA :
-ARATA-MI TU UN SINGUR TEXT ANTIC UNDE SCRIE CUVINTUL
"D A C I A".
-ARATA-MI TU UNDE E UN SIMPLU ORASEL DAC, CU DOUA-TREI STRADUTE MACAR.
-ARATA-MI TU O SINGURA INSCRIPTIE IN LIMBA DACA.
-ARATA-MI TU O SINGURA NECROPOLA DACA.
-ARATA-MI TU O SINGURA STATUIE DACA SAU O SINGURA BIJUTERIE MACAR.
_________

Fara diversiuni. Raspunde-mi DIRECT la aceste intrebari, nu la altele.

acest challenge, aceasta SFIDA  :evil:, tie iti era adresata  :-D :-D; deci poti sa-i aduci toate dovezile caci omul stie bine...


calator astral

#206
@horia2008 : intrebarile mele justificate de atunci ramin in continuare fara raspuns, din pacate....

@fiulploii:da? care e mina aia a dacilor de care vorbesti?
Imi amintesc polemica intre dacofili si istoricii nostri cu diplome, aia adevarati, dupa descoperirile de la Rosia Montana, dacofilii sustineau ca romanii au exploatat minele dacilor, s-au deplasat arheologi si istorici de renume d-ai nostri dar si din strainatate, au analizat fiecare centimetru din galeriile subterane, redau un scurt articol, o informatie din partea celor mai importante somitati ale arheologiei si istoriei, contemporani care zeci de ani au studiat acest subiect:


    " Dacii n-au exploatat mina de la Rosia Montana

Luni, 07 Mai 2012

    Zece ani de cercetare arheologică la Roşia Montană.

Personalităţi de prestigiu, precum Alexandru Vulpe, preşedintele secţiei de Arheologie şi Ştiinţe Istorice a Academiei Române; acad. Răzvan Theodorescu, membru al Secţiei de Arte, Arhitectură şi Audio-Vizual a Academiei Române; Paul Damian, director adjunct al Muzeului Naţional de Istorie a României, Bucureşti; Moise Achim, prorectorul Universităţii "1 Decembrie 1918" Alba Iulia; Constantin Inel, director adjunct al Muzeului Naţional al Unirii au participat la seminarul cu această temă la Alba Iulia. Punctul central al reuniunii a fost prezentarea raportului descoperirilor de la Galeria Cătălina-Monuleşti, Roşia Montană, de către Béatrice Cannet.

   O parte din tronsonul minei romane, reabilitat de Roşia Montană Gold Corporation, s-a deschis publicului. Turiştii vor putea admira artefacte din secolul al doilea, după Hristos.

    Dezbateri aprinse au avut loc pe baza datelor prezentate.
   
    Istorici de marcă ai României au ajuns la concluzia că nu a existat picior de dac în zona actualei comunităţi.

   Programul Naţional de Cercetare "Alburnus Maior" (2001 – 2011), iniţiat de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional şi coordonat de Muzeul de Istorie a României, cu finanţarea RMGC conform obligaţiilor legale, a costat până acum câteva milioane de euro."

http://www.rosiamontanaonline.ro/stiri-evenimente/30-dacii-n-au-exploatat-mina-de-la-rosia-montana.html

----------------

fiulploii

#207
Citat din: horia2008 din  11 Decembrie 2012, 21:28:55
Deci, fiulploii, nu cred ca auzit... si daca a auzit, ce?

si ca sa lamurim, calatorul nu trebuie sa cerceteze sau sa dovedeasca nimic, se stie  :roll:

iar daca ai uitat
acest challenge, aceasta SFIDA  :evil:, tie iti era adresata  :-D :-D; deci poti sa-i aduci toate dovezile caci omul stie bine...
Adica pica para malaiatza?  :lol: Ca sa se duca unii melfiora-ci costumati aiurea cu focuri in maini sa invoce oarece? - vezi filmuletzul iutubist in care apare (si) calator - nu mai pierd acum vremea sa il caut , inclusiv postarea in care cineva se lauda cu asta.
  Si la jumatate din alea nedumeriri am raspuns  ( desi sfidez sfidarile si impertinenta de prost gust , am zis - hai sa ajut un coleg sa gandeasca cu creierul lui , nu cu creierii altora ) :-D . La restul nu are rost fiindca .. s-a dovedit ca nu are sens . Nu se pricepe , nici macar limba latina , aia dialectala pe care o vorbea Ovidius .

  Fac pariu ca daca la acea Disclosure se va arata ca reptilienii nu exista cineva va striga f dezamagit  :lol:
  Iar daca se va dovedi ca suntem toti metisi de reptilieni , atunci sa vezi  :lol: :lol:

L.E.
Citat
@fiulploii:da? care e mina aia a dacilor de care vorbesti?
Latitudine si longitudine? Mergi pe teren si cerceteaza  ca asa te laudai pe alt subiect, ca tu nu stai in spatele calculatorului sa tastezi din altii . Ops, chiar asta faci , nu?  :lol:
  Ai destule elemente , le poti pune cap la cap si afli singur ceea ce vrei sa stii . Si mai ales citeste atent si nu pe sarite . Tocmai am zis despre necropole , nu numai aici ci si pe alte subiecte . :evil:
  Daca ai impulsuri electrice corecte intre axoni si dendrite atunci dai bataie.
 
 

Ganditorul

#208
Calator eu nu neg si nici nu ridic in slavi realizarile imperiului Roman. Fiecare cu istoria lui, cu mandria lui traditionala.
In schimb scot si voi scoate in evidenta idiotenia de teorie - pe care o sustii si tu - ca inainte de 106 (venirea romanilor p'aci) nu a existat nici o civilizatie strabuna (fie ca se numeau daci sau altfel...). Prostia asta cu "romanii ne-au civilizat" trebuie sa inceteze, iar cei care fac aceste legaturi fortate in istorie trebuie sa inceapa sa taca si sa rationeze - chiar daca "romanizarea" istoriei acestor locuri a avut o oarecare importanta in istorie atunci cand transilvanenii au vrut sa arate ca sunt o "insula latina intr-o mare slavona"
Articolul incepea asa :
"Un oras resedinta regala cu fortificatii din lemn, porti, turnuri, santuri de aparare etc, nu departe fiind descoperita si bucata de ceramica avand pe ea niste semne considerate a fi o scriere si care e datata ca fiind de dinainte de 6000 i.H. (deci mai veche de 8000 de ani)"
- daca tie ti se pare ca acum 8000 de ani existau "romani civilizatori" pe aici ...atunci nu mai avem ce discuta.

- Relatiile dacilor cu restul europei si traditia lor in mestesugul metalurgiei sunt cunoscute (asta nu inseamna ca nu sunt negate de cei care apartin curentului "barbarist"). Insa sabia celta alaturi de cea mai veche sica dacica, aflata in mormantul unei capetenii arsa cu caii si intreg harnasamentul de razboi aici, pe teritoriul Daciei, undeva langa cetatea de la Sarmi,  arata ca cei care veneau la instruire aici, in Sarmisegetuza dacica, ramaneau si dupa terminarea instruirii si intemeiau cetati cu intarituri de pamant, cu constructii bine definite. Poti vedea cea mai completa sica dacica la Muzeul Militar, si o  camasa de zale cu o lucratura atat de fina si de bine realizata ce a fost gasita in mormantul capteniei celte ramase pe la noi, lucratura ce nu a putut fi egalata ca maistrie decat prin sec 16-17 ( o poti vedea - o parte la Muzeul din Alba, alta la Muzeul militar si alta la muzeul din orasul unde a fost descoperita).
- Nu mai vb de relatiile comerciale si inter-relationarea cu grecii (mult mai avansati si mai civilizati ca romanii, de care esti atat de incantat).
Dar nu pentru a-i judeca pe altii suntem aici - ci pentru a ne descoperi si studia radacinile. Sunt dstule dovezi ale civilizatiei dacice (iar Rosia Montana este una dintre aceste marturii pt ca la 127 en (adica la 20 de ani dupa razboi ) mina a fost cumparata de la localnici... nu dscoperita de romani si exploatata. Era deja exploatata la acea vreme si daca-i fi fost pe acolo ai fi inteles si cum, si de ce ).
Asa ca in afara legaturii fortate dintre "civilizatorii romani" si daci (caracteristica a unei anumite educatii si curent religios) relatarile tale sunt extrem de interesante. Dar nu fac decat sa te auto-ridiculizeze prin fortarea acestei "legaturi civilizatoare".
-  De ex : imi poti da, ca dovada a "extractiei si mineritului roman" de la Rosia Montana, o singura mina cu trasee trapezoidale - ATENTIE - cu trasee interioare trapezoidale nu doar cu intrare trapezoidala copiata dupa cea dacica. (pe care le-ai vazut tu ...eventual, prin Europa "civilizata de romani"- ai vazut ca sunt "baiat bun" si nu-ti cer o dovada numai din Italia, tara "civilizatorilor romani")

calator astral

bine ma @ganditorule continua sa afirmi contrariul istoricilor si arheologilor nostri.
stii tu mai bine ca ei, care au incheiat Raportul cercetarilor arheologice cu concluzia "in veci n-a pus vreun dac piciorul la Rosia Montana".
  e ultima mea postare pe acest topic.

Cum spuneau stramosii nostri : "basta & servus!".